خدمات نظافتیخدمات

چگونه رطوبت خانه را از بین ببریم ؟

شاید شما هم با مشکل رطوبت در منزل روبرو شده باشید، و از خود بپرسید که چگونه رطوبت خانه را از بین ببریم ؟ این مشکل بسیار آزاردهنده می باشد و می تواند باعث آسیب به لوازم چوبی و برقی خانه شود و حتی باعث آسیب رسیدن به سلامت ساکنین خانه شود ، پس از بین بردن رطوبت در خانه بسیار مهم می باشد ، در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم رفع رطوبت در خانه را به شما آموزش دهیم .

دلیل مرطوب شدن خانه و راه حل از بین بردن آن چیست ؟

 

به وجود آمدن رطوبت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ، شاید مشکلی در لوله کشی ساختمان ایجاد شده باشد که باعث این اتفاق می شود یا کاری که خودمان به اشتباه انجام داده ایم مانند ضعیف بودن عایق کاری ساختمان یا ترکیدن لوله های ساختمان . اگر که شما در آپارتمان زندگی می کنید احتمال دارد دستشویی یا حمام همسایه بالایی شما نشتی داشته باشد و باعث می شود رطوبت وارد خانه شما شود .

همانگونه که در مطالب قبلی گفتیم امکان دارد که خودمان باعث این اتفاق شویم مثلاً وقتی شما لباس هایتان را بعد از شستن در داخل ساختمان خشک می کنید ، همین کار می تواند باعث زیاد شدن رطوبت شود در ادامه این مقاله تمام دلیل هایی که باعث ایجاد رطوبت در خانه می شوند را برای شما توضیح خواهیم داد و به شما روش های جلوگیری و رفع آن را آموزش می دهیم.

1 . نمدار شدن دیوار ها به دلیل شست و شوی آن

یکی از بزرگترین اشتباهات در منزل، شست و شوی دیوار گچی می باشد ، اگر شما دیوار های خانه خود را رنگ روغن نکردید نباید آن ها را بشویید ، این کار باعث می شود که رطوبت در دیوار ایجاد شده و خشک نشود و این امر باعث سنگین شدن هوای خانه هم خواهد شد ، این امر فقط مخصوص دیوار ها نیست بلکه باید کف ساختمان را به زیاد نشویید بهتر است که برای تمیز کردن کف ساختمان از جارو استفاده کنید زیرا شستن آن باعث ایجاد رطوبت زیاد می شود .

حتما بخوانید:   برای از بین بردن بوی بد چای ساز چکار باید کرد؟

2 . ترکیدن لوله های ساختمان

همانگونه که در ابتدای مقاله بیان کردیم ، اگر لوله هایی که در ساختمان وجود دارد بترکد باید سریع آن را تعمیر کنید تا رطوبت در دیوار ها ایجاد نشود ، اگر شما لوله ها را تعمیر نکنید رطوبت در کل ساختمان پخش خواهد شد و دیوار ها آسیب زیادی خواهند دید .

3 . خشک کردن لباس ها در خانه

وقتی که لباس های خود را شستید ، سعی کنید آنها را در حیاط و فضای باز پهن کنید ، و اگر شما در آپارتمان زندگی می کنید لباس ها را در تراس پهن کنید تا لباس های شما با استفاده از نور آفتاب خشک شود و بوی رطوبت در داخل لباس ها نمانده و به دیوار های خانه شما هم آسیبی نخواهند رساند.

4 . ضعیف بودن عایق کاری

اگر در فصل بارندگی حس کردید که خانه رطوبت دارد احتمالا ایزوگام ها جنس خوبی نداشته اند و عایق کاری سقف بسیار ضعیف می باشد ، قدیمی شدن عایق ها هم می تواند از دلایل بروز رطوبت در خانه باشد زیرا وقتی عایق ها قدیمی شده اند آب از درز آنها عبور کرده و وارد دیوار ها خواهد شد ، اگر که می خواهید رطوبت از این طریق وارد خانه نشود حتما ایزوگام های سقف را بررسی کنید .

چگونه وجود رطوبت بالای خانه را تشخیص دهیم ؟

رطوبت خانه

اگر در خانه ی شما رطوبتی ایجاد شود ، شما هنگام نفس کشیدن آن را حس خواهید کرد و در کنار آن بوی رطوبت در خانه کاملا مشخص است و اگر کسی وارد شود کاملا رطوبت را حس خواهد کرد . برای تشخیص رطوبت در خانه می توانید موارد زیر را انجام دهید:

 1. شما برای اینکه بفهمید وضعیت نم دیوار های شما چگونه است می توانید از رطوبت سنج استفاده کنید ، شما با این وسیله می توانید میزان نم خانه خود را بررسی کنید ، در صورتی که رطوبت خانه شما بالای 50 بود ، یعنی اینکه خانه شما رطوبت دارد و حتما باید مشکل آن را پیدا و حل کنید .
 2.  گوشه دیوار مخصوصا دستشویی و حمام ها را چک کنید ، امکان دارد که دانه های لجنی شکل یا سیاه ببینید که در گوشه ها پنهان شده اند و در حال گسترش هستند ، این دانه شبیه به کپک هستند .
 3. اگر که روی پنجره بخار نشسته است و هوا شرجی نیست حتما رطوبت خانه شما زیاد شده است و باید مشکل آن را پیدا کرده و آن را حل کنید .
 4. اگر که مبل های چوبی شما پوسیده شده اند حتما رطوبت زیاد است و باید سریعا برای حل مشکل اقدام کنید .
 5. در بعضی اوقات لکه های آبی را بر روی سقف می‌بینیم این لکه ها نشان دهنده رطوبت خانه است .
 6. اگر خود شما یا کسانی که در خانه زندگی می کنند آلرژی دارند و اگر  علاِئمی مانند: سرفه، عطسه ، خارش پوست دارید به احتمال زیاد رطوبت خانه زیاد می باشد .
حتما بخوانید:   روش های از بین بردن لکه های مختلف از روی لباس

رطوبت چه تاثیری بر روی بدن خواهد داشت ؟

همان گونه که می دانیم محیطی که مرطوب است و نم دارد تاثیرات بدی رو بدن دارد و سریعاً باید حتما این مشکل را حل کنید ، اگر که دیوار های خانه ی شما نم داشته باشد غبار ها را جذب خود می کند ، این امر باعث قارچ و کپک می شود و سلامت شما را تهدید می کند .

اگر فردی بیماری تنفسی داشته باشد رطوبت باعث چند برابر شدن آن خواهد شد ، رطوبت باعث ایجاد بیماری رماتیسم می شود و اگر این بیماری را فردی داشته باشد دچار استخوان درد شدید خواهد شد .  شما اگر رطوبت کف خانه را از بین نبرید این رطوبت باعث پا درد شدید می شود ، حساسیت و آلرژی شما به دلیل رطوبت زیاد در خانه چندین برابر قبل خواهد شد .

رطوبت در خانه می تواند به چیز های زیادی آسیب بزند مانند وسایل چوبی، لوله کشی خانه و مجسمه ها و وسایل برقی خانه تان . رطوبت باعث ایجاد بوی بد در خانه می شود ، اگر خودتان متوجه بو نشوید کسی که از بیرون وارد خانه می شود این بو را احساس خواهد کرد.

رطوبت زیاد باعث زیاد شدن حشراتی مانند سوسک و مگس و حتی موجودات موذی در خانه خواهد شد مخصوصا در قسمت های سرویس بهداشتی شما بیشتر با این حشرات رو به رو می‌شوید.

برای از بین بردن رطوبت در خانه چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

رطوبت خانه

برای اینکه خانه شما نمناک و با رطوبت نباشد راهکارهای زیادی وجود دارد که شما می‌توانید از بروز این مشکل در منزل جلوگیری کنید برای این منظور موارد زیر را رعایت کنید:

 1. در هنگام استحمام، کوتاه و خنک دوش بگیرید وقتی آب خنک را باز می کنید رطوبت کم خواهد شد مخصوصاً در فصل های گرم سعی کنید با آب خنک دوش بگیرید این کار هم به سلامت پوست شما و گردش خون در بدنتان کمک می کند و هم اینکه از به وجود آمدن رطوبت جلوگیری می کند.
 2. سعی کنید هیچ گاه لباسهای خیس را درون خانه خشک نکنید با این کار هم اینکه لباس ها زودتر خشک می شوند و هم اینکه باکتری روی لباس ایجاد نشده و رطوبت هم داخل خانه نمی شود.
 3. اگر در منزل خود گیاه نگهداری می کنید گیاهان را به قسمتی از خانه انتقال دهید که تهویه خوبی داشته باشد امروزه بیشتر ما در منزل گلدان و گیاهان فراوانی نگهداری می‌کنیم همانطور که می دانید گیاه فضای خانه را مرطوب می‌کند اگر می خواهید رطوبتی در منزل شما به وجود نیاید بهتر است که گلدان ها را در جایی قرار دهید که دارای تهویه باشد.
 4. سعی کنید در منزل از رطوبت گیر خانه استفاده کنید دلیل رطوبت در منزل، در فصول سرد سال، نشت رطوبت در خانه می باشد دستگاه رطوبت گیر می‌تواند رطوبت را جذب کرده و شما را از شر رطوبت خلاص کند.
 5. برای از بین بردن رطوبت خانه می توانید از نمک استفاده کنید نمک نقش بسزایی در از بین بردن رطوبت دارد برای این منظور مقداری نمک را داخل ظرف درباز بریزید آنگاه متوجه خواهید شد که چگونه نمک رطوبت را به خود می گیرد و از بین می برد اگر نمک ها سیاه شدند باید آنها را بیرون ریخته و دوباره درون ظرف نمک بریزید به این صورت رطوبت خانه گرفته خواهد شد.
 6. آشپزی در منزل می تواند باعث رطوبت خانه شود در زمانی که آشپزی می کنید حتماً هود آشپزخانه را روشن کنید هود نه تنها بوی غذا را می گیرد بلکه رطوبت را هم به خود می کشد.
 7. اگر شما در فصول سرد سال بخاری را روی درجه زیاد بگذارید باعث رطوبت در منزل می شود برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است که درجه بخاری را بیشتر از ۲۰ درجه سانتیگراد تنظیم نکنید.
 8. گذاشتن دستگاه تهویه در حمام و توالت باعث انتقال رطوبت به خارج از خانه خواهد شد سعی کنید حتما در حمام و توالت از دستگاه تهویه استفاده کنید.
 9. استفاده از دستگاه هایی که به وسیله آب کار می کنند باعث می شود که رطوبت خانه بالا برود سعی کنید از این دستگاه ها کمتر استفاده کنید مثلاً دستگاهی مانند بخار شور را به طور مداوم استفاده نکنید زیرا باعث بالا رفتن رطوبت در منزل می شود.
 10. سعی کنید لوازم خانه را چک کنید و ببینید کدام یک از آنها باعث تشدید رطوبت می شود اگر لوله ای شکسته است آن را تعمیر کنید تا از رطوبت بیشتر در منزل جلوگیری کرده باشید
حتما بخوانید:   ۷ روش برای از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام | نکات مهم در تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی

جمع بندی:

در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایلی را که باعث ایجاد رطوبت در منزل می شود بطور کامل توضیح دادیم همچنین روش هایی را که می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند و راهکارهای مفید را هم بیان کردیم اگر شما موارد گفته شده را رعایت کنید در منزل خود با مشکل رطوبت روبرو نخواهید شد.

00000000000999999

31

 

روش های از بین بردن رطوبت خانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

برای از بین بردن رطوبت در خانه چه اقداماتی باید انجام دهیم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا