خدماتخدمات شستشو

روش خشکشویی چادر مسافرتی

راهکار ویژه برای شستن چادرهای مسافرتی

آیا شما با روش خشکشویی چادر مسافرتی آشنایی دارید؟ شاید پیش خود فکر کنید خشکشویی چادر مسافرتی کار بسیار آسانی است می توانید به کمک آب و صابون این کار را به راحتی انجام دهید ولی باید بدانید برای این که چادر مسافرتی شما آسیب نبیند نکات مهمی را حتما باید رعایت کنید ما در این مقاله از مجله ایبک می خواهیم شما را با روش خشکشویی چادر مسافرتی آشنا کنیم با ما همراه باشید.

زمان مناسب برای شستشوی چادر مسافرتی

بعد از اینکه شما از چادر مسافرتی استفاده کردید نیازی نیست که هر بار آن را بشویید ولی گاهی چادر مسافرتی شما نیاز به شستشو پیدا می‌کند که ما در ادامه برای شما این موارد را توضیح می دهیم:

 • بعد از قرار گرفتن زیر نور خورشید: شاید به نظرتان عجیب برسد ولی نور خورشید می‌تواند باعث کثیف شدن چادر مسافرتی شود به این دلیل که با تابش نور خورشید کثیفی و گل و لای روی پارچه سفت می شود و نیاز است شما آن را بشویید.
 •  در صورت کثیف شدن چادر مسافرتی اگر مشاهده کردید که ظاهر چادر مسافرتی شما کثیف شده و یا پوشیده از گل و لای است باید آن را بشویید.
 •  بعد از کمپینگ در کنار دریا: هوای اقیانوس و ماسه و شن می‌تواند باعث کثیف شدن چادر مسافرتی شود پس اگر در کنار دریا کمپ زده اید بهتر است که به فکر شستشوی چادر مسافرتی خود باشید.
 •  بعد از قرار گرفتن در نزدیکی آتش کمپ: اگر شما تمام هفته را در کنار آتش کمپ داشتید بهتر است که چادر مسافرتی خود را بشویید تا بوی دود از چادر مسافرتی از بین برود.

مراحل شستشوی چادر مسافرتی

در ادامه می خواهیم مراحل شستشوی چادر مسافرتی را به طور کامل برای شما توضیح دهیم:

 1. آماده کردن چادر
 2. تمیز کردن لکه ها
 3. خیس کردن چادر در آب
 4. آبکشی
 5. خشک کردن و بررسی نهایی چادر
حتما بخوانید:   روش تمیز کردن استخر
 وسایلی که شما برای شستن چادر مسافرتی با آن نیاز دارید موارد زیر است:

خشکشویی چادر مسافرتی

 • صابون ملایم:  شما می توانید از مایع ظرفشویی ملایم برای شستشوی چادر خود استفاده کنید یا اینکه از صابون های مخصوص این کار استفاده کنید.
 •  وان حمام: اگر شما در حمام منزلتان وان دارید می‌توانید برای شستشوی چادر مسافرتی از وان حمام استفاده کنید و چادر را درون وان حمام بشویید.
 • اسفنج نرم: استفاده از اسفنج نرم برای شستشوی چادر مسافرتی بهترین گزینه است.

اگر موارد گفته شده را آماده کردید می توانید دست به کار شده و چادر مسافرتی خود را شستشو دهید در ادامه می خواهیم برای شما روش خشکشویی چادر مسافرتی را به طور کامل توضیح دهیم:

1- چادر مسافرتی را آماده کنید :

در ابتدا چادر را بررسی کنید گل و لای و سنگ یا هر زباله دیگری روی آن نباشد برای این منظور می توانید آن را تکان دهید تا شن و برگ های خشک و زباله ها از آن خارج شود اگر متوجه شدید کثیفی زیادی در روی آن است می توانید به کمک جاروبرقی کثیفی را پاک کنید.

2- نقاط لکه شده را تمیز کنید

در این مرحله نقاطی را که کثیف و لکه شده است پیدا کنید و آنها را کاملاً تمیز کنید شاید لازم باشد کمی هم از زور خود استفاده کنید زیرا ممکن است بعضی از کثیفی ها روی چادر چسبیده باشد و یا مدت طولانی از به وجود آمدن آن گذشته باشد دقت کنید برای این کار از یک پارچه نرم استفاده کنید اگر از چیز زبر و سختی استفاده کنید احتمال دارد که چادر شما ساییده و یا پاره شود.

برای شستن لکه های چادر مسافرتی هیچ وقت از محصولات الکلی استفاده نکنید می توانید از دستمال مرطوب و یا مواد ضدعفونی کننده استفاده کرده سپس آن را با آب ولرم شستشو دهید اگر لکه سخت بود می توانید آن را در آب ولرم خیس کنید.

3- چادر را در آب بخیسانید

وان حمام را آب کنید و چادر مسافرتی را در آب صابون در وان خیس کنید و بگذارید مدتی بماند بعد به آرامی چادر مسافرتی را تمیز کنید البته این بستگی به مقدار کثیفی چادر دارد شاید مجبور شوید چند بار این کار را تکرار کنید اگر چادر مسافرتی شما بزرگ است باید مقدار بیشتری در وان حمام آب بریزید.

4- چادر مسافرتی را آب بکشید

بعد از مراحل شستشو حالا نوبت آبکشی چادر است برای اینکه کف صابون از روی چادر از بین برود با دقت آن را آبکشی کنید شاید این کار طول بکشد و شما مجبور شوید چادر را در آب تمیز چند بار خیس کنید و بشویید آنقدر این کار را تکرار کنید تا صابون یا مایع شوینده به طور کامل از روی چادر برطرف شده و پاک شود.

حتما بخوانید:   انواع مختلف ضدعفونی کننده سرویس بهداشتی
5- چادر را خشک کنید و آن را بررسی کنید

در این مرحله چادر مسافرتی را روی رخت آویزی در قسمت سایه آویزان کنید و آن را کاملاً بررسی کنید تا از پاک شدن آن اطمینان پیدا کنید بگذارید در هوای باز آنقدر بماند تا کاملا خشک شود خشک شدن چادر مسافرتی بسیار ضروری است زیرا اگر کاملا خشک نشود احتمال دارد که کپک بزند.

عیب یابی در چادر مسافرتی

خشکشویی چادر مسافرتی

برای اینکه بتوانید بهتر و بیشتر مراقب چادر مسافرتی خود باشید باید با بعضی از اصول مراقبت این چادر آشنا شوید در اینجا ما فهرستی از مواردی را نام می بریم که شما باید در صورت مواجه شدن با مشکلات زیر این اقدامات لازم را انجام دهید:

– چادر مسافرتی شما بدبو شده یا کپک زده باشد

اگر رطوبتی در چادر مسافرتی بماند باعث می شود که کپک بزند و همچنین از آن بوی بدی به مشام شما برسد پس بهتر است قبل از اینکه این کپک پخش شود آن را برطرف کنید. برای اینکه بوی بد چادر مسافرتی را از بین ببرید بهتر است که از پاک کننده های مخصوص استفاده کنید مثل پاک کننده هایی که دارای آنزیم می باشند فقط دقت داشته باشید این تمیز کننده ها را طبق دستورالعمل گفته شده استفاده کنید و هیچ گاه برای مدت طولانی تری از آن استفاده نکنید زیرا ممکن است پوشش چادر مسافرتی ضد آب را خراب کند.

– زیپ های چادر مسافرتی کثیف شدند

امکان دارد زیپ ها کثیف شده و این کثیفی باعث شود که به درستی کار نکنند شما می توانید برای تمیز کردن زیپ ها از مسواک استفاده کنید زیرا مسواک هر آلودگی را پاک می کند اگر کثیفی سر سخت و سفت شده بود می توانید زیپ را برای مدتی در آب خیس کنید.

 – میله ها کثیف شده اند

میله ها را می توانید به راحتی به وسیله یک پارچه نرم که به محلول آب و صابون آغشته کردید، تمیز کنید تا کثیفی میله ها برطرف شود در این هنگام میله ها را هم بررسی کنید که دچار خمیدگی و یا آسیب نشده باشد.

– به وجود آمدن سوراخ در چادر مسافرتی

امکان دارد برای چادر مسافرتی شما این مشکل پیش آمده باشد که سوراخ شود بنابراین باید حتما آن را تعمیر کنید می توانید برای این منظور از کیت مخصوص تعمیر چادر مسافرتی کمک بگیرید این کیت را باید متناسب با جنس چادر مسافرتی خود انتخاب کنید.

– پوشش چادر مسافرتی ساییده شده است

ممکن است پوشش ضد آب چادر مسافرتی شما ساییده شده و از بین رفته باشد برای این منظور می توانید از اسپری مخصوص استفاده کنید تا قسمتهای ساییده شده را بپوشاند. پوشش ضد آب باعث می شود که باران به داخل چادر نفوذ نکند ولی اگر چادر شما دچار فرسودگی و پوسیدگی باشد باعث نشتی آب به داخل چادر می شود.

حتما بخوانید:   تمام نکات پیرامون یک شرکت خدماتی و سمپاشی

برای جلوگیری از پوسیدگی چادر مسافرتی آن را در جای خنک و خشک دور از نور مستقیم آفتاب نگه دارید اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث از بین رفتن پارچه چادر مسافرتی شما می شود و رنگ آن را هم تغییر می دهد نور خورشید باعث می‌شود که با مرور زمان پارچه ضعیف و آسیب پذیر شود.

نکات مهم :

 1. اگر روی چادر مسافرتی شما شیره درخت ریخته بود برای پاک کردن این لکه می‌توانید از روغن های معدنی استفاده کنید فقط دقت کنید زیاد نباید از این روغن استفاده کنید. فقط می توانید با یک دستمال مرطوب مقداری روغن روی قسمت لک شده بمالید تا لکه کاملا پاک شود.
 2. اگر پنجره های چادر مسافرتی شما کثیف و یا زرد شده است می توانید برای شستن پنجره های چادر مسافرتی خود از سرکه و یک پارچه نرم و آب ولرم استفاده کنید این محلول برای شستشوی پنجره چادر مناسب می باشد.
 3. اگر متوجه شدید که روی چادر مسافرتی شما شکلات و یا آدامس و یا هر ماده چسبنده دیگر چسبیده است می توانید چند قطره مایع دستشویی را روی اسفنج نرم ریخته و چادر مسافرتی را تمیز کنید سپس چند قطره الکل روی محلول بریزید و بشویید و بگذارید تا کاملاً خشک شود بعد از خشک شدن روی قسمت چسبنده را، پودر بچه ریخته تا شکلات یا آدامس به راحتی از چادر جدا شود.

نتیجه گیری در مورد خشکشویی چادر مسافرتی

هر گاه به کمپینگ های مختلف می روید بهتر است که به فکر شستشوی چادر مسافرتی خود باشید مخصوصاً کمپینگ های کنار دریا که باعث می شود گل و لای و ماسه، چادر شما را کثیف کند و یا اگر در کنار آتش کمپ داشتید بهتر است که چادر مسافرتی خود را بشویید تا بوی دود از چادر مسافرتی از بین برود.

تمیز نگه داشتن چادر مسافرتی کار سختی نیست و شما به راحتی می توانید با راهنمایی های بیان شده چادر مسافرتی خود را تمیز کنید فقط دقت داشته باشید اگر چادر مسافرتی شما کثیف شد سریعا آن را تمیز کنید تا کثیفی کهنه سخت نشود بعد از این که چادر مسافرتی را شستید و یا در باران از آن استفاده کردید حتماً باید بگذارید کاملاً خشک شود زیرا رطوبت باعث کپک زدگی و فرسودگی چادر مسافرتی می شود برای شستن چادر مسافرتی بهتر است از خشکشویی استفاده کنید تا چادر شما آسیب نبیند.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد.

نحوه خشکشویی چادر مسافرتی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مراحل شستشوی چادر مسافرتی چیست ؟

امتیاز کاربر: 3.6 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا