لوازم خانگی

تاثیر قطعی برق روی لوازم خانگی | نوسان و قطعی برق چه خرابی هایی در پی دارد؟

✅تأثیر قطع برق بر لوازم خانگی | ارتباط قطعی برق با خرابی لوازم خانگی، محافظت از لوازم برقی | نوسان برق و خرابی های آن ✅

با قطع شدن برق، لوازم خانگی شما آسیب های جدی خواهند دید و ناچار به تعمیر آنها خواهید بود و در بیشتر مواقع موتور و یا برد الکترونیکی آنها ایراد پیدا می کند و باید آنها را عوض کنید و برای این کار هزینه های زیادی را متحمل خواهید شد. در این صورت وقتی که وسایل خود را تعمیر می کنید، بهتر است، که از تعمیرکار فاکتور رسمی با مهر و امضا دریافت کنید، تا بتوانید از ارگان‌های مربوطه خسارت را دریافت کنید.

ارتباط قطعی برق با خرابی لوازم خانگی

قطع و وصل شدن برق می تواند موجب مشکلات جدی در وسایل برقی شما ایجاد کند و شما مجبور به تعمیر و یا تعویض آنها خواهید بود. در ادامه به تاثیر قطعی برق و ارتباط آن با خراب شدن برخی از وسایل برقی بپردازیم.

 •  چنانچه ولتاژ ورودی به لوازم خانگی دچار نوسانات شود، موجب خراب شدن و ایراد پیدا کردن سیستم الکترونیکی این وسایل مانند برد خواهد شد.
 • حتی با خاموش بودن تلویزیون در صورتی که دو شاخه آن را از برق جدا نکرده باشید، تلویزیون شما آسیب خواهد دید.
 •   یخچال های ساید بای ساید با اینکه گران قیمت هستند، اما در مقابل نوسانات برق از یخچال های معمولی آسیب پذیر تر بوده و خرابی بیشتری خواهند داشت. چون موتور آنها فعالیت بیشتری می‌کند و در نتیجه نوسانات و قطع شدن برق موجب می‌شود، که این دستگاه آسیب‌های بیشتری ببیند.
 •   اجاق گاز های برقی و دیگر لوازم خانگی نیز در مقابل نوسانات برق در امان نبوده و خطر آسیب دیدن آنها را نیز تهدید می‌کند.

برق لوازم خانگی به طور استاندارد باید حدود ۲۲۰ ولت باشد و تا حدود ۵۰ هرتز نوسانات برقی مشکلی برای لوازم خانگی به وجود نخواهد آورد و طبیعی می‌باشد. اما چنانچه قطع شدن برق به صورت مکرر انجام شود و نوسان بیش از اندازه وجود داشته باشد، با وصل شدن برق بالای دویست و بیست ولت به لوازم خواهد رسید و موجب می شود، در برخی مواقع آن‌ها بسوزند و یا خرابی‌های جبران ناپذیری به بار خواهد آورد.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیر حایر haier | ارائه خدمات در محل

بهترین راهکار برای حفاظت از لوازم خانگی در مقابل قطعی برق

با توجه به اینکه نوسانات برق مشکلات زیادی را برای لوازم خانگی به وجود خواهد آورد باید از لوازم بنایی در مقابل قضیه برق محافظت نمایید برای اینکه لوازم شما آسیب کمتری در مقابل قطعی برق ببینند راهکارهای زیر توصیه می شود:

 1.  برای لوازم برقی خود از محافظ برق استفاده کنید.
 2.  از جعبه فیوز می‌توان استفاده کرد.
 3.  از ups استفاده نمایید.
 4.  لوازم خود را از پریز بکشید.

تاثیر محافظ برق برای پیشگیری از ایجاد خرابی در لوازم خانگی

برای اینکه در مقابل نوسانات برق بتوانید از لوازم برقی خود مراقبت کنید، راهکار ساده و ارزانی است و آن استفاده از محافظ برق می‌باشد. این دستگاه با استفاده از فیوزی که دارد، ولتاژ زیاد و نوسان برق را محافظت می‌نماید. وقتی می خواهید محافظ خوب تهیه کنید، باید این دستگاه دارای ویژگی های زیر باشد:

 • محافظ باید مدار اتوماتیک داشته باشد تا بتواند کاهش و افزایش جریان برق را کنترل کند.
 • بهتر است که دو خروجی مجهز به سیستم محافظ ولتاژ در محدوده استاندارد داشته باشد.
 •   برای اینکه بدانید ولتاژ و عملکرد دستگاه چگونه است نمایشگر ال سی دی داشته باشد.
 •   محافظ خوب سه چراغ نشانگر دارد، که وضعیت دستگاه شما را مشخص خواهد کرد.
 • فیلتری دارد که نویز برق شهری را حذف می‌کند.
 •  مجهز به مدار تاخیر برق باشد.
 •  فیوز مینیاتوری باید داشته باشد.

لوازم خانگی

 جعبه فیوز برای جلوگیری از خرابی لوازم برقی

استفاده کردن از جعبه فیوز یکی از راهکارهای قدیمی برای پیشگیری از خراب شدن لوازم خانگی در برابر نوسانات برق می باشد. با استفاده از این وسیله دیگر نیاز نخواهد بود که برای هر کدام از آنها جداگانه محافظ بخرید. اما روش بهتر استابلایزر یکسان کننده جریان برق است. زمانی که برق نوسان دارد از وارد شدن ولتاژ زیاد به لوازم خانگی شما جلوگیری خواهد کرد. جعبه فیوز ها توسط نمایندگی های معتبر به مصرف کنندگان عرضه می شود.

استفاده از ups در برابر نوسانات برق

یو پی اس معمولاً در اماکن خاص و ادارات استفاده می گردد. با استفاده از این وسیله در صورتی که برق به صورت ناگهانی قطع شود، برای اینکه لوازم برقی شما خاموش نشود، استفاده می‌شود. کاربران در این فاصله می‌توانند لوازم خود را خاموش کنند، تا ولتاژهای بالا به وسایل آنها خسارت ندهد.

لوازم خانگی خود را در زمان نوسانات از برق بکشید

شاید این سوال به ذهن شما هم رسیده باشد، که آیا از برق کشیدن لوازم برقی آنها را در مقابل نوسانات برق محافظت می کند. چنانچه وسایلی که از آنها استفاده نمیکنید را از برق بکشید، می توانید آنها را در مقابل خرابی و خسارت ناشی از نوسانات برق محافظت نمایید. شما باید فقط وسایلی را از برق جدا کنید که از آنها استفاده نمی کنید. از برق کشیدن وسایلی مانند یخچال که در آن مواد غذایی خود را قرار می‌دهید، کار اشتباهی است و تاثیری برای جلوگیری از خطرات نوسان برق نخواهد داشت.

حتما بخوانید:   هزینه تعمیر انواع اتو بخار|هزینه عیب‌یابی اتو بخار

لوازم خانگی

جلوگیری از خطرات خسارت ناشی از قطعی برق

چنانچه در محل زندگی شما رعد و برق زیادی اتفاق می‌افتد، پیشنهاد می شود، که از برق گیر استفاده نمایید. از برق گیر برای مراقبت کردن از لوازم خانگی به دلیل ولتاژ زیاد و همچنین تغییرات جریان برقی داخلی آنها استفاده می‌گردد. برق گیر جریان برقی که در لوازم برقی وجود دارد را به زمین متصل می کند و به این ترتیب جریان اضافه به زمین منتقل خواهد شد. سوختن لوازم به خاطر قطع شدن برق علت های متفاوتی دارد. اگر تجربه و دانش کافی در این مورد ندارید بهتر است، که با متخصص برق مشورت کنید. جعبه فیوز، برق ورودی و محافظ شما باید به صورت درست و اصولی نصب گردد. همچنین باید به محدودیت‌های ولتاژ هر دستگاه توجه شود.

بیمه لوازم خانگی برقی

امروزه می توان لوازم خانگی برقی را بیمه کرد. چون قیمت لوازم خانگی ها هر روز بالاتر می‌رود برای جبران خسارت می توانید وسایل خود را بیمه نمایید و این بهترین روش برای جبران خسارات وارد شده به لوازم شما می باشد. با بیمه کردن لوازم خود خیال شما از بابت آسیب‌های احتمالی و قطعی و نوسانات برق راحت خواهد شد. بیمه لوازم برقی خانگی برای آسیب ها و صدماتی مثل زلزله، شکستن و یا سرقت، سیل و … می توان استفاده کرد و شرکت بیمه خسارت وارد شده را پرداخت می‌کند.

نحوه پرداخت خسارت توسط اداره برق در صورت سوختن لوازم خانگی

با توجه به تعهدات شرکت برق چنانچه ولتاژ برق استاندارد نباشد، خسارت وارد شده به لوازم خانگی مردم، به صورت تمام و کمال پرداخت خواهد شد. یعنی اگر وسیله خانه شما دارای نوسانات برق باشد و لوازم برقی شما به این دلیل آسیب ببیند، در این شرایط بیمه به شما خسارت پرداخت خواهد کرد و سپس افرادی که در این زمینه کارشناس هستند، به محل شما می‌آیند و دلیل خرابی وسایل را تعیین می‌کنند. چنانچه خسارت وارد شده به دلیل نوسانات برق باشد، برای اینکه بتوانید خسارت وارد شده را دریافت نمایید، باید به صورت آنلاین ثبت نام نمایید و یا به صورت حضوری به نمایندگی های بیمه بروید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر سرخ کن دلونگی Delonghi | خدمات نمایندگی سرخ کن دلونگی

گارانتی لوازم خانگی

فروشنده ضمانت می کند که در قبال شرایط خاصی هزینه خسارت وارد شده به لوازم خانگی برقی شما را پرداخت کند، که به آن گارانتی می گویند. بنابراین وقتی قصد دارید، که لوازم برقی خانگی جدید تهیه کنید باید به این نکته توجه داشته باشید، که حتما وسیله مورد نظر شما دارای گارانتی معتبر باشد تا هزینه ای که می کنید، ضمانت شده باشد. مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، مدت زمان گارانتی می‌باشد. گارانتی ها یک ساله تا دو ساله هستند. البته امکان دارد برخی از محصولات مدت زمان بیشتری دارای ضمانت می‌باشند.

لوازم خانگی

تفاوت گارانتی و بیمه نامه

اعتبار گارانتی در صورتی است، که لوازم شما به صورت خود به خود خراب شوند و شما در خراب شدن و ایراد پیدا کردن آن نقشی نداشته باشید. در این شرایط لوازم برقی شما را گارانتی شامل خواهد شد. شرکتی که این محصولات را ضمانت نموده است، مشکلات آن را برطرف خواهد کرد. اما اگر لوازم برقی شما به صورت عمدی دچار مشکل شده باشد، شامل ضمانت و گارانتی نخواهد بود. بیمه نامه وقتی کاربرد دارد، که شما نمی توانید از ضمانت نامه و یا گارانتی آن استفاده نمایید و یا در زمانی کاربرد خواهد داشت، که محصول مورد نظر گارانتی نداشته باشد یعنی چنانچه وسایل لوازم خانگی خود را بیمه نمایید حتی اگر مشکلات و آسیب‌های به وجود آمده در آن به صورت عمدی باشد، جزو شرایط بیمه نامه خواهد بود و مشکل شما را برطرف خواهد کرد. بنابراین توصیه می شود برای لوازم برقی خود که دارای قیمت زیادی هستند، بیمه نامه تهیه کنید.

سخن تکمیلی

با توجه به مطالبی که در این مقاله ارائه شد، باید به وسایل برقی خانگی خود توجه بیشتری کنید، تا آنها در مقابل نوسانات برق آسیب کمتری ببینند. پیشنهاد می شود، برای لوازم برقی خانگی خود محافظ برق تهیه کنید و آنها را در محل مناسب نصب کنید تا رعد و برق به آنها برخورد نکند. در هنگام تهیه کردن لوازم برقی بهتر است محصولاتی را انتخاب کنید، که دارای گارانتی هستند. برای اینکه خیال شما راحت شود بهتر است، که وسایل خانگی بسیار گران خود را بیمه نمایید.

98989

31

تأثیر قطع برق بر لوازم خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مقاله راهنمایی و ارتباط نوسانات برق با خرابی لوازم خانگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا