تعمیرات یخچال

دلیل داغ شدن موتور و بدنه یخچال | راهکارهای رفع این مشکل

دلیل داغ شدن موتور و بدنه یخچال + راهکارهای رفع این مشکل | تعمیر یخچال

گرمای بدنه و موتور یخچال تا حدی طبیعی می باشد و دلیل آن کارکرد موتور یخچال است. اگر گرمای بدنه موتور یخچال زیاد نیست، نگران کننده نخواهد بود. اما اگر متوجه شدید، که بدنه یا موتور یخچال شما بیش از اندازه گرم و داغ است، نشان دهنده این است، که ایراد و مشکلی در قسمت های مختلف یخچال به وجود آمده است. در این شرایط باید یخچال را عیب یابی و تعمیر نمایید.

مطالبی که در این مطلب بیان می شود برای همه یخچال ها صدق می کند. بنابراین اگر به دنبال یافتن دلیل گرم شدن زیاد بدنه و موتور یخچال اسنوا، پارس، امرسان، جنرال الکتریک، سامسونگ، ال‌جی و… هستید، می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید. در صورتی که متوجه شدید مشکل به وجود آمده به خاطر ایراد در موتور یخچال است، حتماً از تکنسین ماهر در زمینه تعمیرات یخچال کمک بگیرید.

دلایل داغ شدن بیش از اندازه بدنه و موتور یخچال

همانطور که بیان شد گرم شدن بدنه و موتور یخچال و همچنین دیواره های آن کاملاً طبیعی می باشد، اما  وقتی که احساس کردید موتور یا کمپرسور یخچال شما بیش از اندازه داغ شده است یا بدنه یخچال شما بسیار گرم است، نشانه این است، که عملکرد یخچال شما عادی نیست و مشکلاتی در آن به وجود آمده است. در ادامه مواردی که موجب به وجود آمدن این مشکل می شوند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

داغ شدن کمپرسور یخچال قدیمی

در یخچال‌های قدیمی در قسمت پشت یخچال و پایین آن موتور یا همان کمپرسور یخچال قرار داده شده است و در بالای آن لوله‌هایی به رنگ سیاه که  شکل مارپیچی دارند، قرار دارند، که کویل های کندانسور یا لوله های کندانسور یخچال گفته می شود. داخل لوله های کندانسور و درون کمپرسور گاز یخچال یا مبرد وجود دارد، که در حال گردش می باشد. وقتی گاز یخچال از مواد غذایی گرما را جذب می‌کند و به درون موتور راه پیدا می کند، فشارش بیشتر می شود و دمای آن بالاتر خواهد بود. پس از آن به داخل این لوله های سیاه رنگی که در پشت یخچال قرار دارد می رود و در این مکان گرما را به محیط خارج می کند. بنابراین کمی داغ شدن موتور و لوله‌های که در پشت یخچال های قدیمی قرار دارد طبیعی بوده و مشکل وقتی به وجود می‌آید، که لوله های پشت یخچال و کمپرسور بیش از اندازه داغ شده اند.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر آبسردکن یخچال سامسونگ Samsung در محل

داغ شدن یخچال

گرم شدن اطراف و بدنه یخچال های ساید بای ساید

در یخچال های جدیدتر به ویژه در یخچال های مدل ساید بای ساید در قسمت پشت یخچال‌های کندانسور مشاهده نمی شود. این لوله ها درون یخچال قرار داده شده است و می‌توان در دیواره یخچال آنها را یافت. به همین علت گرما بیشتر در دیواره‌های یخچال خواهد بود. چون گرما از لوله ها به دیواره ها منتقل می شود. بنابراین اگر متوجه گرم شدن بدنه یخچال ساید بای ساید شدید، نگران کننده نخواهد بود، اما چنانچه کنار بدنه یخچال بیش از اندازه داغ شود، نشان دهنده وجود مشکل در آن می‌باشد.

فشار بیش از اندازه روی موتور یخچال

چنانچه موتور یخچال شما بیش از اندازه گرم است امکان دارد، که به آن فشار زیادی وارد شده باشد. کمپرسور موتور یخچال وقتی کار می کند از خود گرما تولید خواهد کرد، ولی اگر برای مدت زمان زیادی کار کند، گرمایی که از آن تولید خواهد شد بیشتر خواهد بود. این موجب می‌شود، که عمر مفید یخچال شما کاهش پیدا کند.

از جمله دلایلی که موجب داغ شدن بیش از اندازه موتور یخچال می شود، می توان به تنظیم نادرست ترموستات و همچنین کم بودن گاز یخچال یا مبرد اشاره کرد. یعنی در صورتی که دمای یخچال خود را به صورت صحیح تنظیم نکرده باشید، موتور برای اینکه به دمای بسیار پایینی که قرار داده شده است، برسد، بیش از اندازه کار خواهد کرد. بنابراین گرمای زیادی از خود تولید می کند.

برای رفع مشکل به وجود آمده دمایی که برای یخچال تعیین شده و تنظیم گردیده است را با دقت بررسی نمایید، که در حالت ماکسیمم قرار نگرفته باشد. دمای یخچال در فصل‌های مختلف سال باید به صورت مناسب تنظیم شود. در صورتی که دمای یخچال در درجات بسیار کم تنظیم شده باشد، ممکن است مواد غذایی درون یخچال با مشکل یخ زدن مواجه شوند.

برای اینکه دمای تنظیم شده یخچال شما به هم نریزد نباید درب یخچال را زیاد باز و بسته کنید. چون در این شرایط گرمای محیط وارد یخچال شده و سرمای درون یخچال به بیرون منتقل می شود و این موجب خواهد شد، که فشار زیادی بر موتور یخچال وارد شده و بیشتر کار کند، تا دوباره به دمای تنظیم شده برسد. همچنین باز و بسته کردن زیاد یخچال موجب جابجایی هوای گرم شده و موجب می شود، که یخچال شما برفک بزند.

حتما بخوانید:   یخساز دستی یخچال چگونه کار می‌کند؟

یکی دیگر از مواردی که موجب می‌شود تنظیم دمای درون یخچال به هم بخورد، قرار دادن مواد غذایی بیش از اندازه گرم درون یخچال می‌باشد. این غذا ها دمای یخچال را بالاتر برده و موجب می شود، که موتور یخچال بیشتر کار کند. بنابراین باید اجازه دهید، که مواد غذایی شما به اندازه کافی خنک شود و پس از آن آنها را درون یخچال قرار دهید. در صورتی که غذاهای گرم در یخچال قرار داده شوند، موتور برای سردتر کردن درون یخچال بیشتر کار خواهد کرد و در نتیجه با مشکل داغ شدن موتور مواجه خواهید شد.

وقتی درون یخچال خود مواد غذایی قرار می دهید، باید به نحوه چیدمان آنها توجه کافی داشته باشید این مواد غذایی را درون ظرف های دربسته گذاشته و طوری قرار دهید، که مانع تبادل هوا درون یخچال نشوند. همچنین باید بدانید، که قرار دادن مواد غذایی بسیار زیاد درون یخچال موجب گرم شدن بدنه و موتور یخچال خواهد شد.

همچنین در صورتی که ترموستات یخچال ایراد و خرابی داشته باشد ممکن است نتواند دمای یخچال را تشخیص دهد و به این دلیل موتور اتومات نمی‌کند و به صورت یکسره کار می‌کند. این یکسره کار کردن موتور یخچال موجب فشار زیاد به آن شده و گرم می شود. به همین علت باید آن را عوض کنید.

یخچال

کثیف بودن لوله‌های کندانسور

لوله های کندانسور که در قسمت بدنه یخچال قرار دارند وظیفه انتقال و پخش گرمایی که از داخل یخچال گرفته شده است به اطراف را دارد. با گذشت زمان روی  لوله های کندانسور آلودگی‌ها و گرد و خاک هایی قرار می گیرد و روی این لوله‌ها را به صورت کامل می پوشاند. در این شرایط تبادل گرما و پخش گرما به محیط به صورت صحیح انجام نمی‌شود و این کار دشوار می گردد. به همین علت حرارت دیگر قسمت‌های سیستم خنک سازی مانند موتور یخچال جمع می‌شود و همه این قطعات با مشکل بالا رفتن دما رو به رو می‌شوند.

لوله‌های کندانسور در یخچال های جدید در قسمت بدنه قرار داده شده اند. وقتی دمای این لوله ها بالا برود، می تواند دلیل گرم شدن بدنه یخچال گردد.

در صورتی که لوله های کندانسور یخچال شما در قسمت بیرونی آن قرار داده شده است، باید با دقت هر چند وقت یکبار آنها را تمیز نمایید و اجازه ندهید، که آلودگی ها و گرد و غبار ها بر روی آنها باقی مانده و موجب مختل شدن عملکرد یخچال شما شود.

حتما بخوانید:   یخچال در فصول سرد و گرم سال باید روی چه دمایی باشند؟

یخچال شما باید در مکان مناسب قرار بگیرد. چنانچه هوای محیطی که یخچال در آن قرار می گیرد بیش از اندازه گرم باشد، تبادل هوا به صورت صحیح انجام نخواهد شد و انتقال گرما به بیرون با سرعت کمتر انجام می شود.

برای اینکه مشکلی برای یخچال شما به وجود نیاید آن را در کنار وسایل گرمازا مانند اجاق گاز قرار ندهید.

در آشپزخانه یخچال خود را به گونه ای قرار دهید، که از قسمت پشت و اطراف حداقل ده سانتی متر فضا برای عبور هوا وجود داشته باشد.

در مواقعی که فاصله استاندارد میان دیوارها و یخچال رعایت نشود تبادل هوا خوب انجام نشده و موجب داغ شدن بدنه یخچال خواهد شد.

خرابی فن خنک کننده موتور یخچال

موتور یخچال فن خنک کننده دارد، که گرمایی که در آن تولید می شود را حذف کرده و به خنک تر شدن آن کمک خواهد کرد. فن خنک کننده از جمله اجزای بسیار با اهمیت و مهم یخچال می باشد. در صورتی که کار نکند و یا با خرابی مواجه شود، موتور یخچال بیش از اندازه داغ خواهد کرد و نمی تواند آن را به خوبی خنک کند.

اگر از فن یخچال صدای غیر طبیعی و ناهنجاری شنیدید، احتمالاً با آسیب دیدگی و مشکل روبرو شده است، که باید متخصصین تعمیرات لوازم خانگی آن را مورد بررسی قرار دهند و در صورت لزوم اقدامات لازم برای تعویض آن را انجام دهند. با عوض کردن فن خنک کننده موتور یخچال می توانید مشکل را برطرف کنید.

یخچال

سخن تکمیلی

در این مطلب مواردی که موجب گرم شدن و داغ شدن بیش از اندازه بدنه و موتور یخچال می شود را مورد بررسی قرار داده و نحوه جلوگیری از بروز این مشکل و همچنین نحوه رفع آنها را به صورت کامل توضیح دادیم. باید دقت داشته باشید، که گرم شدن بیش از اندازه موتور و بدنه یخچال در اکثر مواقع به دلیل استفاده نادرست و یا توجه نکردن به نظافت یخچال به وجود می آید. بنابراین باید به این موارد توجه کافی داشته باشید.

31

دلایل داغ شدن موتور و بدنه یخچال + راهکارهای رفع این مشکل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل داغ شدن موتور و بدنه یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x