تعمیرات کولر آبی

علت لرزش کولر آبی چیست؟

کولر آبی یکی از قدیمی ترین سیستم های سرمایشی می باشد که بسیار پر مصرف است و هنوز هم طرفداران زیادی دارد. قیمت کولر آبی به نسبت کولر گازی ارزانتر است و از نظر مصرف انرژی نیز برق کمتری مصرف می کند. چنانچه سرویس کولر آبی منظم و دوره ای انجام شود می توانید سالهای طولانی از این دستگاه استفاده کنید. برای آنکه کولر آبی درست عمل کند لازم است گاهی مشکلات جزئی آن را بررسی کرده و در برطرف کردن آن سهل انگاری نکنید. یکی از این مشکلات که برخی اوقات در کولر آبی پیش می آید لگد زدن موتور و یا لرزش کولر آبی می باشد.

عواملی که موجب لرزش کولر آبی و یا لگد زدن موتور می شود کدامند؟

همانطور که گفتیم یکی از مشکلاتی که ممکن است در کولر آبی رخ دهد ضربه زدن موتور و یا لرزش کولر می باشد. دلایلی که باعث بروز این مشکل می شوند در ادامه بیان کرده ایم.

 • تراز نبودن کولر
 • خراب شدن یاتاقان ها
 • خراب شدن دینام کولر
 • خرابی پولی های دستگاه
 • آسیب به تسمه پروانه کولر
 • نصب نمودن مستقیم کولر به کانال

تراز نبودن کولر آبی

برای نصب کردن کولر آبی دقت کنید مکانی که دستگاه را در آنجا قرار می دهید باید کاملاً مسطح و صاف باشد. یک چهار پایه فلزی باید زیر کولر قرار گیرد که فاصله بین سطح زمین و کولر رعایت شود زیر پایه های این چهار پایه لازم است چند تکه سنگ و یا چوب و یا تکه موزاییک گذاشته تا از تکان خوردن کولر و آسیب رسیدن به کف پشت بام نیز جلوگیری شود.The cause of the vibration of the water cooler فقط دقت کنید که جسمی را زیر پایه کولر قرار دهید که خودش باعث ایجاد لرزش نشود. اگر کولر آبی شما تراز نباشد می تواند موجب لرزش و لگد زدن موتور شود. همچنین برای جلوگیری از تکان های شدید در کولر آبی می توانید آن را داخل قابی فلزی بگذارید. کولر آبی باید در جای خودش کاملاً ثابت شود تا دچار لرزش نگردد. نصب نادرست کولر آبی در واقع می تواند به قطعات داخلی دستگاه آسیب های جدی وارد کند بنابراین می توانیم بگوییم نصب کردن کولر آبی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

حتما بخوانید:   نحوه تعویض و نصب موتور کولر آبی ا تعمیرات تخصصی کولر آبی

خراب شدن پروانه کولر

ممکن است به هر علتی مخزن حلزونی کولر آبی دچار آسیب شود. تاثیر مستقیمی که این آسیب بر روی پروانه می‌گذارد می‌تواند باعث تاب برداشتن آن شده و در نتیجه حرکات پروانه غیر عادی و نادرست می شود و همین موضوع نیز می تواند یکی از علل صدای بلند و لرزش در کولر آبی باشد. به جز آسیب دیدن حلزونی، خراب شدن یاتاقان ها، خراب شدن پروانه، خراب شدن تسمه و همچنین خراب شدن پولی ها می تواند باعث ایجاد این مشکل باشند. چنانچه هر کدام از قطعاتی که در بالا عنوان کردیم در جای درست خود قرار نگرفته باشند و عملکرد درستی نداشته باشند به پروانه کولر آسیب وارد خواهند کرد. این موارد می‌تواند از مشکلات بسیار جدی در کولر آبی باشد که جهت تعمیر کردن و تعویض آنها نیاز به سرویسکار خواهید داشت. سرویس منظم کولر آبی می تواند از مشکلاتی مثل لرزش و ضربه زدن موتور جلوگیری کند.

خراب شدن یاتاقان ها در کولر آبی

یک محور فلزی در مرکز پروانه قرار دارد که دو عدد یاتاقان در دو سر محور آن وجود دارد و نیروی چرخشی از طریق پولی ها و تسمه از دینام به پروانه انتقال پیدا می کند. ممکن است یاتاقان ها در اثر گذر زمان دچار زنگ زدگی، رسوب و گاهی شکستگی هم شوند بنابراین همانطور که گفتیم چنانچه هر مشکلی در یاتاقان های کولر آبی رخ دهد می تواند عملکرد کولر را دچار اختلال کند و باعث لرزش دستگاه و ایجاد صدای بلند در آن شود. با کنترل کردن یاتاقان ها و در صورت لزوم روغن کاری کردن آنها مشکل برطرف خواهد شد. چنانچه متوجه خراب شدن یاتاقان شدید می توانید از یک تعمیرکار بخواهید تا این قطعه را تعویض کند.

خراب شدن دینام کولر آبی

دینام قطعه الکتریکی در کولر آبی بوده که اگر این بخش از دستگاه خراب شود می تواند آسیب های جبران ناپذیری به کولر وارد کند. اگر دینام کولر خراب شود باعث ایجاد صدای آزار دهنده از دستگاه خواهد شد و بدنه کولر به شدت خواهد لرزید.

The cause of the vibration of the water cooler

اصلی ترین قسمت کولر آبی دینام آن می باشد و تعمیر کردن و سرویس آن حتما باید توسط تکنسین ماهر انجام شود. جهت سرویس کردن دینام تنها کاری که می‌توانید انجام دهید روغن کاری کردن و تمیز نمودن آن می باشد. بقیه مشکلات مربوط به دینام حتما باید توسط سرویسکار مورد بررسی قرار گیرد.

حتما بخوانید:   دلایل آب دادن کولر آبی چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

خراب شدن پولی ها در کولر آبی

دو پولی در کولر آبی وجود دارد. یکی از آنها در کنار دینام و پولی دیگر کنار پروانه قرار گرفته است. پولی ها به کمک تسمه لاستیکی حرکت می کنند. اگر پولی ها دچار خرابی و مشکلی شوند قطعاً باعث تولید لرزش و همچنین صدا در کولر شما خواهند شد. خراب شدن پولی نه تنها می تواند باعث لرزش کولر آبی شود بلکه آسیب های بیشتری نیز به سایر اجزا و قطعات وارد خواهد کرد.

خراب شدن تسمه پروانه

اگر کولر روشن باشد تسمه پروانه به صورت مداوم می چرخد. با توجه به این نکته که تسمه پروانه به پولی متصل می باشد چرخش آن نیز موجب چرخش پروانه خواهد شد و اگر تسمه خراب شود همه قطعات کولر آبی دچار لرزش می شود. بنابراین یکی از مواردی که برای رفع مشکل لرزش کولر باید آن را بررسی کنید تسمه پروانه می باشد. اگر خراب شده بود و دچار فرسودگی و ساییدگی شده بود حتماً باید این قطعه را تعویض نمایید.

نصب کردن مستقیم کولر آبی به کانال

یکی از موارد اشتباهی که بعضی از سرویسکاران و گاها کاربران انجام می دهند نصب کردن مستقیم کولر آبی به کانال می باشد. این کار یکی از عوامل ایجاد لرزش در کولر است. کولر آبی دارای لرزش طبیعی به علت چرخش موتور می باشد. اگر دستگاه به صورت مستقیم به کانال متصل شده باشد چرخش موتور باعث انتقال لرزش به کانال شده و در نهایت می تواند صدای مهیبی تولید کند. بنابراین می توانیم بگوییم یکی از علل لگد زدن موتور در کولر آبی و ایجاد لرزش در آن اتصال مستقیم کولر به کانال می باشد. روش درست این است که دهانه کولر باید با یک پارچه برزنتی به صورت غیر مستقیم به کانال متصل شود تا از لرزش دستگاه خودداری گردد.

نگهداری و مراقبت اصولی از کولر آبی

نکات مهمی برای مراقبت کردن و نگهداری از کولر آبی وجود دارد که لازم است به آنها توجه کنید.

 • برای نگهداری کردن اصولی از کولر آبی نخستین نکته‌ای که لازم است رعایت شود مکان نصب آن می باشد. سعی کنید مکانی برای نصب کولر در نظر بگیرید که زیر تابش نور آفتاب نباشد و در سایه قرار گرفته باشد.
 • ترجیحا کولر را نزدیک دیوار و یا ستون نصب کنید تا کمترین لرزش را داشته باشد.
 • بهتر است از یک چهارپایه فلزی برای قرار دادن کولر روی آن استفاده کنید.
 • کولر آبی باید از هواکش و دودکش فاصله زیادی داشته باشد تا نتواند بوی نامطبوع و هوای خروجی از دودکش را به داخل خانه انتقال دهد.
 • بهتر است برای نصب کردن کولر به کانال از یک پارچه برزنتی استفاده کنید تا از لرزش دستگاه خودداری شود.
 • پوشال کولر آبی باید هر ساله تعویض شود زیرا این پوشال ها مکان مناسبی جهت رشد باکتری ها می باشند.
 • یکی از مواردی که باید برای سرویس کردن کولر باید به آن توجه کنید بررسی کردن تسمه می باشد. اگر تسمه دچار فرسودگی و ساییدگی شده باشد می تواند باعث لرزش موتور و در نهایت لرزش دستگاه شود.
 • کولر آبی باید کاملا تمیز شده و هر گونه زنگ‌ زدگی و رسوبات آن کاملا از بین برود.
 • تجهیزات داخل کولر آبی مانند یاتاقان ها، دینام و … باید بررسی شود و اگر دچار مشکل شده بود حتماً نسبت به تعمیر و یا تعویض آنها اقدام گردد.
 • به علت وجود املاح فراوانی که در آب هست معمولاً کف کولر به شدت دچار رسوب می شود بنابراین قبل از آغاز فصل گرما باید نسبت به تمیز کردن آنها اقدام کنید.
 • قبل از روشن کردن کولر نخست باید پمپ آب آن را به مدت ۱۰ دقیقه روشن کرده تا کاملاً پوشال خیس شود.
حتما بخوانید:   چرا بدنه کولر آبی برق دارد؟ | بررسی دلایل برق داشتن بدنه کولر

The cause of the vibration of the water cooler

 • هر ساله وقتی برای اولین بار کولر را روشن می کنید پارچه ای خیسی را جلوی دریچه قرار دهید تا ذرات گرد و غبار و زنگ به محیط خانه وارد نشود.
 • پس از پایان فصل گرما باید آبی که کف کولر وجود دارد را کاملاً خالی کنید و روی کولر آبی را با پلاستیک یا برزنت بپوشانید.
 • همچنین شیر آب ورودی به دستگاه را نیز ببندید.

کلام پایانی

مواردی که در این مطلب به آنها اشاره کردیم عواملی بودند که باعث لرزش کولر آبی می شوند. چنانچه با انجام راهکارهای این مقاله لرزش کولر آبی شما برطرف نشد جهت سرویس کردن دستگاه می توانید با کارشناسان ایبک امداد تماس بگیرید. در پایان مقاله نیز راهکارهایی برای استفاده اصولی و مراقبت از کولر آبی بیان کردیم که با انجام آنها می توانید سالیان طولانی از این سیستم سرمایشی برای خنک کردن محیط خانه خود استفاده کنید. تکنسین های ما در هر ساعت از شبانه روز می توانند آماده ارائه خدمات به شما کاربران عزیز باشند. چنانچه در رابطه با سرویس و تعمیر کولر آبی نیز سوالی داشتید آن را در قسمت دیدگاه‌ها بپرسید. کارشناسان ایبک امداد در کوتاهترین زمان پاسخگوی شما خواهند بود.

31

علت لرزش کولر آبی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت لرزش کولر آبی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x