ایرانگردی

قشنگترین و بزرگترین خیابان تهران | خیابان ولی عصر

معرفی جذاب ترین خیابان تهران | خیابانی با چنارهای سبز

اکنون فصل بهار است و روزهای بلند و هوای دلپذیر بهاری، گزینه هایی هستند که در کنار هم باعث می شوند از خانه بیرون برویم و در خیابان پیاده روی کنیم. با این مقدمه آیا خیابان های زیبای تهران را می شناسید؟ تهران در جایگاه پایتخت ایران، خیابان های کوچک و بزرگی دارد که هر کدام شان موقعیت تاریخی و زیبایی خودشان را دارند. در تهران خیابان هایی به لحاظ زیبایی برای قدم زدن و سیاحت وجود دارند. تعداد زیادی از این خیابان ها در فصول بهار و پاییز منظره پرشور و تماشایی را به خود می گیرند. و پیاده روی کردن و گشت و گذار در آنها دلپذیر و آرامش بخش می باشد، به طوری که ساعت ها می توان در آن ها قدم زد و گذر زمان را احساس نکرد. پرسه زدن در این شهر و دیدن زیباترین خیابان تهران  برای دوست داران گردشگری بسیار جالب می باشد.

زیباترین خیابان تهران

تهران مانند یک بوم نگارین است که تلالو نارنجی غروب آفتاب در کوه های شمال آن، خیابان های تنگ بعضی از محله های جنوب آن، بستنی فروشی های کنار خیابان هایش و سر و صدای ترافیک و شلوغی همگی به این شهر بزرگ روحی تازه می بخشند. این شهر دلفریب دارای دیدنی های بکری می باشد که آرامش غیرقابل توصیفی را برای گردشگران و ساکنین شهر به ارمغان می آورد.

پرسه زدن در خیابان های تهران یک راه ساده و بی هزینه برای لذت جویی های بدون دغدغه می باشد. به تهران امروزی که می نگریم، شهری پر از سر و صدا و شلوغی را می بینیم و افرادی که در تکاپوی رسیدن به امور بانکی و … خود در حال دویدن می باشند. ولی در پشت صحنه این شلوغی ها آرامشی دلنشین را می توان دید. چنانچه به تهران گردی و تماشای زیبایی های آن علاقه مند هستید بهتر است تا آخر مطلب با ما باشید.

همگامی با چنارهای ولیعصر و پنجره های درخشان خیابان شریعتی و نشاط نبرد شمالی و رودکی مختص اشخاصی است که پیاده گرد خیابان های خاطره انگیز شهر هستند و با خیابان ها و کوچه های این شهر ارتباطی دیرینه دارند. عصر این روزهای بهاری، به انسان انگیزه ای می دهد که از خانه بیرون زده و از هوای دلپذیر، درختان رنگارنگ و نظاره کردن تکاپوی رهگذران پیاده لذت ببرد.

حتما بخوانید:   زیباترین شهرهای استان گیلان کدامند | معرفی دیدنی های گیلان

خیابان ولیعصر، به بلندای تاریخ ایران

خیابان ولیعصر با سپری شدن سالیان طولانی از گذشته تا امروز رویدادهای زیادی را پشت سر گذاشته است، و فراز و فرودهای بسیاری داشته است. قدمت این خیابان به درازای تمامی خاطرات تلخ و شیرین مردم این منطقه می باشد. ولیعصر خیابانی است، که از یک محدوده شلوغ و پر رفت و آمد به نام میدان راه آهن آغاز می شود. سفر بلند این خیابان پر فراز و نشیب در یکی از منطقه های شمالی به نام میدان تجریش پایان می گیرد.

در درازای، دیرینه ترین خیابان خاورمیانه که در قلب شهر تهران واقع شده است، پارک ها، کافه ها و مغازه های بسیاری خود را جا کرده اند. و هر یک به نحوی، نقش ویژه خود را در گیرایی این خیابان دل نواز بازی می کنند. برای اکثریت افراد، پیاده روی در میدان تجریش و پاساژهای آن، قدم زدن در پارک ملت، و یا پیمودن گذرگاه چهارراه ولیعصر تا میدان ولیعصر، از فراموش نشدنی ترین گذرگاه ها برای پیاده گردی آخر هفته ها می باشد.

داستان زندگی خیابان ولیعصر از اوایل سال 1300 شروع می شود. خیابانی که در اوایل زندگی اش، به شاهراه ویژه پهلوی مشهور شد و تنها برای گذر کردن اشخاص خاص کاخ پهلوی و دربار بود. اما اکنون در اختیار تمامی افراد شهر می باشد و به بلندترین خیابان خاورمیانه شهرت دارد.

photo144149273490391543

تاریخچه خیابان ولیعصر

مگر ممکن است صد سال از زندگی یک خیابان گذشته باشد و سرگذشت آن سخنی برای بیان کردن نداشته باشد؟ از آنجایی که ایران در مدت این صد سال دچار تحولات زیادی شده است، خیابان های تهران نیز از این تغییرات بی نصیب نبوده اند. تاریخچه بلندترین خیابان خاورمیانه به سال 1300 شمسی باز می گردد.

در سال 1300 رضاخان، مقام وزیر جنگ دربار قاجار را داشت. رضاخان بود که ایده ساخت این خیابان طولانی را مطرح کرد و محرک اصلی این تفکر نیز، ساده سازی گذرگاه به کاخ های ساخته شده در شمال و جنوب شهر در آن دوران بود. با توجه به اینکه کاخ قشلاقی یعنی کاخ مرمر در جنوب تهران ساخته شده بود و بقیه کاخ ها در شمال شهر بودند، رضاخان تصمیم گرفت با ساخت گذرگاهی این کاخ ها را به هم وصل کند.

حتما بخوانید:   همه چیز در رابطه با تاریخچه سی و سه پل اصفهان

بعد از گذشت یک سال و ورود آسفالت به ایران، شاهراه ویژه پهلوی که در عصر کنونی ولیعصر نام دارد، آسفالت کشی شد. قابل توجه است که تا سال 1320 مردمان معمولی اجازه گذر از این زیباترین خیابان تهران را نداشتند. و فقط اشخاص خاص دربار و نظامیان قادر بودند از این گذرگاه بهره ببرند. اما پس از سپری شدن یک سال، این گذرگاه برای مردم معمولی نیز بازگشایی شد.

نام های متنوع برای طولانی ترین خیابان خاورمیانه

از جذاب ترین قسمت های داستان خیابان ولیعصر، نام های این خیابان در تهران می باشد. از دوران رضاخان تا به امروز، اسم این خیابان بارها عوض شده است و هر تغییر اسم، در تناسب با رویدادهای حکومت آن دوران بوده است. در ابتدای احداث این خیابان، رضاخان قدرتی برای تعیین نام برای این خیابان نداشت؛ زیرا در آن زمان فقط یک وزیر جنگ حکومت پهلوی به حساب می آمد.

نام قدیم خیابان ولیعصر، شاهراه ویژه پهلوی بود که به وسیله رضاخان و زمانی که به قدرت رسید تعیین شد. با در نظر گرفتن کارایی که این خیابان در آن دوران داشت، این نام بسیار هماهنگ با آن زمان بود. شاهراه ویژه پهلوی، برای خیابانی که تنها اشخاص خاص کاخ پهلوی و دربار از آن بهره می بردند، مناسب ترین اسم بود.

باتوجه به اینکه یک سال بعد از سال 1320، مردم عادی نیز می توانستند از این خیابان استفاده کنند، اسم آن دچار تغییر نشد. و بعد از انقلاب، اسم آن به مصدق تغییر یافته و برای دو سال بر روی خیابان نهاده شد. بعد از آن نیز به ولیعصر امروزی، زیباترین خیابان تهران تغییر نام داد.

ولیعصر، خیابانی شناخته شده با چنارهایش

سرگذشت زیباترین خیابان تهران با درخت های چنار زیبایش در آمیخته است. از ابتدای ساخت این خیابان، کاشتن درختان چنار نیز در دو سمت آن آغاز شد. زمانی که رضاخان به قدرت رسید، فرمان داد که از ابتدا تا انتهای این مسیر 19 کیلومتری را، از هر دو متر، یک درخت چنار بکارند و مابین آنها نیز بوته گل سرخی کاشته شود.

برای آبیاری کردن تمامی این درختان برنامه ریزی ویژه ای شده بود. از کارهایی که برای آبیاری کردن این درختان چنار در نظر گرفته شده بود، حفاری دو حلقه چاه در سه راه زعفرانیه بود. یکی دیگر از کارهای اساسی برای نگهداری این درختان چنار در فصل زمستان سال 1319 انجام شد. در آن زمان، اطراف چنارها را به اندازه 1.5 متر گودبرداری کردند و سپس داخل آن را با کودهای مخصوص پر کردند.

حتما بخوانید:   دریاچه ویستان کجاست | دریاچه بره سر رودبار

 شنیده ها حاکی از آن است که در حدود 24 هزار نهال درخت چنار در بلندای این خیابان کاشته شده است. ولی در حال حاضر تقریباً کمتر از 8 هزار اصله از این چنارها بیشتر باقی نمانده است. غیرقابل انکار است که قسمت عمده زیبایی این خیابان و شناسنامه اصلی آن گره خورده با درختان چنار سربه فلک کشیده آن است. اما متاسفانه شمار بسیاری از این درختان به علت ساخت آسمان خراش ها و هتل های چند طبقه، قطع شده اند.

 

photo144149273490390295

مکان های دیدنی زیباترین خیابان تهران

فضاهای به یادماندنی بسیاری در خیابان ولیعصر قرار دارند. که به بعضی از آن ها به طور مختصر اشاره می کنیم.

باغ فردوس: باغ فردوس و در کنار آن موزه سینما، از زیباترین مکان های دیدنی خیابان ولیعصر می باشند، که تا میدان تجریش فاصله چندانی ندارند. در باغ فردوس عمارت سلطنتی مرتبط با دوران قاجار قرار دارد. که در آن زمان، مکان برگزاری ضیافت های ملی و هنری بسیاری بوده است.

پارک ملت: این پارک از دیرینه ترین و پهناورترین پارک های تهران می باشد. پارک ملت از مناسب ترین مکان ها برای قدم زدن در اطراف خیابان ولیعصر است. دریاچه تزئینی و آب نماهای موجود در این پارک محیط دلچسبی را برای گردشگران پدید آورده اند.

کاخ مرمر: این کاخ از بناهای تاریخی واقع در زیباترین خیابان تهران می باشد که پیشینه اش به دوران پهلوی باز می گردد، و در حوالی خیابان امام خمینی قرار دارد. اسم این کاخ در 30 خرداد 1357 در لیست میراث فرهنگی ایران ثبت گردیده است.

پارک ساعی: این پارک در ابتدا یک بوستان جنگلی 12 هکتاری بوده است. ولی در سال 1342 دوباره طرح ریزی شده و به شکل امروزی در آمده است. از دیدنی های جذاب این پارک، برکه آن می باشد، که با زندگی پرندگان گوناگون باعث ایجاد چشم انداز زیبایی شده است.

نتیجه گیری

‌چنانچه قصد سفر به تهران و گشت و گذار در پایتخت و لذت بردن از زیبایی های تماشایی آن را دارید، بهتر است قبل از هر کار یک اتاق در یکی از هتل های واقع در زیباترین خیابان تهران یا همان ولیعصر، برای ماندن رزرو کنید.

31

زیباترین خیابان تهران

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی خیابان ولیعصر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x