تعمیرات پکیج و آب گرمکن

روش تعمیر و تعویض فلومتر پکیج ایران رادیاتور

چنانچه با مشکل روشن نشدن پکیج خود مواجه شدید، حتماً آب گرم مصرفی شما دچار نوسان شده است. امکان دارد فلومتر پکیج خراب شده و احتیاج به تعمیر یا تعویض داشته باشد. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم برای آگاهی شما به آموزش تعمیر یا تعویض فلومتر پکیج ایران رادیاتور بپردازیم:

فلومتر پکیج ایران رادیاتور چیست؟

فلومتر پکیج ایران رادیاتور یکی از حسگر های مهم در ساختار دستگاه پکیج است، که از سه بخش اصلی شامل پروانه توربینی، آهنربا و حسگر تشکیل شده است، فلومتر جریان آب در مدار را بخوبی تشخیص می دهد. شما آبگرم را در ساختمان باز می کنید آب در مدار حرکت کرده و به شیر آب گرم رسیده است. حرکت آب به واسطه فلومتر پکیج احساس شده و به برد دستگاه گزارش می دهد که آب مصرفی باز شده است و برد پکیج نیز فرمان روشن شدن مشعل را ارسال می کند. فلومتر یک نقش بسیار مهم دیگر هم دارد که دبی یا میزان آب مصرفی را می سنجد به همین علت به فلومتر دبی سنج هم گفته می شود.

عملکرد پکیج ایران رادیاتور

برای آشنایی شما با قطعه فلومتر در این بخش به نحوه عملکرد فلومتر پکیج ایران رادیاتور می پردازیم:

 • ابتدا بهتر است بدانید محل نصب فلومتر، در مسیر آب ورودی به دستگاه می باشد، تا با باز شدن شیر آب بتواند گزارش باز شدن شیر آب را به برد بفرستد.
 • فلومتر یک محفظه به شکل استوانه است که پروانه های فلومتر یا توربین به همراه یک ساچمه در داخل محفظه قرار گرفته است.
 • وقتی که آب به فلومتر وارد می شود توربین شروع به چرخش کرده و ساچمه نیز داخل آن به حرکت در می آید و نهایتاً باعث به وجود آمدن یک میدان مغناطیسی در فلومتر می شود.
 • با هر حرکت ساچمه به کنتاکت ها ضربه وارد کرده و با هر ضربه کنتاکت ها وصل و قطع می شوند و باعث فرستادن فرکانس الکتریکی به برد می شوند.
 • وقتی برد فرکانس تولید شده را از فلومتر دریافت می کند این معنی را دارد که شیر آب گرم باز شده است. در این حالت برد فرمان تشکیل مشعل را صادر می کند. چنانچه پکیج را روی حالت زمستانه گذاشته باشید آب گرم مسیر گرمایش را می بندد تا آب گرم بتواند در مسیر آب مصرفی شروع به حرکت کند.
حتما بخوانید:   تنظیم افت فشار پکیج ایران رادیاتور و تعمیر آن

پکیج ایران رادیاتور

نشانه های خراب شدن فلومتر در پکیج ایران رادیاتور چیست؟

ممکن است شما شیر آب گرم را باز کنید و متوجه شوید آب سرد است و شعله تشکیل نشده است.

در چنین شرایطی ممکن است فلومتر پکیج خراب شده باشد و نتوانسته باشد، جریان  آب را در مدار بخوبی تشخیص دهد. مهمترین علامت خراب شدن فلومتر پکیج ایران رادیاتور این می باشد که آبگرم مصرفی اصلاً گرم نمی شود و اصلاً گرمای مناسبی ندارد. در بعضی مواقع خراب شدن فلومتر باعث خاموشی ناگهانی پکیج شما می شود.

نحوه تست و عیب یابی فلومتر پکیج ایران رادیاتور

برای اطمینان پیدا کردن از خرابی فلومتر حتماً باید این قطعه را بخوبی بررسی و عیب یابی کنید.

 1. پس ابتدا  مطمئن شوید فلومتر به آب سرد ورودی دستگاه متصل است. بعد از آن دستگاه پکیج را روی حالت تابستانه قرار دهید. در این مرحله شیر آب گرم مصرفی را باید باز کنید. چنانچه شعله در دستگاه پکیج روشن شد حتماً فلومتر سالم است. ولی اگر پکیج شما روی حالت استند بای متوقف شد، نشانه این است که فلومتر دستگاه خراب بوده و احتیاج به تعمیر و یا تعویض دارد.
 2. از یک روش دیگر نیز می توانید از معیوب بودن یا سالم بودن فلومتر پکیج ایران رادیاتور اطمینان پیدا کنید، چنانچه فلومتر را به شکل یکسره کنید.
 3. جهت یکسره کردن فلومتر دو سر سیم های فلومتر را به یکدیگر اتصال کوتاه دهید، چنانچه پکیج روشن شما روشن شد، حتماً فلومتر دستگاه خراب شده است.
 4. فلومتر دارای سه رشته سیم به رنگ های سفید یا زرد، آبی یا قرمز و مشکی است. سیم مشکی یا آبی رنگ مخصوص نول یا سیم مشترک است و تغذیه فلومتر از برد با کمک دو سیم مشکی و قرمز انجام خواهد شد. که در صورت معمولی به اندازه 5 ولت DC جریان دارد.

فلومتر پکیج ایران رادیاتور را با کمک مولتی متر می توانید چک کنید. بهتر است مراحل زیر را انجام دهید:

 1. باید ولت متر را روی 20 ولت DC قرار دهید.
 2. فلومتر به واسطه سه رشته سیم به برد پکیج متصل شده است. ولت متر را بر روی دو رشته سیم مشکی و زرد حسگر فلومتر قرار دهید. اگر فلومتر سالم باشد، باید جریان تقریبی 5 ولت را روی ولت متر نمایان شود.
 3. باید ولت متر را دقیقاً به پایه سیم های قرمز و مشکی متصل کنید. باید جریان 5 ولت روی ولت متر ظاهر شود.
 4. در این مرحله پایه های ولت متر را روی یکی از دو رشته سیم های آبی و مشکی یا قرمز و مشکی وصل کرده و شیر آب گرم را هم باز کنید. اکنون باید با باز کردن شیر آب گرم میزان جریان نیز کاهش پیدا کند و با بستن شیر آب گرم مصرفی باید جریان نیز به همان اندازه 5 ولت خود برسد.
حتما بخوانید:   راهنمای رفع ارور 40 60 70 یا E50 در پکیج ایران رادیاتور

تعمیر فلومتر پکیج ایران رادیاتور

حسگر های دستگاه پکیج معمولاً به علت یکپارچه بودن تعمیر نمی شوند. شما می توانید فلومتر پکیج را با یک ترفند بسیار ساده تعمیر کنید. البته اگر مشکل فلومتر بدلیل گیر کردن ذراتی مثل رسوبات یا شن ریزه در مسیر گردش توربین یا پروانه فلومتر باشد، امکان تعمیر این قطعه وجود دارد. برای این کار ابتدا شلنگ های آب گرم و سرد زیر پکیج را باز کرده و جابجا کنید چند مرتبه آب گرم را باز و بسته کنید. سپس شلنگ ها را مجدد در جای خود ببندید با این عمل چنانچه آهنربای فلومتر به هر علتی گیر کرده باشد با عوض کردن جریان آب به حالت قبلی خود بر می گردد.

 روش تعویض فلومتر پکیج ایران رادیاتور

چنانچه با روش های گفته شده در قسمت قبل ایراد فلومتر پکیج ایران رادیاتور شما برطرف نشد، نشانه این است که هیچ راهی جز تعویض فلومتر ندارید.

جهت تعویض فلومتر ابتدا پکیج را باید از برق کشیده و دستگاه را خاموش کنید. فلومتر معیوب را جدا کرده و از جای خود خارج کنید، سپس فلومتر جدید را در جای قطعه قبلی ببندید.

تفاوت فلومتر با فلوسوئیچ پکیج دیواری ایران رادیاتور چیست؟

همانگونه که می دانید فلوسوئیچ یکی دیگر از حسگرهای پکیج ایران رادیاتور است. که با باز شدن شیر آب گرم مصرفی به برد دستگاه گزارش می دهد. به نظر شما چه فرقی بین فلوسوئیچ و فلومتر می‌تواند وجود داشته باشد؟

 • فلومتر توانایی دارد که دبی آب را اندازه بگیرد، تفاوت اصلی فلوسوئیچ و فلومتر پکیج به خاطر قابلیت فلومتر در سنجیدن مقدار آب دستگاه می باشد.
 • زیرا فلومتر می تواند مقدار آب در جریان را تشخیص داده و همچنین به برد آنرا گزارش دهد. چنانچه شیر آب گرم مصرفی منزل شما مدت زمان بیشتری باز باشد، داخل فلومتر توربین با سرعت بیشتری می چرخد و چرخش زیاد به برد پیام را می رساند که آب گرم بیشتر مورد نیاز می باشد، برد نیز دستورات لازم جهت تأمين و تولید آب گرم مصرفی در اختیار دیگر اجزای پکیج گذاشته می‌ شود و نهایتاً آب گرم مصرفی با دمای بسیار متنوع و به میزان مورد احتیاج آماده می شود.
 • تا به اینجا مشخص شد که استفاده از فلومتر در دستگاه به جای فلوسوئیچ در پکیج ایران رادیاتور مزیت های خیلی بیشتری دارد. چون فلوسوئیچ فقط می تواند جریان آب مدار را تشخیص دهد ولی توانایی سنجش دبی آب را نخواهد داشت.
 • بهتر است توجه داشته باشید که بعضی از مدل های پکیج ایران رادیاتور از رگولاتور یا فلوسوئیچ استفاده شده است. این مدل ها دارای نوسانات حرارت آب مصرفی می باشد. ولی پکیج ایران رادیاتور  فلومتر دارد که با کم یا زیاد شدن حرارت مواجه می شوید. به همین علت در بیشتر برندهای پکیج امروزه به جای فلوسوئیچ از فلومتر  استفاده شده است.
 • فلوسوئیچ تنها در عملکرد با فلومتر  تفاوت ندارد. شکل ظاهری آنها هم با یکدیگر متفاوت است. فلوسوییچ  دارای دو سیم اتصال می باشد در صورتی که فلومتر برای گزارش دبی آب به پکیج دارای سه رشته سیم می باشد.
 • سه رشته سیم در حالت های بلند بودن شعله، کم بودن شعله و خاموش بودن شعله  را به برد که پکیج ایجاد می کند.  ولی دو رشته سیم در فلوسوئیچ فقط در حالت خاموش و روشن بودن پکیج را به برد دستگاه گزارش می دهد. باید در این قسمت این نکته را به شما یادآور شویم که چنانچه تصمیم داشتید به جای فلوسوییچ از فلومتر در پکیج استفاده کنید یا برعکس، باید بدانید فلوسوییچ فقط خاموش و روشن دستگاه را به برد ارسال می کند.
حتما بخوانید:   دلایل سرد شدن رادیاتور شوفاژ
خلاصه مطالب

یکی از حسگر های پکیج فلومتر می باشد در صورت باز شدن شیر آب گرم به برد اعلام می کند تا به این شکل مشعل پکیج روشن شده و آب مصرفی گرم شود.

 1. ممکن است در ظاهر عملکرد فلوسوئیچ و فلومتر شبیه هم باشند ولی فلومتر علاوه بر جریانات تشخیص جریان آب دبی را نیز می تواند اندازه گیری کرده و شعله پکیج را تنظیم کند.
 2. چنانچه فلومتر پکیج ایران رادیاتور دچار خرابی شده باشد، ممکن است آب گرم مصرفی خانه دچار نوسان  شود. همچنین احتمال دارد پکیج شما نیز روشن نشود.

پکیج ایران رادیاتور

نتیجه گیری

در این مقاله از اهمیت داشتن سلامت فلومتر همچنین نحوه تعمیر یا تعویض این قطعه مطالب مهمی را برای شما عزیزان  بیان کردیم. چنانچه سوالی در رابطه با تعمیر فلومتر پکیج ایران رادیاتور داشتید می توانید با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا کارشناسان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

31

روش تعمیر و تعویض فلومتر پکیج ایران رادیاتور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تفاوت فلومتر با فلوسوئیچ پکیج دیواری ایران رادیاتور چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x