خدمات ساختمان

مهمترین نکات برای انتخاب رنگ خانه

زمانی که قصد دارید ساختمان خود را اصولی رنگ آمیزی کنید، در این فکر هستید که چه نوع رنگی را بر‌گزینید و از چه تِمی برای منزل، استفاده کنید. برای انتخاب یک رنگ مناسب، باید به کیفیت رنگ، ماندگاری آن و همچنین سازگاری رنگ به محیط خانه، توجه کنید. برای نقاشی منزل خود، باید به یک سری از جزئیات توجه کنید؛ که در موارد زیر به مهمترین نکات برای انتخاب رنگ خانه می‌پردازیم:

شناخت انواع رنگ ها

در مجموع، رنگ ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: ۱-پلاستیکی ۲-روغنی. هر دو نوع این رنگ ها، در بازار وجود دارند و می‌توانید آنها را تهیه کنید. برای رنگ آمیزی منزل، باید با توجه به کیفیت این نوع از رنگ ها، آن ها را انتخاب و استفاده کنید. رنگ های پلاستیکی و روغنی هر کدام ویژگی های متفاوتی دارند، در نتیجه برای این که یک رنگ با کیفیت را انتخاب کنید، بایستی به ویژگی های آن توجه کنید که کدام برای منزل شما مناسب تر است.

رنگ مورد نظر شما چه رنگی است

ابتدا، با توجه به معیار هایتان رنگ آمیزی خانه را شروع کنید. برای مثال، رنگی که می‌خواهید برای خانه انتخاب کنید باید با همه وسایل خانه و جزئیات آن، سازگار باشد. طوری که شما با دیدن رنگ مورد علاقه خود، به وجد بیایید و از آن آرامش بگیرید.

سعی کنید رنگ ها را بشناسید

هر کدام از رنگ ها معنای متفاوتی را دارند، و پیام خاصی را به شما انتقال می‌دهند. هر یک از رنگ های موجود در بازار، ویژگی های گوناگونی را دارند که در انتخاب آن ها باید دقت کنید. چون با انتخاب هر کدام از آن ها، ممکن است به شما انرژی مثبت و یا منفی دهد، در نتیجه سعی کنید رنگ ها را بشناسید و درباره آن ها مطالعه کنید. برای مثال، برخی ها بر این باور هستند که رنگ بنفش مناسب برای اتاق خواب است؛ چون یک رنگ آرام بخشی است و به شما در این امر کمک می‌کند.

ترکیب رنگ ها را بشناسید

برای بهتر شناختن رنگ ها، می‌توانید از ترکیب آن ها هم استفاده کنید.در جریان هستید که رنگ های زرد، آبی و قرمز سه رنگ اصلی هستند‌؛ و می توانید با ترکیب این سه رنگ، رنگ های دیگری را به وجود بیاورید. برای شناختن رنگ ها، می توانید با این سه نوع رنگ، مانند یک ساعت رفتار کنید. مثلا، رنگ های زرد، آبی و قرمز را به ترتیب در ساعت های ۸، ۴ و ۱۲ در نظر بگیرید. حالا رنگ های بنفش و آبی در یک زیر مجموعه قرار می‌گیرند و یک ترکیب عالی را می‌سازند. رنگ هایی مانند قرمز و سبز، در یک زیر مجموعه نیستند؛ در نتیجه این رنگ ها همدیگر را کامل می‌کنند و با یک دیگر سازگارند.

طیف رنگ سبز، یک رنگ امید بخشی است که امید را در شما جوانه می‌زند و به شما انگیزش می‌دهد. رنگ های بنفش،سبز و آبی، رنگ هایی با طبع سرد هستند و محیط های متراژ کم را، بزرگ تر نشان می‌دهد. همچنین برخی از رنگ ها، مانند: نارنجی، قرمز و زرد محیط را شاداب می‌کنند و با نگاه کردن به آن ها، حس خوبی به شما دست می‌دهد. رنگ های زرد، صورتی و گلبهی رنگ های گرمی هستند، و کامل کننده رنگ های سرد هستند.

متناسب با محل خانه رنگ آمیزی کنید

سعی کنید یک رنگ مناسب با توجه به محل منزل خود، انتخاب کنید؛ چون هر کدام از محل های منزل، رنگ های خاصی برایشان مناسب است. در مطالب پیش ذکر کردیم که رنگ ها دو نوع هستند، روغنی و پلاستیکی.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید مبلمان منزل | نکات مهم پیش از خرید مبلمان

برای سرویس بهداشتی و حمام رنگ روغنی بهتر است، چون این نوع از رنگ ها قابل شستشو هستند و با خیال راحت می‌توانید به آن ها آب بزنید. اما برای اتاق خواب رنگ روغنی مناسب نیست، چون این رنگ ها بوی آزار دهنده ای را دارند و باعث آسیب زدن به ریه های شما می‌شود.

برای اتاق خواب های فرزندتان، بهتر است از رنگ های شاد و کودکانه استفاده کنید.

برای رنگ آمیزی سالن های پذیرایی و نشیمن، به رنگ مبل و پرده آن ها توجه کنید، تا رنگی که استفاده می‌کنید با آن ها هماهنگ باشد. رنگ مطبخ خانه را طوری انتخاب کنید، که باعث سرزندگی شما شود. در نتیجه با توجه به محل خانه خود، رنگ متناسبی را انتخاب کنید و به گرم و سرد بودن آن ها توجه کنید، تا در آینده به مشکل نخورید.

مهمترین نکات برای انتخاب رنگ خانه

با توجه به خلق و خوی خود و خانواده رنگ مناسب برای رنگ آمیزی را انتخاب کنید

در هر بخش از خانه اعضای مختلفی، بیشتر در آن وقت می‌گذرانند؛ به عنوان نمونه، در اتاق کودک بیشتر فرزندتان در آن جا بازی می‌کند، و در سالن بیشتر پدر خانواده مشغول دیدن تلویزیون است، و همچنین در آشپزخانه، مادر خانواده حضور دارد؛ بنابراین، با توجه به اعضای خانواده خود، بخش های مختلف خانه را رنگ آمیزی نمایید.

به تم خانه توجه کنید

یکی دیگر از عواملی که باید به آن توجه کنید، تم خانه است. رنگ منزل را، با توجه به دکوراسیون داخلی رنگ آمیزی کنید، تا جلوه زیباتری دهد.

بر حسب متراژ منزلتان، رنگ آمیزی کنید

اگر متراژ منزلتان کوچک است، بهتر است از رنگهایی استفاده کنید که باعث بزرگ نشان دادن منزل شما شود؛ ولی اگر منزلتان بزرگ است هیچ محدودیتی برای انتخاب رنگ ندارید، می‌توانید بر حسب سلیقه خود، رنگ مورد نظر را انتخاب کنید.

با توجه به قالی های منزل، رنگ آمیزی کنید

یکی دیگر از موارد موثر، برای رنگ آمیزی فرش ها هستند. شما‌ می‌توانید بر حسب رنگ فرش هایتان، رنگ مناسبی را بر‌گزینید، تا هماهنگی بیشتری را با یکدیگر داشته باشند؛ در این صورت یک دکوراسیون شیکی خواهید داشت.

چگونه یک خانه را رنگ آمیزی کنیم

اگر شما آن دسته از افرادی هستید، که قصد دارید خانه خود را بفروشید و یا اجاره دهید؛ بهتر است از رنگ های سفید استفاده کنید،چون اگر از دیگر رنگ ها، استفاده کنید تعویض آن رنگ ها، کمی سخت است؛ ولی اگر رنگ ساده و سفید باشد، افراد دیگر به راحتی می‌توانند آن را تغییر دهند.

با توجه به زیرساخت منزل، رنگ آمیزی کنید

اگر دیوار خانه و یا محل کارتان، مشکل دارد؛ رنگ های مات برای آن، مناسب تر است. اگر می‌خواهید از رنگ مات استفاده کنید، بهتر است یک لایه دیوار را رنگ آمیزی کنید، چون همین مقدار کافی است. اما یک معایبی دارد، و آن این است که رنگ های مات به خوبی، سطوح را تمیز نمی‌کنند و کثیفی های دیوار را نشان می‌دهد. این نوع از رنگ برای دیوار آشپزخانه و سالن ها مناسب نیست؛بلکه برای دیوار هایی مناسب است که لکه های کمتری دارند مانند دیوار اتاق خواب ها، اتاق مطالعه و …

مقایسه رنگ ها

جنس رنگ ها با یکدیگر متفاوت است، و هر کدام از آنها درخشندگی گوناگونی دارند.در این صورت اگر دوست دارید که، رنگ دیوار شما براق باشد و مثل شیشه بدرخشد، بهتر است از رنگ های روغنی برای آن مکان استفاده کنید و در حین کثیف شدن، به راحتی پاک می‌شود. برای اتاق خواب فرزندتان، رنگ های روغنی مناسب هستند چون اگر، فرزند شما از آن دسته ای هستند که دیوار اتاق را نقاشی و یا کثیف می‌کنند، می‌توانید با خیالی آسوده، آن را پاک کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سرامیک طرح پارکت چیست؟ | کاربرد و مزایای آن

دقت کنید اگر دیوار منزل شما دارای ایراداتی و بر آمده است، از رنگ های روغنی به هیچ وجه استفاده نکنید؛ زیرا این نوع از رنگ ها کوچک ترین عیب ها را هم نشان می‌دهند، در این صورت رنگ های مات جایگزین خوبی هستند. تا حدی که امکان دارد، به دیوار های پذیرایی و نشیمن، رنگ روغنی نزنید.

مهمترین نکات برای انتخاب رنگ خانه

از رنگ های مدرن استفاده کنید

رنگ های سفید و استخوانی، جزء رنگ هایی هستند که هیچ وقت از مد نمی‌افتند و همیشه جذاب هستند؛ و اکثرا هم با همه وسایل خانه، هماهنگ می‌شود و همچنین به این زودی، این نوع از رنگ ها چشمانتان را خسته نمی‌کند. اگر وسایل منزل شما،بیشتر به رنگ قرمز است، می‌توانید از ترکیب رنگ های سفید و مشکی استفاده کنید، تا با رنگ دکوراسیون منزلتان، هماهنگ باشد.

با توجه به نور منزل، رنگ آمیزی را انجام دهید

اگر منزل شما نور کافی را ندارد از رنگ هایی استفاده کنید، که نور خانه شما را افزایش دهند، اما اگر نور گیری خوبی را دارد از رنگ های مات استفاده کنید؛ زیرا نور را بازتاب نمی کنند، در نتیجه از این جهت گزینه مناسبی هستند.

نکاتی راجب رنگ آمیزی خانه

  1. ابتدا سطح دیوار خانه را، سنباده بکشید و آن را آماده رنگ آمیزی نمایید.
  2. در حین رنگ آمیزی دیوار، از پرایمر های رنگی استفاده کنید.
  3. مرزی که بین دیوار و سقف وجود دارد، را با یک وسیله ای خراش دهید.
  4. سعی کنید با غلطک رنگ آمیزی کنید، هم راحت تر است و هم این که بیشتر تمیز می‌کند.

چگونه از چکه کردن رنگ ها جلوگیری کنیم

اکثر افراد با چکه کردن رنگ مشکل دارند، که دلایل مختلفی مانند: فاصله و زاویه اشتباه قلم مو، ضخامت و غلظت نا متناسب رنگ تاثیر گذار هستند. اما به هیچ عنوان نگران نباشید، می‌توانید قطره های رنگ را پاک کنید، اما نکته قابل توجه این است که، قطره رنگی که خشک است پاک کردن آن ها سخت تر از قطره های رنگی خیس است.

تمیز نمودن قطره های رنگی خیس

برای تمیز نمودن قطره های رنگی خیس، فقط به یک برس و یا قلم مو تمیز نیاز دارید. برای رفع این اشکال، بایستی قلم موی تمیز را آهسته روی دیوار بکشید تا قطره هایی که ریخته شده اند، پاک شوند؛ اما بدانید جهت قلم موی را باید در جهت قطره ریخته شده بکشید تا به درستی پاک شود؛ اگر قلم موی را در جهت مخالف بکشید، حالتی مثل ضربدر ایجاد می شود، که دیگر نمی‌توانید آن را درست کنید. اگر نتیجه کار باب میلتان نبود، دیگر این کار را انجام ندهید؛ چون امکان دارد رنگ به اندازه مورد نیاز خیس نبوده و هر کاری هم کنید فایده ای ندارد.

تمیز نمودن قطره های رنگی خشک

قبل از پاک کردن آن، مطمئن باشید که قطره رنگ و رنگ های دیوار اطراف، خشک شده اند. چون اگر رنگ مرطوب را بخراشید، یک لایه از رنگ، از بین می‌رود. در گام اول قطره رنگی که خشک شده است، را بخراشید؛ برای این کار از یک تیغ استفاده نمایید تا به راحتی کنده شوند، دقت کنید فقط نواحی برجسته را بخراشید تا نقاط دیگر دیوار، آسیب نبیند. پس از این که محل مورد نظر را خراش دادید، با سنباده کاغذی ذراتی که باقی مانده است، را سنباده بزنید، و توجه داشته باشید سنباده را در جهت رنگ بکشید؛ اگر سنباده را در جهت مخالف بکشید، قطره رنگ ایجاد شده، پوسته پوسته و بزرگ‌تر می‌شود. سپس، بعد از این که کارتان تمام شد، یک لایه از رنگ را بر روی آن بزنید.
اگر مراحل بالا را با دقت انجام دهید، بعد از خشک شدن رنگ، تشخیص آن لکه به راحتی قابل مشاهده نمی‌باشد.

مهمترین نکات برای انتخاب رنگ خانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مهمترین نکات برای انتخاب رنگ خانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا