تعمیرات کولر آبی

متداول ترین انواع پوشال کولر آبی | بهترین پوشال برای کولر آبی

یکی از محبوب ترین دستگاه های سرمایشی کولر های آبی هستند که با گرم شدن هوا استفاده از آن هم زیاد می شود این کولر ها در دو نوع کولر معمولی و کولر سلولزی در بازار موجود می باشد که کولر های معمولی با پوشال ولی کولرهای سلولزی با پدهای سلولزی کار می کنند. در این مقاله از ایبک مداد می خواهیم شما را با انواع پوشال کولر آبی آشنا کنیم و بگوییم کدام یک از آنها برای کولر آبی مناسب تر هستند.

وظیفه پوشال کولر آبی چیست؟

عملکرد کولر آبی به این شکل است که موتور و همچنین پروانه، هوای گرم را به درون محفظه کولر می کشند و آبی که در بین پوشال ها ریخته می شود باعث خواهد شد که گرمای هوا از این مسیر گذشته و تبخیر شود و هوای ورودی به کولر را خنک کند در اصل می توانیم بگوییم که در کولر آبی پوشال نقش اصلی خنک کننده را ایفا می کند.

پوشال رشته های کوتاه و بلندی است که به وسیله ماشین های پوشال سازی از چوب ساخته می شود. پوشال های چوبی ساختار نفوذ پذیری داشته و ساختمان آنها فیبری است که این باعث می شود قدرت پوشال ها در جذب آب بالا برود. پوشال باعث می شود راندمان کولر های آبی بالا رفته و عملکرد بهینه ای داشته باشند.

پوشال کولر آبی

ویژگی یک پوشال خوب چیست؟

بهترین پوشال معمولا از چوب درخت صنوبر، تیره بید و یا سپیدار ساخته می شود چوب این درخت ها ساختار نفوذپذیری داشته و قادر به جذب بالای آب است به همین دلیل از آنها برای ساخت پوشال استفاده می کنند.

انواع پوشال کولر آبی

همانطور که گفتیم پوشال از رشته‌هایی مانند چوب ساخته شده که در شبکه های از جنس های متفاوت قرار می گیرند و از طریق آبی که در روی آن ریخته می شود هوای کولر خنک می شود. یکی از اصلی ترین اجزای کولر، پوشال بوده و بدون پوشال، کولر خنک نمی کند به این ترتیب استفاده از نوع پوشال می تواند تأثیر زیادی در میزان سرمای کولر داشته باشد.

به طور کلی پوشال کولر آبی در ایران به سه گروه تقسیم می شود:

  1. پوشال چوبی
  2.  پوشال سلولزی
  3.  پوشال های پلاستیکی
حتما بخوانید:   روش راه اندازی کولر آبی در تابستان چگونه است؟

پوشال های چوبی

همانطور که از نام این پوشال ها پیداست از رشته های چوب درست شده اند و یکی از پر استفاده ترین پوشال ها محسوب می شوند این چوب ها دارای قدرت جذب بالای آب بوده و این مسئله باعث خواهد شد که بتواند در صورت وجود باد در یک محیط بسته، سرمایش را به وسیله آبی که جذب شده، انجام دهد.

اندازه چوب های این پوشال ها ۱ تا ۲ میلی متر می باشد و معمولاً به شکل رشته های غیر منظم و در هم پیچیده هستند این عدم نظم در رشته ها به دلیل این است که آبی که در روی آن می ریزند سخت تر به طرف پایین برود. جنس چوب هایی که در پوشال های کولر آبی از آن استفاده می شود معمولاً از درختان بید و سپیدار است که می تواند آب را بهتر جذب کند. این چوب ها بسیار سبک بوده تا در هنگام حمل و نقل با مشکل روبرو نشوید.

پوشال های چوبی در داخل یک نایلون قرار داده شده و در بازار عرضه می شود. برای اینکه از آن استفاده کنید باید نایلون را بیرون آورده و بعد از آن پوشال را در روی کولر آبی نصب کنید. متخصصین اعتقاد دارند که باید سالی یکبار این پوشال ها تعویض شود در غیر این صورت پوشال ها به دلیل برخورد مستقیمی که با آب دارند خاصیت خود را از دست داده و باعث بوی نامطبوع در داخل کولر می شوند.

تعوض کردن پوشال ها می‌تواند نقش زیادی در زیاد شدن سرما و عملکرد درست کولر داشته باشد. عمر پوشال های چوبی از پوشال های دیگر کمتر است.

اندازه های پوشال چوبی

در ادامه می خواهیم شما را با اندازه های پوشال چوبی آشنا کنیم. این پوشال ها اندازه های متفاوتی دارند که برای کولر هایی به اندازه های مختلف کوچک، متوسط و بزرگ مناسب می باشد. پوشال ها به نام های پوشال ۲۰۰۰، ۲۵۰۰، ۳۰۰۰، ۴۵۰۰، ۷۰۰۰ در بازار عرضه می شود. همانطور که می‌دانید ۷۰۰۰ از بقیه پوشال ها بزرگتر و پوشال ۲۰۰۰ هم از همه کوچکتر است.

اندازه پوشال ها بر اساس ظرفیت هوادهی کولر مشخص می شود و برای اینکه شما از پوشال مناسب برای کولر خود آگاهی پیدا کنید باید ظرفیت هوادهی کولر را بدانید معمولاً در هنگام خرید کولر آبی فروشنده ظرفیت کولر را می گوید و همچنین می توانید آن را در روی کولر مشاهده کنید ظرفیت کولر در روی آن حک شده است. بیشتر کولرهای آبی معمولی از این پوشال ها استفاده می کنند.

حتما بخوانید:   آموزش ساخت و نحوه نصب سایبان کولر آبی | خرید سایبان مناسب

 روش استفاده از پوشال های چوبی

عملکرد کولرهای آبی با یکدیگر فرق می‌کند و هر نوع کولر آبی به روش مختلفی پوشال ها را آب دهی می کند بعضی از کولر ها به شکل اتوماتیک از بالا در روی پوشال آب می ریزند و بعضی دیگر هم از طرفین کولر محافظ دارند که به وسیله لوله روی پوشال آب می باشند. نکاتی که برای استفاده از این پوشال ها باید در نظر داشته باشید این است که جدا از سیستم آبدهی کولر، خودتان پوشال ها را با آب خیس کنید، این موضوع باعث می‌شود که پوشال هایی که توانایی جذب آنها کم شده، بتوانند عمل سرمایش را خوب انجام بدهند.

پوشال های سلولزی کولر آبی

نوع دیگر پوشال های کولر آبی، پوشال سلولزی می باشد که مانند پوشال های چوبی قدیمی نیستند و از قدمت کمتری برخوردارند. ویژگی خاص این پوشال ها باعث شده است که در زمان کمی که وارد بازار شده و طرفداران زیادی پیدا کند. این پوشال ها از سلولز ساخته می شوند و نسبت به پوشال چوبی، توانایی جذب آب بیشتری دارد؛ به همین دلیل اشخاصی که در مکان های گرمسیر زندگی می کنند می‌توانند از این پوشال در کولر آبی خود استفاده کنند.

همانطور که گفتیم قدرت جذب این پوشال از پوشال های چوبی بیشتر است به همین دلیل در واحدهای صنعتی از پوشال سلولزی استفاده زیادی می شود. این پوشال ها از پوشال چوبی گران تر بوده و امکان خرید آن در بعضی از نواحی ایران وجود ندارد. پوشال های سلولزی برخلاف پوشال های چوبی به شکل یک دست بوده و از رشته تشکیل نشده است. این پوشال ها ساختار یکنواختی دارند و این باعث خواهد شد که سطح تماس آب و هوای گرم بیشتر شده و به راحتی انتقال دما و خنک سازی انجام گیرد. به همین دلیل می گویند که استفاده کردن از پوشال های سلولزی باعث می شود تا ۵۰ درصد راندمان کولر افزایش یابد.

اندازه پوشال های سلولزی

همانطور که گفتیم پوشال ها به نسبت اندازه کولر مشخص می شوند به همین علت تقسیم بندی مختلف پوشال کولر هم به وسیله اندازه کولر انجام خواهد شد. این موضوع برای پوشال سلولزی هم همینطور است، به طور معمول پوشال ها در اندازه های متفاوتی وجود دارند البته بدلیل اینکه استفاده از این پدهای سلولزی از پوشال های چوبی کمتر است تولید آن هم کمتر می‌باشد و نمی‌توان به راحتی اندازه های مختلف آن را در بازار پیدا کرد.

حتما بخوانید:   دلیل آتش گرفتن موتور کولر آبی چیست؟

یکی از پر استفاده ترین پوشال های سلولزی، ۳۵۰۰ می باشد که در دسترس بوده و می توان در فروشگاه های مختلف این اندازه را خریداری کرد.

استفاده از پوشال های سلولزی

باید روش استفاده از پوشال های کولر آبی را بدانید تا بتوانید موارد مورد نیاز را در مورد آنها رعایت کنید. این موضوع در مورد پوشال سلولزی هم همین‌گونه است. استفاده از پوشال سلولزی مانند پوشال های چوبی به نگهداری نیاز ندارد در اصل می توانیم بگوییم که این پوشال ها عمرمفید بالایی داشته و نگهداری از آن هم سختی کمتری دارد.

پوشال های چوبی را باید هر ساله عوض کرد و در طول سال هم باید آن را چک کنید ولی پوشال های سلولزی نیاز به تعویض مداوم و رسیدگی زیادی ندارد عمر این پوشال زیاد است و می توانید بدون تعویض، برای مدت طولانی از آن استفاده کنید.

متخصصین معتقدند که تا ۵ سال این پوشال ها عمر مفید داشته و برای زیاد شدن راندمان آن می توانید پوشال را بیرون بیاورید و شستشو دهید تا عملکرد آن بیشتر و بهتر شود.

پوشال پلاستیکی کولر آبی

یکی دیگر پوشال های کولر آبی، پوشال های پلاستیکی می باشند که جدیداً به بازار عرضه شده اند. به دلیل اینکه پلاستیک نسبت به چوب و سلولز توانایی جذب آب کمتری دارد استفاده از این پوشال زیاد رایج نیست و در بازار هم به سختی می توان آن را پیدا کرد. البته این پوشال، از پوشال سلولزی و چوبی ارزانتر است و طول عمر آن هم کم بوده و بازدهی آن کمتر می باشد. یعنی در کمتر از یک سال باید آن را تعویض کنید. این پوشال عملکرد پایینی نسبت به پوشال های دیگر دارد.

پوشال کولر آبی

 نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با انواع پوشال های کولر آبی آشنا کردیم و نکات مهم در مورد هر کدام از آنها را برایتان بیان کردیم عملکرد مناسب دستگاه‌های گرمایشی و یا سرمایشی مثل کولر آبی، نیازمند کارکرد درست اجزا و قطعات دستگاه می باشد. برای اینکه کولر آبی شما خنکی بیشتری داشته باشد و مصرف برق آن هم کمتر شود باید تمام اجزای کولر و همچنین پوشال به طور مناسب انتخاب شده و نصب شود.

اگر در زمینه پوشال کولر آبی سوالی داشتید در بخش نظرات مطرح کنید.

111111111111111111

31

متداول ترین انواع پوشال کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

وظیفه پوشال کولر آبی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا