تعمیرات کولر آبی

دلایل اصلی خنک نکردن کولر آبی | عملکرد صحیح کولر آبی

دلایل اصلی خنک نکردن کولر آبی | عملکرد صحیح کولر آبی، عیب‌یابی کولر آبی

در صورتی که کولر آبی نتواند محیط موردنظر را خنک کند، در فصل های گرم سال بسیار آزاردهنده خواهد بود. دلایل مختلفی وجود دارد، که می تواند موجب بروز این مشکل شود. در همه مواقع مشکل و ایراد از قسمت موتور کولر های آبی نمی باشد و امکان دارد، که موتور ایرادی نداشته و عملکرد آن به صورت صحیح باشد، اما از کولر آبی باد گرم خارج شود.

مشکلات فنی، عمر زیاد کولر های آبی و… از جمله علت هایی است، که موجب می‌شود باد کولر آبی گرم باشد. در این حالت چنانچه مشکل را بررسی مورد بررسی قرار ندهید، به موتور دستگاه شما فشار زیادی وارد خواهد شد و در نتیجه عمر مفید کولرهای آبی کاهش پیدا خواهد.

 روشن نبودن دکمه آب در کولرهای آبی

در کولرهای آبی دکمه هایی با عنوان های خاموش، روشن و کم و زیاد پمپ آب دستگاه وجود دارد. چنانچه کلید روشن کولر های آبی فقط روشن باشد، کولر آبی عملکردی مانند پنکه خواهد داشت و در این شرایط از قسمت بیرون باد گرم را به درون ساختمان هدایت می‌کند و به جای اینکه محیط را خنک کند، موجب بیشتر گرم شدن آن خواهد شد.

 نبودن یا کم شدن آب داخل کفی

همانطور که گفته شد درون مخزن کولرهای آبی باید مقدار مناسبی آب وجود داشته باشد، تا پوشال ها به خوبی خیس شوند. در صورتی که آب به مقدار کافی وجود نداشته باشد، پمپ عملکرد خوبی نخواهد داشت. در این حالت امکان سوختن پمپ و دینام کولر آبی بسیار زیاد خواهد بود.

همچنین چنانچه شناور به صورت صحیح تنظیم نشده باشد، مقدار آب داخل کولر آبی کم خواهد بود و در این حالت کولر آبی باد خنک تولید نخواهد کرد. در این شرایط باید شناور را مورد بررسی قرار داده و به صورت صحیح تنظیم نمایید.

حتما بخوانید:   نحوه تعویض پمپ آب کولر آبی | خدمات تخصصی تعمیر و تعویض پمپ آب کولر آبی

همچنین باید شلنگ انتقال آب را بررسی نمایید، که انسداد و گرفتگی نداشته باشد. امکان دارد، که درون شلنگ انتقال آب رسوباتی وجود داشته باشد و یا این شلنگ پاره شده باشد. در این حالت باید آنها را عوض کنید.

کولر های آبی چون در ارتفاع بیشتری قرار می‌گیرند، در برخی مواقع فشار آبی که به آنها می رسد بسیار کمتر است. بنابراین پیشنهاد می‌شود، در مسیر آب یک پمپ نصب نمایید، تا آبی که کولر آبی نیاز دارد به خوبی تأمین شود.

کولر آبی

 مسدود بودن لوله های آب و یا پاره شدن شلنگ

در رابط درون کولرهای آبی چند لوله توزیع آب و شلنگ انتقال آب تعبیه شده است. به دلایل گوناگونی امکان دارد آیا بدنه شلنگ و لوله جدا و پاره شده باشند، که در این حالت آب به اندازه کافی به پوشال ها منتقل نخواهد شد.

همچنین در صورتی که در مسیر لوله ها و شلنگ ها جرم و رسوب وجود داشته باشد، موجب گرفتگی و انسداد آنها خواهد شد. وقتی دریچه ها را باز کردید، باید لوله های توزیع آب و شلنگ انتقال آب را مورد بررسی قرار داده و اطمینان حاصل کنید، که آنها مسدود نیستند و بست‌ها نیز سالم بوده و ایرادی نداشته باشند.

خراب بودن واتر پمپ یا پمپ آب کولر آبی

یکی از دلایلی که می‌تواند موجب شود کولرهای آبی نتواند به خوبی خنک کننده خراب بودن واتر پمپ یا پمپ آب کولر آبی می باشد. واتر پمپ در کولر آبی با استفاده از شلنگ آبی که در قسمت کف دستگاه وجود دارد را می کشد و به لوله های توزیع سه گانه می رساند. پمپ کولر آبی در نزدیکی فن دستگاه قرار دارد، این قطعه نباید در لوله های توزیع و پوشال ها قرار بگیرند. در برخی مواقع وقتی برای واتر پمپ مشکلاتی به وجود می آید به صورت صحیح کار نمی کند و عملکرد مناسبی ندارند.

وجود رسوب و انسداد در شلنگ پمپ آب موجب می‌شود، که پره های پمپ به خوبی چرخش نداشته باشد، که در این حالت کولر آبی عملکرد خوبی نخواهد داشت. بنابراین باید واتر پمپ درون سبد قرار بگیرد و با میله فنری یا وسیله تیز دیگری واتر پمپ را باید تمیز نمایید.

اگر بر روی واتر پمپ آب ریخته شود، موجب خرابی آن خواهد شد. همچنین در صورتی که پمپ در محل مناسب و صحیح قرار داده نشود موجب می شود، که از لوله های توزیع آب بر روی پمپ دستگاه ریخته و موجب خراب شدن واتر پمپ می شود.

تنظیم نبودن تسمه کولر های آبی

تسمه مانند یک رابط بین فن کولر و دینام میباشد فن کولر آبی با استفاده از تسمه از دینام نیروی چرخش را می گیرد. چنانچه تسمه پاره یا سفت شده باشد، عملکرد فن تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. بنابراین باید به صورت مرتب تسمه را بررسی نمایید. چون عملکرد درست تسمه در کارایی بهتر کولر های آبی و خنک بودن باد آن تأثیر بسیار زیادی دارد.

حتما بخوانید:   متداول ترین انواع پوشال کولر آبی | بهترین پوشال برای کولر آبی

 پاره بودن پارچه برزنتی

با استفاده از پارچه برزنتی دهانه کولر های آبی به کانال متصل می گردند در صورتی که پارچه برزنتی پارگی داشته باشد، باد کولر آبی به بیرون خواهد رفت. این یکی از مهمترین دلایل خنک نبودن باد های کولر آبی می باشد. باید پارچه برزنتی را به صورت کامل چک کرده و اطمینان حاصل کنید، که پارگی نداشته باشد. در غیر این صورت به دینام دستگاه فشار زیادی وارد خواهد شد و سبب خرابی آن می گردد.

 پوشال کولر آبی نامناسب است

کولرهای آبی دارای سایزهای مختلفی می باشند و باید با توجه به سایز آنها پوشال مناسب مورد استفاده قرار بگیرد. در برخی مواقع که پوشال از ابعاد کولر آبی کوچکتر یا بزرگتر است، کولر آبی نمی تواند محیط مورد نظر را به خوبی خنک کند و یا بادی که از آن خارج می گردد، باد گرم خواهد بود. همچنین در صورتی که پوشال ها کهنه باشند، نمی توان باد بسیار خنک را از کولرهای آبی انتظار داشت.

بهتر است، که هر سال پوشال های کولر عوض شوند، تا هم توان دینام برای کار کردن بیشتر باشد و هم از رشد قارچ و باکتری در پوشال ها جلوگیری شود.

خراب بودن دینام کولر آبی

از جمله بخش های حساس در کولرهای آبی دینام کولر می‌باشد، که سرویس و تعمیر کردن آن کار شما نیست. شما تنها می توانید دینام کولر آبی را روغن کاری و تمیز کنید. بنابراین چنانچه برای دینام کولر گازی شما مشکلی به وجود آمد، که با روغن کاری برطرف نشد، باید کارشناسان و متخصصان آن را مورد بررسی قرار دهند

اطراف کولر آبی بسته است

در برخی مواقع که اطراف کولر گازی شما بسته است، هوادهی به صورت صحیح انجام نخواهد شد. در این حالت هوا نمی تواند در اطراف کولر گردش خوبی داشته باشد. در نتیجه باد کولر آبی گرم بوده و سرمای سابق را نخواهد داشت. با توجه به ابعاد کولر آبی باید در اطراف آن فضای مناسبی در نظر گرفته شود. بهتر است برای تعیین دقیق این فضا با کارشناسان مشورت نمایید.

کانال کولر آبی طولانی است

امکان دارد، که کولر آبی شما سالم باشد و برای عملکرد خوب آن همه نکات را انجام داده باشید، اما چون مسیر کانال کولر آبی شما بیش از اندازه طولانی است و پی در پی پیچ هایی دارد، باد کولر آبی کاهش می یابد. قبل از اینکه کاری انجام دهید باید در کانال اگر موانعی وجود دارد آنها را برطرف کنید.

حتما بخوانید:   کولر آبی پرتابل چیست؟ | چه ویژگی هایی دارد؟

 کولر آبی و فضا متناسب نیستند

با توجه به فضای مورد نظر باید اندازه کولر های آبی متناسب با آن انتخاب شوند، تا خوب خنک کند‌. برای نمونه برای یک محیط ۱۰۰ متری نمی‌توانید از کولر آبی ۳۵۰۰ استفاده نمایید. بنابراین با توجه به متراژ باید کولر آبی مناسب را انتخاب کنید.

 میزان رطوبت زیاد و گرم بودن بیش از اندازه هوا

در صورتی که هوا خیلی گرم باشد، راندمان کولر آبی پایین آمده و در این حالت کولرهای آبی در شب ها باد خنک تری را ایجاد می کنند. در صورتی که برای کولر آبی سایبان درست کنید، تا حد زیادی این مشکل برطرف می شود. چون از شدت گرما کاسته و خنکی کولر بیشتر می‌شود. کولرهای آبی مخصوص مناطق خشک است و نمی تواند رطوبت را از اطراف جذب کند. اگر از کولر آبی در مناطق مرطوب استفاده کنید، دمای محیط موردنظر کاهش پیدا نخواهد کرد.

کولر آبی

در محیطی که کولر آبی روشن است، جریان هوا وجود ندارد

در صورتی که جریان هوا وجود نداشته باشد به کولر آبی فشار زیادی وارد می‌گردد. چون این دستگاه برای فضای بسته طراحی و ساخته نشده است و باید در مکانی مورد استفاده قرار بگیرد، که جریان هوا وجود داشته باشد. بنابراین وقتی کولر آبی روشن است، باید پنجره یا در را کمی باز بگذارید، تا در محیط کمی جریان هوا وجود داشته باشد

سخن تکمیلی

کولرهای آبی برای خنک کردن محیط مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه کولرهای آبی بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند و باد آنها خنک باشد، باید قطعه های مختلف آن عملکرد صحیحی داشته باشند. در صورتی که باد کولر آبی شما خنک نیست، باید مواردی مانند خراب بودن پوشال، فرسوده بودن دستگاه، خراب بودن دینام و… را مورد بررسی قرار دهید.

بهتر است، که اگر با قطعات مختلف کولرهای آبی آشنایی ندارید، عیب یابی دستگاه خود را به کارشناسان متخصص در زمینه تعمیرات کولر آبی بسپارید. در غیر این صورت امکان دارد، که با کمترین بی احتیاطی و اشتباه مشکلات و آسیب‌های بیشتری به کولر آبی شما وارد شود.

 

31

دلایل اصلی خنک نکردن کولر آبی | عملکرد صحیح کولر آبی

اتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل خنک نکردن کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x