خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان | دلایل حفر چاه چیست؟

فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان موضوع مهمی می باشد که در هنگام ساخت ساختمان و همچنین حفر چاه باید به آن توجه شود این فاصله باید به وسیله اشخاص متخصص در زمینه های حفر چاه فاضلاب تعیین شود، در هنگام کشیدن نقشه ساختمان باید به این مورد توجه کرده و محل آن را مشخص کنند تا با مشکلات مختلف روبرو نشوید در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با فاصله چاه از پی ساختمان و همچنین عمق چاه آشنا کنیم با ما همراه باشید.

دلایل حفر چاه چیست؟

حفر چاه فاضلاب دلایل زیادی دارد که در ادامه برایتان بیان می کنیم:

 • یکی از دلایل برای حفر چاه فاضلاب نداشتن کارایی فاضلاب های قدیمی می باشد اگر فاضلاب های قدیمی توانایی جذب آب را نداشته و به طور مداوم پر می شود نیاز است یک چاه جدید حفر کنید.
 • اگر برای ساختمان وجود یک چاه کافی نباشد و مدام چاه پر شود باید برای حفر چاه جدید اقدام کنید.
 •  اگر چاه قدیمی خطر ریزش داشته باشد باید چاه قدیمی را پر کرده و یک چاه جدید حفر شود.
 • وجود یک ساختمان جدید دلیل دیگری برای حفر چاه فاضلاب می باشد.

دلایل زیادی می‌تواند باعث لزوم حفر چاه شود اگر ساختمان جدیدی بسازید نیاز به حفر چاه دارید و یا اگر چاه قدیمی با مشکل روبرو شده باشد و به طور مداوم پر شود با رعایت فاصله چاه از پی ساختمان، باید چاه جدید حفر کرد. یکی دیگر از دلایل حفر چاه می تواند افزایش تولید فاضلاب باشد در این صورت نیاز است که چاه جدید حفر کنید. دقت داشته باشید در صورت حفر چاه جدید باید حتماً به عمق مناسب چاه فاضلاب و همچنین فاصله چاه از پی ساختمان دقت کنید.

فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان

یکی از مهمترین کارها در هنگام ساخت و ساز محل حفر چاه فاضلاب می باشد که باید به آن بسیار توجه شود فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان باید حتماً توسط کارشناس و افراد متخصص انجام شود زیرا این امر از حساسیت زیادی برخوردار بوده و ممکن است در طول زمان چاه ریزش کند و همچنین از جهت مسائل بهداشتی بسیار اهمیت دارد مورد دیگری که از اهمیت زیادی برخوردار است محل حفر چاه و نرسیدن رطوبت فاضلاب به پی ساختمان می باشد چاه نباید در مجاورت دیوارهای ساختمان اصلی و همچنین در همسایگی چاه آب باشد باید حداقل در فاصله سه متری از دیوار همسایه حفر شود تا از ریزش آن جلوگیری کرده باشید.

حتما بخوانید:   باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله فنر برقی | راهنمای باز کردن فاضلاب با فنر برقی

اگر این فاصله برای حفر چاه رعایت نشود خطراتی برای افراد ساختمان و دیوارهای همسایه دارد و ممکن است باعث تخریب چاه شود چاه را نباید در نزدیک درختان، گیاهان و یا باغچه حفر کرد زیرا در زمان های بارندگی می‌تواند باعث ریزش چاه شود. به طور کلی نمی توان مکان مناسبی را برای حفر چاه فاضلاب تعیین کرد ولی به هر شکل باید در هنگام نقشه کشی و طراحی ساختمان و قبل از شروع معماری مکان مناسب برای حفر چاه انتخاب شود برای اینکه در این مورد با مشکل روبرو نشوید حتماً باید از افراد متخصص کمک بگیرید در ادامه می خواهیم نکات مهمی را درباره فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان و همچنین در مورد حفر چاه فاضلاب برایتان بیان کنیم.

چاه فاضلاب

مکان مناسب برای حفر چاه فاضلاب جذبی چه مکانی می باشد؟

همانطور که گفتیم حفر چاه و فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان باید حتماً به وسیله متخصصین تعیین شود بهترین مکانی که برای حفر چاه در نظر می گیرید باید مکان کم تردد باشد و همچنین باید نزدیک به فاضلاب های شهری و عمومی ساخته شود تا با اتصال به فاضلاب عمومی، خروج فاضلاب از چاه به راحتی انجام شود. اگر به دلایلی مجبور شدید که چاه را در قسمت های پر تردد حفر کنید حتماً باید روی چاه را طوقه چینی کنید و همچنین با دال بتنی بپوشانید دال بتنی از وقوع حوادث جلوگیری خواهد کرد استفاده کردن از دال بتنی هزینه بر نبوده و می تواند ایمنی کار را زیاد کند و در صورت ریزش چاه از سقوط افراد به داخل چاه جلوگیری می کند.

اگر در خانه چاه آب وجود دارد حتماً باید فاصله چاه فاضلاب با چاه آب زیاد باشد تا آب چاه دچار آلودگی نشود زیرا در صورت نزدیک بودن چاه فاضلاب و چاه آب ممکن است آب آشامیدنی توسط باکتری های موجود در فاضلاب آلوده شود بعد از اینکه محل حفر چاه را تعیین کردید باید نوع چاه را هم مشخص کنید عوامل که می تواند در نوع چاه فاضلاب مؤثر باشد نوع زمین، جنس خاک و سطح آب های زیرزمینی می باشد

حتما بخوانید:   خدمات لوله بازکنی سیار به صورت تخصصی

انواع چاه های فاضلاب

چاه های فاضلاب انواع مختلفی دارند که می‌توان به نسبت نیاز ساختمان و شرایط بستر زمین و همچنین شرایط خاک از آن استفاده کرد این چاه ها تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند که در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد:

 1. یک چاه جذبی
 2. چاه مخزنی

1- چاه جذبی

این روش برای حفر چاه از قدیمی ترین و سنتی ترین نوع چاه می باشد و برای مناطقی مناسب است که سطح آب پایین و زمین های آبکش دارند چاه جذبی، گودالی در سطح زمین می باشد که برای انتقال آب های سطحی به لایه های زیرین خاک و همچنین دفع فاضلاب حفر می شود.

2- چاه مخزنی

چاه مخزنی یکی از مقاوم ترین چاه ها می باشد که از پلی اتیلن، بتن، مواد پلیمری و… ساخته می شود از چاه مخزنی برای جلوگیری از نشت فاضلاب به محیط اطراف و همچنین نگهداری از فاضلاب انسانی استفاده می کنند در مکان هایی که سطح آب زیرزمینی بالا است و چاه جذبی را نمی توان در آنجا حفر کرد و یا مکان هایی که سازمان محیط زیست اجازه نمی دهد چاه جذبی را حفر کنند می توان از سیستم سپتیک تانک استفاده کرد طبق بخش بندی داخلی، سپتیک به دو نوع یک بخشی و چند بخشی تقسیم می شود.

در سپتیک یک بخشی برای کم کردن سرعت حرکت فاضلاب از دیوارهای کوتاه به عنوان موج گیر استفاده می شود این کار باعث جدا شدن آب از مواد داخل فاضلاب شده و همچنین باعث جمع شدن فاضلاب در کف مخزن می شود هزینه نگهداری و همچنین تعمیر سیستم سپتیک تانک زیاد بالا نمی باشد برای کم کردن هزینه ها باید به این نکات توجه کنید:

 • به صورت مداوم باید چاه مورد بازرسی قرار گیرد و در صورت نیاز باید آن را پمپاژ کنید.
 • جهت پمپاژ کردن استفاده از آب مهم است.
 •  پساب فاضلاب باید از بین برود.

عمق چاه فاضلاب چقدر باید باشد ؟

یکی از موارد مهم برای حفر چاه مقدار اندازه عمق چاه فاضلاب می باشد اگر می خواهید چاه جذبی را حفر کنید باید علاوه بر فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان، به عمق چاه هم توجه داشته باشید اگر چاه فاضلاب برای حمام و سرویس بهداشتی می باشد حداقل ۲ متر وحداکثر ۵ متر برای عمق آن کافی است ولی اگر محل حفر چاه، نفوذ پذیری پایینی دارد باید عمق چاه را حداقل ۸ متر و حداکثر ۱۰ متر در نظر بگیرید.

قیمت حفر چاه فاضلاب چقدر است؟

قیمت حفر چاه با نرخ اتحادیه محاسبه می شود اگر چاه فقط دارای میله باشد و انباری نداشته باشد و فاقد انباری باشد متراژ چاه را بر حسب متر طول حساب می کنند ولی اگر چاه انباری داشته باشد محاسبه آن فرق خواهد کرد متراژ قسمتی که دارای میله می باشد از حاصل ضرب طول و عرض در ارتفاع محاسبه خواهد شد و محاسبه متراژ انباری هم دو برابر طول در عرض، محاسبه می شود هزینه حفره چاه در زمین های سخت باید به صورت توافقی انجام شود.

حتما بخوانید:   اجزای چاه فاضلاب و استانداردهای لازم در حفر چاه

زمان مناسب برای حفر چاه فاضلاب

برای حفر چاه فاضلاب ابتدا باید زمان مناسب را برای حفر چاه بدانید بهترین زمان برای حفر چاه های عمیق وقتی است که سطح آب های زیرزمینی پایین بیاید در کشور ما بهترین زمان برای حفر چاه فاضلاب، نیمه دوم فصل تابستان می باشد.

چاه فاضلاب

 

استاندارد های لازم که باید برای حفر چاه فاضلاب رعایت شود.

جهت حفر چاه فاضلاب باید به موارد مهمی توجه کنید که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد:

 • رعایت فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان بسیار مهم است باید مکان حفر چاه حتماً به وسیله کارشناس متخصص انجام شود.
 • برای خارج کردن گاز های بدبو و مضر که می تواند سلامتی انسان را به خطر بیندازد حتماً باید از لوله هواکش در چاه استفاده کنید.
 • دهانه چاه باید طوری باشد که امکان دسترسی به آن برای تخلیه و یا تعمیر وجود داشته باشد.
 • در نقشه کشی ساختمان باید حتماً فاصله چاه از پی ساختمان، حجم انباره و عمق میله مشخص شود.
 • قبل از اینکه چاه را حفر کنید ابتدا باید فاصله چاه فاضلاب و چاه های دیگر را بررسی کنید حداقل فاصله چاه تا چاه های دیگر باید سه متر باشد.
 • دقت داشته باشید که هیچ گاه چاه فاضلاب را در کنار درختان و باغچه حفر نکنید و یا درخت در کنار چاه نکارید زیرا امکان تخریب چاه وجود دارد.
 • در زمانی که اقدام به حفر چاه کردید دقت داشته باشید لوله های آب سرد و گرم نباید از روی دهانه چاه عبور کنند.
 •  تخلیه چاه بسیار اهمیت دارد چاه باید به گونه ای حفر شود که به راحتی بتوان به آن دسترسی پیدا کرد.
 • برای حفر چاه حتماً باید از کارشناس کمک بگیرید زیرا کارشناس با توجه به شرایط خاک، نوع چاه فاضلاب را مشخص می کند و بعد از آن چاه را حفر می کند.

فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

قیمت حفر چاه فاضلاب چقدر است؟

امتیاز کاربر: 2.95 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا