تعمیرات لباسشویی

محل ریختن مایع لباسشویی | نحوه استفاده از محفظه مواد شوینده

محل ریختن مایع لباسشویی | نحوه استفاده از محفظه مواد شوینده، ریختن نرم کننده در محفظه مواد شوینده

در هنگام استفاده کردن از ماشین لباسشویی یکی از موارد بسیار مهم نحوه استفاده از محفظه مواد شوینده می باشد. محفظه مواد شوینده دارای چند قسمت می‌باشد، که افراد باید به درستی از آنها استفاده کنند. در برخی مواقع چند بخشی بودن جاپودری برای افراد گیج کننده می‌باشد. در صورتی که اطلاعات کافی در مورد این قسمت داشته باشید، می توانید به صورت صحیح از آن استفاده کرده و هرکدام از مواد شوینده را در محل مخصوص بریزید.

طریقه استفاده صحیح محفظه مواد شوینده

همانطور که گفته شد استفاده درست کردن از محفظه مخصوص مواد شوینده در ماشین های لباسشویی بسیار اهمیت دارد. در صورتی که آگاهی کافی در این زمینه نداشته باشید، برای انجام تعمیرات ماشین لباسشویی خود باید هزینه های زیادی را متحمل شوید.

استفاده درست به این معنا می‌باشد، که باید آگاهی داشته باشید هر کدام از مواد شوینده را در کدام قسمت از این محفظه بریزید و چه مقدار از این مواد شوینده را می توانید استفاده کنید. همچنین پس از گذشت چه مدتی باید به نظافت و تمیز کردن جاپودری لباسشویی اقدام نمایید. محفظه مخصوص مواد شوینده در ماشین لباسشویی به صورت معمول دارای ۳ الی ۴ قسمت می باشد، که هر کدام از این قسمت ها با مواد مخصوصی باید پر گردد.

پودر لباسشویی را در کدام قسمت باید ریخت؟

برای شستن لباس‌ها برخی از افراد پودر ماشین لباسشویی را انتخاب می‌کنند، که در این شرایط باید بدانید، که در کدام قسمت از محفظه مواد شوینده پودر لباسشویی را بریزید، تا شستشوی لباس ها به بهترین نحو انجام شود. پودر شوینده لباس ها را در قسمت آبکشی یا پیش شستشو و یا همان بخش اصلی باید بریزید. بخش اصلی در محفظه مواد شوینده بزرگترین قسمت می باشد و با علامت ||مشخص می گردد و قسمت پیش شستشو دارای علامت | است. وقتی که پودر ماشین لباسشویی را درون محفظه می‌ریزید، به این نکات توجه داشته باشید:

 • برای اینکه شستشوی عادی یا نرمال در ماشین لباسشویی داشته باشید، پر نمودن قسمت اصلی این محفظه کافه می باشد.
 • مقدار پودری که در دستگاه خود می‌ریزید، با توجه به طول برنامه شستشو، مقدار کثیفی لباس ها و حجم لباس ها بستگی خواهد داشت، ولی به صورت معمول تقریباً تا نصف این بخش باید پودر بریزید و بیشتر از آن لازم نمی شود.
 • اگر لباس هایی که قرار است در ماشین لباسشویی مورد شستشو قرار بگیرند کثیفی زیادی داشته باشند، در این قسمت بیشتر پودر نریزید، بلکه در قسمت آبکشی یا پیش شستشو را باید پر کنید.
 • پودر ماشین لباسشویی را درون دیگ لباسشویی نباید بریزید و فقط در محل مخصوصی که برای آن تعبیه شده است، باید بریزید.
 • برای شستشوی بعضی از الیاف ها و پارچه ها مانند پرده هایی که از جنس تور هستند، به پودر کمتری احتیاج خواهید داشت.
حتما بخوانید:   دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی میدیا | نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی میدیا

پودر لباسشویی

ریختن نرم کننده در محفظه مواد شوینده

وقتی که مایع نرم کننده را درون محفظه مواد شوینده می‌ریزید، باید دقت داشته باشید، که تا خطی که نشان دهنده ماکسیموم است، نرم کننده را بریزید. قسمتی که مخصوص ریختن مواد نرم کننده است، دارای علامت ستاره بوده و یا با عبارت softener مشخص می گردد. بنابراین در زمان استفاده از نرم کننده فقط باید آن را در این بخش بریزید، تا از نتیجه کار راضی باشید.

ریختن مایع لباسشویی در محفظه مواد شوینده

در چند سال اخیر به جای پودر لباسشویی بیشتر از مایع لباسشویی استفاده می شود. در ماشین‌های لباسشویی در قسمت جاپودری شاسی مخصوصی که جنس آن از پلاستیک است را درون قسمت اصلی قرار می‌دهند، تا استفاده از مایع شستشو امکان پذیر باشد. بنابراین همان قسمتی که پودر لباسشویی ریخته می‌شود، محل ریختن مایع لباسشویی می‌باشد. به این معنا که اگر از مایع لباسشویی استفاده می‌کنید، باید تا خطی که نشان دهنده ماکسیموم است و یا کمتر از آن در قسمت اصلی مایع لباسشویی بریزید. اگر می خواهید از کود استفاده کنید، شاسی مخصوص مایع لباسشویی را بردارید.

مواد شوینده

استفاده کردن از قرص ظرفشویی در لباسشویی

استفاده کردن از قرص ظرفشویی در ماشین لباسشویی موجب می شود، که جرم ها و رسوبات درون دستگاه شما به صورت کامل از بین بروند و همچنین اگر از قرص جرم گیر استفاده شود، المنت به صورت کامل تمیز شده و کیفیت شستشوی لباس ها بالاتر خواهد بود.

درون ماشین لباسشویی با انواع آلودگی و باکتری کثیف می گردد. بنابراین پیشنهاد می شود، که درون آن را هر سه ماه یکبار به صورت اصولی تمیز کنید.  استفاده کردن از قرص جرم گیر ماشین ظرفشویی در لباسشویی از راه های مختلفی امکان پذیر می باشد. ولی بهترین راهکار این است، که قرص را درون دیگ ماشین لباسشویی خود بیاندازید و ماشین لباسشویی را با آب گرم مورد شستشو قرار دهید. با این روش می توانید داخل دیگ ماشین لباسشویی خود را تمیز کنید و همه آلودگی ها را به صورت کامل از بین ببرید.

حتما بخوانید:   ارور ماشین لباسشویی جنرال الکتریک General Electric

در صورتی که ماشین لباسشویی شما کثیفی دارد و پس از مدت ها اقدام به تمیز کردن آن می کنید، می‌توانید به جای یک قرص از دو قرص ظرفشویی استفاده کنید.

طریقه بیرون آوردن محفظه مواد شوینده

در بعضی مدل های ماشین های لباسشویی وقتی که محفظه مواد شوینده را به طرف بیرون می‌کشید در آن اهرمی مشاهده می کنید، در بعضی از مدل ها این اهرم در قسمت خارجی محفظه مواد شوینده و در کنار آن قرار داده شده است. برای در آوردن و خارج کردن محفظه مواد شوینده ماشین لباسشویی:

 • جاپودری را تا آخر به سمت بیرون کشیده و با دست دیگر اهرم را فشار دهید. به این ترتیب محفظه مواد شوینده آزاد شده و شما می توانید آن را خارج کنید.

در بعضی دیگر از لباسشویی ها بیرون آوردن محفظه مواد شوینده ساده تر می باشد. در این مدل ها اهرم وجود ندارد، ولی خار های کوچکی تعبیه شده است، که از بیرون آمدن محفظه ماشین لباسشویی جلوگیری می کند. در این مدل از ماشین های لباسشویی:

 • باید محفظه را کمی به سمت بالا فشار داده و خارج کنید، تا بیرون کشیده شود. ولی باید توجه داشته باشید، که فشار زیادی به محفظه وارد نشود، چون ممکن است، که جاپودری ماشین لباسشویی شما بشکند.

در بعضی از مدل ها برای بیرون آوردن محفظه مواد شوینده باید از مدل چرخشی استفاده شود. در این مدل:

 • محفظه مواد شوینده را در ابتدا به صورت کامل باز کنید. پس از آن به سادگی قسمت های نرم کننده و… را می توانید خارج کنید.
 • برای بیرون آوردن محفظه مواد شوینده از طرف راست به سمت بالا کمی فشار وارد کرده و با یک دست دیگر از قسمت آخر محفظه مواد شوینده را به طرف بیرون خارج کنید.
 • برای نصب مجدد و جا انداختن باید دقت نمایید، که لبه جاپودری یا محفظه مواد شوینده بر روی شیاری که روی محفظه مواد شوینده قرار دارد، به خوبی سوار شود.

محفظه مواد شوینده

تمیز کردن محفظه مواد شوینده

وقتی که به صورت مداوم از ماشین لباسشویی استفاده می شود، کمی از مواد شوینده و پودر درون محفظه مواد شوینده باقی می ماند و سخت شدن این مواد موجب رسوب شده و برای ماشین لباسشویی مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. به صورت نمونه می‌توان به نرسیدن پودر شستشو به دیگ ماشین لباسشویی، گرفتگی مجرا و همچنین نشت آب از قسمت محفظه مواد شوینده یا جاپودری اشاره کرد.

حتما بخوانید:   راهنمای عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی مرسی

همچنین ماندن مواد شوینده درون محفظه مواد شوینده موجب ایجاد بوی نامطبوعی در ماشین لباسشویی می‌شود. بنابراین بهتر است، که به صورت مرتب اقدام به شستن و تمیز کردن محفظه مواد شوینده و محل ریختن مایع لباسشویی در دستگاه خود کنید.

طریقه تمیز کردن جاپودری در ماشین‌های لباسشویی به این ترتیب می باشد:

 • وقتی که محفظه را بیرون آوردید آن را داخل آب ولرم یا سینک ظرفشویی قرار دهید.
 • قسمت هایی که قابل جدا شدن هستند را می توانید داخل ماشین ظرفشویی نیز مورد شستشو قرار دهید، ولی در مرحله خشک کردن چون جنس محفظه از پلاستیک است امکان دارد، که حرارت بالا به آن آسیب برساند.
 • چنانچه پس از مدت ها اقدام به تمیز کردن جاپودری نموده‌اید، باید اجازه دهید، که مدتی محفظه درون آب ولرم قرار بگیرد و رسوب های ایجاد شده نرم شوند.
 • با شوینده مناسب مانند صابون و با استفاده از مسواک قدیمی یا برس همه قسمت های محفظه و جاپودری را شسته و برس بکشید.
 • همه قسمت هایی که برس کشیدید را با دقت آبکشی نموده و اجازه دهید، که به صورت کامل خشک شوند.
 • درون محفظه جاپودری در دستگاه را نیز بررسی کنید و اگر گرد و خاک و آلودگی در این قسمت وجود داشت، با استفاده از دستمال و برس آن را به خوبی تمیز نمایید.
 • در حین تمیز کردن جاپودری ماشین لباسشویی باید دقت داشته باشید، که فشار زیادی به آن وارد نکنید، تا دچار آسیب و شکستگی نشود.
 • وقتی که چرخه شستشوی لباس ها به پایان رسید بهتر است، که نوار پلاستیکی درب ماشین لباسشویی را با پارچه تمیز نمایید. به این ترتیب طول عمر ماشین لباسشویی افزایش خواهد یافت.

سخن تکمیلی

در این مطلب نحوه استفاده صحیح و درست از قسمت های گوناگون محفظه مواد شوینده را مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که هر کدام از مواد شوینده را در محل مخصوص خود و به مقدار کافی بریزید، شستشوی لباس ها در ماشین لباسشویی با کیفیت بهتری انجام شده و لکه‌ای بر روی آنها باقی نخواهد ماند.

31

محل ریختن مایع لباسشویی | نحوه استفاده از محفظه مواد شوینده

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه استفاده از محفظه مواد شوینده

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x