تعمیراتتعمیرات یخچال

دلایل کار نکردن یخچال جنرال

چرا یخچال فریزر جنرال درست کار نمی کند؟

دلایل کار نکردن یخچال جنرال چیست ؟

دلایل کار نکردن یخچال جنرال چیست ؟ چگونه آن را عیب یابی کنیم ؟ می خواهیم در این مقاله از ایبک امداد دلایل کار نکردن یخچال جنرال استیل را برای شما توضیح داده و عیب یابی آن را هم بیان کنیم .

شاید این مشکل برای شما هم به وجود آمده باشد که یخچال شما کار نمی‌کند پس لطفاً با ما همراه باشید تا به سوالات شما پاسخ داده شود. همانگونه که می دانید قیمت یخچال بسیار بالا می باشد و تعویض کلی آن تقریباً امکان ندارد البته گاهی تعمیر آن هم نیاز به هزینه های زیادی دارد پس در صورت مشاهده خرابی هر چند کوچک و یا ایجاد اختلال در عملکرد یخچال ، باید هرچه سریعتر به تعمیر آن اقدام کنید تا مواد غذایی داخل یخچال خراب نشود و هم اینکه شما مجبور به پرداخت هزینه ی خرید نشوید . یکی از برندهای محبوب ایرانیان جنرال می باشد . یخچالهای جنرال بین مردم بسیار محبوب هستند اما آنها هم مثل هر وسیله دیگری امکان دارد که خراب شده و در کار آنها اختلال ایجاد شود همان طور که می دانید یخچال جنرال ساخت کشور آمریکا است و در صورت خرابی ، پیدا کردن قطعات آن کمی مشکل می باشد . اگر یخچال جنرال با مشکلی روبرو شد بهتر است که اول عیب یابی کنید تا باعث به وجود آمدن مشکلات جدیدی نشود و مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی نشوید در ادامه مطالب می خواهیم علت کار نکردن یخچال جنرال را برای شما بیان کنیم

 علت کار نکردن یخچال جنرال چیست ؟

کار نکردن یخچال جنرال

ابتدا برای شما دلایل کار نکردن یخچال جنرال را بطور خلاصه بیان می کنیم و سپس آن را توضیح خواهیم داد :

 1. وجود اشکال در جریان برق
 2. مشکل در موتور یا کمپرسور
 3.  خرابی در ترموستات
 4. خرابی برد الکترونیکی یخچال
 5. خرابی فن یخچال
 6. خراب شدن لاستیک درب یخچال
 7. نشتی گاز یخچال
 8. غلط تنظیم کردن درجه دمای یخچال
 9. بیش از ظرفیت یخچال مواد غذایی داخل آن قرار دادن
 10. وجود مانعی برای گردش هوا در پشت یخچال
 11. خرابی فن اپراتور
 12. خراب شدن دمپر هوای یخچال
حتما بخوانید:   ارور یخچال فریزر سامسونگ

در ادامه هر کدام را به صورت جداگانه برای شما توضیح خواهیم داد با ما همراه باشید

 

1- اشکال در جریان برق

امکان دارد در برق ورودی یخچال اشکال پیش آمده باشد ابتدا این موارد را بررسی کنید :

 •  احتمال دارد برق منزل شما قطع شده باشد
 • پریزی که یخچال را به آن وصل کرده اید چک کنید
 • امکان دارد سیم برق یخچال معیوب شده باشد سیم را چک کنید
 •  اگر از محافظ برق استفاده می کنید از سالم بودن محافظ برق اطمینان پیدا کنید

هر کدام از این چهار مورد را که برای شما ذکر کردیم بررسی کنید احتمال دارد سیم برق یخچال ، در اثر پوسیدگی و یا کشیده شدن ، دچار قطعی شده باشد . یا اینکه امکان دارد که دوشاخه برق داخل پریز کامل قرار نگرفته باشد و شل شده باشد . این احتمال هم هست که پریزی که یخچال را به آن وصل کرده اید خراب باشد برای بررسی پریز می توانید به کمک یک وسیله برقی دیگر پریز را امتحان کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید . اگر پریز و  کابل برق  سالم بود ولی بازهم یخچال روشن نشد و نمایشگر داخل یخچال هم خاموش است احتمال دارد که خرابی از سیم کشی داخلی یخچال باشد .

 2- مشکل در موتور یا کمپرسور

یکی دیگر از دلایل کار نکردن یخچال جنرال ، می تواند اشکال در موتور یا کمپرسور باشد خرابی کمپرسور می تواند باعث روشن نشدن یخچال شده و عملکرد آن را مختل کند احتمال دارد موتور یخچال در اثر ولتاژ نامناسب در برق و یا قدیمی بودن ، خراب شود و گاهی هم بسوزد . خرابی موتور باعث می شود یخچال کار نکرده و دمای آن پایین بیاید و سرما هم نداشته باشد پس باید موتور را بررسی کنیم و تشخیص خرابی را بدهیم برای این کار به موارد زیر دقت کنید :

 1. ببینید آیا بعد از اینکه یخچال را وصل کردید صدای موتور شنیده می شود یا نه
 2. دست خود را روی موتور بگذارید و ببینید آیا گرم است یا سرد
 3. از سلامت رله استارت اطمینان پیدا کنید
 4. اگر یخچال شما یک سره و بدون مکث کار می کند یعنی اتومات نمی کند ، حتماً کمپرسور یخچال خراب شده است
 5. اگر یخچال ناگهان خاموش می شود حتماً در قسمت موتور دچار مشکل شده است
 6. اگر مواد غذایی داخل یخچال شما زود خراب می شود نشانه های خراب شدن موتور می باشد
 7. اگر یخچال هنگام کار سر و صدای زیادی می کند ، می تواند در اثر معیوب شدن موتور باشد
حتما بخوانید:   Response time یا زمان پاسخ دهی تصویر چیست؟

3- خرابی ترموستات

همانطور که می دانید وظیفه ترموستات ، روشن و خاموش کردن موتور و کمپرسور است اگر ترموستات خراب شود باعث می شود که یخچال روشن نشده و یا اینکه به طور یکسره و مداوم کار کند و اتومات نکند برای اینکه ترموستات را بررسی کنیم می توانید دمای یخچال را کمی تغییر دهید اگر متوجه شدید موتور خاموش و روشن می شود این نشانه خرابی ترموستات می باشد .

4- خرابی برد الکترونیکی

دلیل دیگری که می تواند باعث کار نکردن یخچال جنرال باشد خرابی برد است اگر برد با مشکلی روبرو شود در عملکرد یخچال هم بسیار اثر می گذارد وظیفه ی برد ، فرماندهی کردن و کنترل کردن فن و کمپرسور است و اگر در آن مشکلی به وجود بیاید ، فرماندهی غلط شده و باعث کار نکردن یخچال می‌شود و همچنین فضای داخلی یخچال هم گرم خواهد شد .

5- خرابی فن یخچال جنرال

یکی دیگر از دلایلی که باعث کار نکردن یخچال جنرال می شود خرابی فن است فن یخچال کمک می کند که هوای سرد به تمام یخچال رسیده و در تمام یخچال گردانده شود اگر در فن مشکلی به وجود بیاید باعث خواهد شد که سرما سازی در یخچال کم شده و هوای سرد هم از یخچال خارج شود .

6- خراب شدن لاستیک یخچال

همانطور که می دانید لاستیک دور درب یخچال باعث می شود که سرما از داخل یخچال خارج نشود و برعکس ، هوای گرم هم وارد فضای یخچال نشود اما احتمال دارد گاهی در اثر کهنه شدن و استهلاک ، این لاستیک خاصیتش را از دست بدهد و هوای سرد از یخچال خارج شده و هوای گرم هم به راحتی بتواند وارد یخچال شود .

7- نشتی گاز یخچال

گاهی امکان دارد گازی که باعث خنک شدن داخل یخچال می شود نشت کند و تمام شود اگر لوله ها دچار پوسیدگی و یا آسیب شوند این مشکل برای یخچال به وجود خواهد آمد . برای اینکه این مشکل را رفع کنید حتماً باید از یک متخصص و تعمیرکار یخچال کمک بگیرید

8- تنظیم غلط دمای درجه یخچال

تنظیم غلط درجه دمای یخچال دلیل دیگری است که می تواند عملکرد یخچال را مختل کند و باعث سرد نشدن یخچال شود . دمای یخچال را حتماً باید با دمای محیط در نظر گرفته و سپس تنظیم کنید . در فصل زمستان بهتر است روی سه و یا چهار درجه سانتی گراد و در فصل تابستان روی یک تا دو درجه باشد .

9- قرار دادن مواد غذایی خیلی زیاد در یخچال

دقت داشته باشید هیچگاه بیشتر از ظرفیت یخچال درون آن را از مواد غذایی پر نکنید زیرا این کار باعث خواهد شد که سرمای درون یخچال به راحتی در یخچال گردش نکرده و راه آن بسته شود

حتما بخوانید:   ارورهای یخچال امرسان Emersun

10- وجود مانعی برای گردش هوا در پشت یخچال

همانطور که می دانید موتور در پشت یخچال قرار گرفته است و فن هم برای خنک کردن موتور در آنجا قرار دارد فن برای کار کردن به گردش هوا نیاز دارند اگر شما یخچال را به دیوار بچسبانید و یا جسمی یا پارچه ای یا پلاستیک روی آن بیندازید باعث خواهد شد که هوا جریان پیدا نکند و عملکرد فن هم مختل شود و در این صورت موتور داغ کرده و قدرت سرما سازی آن کم خواهد شد

11-خراب شدن فن اپراتور

یکی دیگر از دلایل کار نکردن یخچال می تواند خرابی فن اپراتور باشد اپراتور در قسمت فریزر قرار گرفته است و وظیفه ی آن هدایت سرمای به وجود آمده در فریزر ، به فضای داخل یخچال می باشد . اگر این فن خراب شود کار سرما سازی یخچال متوقف خواهد شد و دیگر یخچال کار نمی کند

12- خرابی دمپر هوای یخچال

همانگونه که می دانید دمای هوای یخچال باعث ورود سرما به داخل شود اگر با این مشکل روبرو شدید درجه دمپر را روی حالت کم گذاشته و مواد غذایی را هم به گونه ای در یخچال بچینید که جلوی دمپر را نگیرد

کار نکردن یخچال جنرال

نتیجه گیری

همانگونه که می دانید یخچال فریزر نقش بسیار بسزایی در آشپزخانه هر خانه ای دارد و اگر در عملکرد آن اختلال به وجود بیاید باعث کلافگی و سردرگمی شما خواهد شد تقریباً می‌شود گفت که کارهای روزانه شما مختل می شود مواد غذایی درون یخچال خراب شده و شما برای استفاده از هر ماده غذایی دیگری باید برای خرید دوباره آن اقدام کنید . برای نگهداری و حفظ یخچال فریزر نکات مهم را حتما رعایت کنید و اگر یخچال شما با خرابی هرچند جزئی ، روبرو شد حتماً سریعاً برای عیب یابی و رفع مشکل اقدام کنید.

ما در مقاله ی بالا از ایبک امداد ، برای شما مهمترین دلایل کار نکردن یخچال جنرال را بیان کرده و راه رفع این مشکلات را هم به طور خلاصه توضیح دادیم اما دقت داشته باشید همان گونه که گفتیم به دلیل قیمت بالای یخچال نباید ریسک کنید و در صورت کوچکترین ایرادی در آن ، حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تعمیر یخچال یک کار تخصصی می باشد و باید حتماً به وسیله یک متخصص انجام می‌شود مخصوصاً اگر خرابی در قسمت قطعات یخچال باشد .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

 

دلایل کار نکردن یخچال جنرال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی کامل دلایل کار نکردن یخچال جنرال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا