تعمیرات لباسشویی

دلیل لرزش ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن آن

دلیل لرزش ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن آن | جلوگیری از لرزش ماشین لباسشویی

وقتی که ماشین لباسشویی در حین کار حرکت و لرزش بیش از اندازه داشته باشد، نگران کننده خواهد بود. به خصوص در زمانی که حرکت و لرزش لباسشویی با صدای زیادی همراه باشد. لرزش ماشین لباسشویی دلایل مختلفی دارد، که هر یک از آنها را مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی را برای برطرف کردن این مشکل بیان خواهیم کرد.

بهتر است اطلاع داشته باشید، که در اکثر مواقع وقتی از ماشین لباسشویی به صورت صحیح استفاده نمی شود، دستگاه شما دچار لرزش زیادی خواهد شد و با انجام دادن چند کار ساده و رعایت کردن نکات مربوط به آن می توانید مشکل را رفع کنید. احتمال دارد در ماشین لباسشویی شما نقص فنی به وجود آمده باشد، که در این شرایط بهتر است برای عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی خود از تکنسین متخصص و ماهر کمک بگیرید.

دلایل لرزش ماشین لباسشویی

همانطور که گفته شد عوامل مختلفی موجب لرزش در ماشین لباسشویی می شوند، که در ادامه متداول ترین علل حرکت و لرزش ماشین لباسشویی را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد. حرکت و لرزش بیش از اندازه به هر علتی که رخ دهد، به مرور زمان به ماشین لباسشویی شما آسیب های زیادی وارد خواهد کرد. پیشنهاد می گردد، برای اینکه دلیل آن را بیابید، از افرادی که در این زمینه تخصص کافی دارند کمک بگیرید.

لباسشویی

ماشین لباسشویی تراز نیست

یکی از علل مهم حرکت و لرزش بیش از اندازه ماشین لباسشویی تراز نبودن آن می باشد. برخی از برنامه هایی که در ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد، موجب لرزش و تکان شدید این دستگاه خواهد شد. ولی چنانچه لباسشویی شما به صورت تراز قرار نگرفته باشد، تکان‌ها و لرزش‌ها بیش از اندازه زیاد خواهد بود. برطرف کردن این مشکل بسیار ساده است. باید دستگاه خود را به صورت تراز قرار دهید. برای اطمینان از این مورد می توانید از دستگاه تراز نیز استفاده نمایید.

باز نکردن پیچ ترنسفر یا ترنسلیت

وقتی که ماشین لباسشویی نصب می گردد، در صورت جدید بودن دستگاه، حتماً باید پیچ ترنسفر یا ترنسلیت را از پشت لباسشویی باز کنید. اگر این پیچ ها باز نشوند، موجب لرزش زیاد ماشین لباسشویی شده و در این شرایط ماشین لباسشویی حرکت های زیادی داشته و پس از مدتی آسیب های جدی خواهد دید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر پوسیدگی ماشین لباسشویی | جلوگیری از پوسیدگی لباسشویی

پایه های ماشین لباسشویی تنظیم نیست

پایه های ماشین لباسشویی باید متناسب با سطح زمین به صورت صحیح تنظیم گردند. تنظیم کردن آنها کار راحتی است و برای همه لباسشویی ها با یک روش تنظیم می گردد. دو پایه جلوی دستگاه مکانیزم تراز بندی به همراه قفل دارد، تا وقتی که تنظیم آن انجام شد، پایه ها حرکتی نداشته باشند. هر پایه باید به صورت صحیح و در ارتفاع مناسب تنظیم گردیده و پس از آن قفل شود.

طریقه تنظیم کردن دو پایه عقبی نیز مثل پایه جلوی بوده و به صورت اتوماتیک انجام می شود.چنانچه خودشان قابل تنظیم هستند، باید ماشین لباسشویی را به طرف پایه های جلو کمی خم نمایید، تا پایه های عقب ماشین لباسشویی جابجا شده و تنظیم شوند. سپس ماشین لباسشویی را روی زمین قرار دهید.

در برخی اوقات احتمال دارد، که بعضی از پایه های ماشین لباسشویی شکسته یا آسیب دیده باشند یا دارای سرپوش پلاستیکی نباشند، در این شرایط باید پایه‌های مناسب و جدید تهیه نمایید و پایه های آسیب دیده را عوض کنید.

همچنین می توانید در زیر ماشین لباسشویی از پد ضد لرزش هم استفاده نمایید. این پدها را می‌توانید از ابزارآلات و فروشگاه‌ها تهیه نمایید.

بار ماشین لباسشویی نامتعادل است

در صورتی که متوجه شدید بار ماشین لباسشویی به صورت نامتعادل قرار گرفته است، باید درب آن را باز نموده و لباس ها را به صورت متعادل و یکنواخت قرار دهید. امکان دارد، که این کار را چند بار انجام دهید، تا اطمینان حاصل نمایید، که بار ماشین لباسشویی شما به صورت متعادل قرار دارد. در صورتی که به ظرفیت دستگاه خود دقت نکنید و بیش از اندازه لباس در آن قرار دهید، تعادل لباسشویی به هم خواهد ریخت.

به صورت یک قانون مهم باید توجه داشته باشید، که وقتی لباس ها را در ماشین لباسشویی قرار می‌دهید، مقدار کمتری از ظرفیت آن باید باشد، تا لباس ها بتوانند به راحتی حرکت کرده و شستشوی آنها به خوبی انجام شود. وقتی که ظرفیت ماشین لباسشویی بیان می شود، مقدار لباس‌هایی است، که هنوز خیس نشده و خشک هستند و شما می توانید آنها را در لباسشویی قرار دهید.

حتما بخوانید:   چرا موتور ماشین لباسشویی می سوزد | علائم نیم سوز شدن موتور لباسشویی

معمولاً روی ماشین لباسشویی بر حسب کیلوگرم ظرفیت آنها مشخص شده است. اگر اینطور نیست می‌توانید دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه کنید و از ظرفیت آن اطلاع داشته باشید.

لباسشویی

کمک فنر آسیب دیده است

برای کاهش لرزش در ماشین لباسشویی که از مدل درب جلو هستند، کمک فنر وجود دارد. کمک فنر ها به بیرون دید و فریم پایه وصل می باشند و برای اینکه به آنها دسترسی داشته باشید، باید پنل جلویی و عقبی را بردارید‌.

وقتی که کمک فنر ها دچار آسیب دیدگی شده باشند یا ضعیف شده باشند، موجب می‌شود، که ماشین لباسشویی با صدای زیاد و حرکت بیشتری مواجه شود. در صورتی که مشکل رفع نگردد احتمال دارد، که اجزای دیگر ماشین لباسشویی نیز آسیب ببیند.

در چنین شرایطی باید کمک فنر های ماشین لباسشویی را از نظر ضعیف بودن نشتی یا شکستگی مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که لازم بود اقدام به تعمیر و یا تعویض آن نمایید.

فنر دیگ لباسشویی آسیب دیده است

در ماشین لباسشویی برای اینکه دیگ به صورت معلق در اتاقک لباسشویی نگه داشته شود یا دیگ به صورت ثابت روی پایه ماشین لباسشویی قرار بگیرد، فنر دیگ مورد استفاده قرار می گیرد. این فنرها در زمان چرخش لباسشویی ارتعاشات و لرزش ها را جذب می‌کند. در برخی مواقع احتمال دارد، که فنر دیگ دچار آسیب دیدگی شده یا از هم جدا شوند یا کش می آیند و موجب ایجاد سر و صدا و لرزش در لباسشویی خواهند شد.

در این شرایط دستگاه شما توسط افراد متخصص باید بررسی شده و فنر دیگ ماشین لباسشویی باید چک شود و در صورتی که خراب شده بودند، باید آنها عوض شوند.

تسمه کاهش حرکت لباسشویی ایراد دارد

در بعضی از ماشین‌های لباسشویی برای زیرسازی دیگ در وقت چرخش از تسمه کاهش حرکت استفاده می شود. چهار تسمه به هر گوشه اتاقک و بالای دیگ وصل است. احتمال دارد، که در حین استفاده از ماشین لباسشویی از بین بروند. وقتی که تسمه ها آسیب می بینند یا کش پیدا کنند احتمال دارد، که دیگ در حین چرخیدن با اتاقک برخورد کند و در این شرایط حرکت و لرزش لباسشویی به وجود می آید یا احتمال دارد، که از آن صدای ضربه به گوش برسد.

چنانچه بیش از اندازه بار درون ماشین لباسشویی قرار دهید، فشار زیادی به تسمه وارد شده و موجب خرابی آنها خواهد شد. اگر این تسمه ها آسیب دیده بودند، در نهایت باید آنها را عوض کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای نصب و راه اندازی لباسشویی ویرپول Whirpool

آب لباسشویی تخلیه نشده است

در صورتی که آب ماشین لباسشویی به صورت کامل و صحیح تخلیه نگردد، موجب ایجاد لرزش و حرکت زیاد در دستگاه لباسشویی می‌شود. وقتی که درون ماشین لباسشویی وزن آب زیاد تر است و به صورت نرمال تخلیه نگردد، لرزش های شدید در ماشین لباسشویی مشاهده خواهد شد. اگر ایراد عدم تخلیه آب در ماشین لباسشویی برطرف شود، به احتمال خیلی زیاد تکان‌ها و لرزش های دستگاه نیز متوقف می گردد.

خرابی قطعه‌هایی مثل بلبرینگ و پد دمپر

در صورتی که قطعه هایی مانند بلبرینگ، پوشش دیگ، حلقه کمک فنر، پد فنر و… در ماشین لباسشویی خرابی داشته باشند، موجب ایجاد لرزش و حرکت اضافه در لباسشویی خواهند شد. در این شرایط باید تکنسین حرفه ای در این زمینه ماشین لباسشویی شما را با دقت بررسی نموده و آن را عیب یابی نماید.

جلوگیری از لرزش زیاد لباسشویی

یکی از راهکارهای کاربردی برای برطرف کردن لرزش و حرکت اضافی ماشین لباسشویی این است، که از لاستیک یا پد ضد لرزش استفاده نمایید. نحوه استفاده از این پدهای ضد لرزش بسیار راحت و آسان می باشد. وقتی این پدر لرزه گیر را خریداری می‌کنید، به راحتی آن را باید در پایین پایه لباسشویی فیکس نمایید. برای این که این پد ضد لرزش را نصب نمایید به این ترتیب عمل کنید:

  • ماشین لباسشویی خود را بلند کنید و محل دقیق پایه های آن را مشخص نمایید.
  • چون این پدهای ضد لرزش بر روی زمین قرار می گیرند. بهتر است، که محل مورد نظر را به خوبی تمیز کنید.
  • لاستیک ها را به زمین چسبانده و به مدت یک دقیقه آن را محکم فشار دهید.
  • در آخرین مرحله دستگاه خود را بلند کنید و در محل فرورفتگی پد ها، پایه های آن را قرار دهید.

وقتی که این مراحل را انجام دادید و پد ضد لرزش را نصب نمودید، در حین شستشوی لباس ها دیگر دستگاه شما لرزش و حرکت اضافه نخواهد داشت و صدای آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

لباسشویی

سخن تکمیلی

در این مقاله دلایل مختلفی که موجب حرکت و لرزش زیاد در ماشین لباسشویی می شود را مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی برای رفع آنها ارائه دادیم. برای اینکه ماشین لباسشویی لرزش و حرکت زیادی نداشته باشد و عمر مفید آن افزایش یابد، باید به نحوه استفاده صحیح و مراقبت از آن دقت کافی را داشته باشید.

31

دلیل لرزش ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل لرزش ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x