تعمیرات پکیج و آب گرمکن

دلایل گرم نشدن آب مصرفی پکیج فرولی و نحوه برطرف کردن مشکل

پکیج فرولی یکی از مجهز ترین و بهترین پکیج های ایتالیایی می باشد که بین مصرف کنندگان این برند محبوبیت زیادی هم دارد. اما در کنار تمام مزیت های این محصول، گرم نشدن آب مصرفی یکی از مشکلات مهم در پکیج فرولی است. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی دلایل بروز این مشکل و نحوه برطرف کردن آنها می پردازیم:

دلیل گرم نشدن آب گرم مصرفی پکیج فرولی چیست؟

هدف از خرید پکیج این است که بتوانید آب گرم فوری در دسترس داشته باشید. چنانچه پکیج آب را بدرستی گرم نکند مشکلات زیادی برای شما پیش خواهد آمد. گرم‌ نشدن آب مصرفی در پکیج فرولی حتماً باید مورد بررسی قرار گرفته و برطرف شود. گرم نشدن آب مصرفی در پکیج فرولی دلایل مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آنها و همچنین نحوه برطرف کردن این مشکلات می پردازیم:

خراب شدن فلومتر یا فلوسوئیچ پکیج فرولی

دلیل اصلی گرم نشدن آب در پکیج فرولی به علت خراب شدن فلومتر یا فلوسوئیچ دستگاه می باشد.

 1. فلومتر یا فلوسوییچ یکی از مهم ترین قطعات پکیج است که می تواند جریان آب مدار را تشخیص داده و به برد پکیج پیام آنرا ارسال کند.
 2. برد پکیج نیز دستور فرمان تشکیل شعله به علت باز شدن آب گرم مصرفی در سیستم پکیج را ارسال می کند. چنانچه فلومتر یا فلوسوییچ دچار خرابی شده باشد، این قطعه قادر نیست جریان آب را تشخیص دهد و با باز شدن آب گرم پکیج فرولی روشن نمی شود تا آب را گرم کند.
 3. چنانچه با باز شدن شیر آب گرم مصرفی هیچ عکس‌العمل و تغییری در پکیج فرولی مشاهده نشد مشکل از فلومتر یا فلوسوئیچ دستگاه است، که باز شدن شیر آب را نمی تواند به برد گزارش دهد.

پایین بودن فشار بار پکیج فرولی

ممکن است فلوسوئیچ سالم باشد ولی مقدار فشار آب موجود یا فشار بار در پکیج فرولی به حدی پایین باشد که دستور تشکیل شعله جهت گرم شدن آب گرم پکیج صادر نشود. فشار بار پکیج در حالت معمولی باید بین یک و نیم تا دو بار باشد. اگر فشار آب کمتر باشد آب مصرفی دستگاه پکیج سرد خواهد بود و همچنین رادیاتور های شوفاژ نیز گرمای کمی دارند، چون افت فشار بار پکیج اجازه تشکیل شعله را نمی دهد و آب در مبدل پکیج هم گرم نخواهد شد.

پکیج فرولی

کم بودن فشار گاز ورودی به پکیج فرولی

چنانچه فشار گاز ورودی به دستگاه پکیج فرولی مثل فشار آب دستگاه کم باشد، این مشکل به وجود می آید.

 • فشار گاز باید مقدار مشخصی در پکیج داشته باشد که از طریق شیر گاز برقی فشار گاز قابل تنظیم می باشد. اگر گاز ورودی به دستگاه پکیج کم باشد ارتفاع شعله نیز کم خواهد شد.
 • در این شرایط امکان دارد شعله تشکیل شود ولی به دلیل کم شدن فشار گاز ارتفاع شعله پایین باشد به همین علت آب رادیاتور ها و آب مصرفی سرد می شود.
 • در حالت بعدی ممکن است فشار گاز ورودی خیلی پایین باشد که با وجود جرقه زن شعله در پکیج اصلاً تشکیل نمی شود. در نتیجه با سرد بودن رادیاتورهای پکیج فرولی و همچنین آب مصرفی مواجه خواهید شد.

خراب شدن سنسور NTC آب مصرفی یا سنسور حرارتی پکیج فرولی

تمامی پکیج ها دارای دو سنسور می باشند. که یکی از آنها در مسیر گرمایش دستگاه و دیگری در مسیر آب مصرفی است. این سنسورها هر دو مسیر را اندازه گیری می کنند و زمانی که دمای آب به میزان لازم روی تنظیمات پکیج رسید، پیام قطع شعله را به برد پکیج ارسال می کنند. اگر سنسور NTC آب گرم مصرفی حساسیت خود را از دست بدهد و یا خراب شود، دیگر نمی تواند دمای آب مصرفی را بخوبی اندازه‌گیری کند. ممکن است پایین آمدن دمای آب را تشخیص ندهد و در نتیجه برد هم متوجه سرد بودن آب نخواهد شد تا فرمان تشکیل شعله بلند را جهت گرم شدن آب صادر کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی تفاوت های آبگرمکن مخزنی با دیواری

گیرپاژ کردن پمپ پکیج فرولی

پمپ پکیج فرولی وظیفه چرخش آب در مدار یا سیرکوله کردن را بر عهده دارد.

 1. بعضی از کاربران فکر می کنند پمپ پکیج فقط آب گرم را می تواند در مسیر گرمایش یا رادیاتور ها به چرخش در آورد و به همین علت خرابی پمپ دلیل گرم نشدن آب مصرفی نمی تواند باشد.
 2. ولی در پکیج های دو مبدله پمپ دستگاه پکیج فرولی چه در حالت تابستانه و چه در حالت زمستانه فعال و روشن می باشند و چنانچه با مشکلاتی مانند گریپاژ کردن یا قفل شدن مواجه شود دیگر توانایی به گردش درآوردن آب را نخواهد داشت، رادیاتور ها و آب مصرفی سریع سرد می شود.
 3. بعضی از مدل های پکیج فرولی دارای دو مبدل می باشند به همین علت گیرپاژ کردن پمپ پکیج یکی از عوامل مهم گرم نشدن آب گرم ساختمان می باشد.

رسوب گرفتگی مبدل حرارتی پکیج فرولی

رسوب گرفتگی مبدل های پکیج یکی از نشانه های مهم گرم نشدن آب مصرفی می باشد.

 • در حالت رسوب گرفتگی پکیج روشن می شود ولی چون درون مبدل رسوب گرفته شده است دما به سرعت بالا رفته به اندازه ای که سنسور حد پکیج فعال شده و باعث خاموش شدن شعله می شود. تا زمانی که شعله مجدداً تشکیل شود همچنان آب سرد خواهد ماند.
 • پس مشخص می شود رسوب داشتن مبدل های حرارتی در دستگاه با سرد شدن آب مصرفی نشان داده می شود.

خراب شدن شیر سه راهی پکیج فرولی

در تمام سیستم های پکیج اولویت اول دستگاه تأمین کردن آب گرم است. یعنی اگر پکیج در وضعیت زمستانه مشغول به کار باشد بعد از اینکه هر یک از شیر های آب گرم مصرفی  باز شد، سیستم گرمایش پکیج قطع شده تا پکیج به تأمین آب گرم مصرفی بپردازد. این کار توسط شیر سه راهی پکیج صورت می گیرد. در پکیج های دو مبدله خراب شدن شیر سه راهی موجب می شود، آبگرم مصرفی حرارت مطلوب و خوبی نداشته باشد. خراب شدن شیر سه راهی یعنی فنر سوپاپ و اورینگ شیر دچار ایراد شده یا رسوب گرفته اند. در اینصورت آب گرم نمی تواند در مسیر مصرف قرار بگیرد.

روشن ماندن پکیج فرولی

چنانچه پکیج وضعیت زمستانه باشد و فن دستگاه هم روشن مانده باشد در این حالت معمولاً مشکلی در دستگاه وجود ندارد به جز اینکه آب پکیج گرم نمی شود یا پکیج کد ارور می دهد. در این حالت ممکن است فن پکیج گیر کرده و باعث گرم نشدن آب مصرفی در دستگاه شده باشد.

خراب شدن پرشر سوئیچ هوا در پکیج فرولی

اگر پرشر سوئیچ هوا خراب شده باشد، بعد از باز کردن آب گرم دستگاه چند ثانیه روشن می شود ولی پکیج ارور خطا داده و شعله را خاموش می کند. در صورت خرابی پرشر سوئیچ هوا، سالم بودن فن به برد پکیج ارسال نمی شود و در نتیجه پکیج روشن نخواهد شد.

خراب شدن برد الکترونیکی پکیج فرولی

دلیل دیگری که باعث گرم نشدن آب مصرفی می شود، خراب شدن برد الکترونیکی دستگاه است. تمام اجزا یا قطعات پکیج به وسیله برد الکترونیکی عمل می کنند. چنانچه از برد الکترونیکی فرمانی صادر نشود کار خود را انجام نمی دهند. پس اگر برد دچار خرابی و مشکل شده باشد، دیگر قطعات هم نمی توانند به درستی عمل کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نحوه نصب آبگرمکن گازی ایستاده /نکات مهم نصب آبگرمکن گازی ایستاده

نحوه برطرف کردن مشکل گرم نشدن آب مصرفی در پکیج فرولی

در قسمت های قبل دلایل بروز مشکل گرم نشدن آب مصرفی در پکیج فرولی را برایتان بیان کردیم. در این قسمت به نحوه برطرف کردن این مشکل در پکیج فرولی می پردازیم:

تعمیر یا تعویض فلومتر یا فلوسوئیچ پکیج فرولی

اگر با باز کردن شیر آب گرم دستگاه پکیج فرولی واکنشی نشان نداد ممکن است فلومتر یا فلوسوئیچ پکیج دچار خرابی شده باشد و باید حتماً تعمیر یا تعویض شود. بهتر است از سرویسکار متخصص برای این کار کمک بگیرید.

تنظیم شعله پکیج فرولی

اگر با باز شدن شیر آب شعله روشن شد یا با روشن شدن بلافاصله خاموش شد یا شعله کوتاه و بلند تر از حالت استاندارد بود حتماً باید تنظیم شود.

برای تعمیر این مشکل قاب پکیج را باز کنید و به کمک یک جسم نوک تیز درپوش شیشه ای شیر کنترل را بردارید. یکی از شیرهای آب گرم را باز کرده و دمای آب را در حالت ماکزیموم قرار دهید. یکی از فیش های ۲۴ ولت درون شیر گاز را بیرون کشیده و به کمک آچار، مهره برنجی را نگه‌ دارید و به شکل همزمان با پیچ گوشتی پیچ را بر خلاف جهت عقربه های ساعت حدوداً یک یا دو میل چرخانده تا ارتفاع شعله تنظیم شود. فیش بوبین را در جای خود قرار داده و با باز کردن آب گرم ساختمان اطمینان پیدا کنید که شعله قطع نمی شود. چنانچه شعله همچنان خاموش ماند، باید از سرویسکار پکیج کمک بگیرید تا مشکل دستگاه را برطرف کند.

تنظیم فشار بار پکیج فرولی

چنانچه فشار بار پکیج پایین باشد باید شیر پرکن دستگاه را باز کرده تا شروع به آبگیری کند. وقتی فشار پکیج به دوبار رسید شیر پرکن را ببندید تا فشار آب بیشتر از حد بالا نرود. اگر همچنان پکیج فرولی دچار افت فشار بود ممکن است قسمتی از سیستم دچار نشتی شده باشد. باید از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا این مشکل را برطرف کند.

رسوب زدایی در مبدل پکیج فرولی

اگر آب گرم نوسان دارد یعنی کم و زیاد می شود مشکل اصلی می تواند به دلیل رسوب گرفتگی در مبدل های پکیج باشد. با پاکسازی و اسید شویی می توانید این مشکل را برطرف کنید.

تعمیر فن پکیج فرولی

روشن ماندن فن پکیج دلایل گرم نشدن آب در دستگاه می باشد. برای اطمینان حتماً باید رله فن را  تعویض کنید. ممکن است اتصالات الکتریکی بین برد و فن دچار مشکل شده یا از بین رفته باشد در این صورت باید حتماً از تعمیرکار ماهر پکیج کمک بگیرید.

پکیج فرولی

جمع بندی

امروزه هزینه خرید پکیج بسیار بالا است. برای جلوگیری از خرابی های احتمالی پکیج فرولی بهتر است دستگاه را سرویس کنید تا شاهد خرابی قطعات آن نباشید. در این مقاله از دلایل گرم نشدن آب گرم مصرفی پکیج فرولی و همچنین نحوه برطرف کردن آنها موارد مهمی را برایتان توضیح دادیم. شما می توانید سوالات خود را در رابطه با این مقاله با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصان ما در مجموعه ایبک امداد در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.

دلایل گرم نشدن آب مصرفی پکیج فرولی و نحوه برطرف کردن مشکل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه برطرف کردن مشکل گرم نشدن آب مصرفی در پکیج فرولی

امتیاز کاربر: ۱.۹۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا