مجله سلامت پوست

زمان دقیق ریزش مو بعد از لیزر | لیزر موی بدن

امروزه استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد به یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین روش ها بین مردم تبدیل شده است چرا که لیزر سبب شده تا آن ها از استفاده مداوم روش های سخت و زمان بری چون ژیلت، تیغ، کرم های موبر و اپیلاسیون راحت گردند. با این حال کسانی که می خواهند از این روش برای حذف موهای زائد خود استفاده کنند سوالات بسیاری در مورد نحوه و عوارض این روش دارند همچنین بیشتر افراد بر این باورند که بلافاصله بعد از جلسه اول موها دچار ریزش می گردند که باور غلطی است. با وجود اینکه زمان ریزش دقیق موها بعد از لیزر به مهم ترین دغدغه افراد تبدیل شده است اما باید گفت این زمان در هر فردی متفاوت بوده و نمی توان یک زمان یکسان را برای همه در نظر گرفت، ولی می توان گفت ریزش موها برای کسانی که موهای ضخیم و تیره دارند نسبت به کسانی که موهای بور و نازکی دارند زودتر اتفاق افتاده و تاثیر لیزر روی این افراد بیشتر است.

 

عواملی چون رنگ مو، نوع پوست، ناحیه مورد لیزر، سن افراد، ضخامت مو و وجود اختلالات هورمونی در ریزش موها بعد از لیزر تاثیر گذار هستند. بعد از لیزر افراد منتظرند تا از همان روز موها شروع به ریزش کنند اما این اتفاق نمی افتد و بعد از گذشت ۷ تا ۱۰ روز از اولین جلسه لیزر موها شروع به ریزش می کنند که این زمان در افراد مختلف متفاوت می باشد، همچنین عملکرد دستگاه لیزر نیز در زمان ریزش موها مؤثر است.

عوامل تاثیر گذار در ریزش موهای زائد 

همان طور که پیش از این بیان کردیم تاثیر لیزر بر هر فردی متفاوت است و عوامل زیادی بر مؤثر بودن لیزر روی بدن نقش دارند. معمولا افرادی که دارای موهای ضخیم و تیره هستند نسبت به افرادی که موهای نازک و روشن تری داشته اثرات لیزر را زودتر مشاهده می کنند، عوامل زیادی بر ریزش موها بعد از لیزر تاثیر دارند، از جمله:

سن

استفاده از این روش محدودیت سنی داشته و برای افراد زیر ۱۸ سال مناسب نیست، لیزر موهای زائد در این افراد می تواند اختلالاتی ایجاد کند.

حتما بخوانید:   پیرسینگ چیست | انواع پیرسینگ کدامند؟

ناحیه مورد لیزر 

ریزش موها در نواحی مختلف بدن متفاوت بوده و در ناحیه ای چون بیکینی ریزش دیرتر رخ می دهد.

ضخامت موها

معمولا ریزش مو در موهایی که ضخامت بیشتری داشته و تیره‌تر هستند زودتر اتفاق می افتد.

اختلالات هورمونی 

وجود اختلالات هورمونی سبب شده تا موها دیرتر و کمتر دچار ریزش گردند، به عنوان مثال بانوانی که دارای هورمون مردانه بیشتری هستند با این مشکل مواجه می باشند.

همچنین نوع دستگاه لیزری که مورد استفاده قرار می گیرد و تجربه و توانایی پزشک که لیزر را انجام می دهد نیز بر زمان ریزش موها تاثیر گذار است.

مزایای ریزش موهای زائد با لیزر 

استفاده از لیزر برای همه افرادی که از سلامت جسمی برخوردار بوده و به بیماری خاصی مبتلا نیستند یک روش مناسب و نتیجه بخش است که مزیت های زیادی دارد، از جمله:

new theme

 • استفاده از این روش ۸۵ تا ۹۰ درصد موهای زائد را از بین می برد.
 • جلوگیری از رویش موها بدون آسیب به بافت های پوست
 • لیزر نتایج دائمی و قطعی در پی دارد.
 • نداشتن دوره نقاهت
 • عوارض بسیار کم و خفیف
 • روشن شدن پوست
 • از بین رفتن موهای زیر پوستی

از چه زمانی بعد از لیزر ریزش موهای زائد شروع می شود؟

بسیاری از افراد با این ذهنیت به سراغ لیزر موهای زائد می روند که از همان روز موهای زائد آن ها دچار ریزش می شود اما این تصور غلطی است و ریزش موهای زائد به این سرعت اتفاق نمی افتد. زمان ریزش مو در افراد مختلف متفاوت بوده و پس از سپری شدن یک تا سه هفته از اولین جلسه لیزر ریزش موهای زائد اتفاق می افتد. با توجه به اینکه نوع دستگاه های لیزر با هم‌ متفاوت است در برخی از آن ها بعد از گذشت ۴۸ ساعت باید موها  را شیو نمود اما در برخی دیگر از دستگاه ها تا جلسه بعدی لیزر که حدود یک ماه می باشد نباید این مناطق را شیو نمود تا نتایج مثبتی کسب گردد.

ریزش کامل موهای زائد چقدر طول می کشد؟ 

ریزش موهای زائد یک پروسه زمان بر بوده و به صبر و حوصله نیاز دارد همچنین برای کسب بهترین نتیجه باید در تمام جلسات لیزر درمانی به صورت مرتب و کامل شرکت نمود. از آنجایی که رنگ پوست، ضخامت و جنس موها، نوع دستگاه مورد استفاده و مهارت اپراتور با هم‌ متفاوت است نمی توان تعداد جلسات را به صورت دقیق بیان کرد اما به طور میانگین بین ۸ تا ۱۲ جلسه زمان لازم است تا لیزر بدن به صورت کامل انجام شود. همچنین ریزش کامل موهای زائد در آقایان مقداری بیشتر از بانوان به طول می انجامد که وجود هورمون تستسترون در آقایان دلیل این امر می باشد ولی در پایان کار نتیجه مد نظر حاصل می گردد.

حتما بخوانید:   عوارض استفاده از لنز روی چشم | آسیب های لنز به سلامت چشم

 

لیزر بدنچرا موها بعد از لیزر دوباره رشد می کنند؟ 

موها دارای یک چرخه رشد هستند که شامل سه مرحله آناژن؛ که رشد موها را به دنبال دارد، کاتاژن؛ فاز خواب موها که بین دو مرحله رشد و استراحت قرار دارد و تلوژن؛ فاز استراحت موها می باشد. از این رو اشعه های لیزر تنها روی فولیکول های مو که در مرحله آناژن هستند تاثیر گذار بوده و موهایی که در فاز کاتاژن و تلوژن هستند تاثیر لیزر بر آن ها بسیار ناچیز است چرا که لیزر سبب شده تا فولیکول های مو وارد فاز استراحت شوند به همین دلیل موهایی که در حالت طبیعی در فاز استراحت به سر می برند دچار تغییر نمی گردند.

 

بنابراین لیزر موهای زائد سبب از بین رفتن فولیکول مو نمی شود بلکه با تاباندن یک نور کم انرژی به فولیکول مو آن را به فاز استراحت می برد، انرژی که از لیزر ساطع شده توسط ملانین های مو جذب می شود و با گرم کردن فولیکول مو ساختار آن را تغییر می دهد. چرخه رشد مو در افراد مختلف متفاوت است زیرا سن افراد، سطوح هورمونی و فرآیند های رشد طبیعی مو در آن ها متفاوت است، از این رو موهایی که در کنار هم قرار دارند همه در یک مرحله از چرخه رشد نیستند و به همین دلیل هر شخص برای از بین بردن موهای زائد خود به چندین جلسه لیزر نیاز دارد.

تاثیر آب و هوا در ریزش موهای زائد

شاید این سؤال برای شما نیز ایجاد شده باشد که آیا واقعا آب و هوا بر تعداد جلسات لیزر تاثیری دارد یا خیر چرا که برخی کلینیک ها ادعا دارند اگر در شرایط بد آب و هوایی بیرون رفته باشید لازم است تعداد جلسات بیشتری لیزر انجام دهید. اما باید گفت این حرف به هیچ عنوان صحت ندارد و تاثیر آلودگی هوا یا شرایط مختلف آب و هوایی بر نتیجه لیزر کاملا اشتباه بوده و هیچ مبنای علمی ندارد، متأسفانه برخی از کلینیک ها با بهانه های مختلف به دنبال سود بیشتر هستند و از بی اطلاعی مردم سواستفاده می کنند بنابراین در صورتی که قصد لیزر کردن دارید به کلینیک معتبری مراجعه نمایید و چنانچه با این ادعاها مواجه شدید بدانید که آن مرکز از اعتبار کافی برخوردار نیست.

حتما بخوانید:   کدام مواد غذایی باعث جوش صورت می شود؟

تاثیر گرما بر رشد موها به حدی کم بوده که نیازی به توجه ندارد، تنها نکته ای که در ارتباط با لیزر موهای زائد و آب و هوا وجود دارد این است که بهتر بوده لیزر نواحی چون بیکینی و زیر بغل را در فصل سرد سال انجام دهید زیرا در این فصل تعریق بدن کاهش یافته در نتیجه پوست کمتر دچار حساسیت می شود.

چه عواملی روند ریزش موهای زائد را دچار تغییر می کنند؟

 بیشتر افرادی که موهای زائد خود را لیزر می کنند از انجام این کار رضایت کافی را داشته و این روند به درستی و طبیعی پیش می رود و موهای زائد طی جلسات متعدد از بین خواهند رفت.

اما در برخی افراد این روند نتیجه معکوس داشته و پس از لیزر درمانی برخی موارد سبب رشد مجدد موهای زائد شده که قطعا این شرایط برای فردی که زمان و هزینه خود را صرف کرده بسیار ناراحت‌کننده می باشد، از این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

new theme

 • واکنش بدن به داروهای مصرفی
 • زمان بارداری
 • عوامل ژنتیکی
 • برخی بیماری های زمینه ای
 • استفاده بیش از حد از روش هایی چون اپیلاسیون، کرم های موبر و شیو کردن

لیزر موهای زائد را باید هر شش ماه یا یک سال یکبار تمدید کرد و این کار باید در کلینیک های معتبر صورت گیرد.

 

امروز لیزر به یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین روش های از بین بردن موهای زائد در بین مردم تبدیل شده است، استفاده از لیزر در صورتی که توسط یک متخصص و در کلینیک معتبر انجام شود هیچ گونه عوارضی در پی ندارد و فرد بدون گذراندن دوران نقاهت می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد. با این حال نباید انتظار داشت که ریزش موهای زائد بلافاصله و بعد از اولین جلسه اتفاق افتد و برای دیدن نتایج واقعی لیزر باید صبر داشت، همچنین تعداد جلسات لیزر برای  همه افراد یکسان نیست چرا که رنگ پوست، ضخامت و جنس موهای آن ها با هم متفاوت است.

 

31

زمان دقیق ریزش مو بعد از لیزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

زمان دقیق ریزش مو بعد از لیزر | لیزر موی بدن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x