تعمیرات یخچال

اهمیت و ضرورت سرویس دوره‌ای یخچال | نگهداری صحیح از یخچال

اهمیت و ضرورت سرویس دوره ای یخچال | نگهداری صحیح از یخچال، افزایش طول عمر مفید یخچال

یخچال یکی از لوازمی خانگی گران قیمت می باشد، که بدون آن تقریباً می توان گفت، که در زندگی مشکلات زیادی به وجود می آید. از یخچال برای سالم نگه داشتن مواد غذایی استفاده می شود. در صورتی که یخچال شما با ایرادات و خرابی هایی مواجه شود، سلامت افراد خانواده به خطر خواهد افتاد. بنابراین باید برای افزایش طول عمر مفید یخچال خود و همچنین برای اینکه ایرادات و خرابی ها در این وسیله کمتر به وجود آید به صورت دوره‌ای آن را سرویس نمایید و اطمینان حاصل کنید، که به خوبی از آن نگهداری می نمایید.

افزایش طول عمر مفید یخچال

برای اینکه بتوانید برای بیشتر کردن طول عمر مفید یخچال خود اقداماتی انجام دهید بهتر است با قطعه های پرکاربرد یخچال آشنا شوید و و بدانید سرویس کردن هر کدام از این قطعات در یخچال چه تأثیری بر عملکرد آنان خواهند داشت.

فیلتر یخچال

فیلتر آب که در یخچال ها به کار برده شده است موجب می‌شود، که املاحی که در آب وجود دارد گرفته شده و طعم و بوی طبیعی آب از بین نرود، اما این فیلترهای یخچال طول عمر مفیدی دارند، که باید پس از اتمام این مدت، آن را عوض کنید. معمولاً فیلتر یخچال عمرش بیشتر از شش ماه نیست. البته این مدت زمان تقریبی بوده و به میزان سختی و املاح موجود در آب منطقه شما و همچنین مقدار استفاده از آب یخچال بستگی خواهد داشت.

بعضی از یخچال ها فیلتر داخلی دارند. به این معنا که فیلتر تصفیه درون دستگاه قرار گرفته است. در این حالت آب در ابتدا وارد شیربرقی شده و پس از آن به فیلتر باز می‌گردد و از فیلتر به سمت یخساز و آبریز هدایت می گردد.

در برخی یخچال های دیگر فیلتر خارجی وجود دارد و این فیلتر در قسمت پشت یخچال است. در این شرایط آب در ابتدا به فیلتر وارد می شود و پس از آن به شیر برقی وارد می شود و از آنجا به طرف یخساز و آبریز هدایت می گردد. بهتر است، که شلنگ آب خیلی طولانی و بلند نباشد، تا احتمال خنک شدن آن کمتر باشد. اگر شلنگ بیشتر از ۶ متر باشد، احتمال کم شدن فشار آب نیز بیشتر خواهد بود.

حتما بخوانید:   تست کردن موتور یخچال ( کمپرسور ) با برق مستقیم

کندانسور یخچال

یخچال های گوناگون دارای کندانسور های مختلفی هستند. کندانسور یخچال جزء اصلی این دستگاه می باشد و وظیفه دارد، که گاز یخچال را خنک کند. گاز یخچال گازی است، که دستگاه شما با استفاده از آن خنک می شود. این گاز در دستگاه های قدیمی تر گاز فرئون بوده است، ولی چون گاز فرئون سمی است و بر لایه اوزون تأثیر مخربی دارد، در محصولات جدید تر از دیگر گازها مثل ایزوبوتان به عنوان گاز یخچال استفاده می کنند.

همانطور که بیان شد، خنک شدن یخچال به سرد شدن گاز آن بستگی دارد و سرد شدن گاز یخچال نیز به عملکرد صحیح کندانسور بستگی دارد. کندانسور یخچال ها را می توانید در قسمت پشت آن ببینید. این قسمت به گونه‌ای طراحی گردیده است، که گاز بتواند در آن جریان داشته باشد. در کندانسور گاز یخچال تغییر حالت می‌دهد و تبدیل به مایع می گردد. این عمل در کولرهای گازی هم اتفاق می افتد.

یکی از دلایل مهمی که موجب خرابی یخچال ها می‌شود این است، که گرد و خاک زیادی بر روی لوله های کندانسور وجود دارد و در نتیجه خنک کردن و انتقال دمای گاز یخچال با اختلال مواجه خواهد شد. برای اینکه بتوانید این مشکل را برطرف کنید، باید کندانسور یخچال خود را تمیز نگه دارید. در سرویس های دوره ای که برای یخچال ها انجام می شود، یکی از کارها همین تمیز کردن اصولی کندانسور یخچال می باشد.

سرویس یخچال

کارهایی که در سرویس دوره‌ای یخچال انجام می‌شود

سرویس مرتب و دور ه ای یخچال موجب می‌شود، که ایرادات و مشکلات جزئی که تازه در دستگاه شما به وجود آمده اند شناسایی و برطرف گردند، در این حالت دیگر شما نیاز به پرداخت هزینه های گزاف تعمیر یخچال نخواهید داشت. مواردی که در سرویس دوره ای مورد بررسی قرار می گیرند عبارت هستند از:

عوض کردن فیلتر یخچال

در یخچال ها بهتر است، که هر شش ماه یکبار به صورت اصولی فیلتر آب عوض شود. فیلترهایی که برای یخچال ها مورد استفاده قرار می گیرند، باید استاندارد بوده و مناسب یخچال شما باشد. وقتی که فیلتر یخچال را نصب می کنید، باید چک نمایید، که یخچال شما با مشکل نشتی مواجه نشده باشد. در صورتی که فیلتر به صورت نادرست قرار گرفته باشد، احتمال نشت آب از آن وجود خواهد داشت.

حتما بخوانید:   تعمیر یخساز یخچال ایندزیت Indesit | راه اندازی یخساز

چک کردن فشار آب

وقتی فیلتر یخچال عوض می شود، باید بررسی نمایید، که آبی که از یخچال شما خارج می‌شود، فشار کمی نداشته باشد. در صورت کم بودن فشار آب حتماً باید فیلتر و مسیر ورودی آب در یخچال مورد بررسی قرار گرفته و در صورت مسدود بودن و مشکل داشتن آن را برطرف نمود. در سرویس دوره‌ای این موارد به خوبی چک خواهند شد.

چک کردن سرمایش یخچال

در زمان سرویس کردن یخچال باید بررسی شود، که در قسمت فریزر دستگاه مواد غذایی به خوبی منجمد هستند یا خیر. همچنین داکت درون یخچال از نظر ورود هوا باید توسط تکنسینی که سرویس یخچال را انجام می دهد، مورد بررسی قرار بگیرد.

تنظیمات دما و بررسی نمایشگر

در هنگام سرویس کردن یخچال ها تمامی نمایشگر ها و منو ها مورد بررسی قرار گرفته و عملکرد و تنظیمات آنها چک می شود. در صورتی که هر کدام از آنها مشکلی داشته باشند، مشکل آنها برطرف خواهد شد.

همچنین در این مواقعی که چراغ یخچال و ال ای دی که در یخچال ها به کار برده شده است بررسی شده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل می شود.

تمیز کردن محفظه موتور و شستشوی کندانسور

یکی از کارهای بسیار مهم که در سرویس دوره ای افراد تکنسین انجام می دهند این است، که گرد و غبار هایی که بر روی کندانسور وجود دارد را مورد شستشو قرار داده و موجب می شود، که کندانسور به خوبی تمیز شود. در این حالت گاز یخچال به خوبی خنک شده و انتقال دما به صورت صحیح انجام خواهد شد. همچنین محفظه موتورخانه در هنگام سرویس کردن یخچال تمیز شده و اگر آلودگی در آن وجود داشته باشد پاک خواهد شد.

سرویس یخچال

بررسی لاستیک دور درب یخچال

یکی از قطعاتی که در یخچال موجب می‌شود محفظه یخچال به خوبی خنک بماند و هوای گرم از بیرون محفظه به درون آن انتقال نیابد، لاستیک دور درب یخچال می باشد. در سرویس دوره ای یخچال از سالم بودن این قطعه اطمینان حاصل می شود و در صورتی که ایراد، پارگی و فرسودگی در آن وجود داشته باشد،  عوض خواهد شد.

نگهداری و استفاده صحیح از یخچال

همانطور که گفته شد یخچال در جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی و نگهداری آنها نقش بسیار مهمی دارد. برای اینکه یخچال شما کمتر دچار ایراد و خرابی ها شود بهتر است، که در حین استفاده از این وسیله به موارد زیر توجه کافی داشته باشید:

  • در بالای یخچال فریزر وسایل بسیار سنگین قرار ندهید.
  • بهتر است، که هر شش ماه یکبار یخ زدایی یخچال را انجام دهید.
  • یخچال فریزر را در مکان هایی که نزدیک به مواد گرما زا مانند شوفاژ، اجاق گاز و بخاری نباید نصب نمایید.
  • برای اینکه در قسمت پشت یخچال جریان هوا وجود داشته باشد بهتر است، که یخچال شما با فاصله مناسب از دیوار قرار بگیرد.
  • یکی دیگر از موارد بسیار مهم در نگهداری و استفاده از یخچال این است، که باید اطمینان حاصل کنید، که یخچال شما به صورت تراز قرار گرفته است. در غیر این صورت فشار زیادی به موتور دستگاه وارد شده و همچنین شما صداهای غیر طبیعی از یخچال خود خواهید شنید.
  • همچنین بهتر است، که یخچال شما در کنار پنجره قرار داده نشود، چون تابش مستقیم نور خورشید به یخچال آسیب های زیادی وارد می کند.
  • از باز و بسته کردن زیاد درب یخچال خودداری کنید در این صورت هوای خنک درون یخچال به بیرون انتقال یافته و هوای گرم بیرون به داخل یخچال وارد می‌شود. در این حالت موتور یخچال برای رسیدن به دمای مطلوب بیشتر کار می کند.
  • مواد غذایی که دمای بالایی دارند را بلافاصله درون یخچال خود قرار ندهید. چون موجب گرم شدن محفظه درون یخچال خواهد شد و موتور دستگاه در این حالت اتومات نکرده و به صورت یکسره کار می‌کند.
  • برای اینکه یخچال شما بوی نامطبوع نداشته باشد، مواد غذایی خود را درون ظرف های دربسته قرار دهید و در نحوه چیدمان آن دقت بیشتری داشته باشید. همچنین قبل از اینکه این مواد غذایی فاسد شوند بهتر است، که آنها را مصرف کنید. از نگه داشتن طولانی مدت این مواد خودداری نمایید.
حتما بخوانید:   چرا ظرف یخ در یخساز یخچال می چسبد

سخن تکمیلی

برای اینکه یخچال شما کار کرد و عملکرد بهتری داشته باشد، با گذشت زمان نیاز است، که آن را سرویس کنید. در هنگام سرویس کردن یخچال قطعه های مختلفی که در این وسیله وجود دارد، هر کدام مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که ایرادی در آنها وجود داشته باشد، رفع خواهد شد.

برای اینکه یخچال خود را سرویس نمایید، حتماً از افرادی که در این زمینه اطلاعات کافی دارند کمک بگیرید، تا سرویس یخچال شما به صورت اصولی و صحیح انجام شود و عملکرد دستگاه بهتر شود. در غیر این صورت امکان آسیب دیدن یخچال شما بسیار زیاد خواهد بود.

31

نگهداری صحیح از یخچال فریزر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی اهمیت و ضرورت سرویس یخچال فریزر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x