تعمیرات سرمایش گرمایش

دلایل روشن نشدن پکیج و نحوه برطرف کردن آنها

دلایل روشن نشدن پکیج و نحوه برطرف کردن آنها | عیب‌یابی پکیج

پکیج های دیواری از جمله سیستم های گرمایشی هستند، که در آپارتمان ها و خانه ها زیاد استفاده می شوند. در برخی مواقع در فصل های سرد سال که به آب گرم نیاز دارید، ممکن است، که پکیج شما به صورت خود به خود خاموش شده و روشن نگردد. چنانچه روشن نشدن پکیج به علت کم شدن فشار آب یا گاز باشد، شما می‌توانید با استفاده از ریست کردن و شیر پرکن دوباره پکیج خود را روشن نمایید.

چنانچه دلیل به وجود آمدن این مشکل افت فشار آب و گاز نیست، احتمالاً روشن نشدن شمعک می تواند دلیل روشن نشدن پکیج شما باشد. در صورتی که شمعک خراب باشد، روشن کردن پکیج کار راحتی نخواهد بود. در این حالت باید از افراد متخصص برای عیب یابی و تعمیر پکیج خود کمک بگیرید.

دلایل روشن نشدن پکیج و نحوه برطرف کردن آنها

تفاوتی ندارد، که پکیج شما از چه مدل و برندی باشد، نحوه عملکرد همه آنها به صورت می‌باشد‌. پکیج دستگاهی است، که با برق، گاز و آب کار می‌کند. همه پکیج ها دارای سیستم خودکار خاموش شدن می باشند. در صورتی که مشکلی در هرکدام از قطعه ها و یا فشار دستگاه به وجود آید، سیستم خود به خود خاموش خواهد شد. دلایل مختلف روشن نشدن پکیج عبارت هستند از:

فشار کم آب

یکی از دلایل مهم و اصلی روشن نشدن پکیج کاهش فشار آب می باشد. عقربه فشارسنج باید بین یک و دو قرار داشته باشد. چنانچه عقربه فشارسنج عدد کوچکتری را نشان می‌دهد، دلیل روشن نماندن شمعک پکیج کم بودن فشار آب می باشد. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، شیری که مربوط به تنظیم فشار آب است را باز کنید و صبر کنید، که عقربه فشار سنج به عدد دو برسد و پکیج شما روشن گردد. چنانچه وقتی فشار آب افزایش یافت پکیج شما روشن نشد بهتر است، که با افراد متخصص مشورت کنید.

فشار کم گاز

پس از اینکه فشار آب را بررسی کردید، باید فشار گاز را نیز مورد بررسی قرار دهید. در برخی مواقع امکان دارد فشار گاز به علت مصرف زیاد کاهش پیدا کرده باشد. کم شدن فشار گاز موجب می‌شود، که پکیج نتواند روشن شود. در این حالت بر روی نمایشگر پکیج کد خطایی را مشاهده خواهید کرد. این کد خطا در پکیج ها با برندهای گوناگون متفاوت خواهد بود. برای رفع این مشکل باید دفترچه راهنمای دستگاه خود را بخوانید. در دفترچه نحوه برطرف کردن این مشکل به صورت کامل توضیح داده شده است.

قطع برق و مشکل پریز

همانطور که گفته شد دستگاه های پکیج به وسیله برق، گاز و آب کار می کند. در صورتی که در پریز برق مشکلی وجود داشته باشد، می‌تواند موجب شود، که پکیج شما روشن نگردد. در صورتی که در همه قسمت های منزل خود برق دارید، با استفاده از فازمتر می‌توانید از سالم بودن پریزی که پکیج به آن متصل شده است اطمینان حاصل کنید. در مرحله بعد باید دوشاخ و سیم پکیج را چک کنید. در صورتی که دو شاخ یا سیم پکیج پارگی و زدگی داشته باشد، باید آنها را عوض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده اصولی و درست از پنکه | افزایش عمر مفید پنکه

پکیج

رادیاتور نیاز به هواگیری دارد

یکی دیگر از مواردی که موجب روشن نشدن پکیج می‌شود، لوله هایی است، که آب را از پکیج به رادیاتور ها می رسانند دچار گرفتگی شده باشند. هوایی که در لوله های رادیاتور وجود دارد ممکن است، که از انتقال آب گرم پکیج ممانعت کند. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، باید رادیاتور ها و لوله های آن را هواگیری نمایید. وقتی که هواگیری را انجام دادید، پکیج را ریست نمایید، تا به صورت درست فشار آب تنظیم گردد.

در رادیاتورها رسوباتی وجود دارد

آب در مناطق مختلف دارای املاح می باشد. مواد سخت و املاحی که در آب وجود دارد، موجب می شود در لوله ها رسوب ایجاد شود. این رسوبات پس از مدتی که پکیج کار کرد، بیشتر می شود و موجب انسداد لوله ها می گردد. در این حالت پکیج روشن نخواهد شد. برای رفع مشکل باید پکیج خود را رسوب گیری نمایید.

الکترود تشخیص شعله عملکرد درستی ندارد

گازی که به پکیج وارد می شود توسط قطعه‌ای که الکترود نام دارد تنظیم می گردد. الکترود وظیفه دارد، که عملکرد درست سوختن را در دستگاه کنترل نماید. چنانچه الکترود مشکل یا خرابی داشته باشد فاصله بین شعله آتش و الکترود زیاد می شود و پکیج خود به خود خاموش خواهد شد. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، می توانید الکترود را با انبردست کمی خم کنید و به آتش نزدیک نمایید. اگر دلیل خاموشی پکیج را نیافتید، باید با افراد تکنسین تماس حاصل کنید. چون احتمال دارد، که این قطعه نیاز به تعویض داشته باشد.

نصب نادرست دودکش پکیج

نصب صحیح دودکش موجب می شود، که پکیج کارکرد خوبی داشته باشد. نحوه نصب دودکش در عملکرد این دستگاه دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. چنانچه دودکش نتواند گاز ناشی از سوختن را به طور کامل از محفظه بیرون کند، اکسیژن برای پکیج فراهم نخواهد شد. در این حالت در اطراف پکیج دود زیادی وجود خواهد داشت.

این دود موجب می‌شود، که سنسور پکیج فعال شده و به طور خودکار پکیج را خاموش کند. برای رفع مشکل باید سلامت کلاهک دودکش و دودکش را مورد بررسی قرار دهید. پس از اینکه دودکش و کلاهک را به صورت صحیح نصب کردید، پکیج خود را ریست کنید، تا روشن گردد.

پکیج بیش از اندازه گرم شده است

در صورتی که پکیج گرمای بیش از اندازه داشته باشد به طور خودکار خاموش خواهد شد. در پکیج های دیجیتالی وقتی پکیج بیش از اندازه گرم شود، بوق ممتد را خواهید شنید، که یک هشدار است. در برخی مواقع بر روی صفحه نمایشگر کد خطای مرتبط را مشاهده خواهید کرد. گرم شدن بیش از اندازه پکیج دلایل گوناگونی می تواند داشته باشد. به همین علت برای رفع این مشکل باید از تعمیرکارانی که در زمینه تعمیرات پکیج تخصص دارند کمک بگیرید.

برد پکیج خراب است

در صورتی که موارد قبلی را بررسی نمودید و دلیل روشن نشدن پکیج را نیافتید، این احتمال وجود دارد، که برد پکیج شما با مشکل و خرابی مواجه شده باشد. در این حالت حتماً باید دستگاه شما توسط افراد متخصص مورد بررسی قرار بگیرد. در برخی مواقع امکان تعمیر برد الکترونیکی وجود دارد، اما در برخی مواقع نیز نیاز است، که آن را عوض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات بخاری گازی

مشکل در شمعک

آخرین دلیلی که می تواند موجب روشن نشدن پکیج شود این است، که در سیستم جرقه زن مشعل یا سیستم انتقال گاز مشکلی وجود دارد، که موجب می‌شود شمعک پکیج روشن نگردد. برای تست کردن شمعک، شیر آب گرم را در منزل باز کنید و پس از آن با فندک پکیج را به صورت دستی روشن کنید. چنانچه پکیج روشن ماند، احتمالاً مشکل از شمعک دستگاه شما است.

دلایل روشن نشدن شمعک پکیج

در مواقعی که شمعک دوده گرفته باشد، روشن نمی شود. شما باید با استفاده از سمباده یا دستمال مشعل را تمیز کنید و دوده های موجود بر روی آن را پاک کنید. با انجام دادن این کار مشکل برطرف می‌شود، اما اگر مشکل همچنان وجود داشت، باید دیگر دلایلی که موجب می‌شود شمعک پکیج روشن نشود را مورد بررسی قرار دهید.

روشن نشدن مشعل در برندهای مختلف پکیج می تواند به علت خراب بودن جرقه زن پکیج، خراب بودن میله یون پکیج، خراب بودن برد پکیج و گرفته بودن شیر کنترل گاز پکیج اتفاق بیفتد. چنانچه یکی از این موارد دلیل روشن نشدن شمعک پکیج شما است شمعک به تعمیر اساسی نیاز خواهد داشت و یا امکان دارد، که زمان عوض کردن آن فرا رسیده باشد. برای تعمیر مشعل و پکیج باید از نقشه پکیج و کاتالوگ استفاده نمایید.

پکیج

نکات مهم نگهداری پکیج

  • باید به طور منظم فشار پکیج را کنترل کنید. فشار استاندارد در پکیج ها بین یک تا یک و نیم بار است. در صورتی که دستگاه شما نوسان فشار دارد، احتمالاً فشار آن به صورت صحیح تنظیم نشده است.
  • دودکش پکیج را بررسی کنید. برای اینکه از پکیج خود نگهداری مناسبی داشته باشید و سطح ایمنی را افزایش دهید، باید از سالم بودن دودکش اطمینان حاصل کنید. این موضوع بسیار حائز اهمیت است. از کلاهک های استاندارد و ایمن استفاده کنید، تا آلاینده ها در فضا جمع نشوند. همچنین اطمینان حاصل کنید، که مسیر دودکش گرفتگی و انسداد نداشته باشد.
  • یکی از بهینه ترین و مهمترین اقدامات برای نگهداری و مراقبت از پکیج، رسوب گیری به موقع این دستگاه می باشد. در غیر اینصورت برای پکیج شما مشکلات و خرابی های زیادی به وجود می آید.
  • از اصول مهم دیگر برای نگهداری و افزایش طول عمر پکیج انجام دادن سرویس های منظم و دوره‌ای می باشد. قبل از شروع فصل سرما باید پکیج خود را سرویس کنید، تا کارکرد دستگاه کاهش پیدا نکند.
  • فیلترهای آب و صافی ها را بررسی کنید. در سیستم لوله کشی ناخالصی های زیادی مانند سنگ ریزه و شن وجود دارد. اگر در پشت صافی ها و فیلتر ها این مواد جمع شوند، عملکرد پکیج مناسب نخواهد بود.
  • یکی دیگر از راهکارهای کاربردی برای نگهداری از پکیج این است، که از محافظ برق استاندارد برای آن استفاده کنید. نوسانات برق موجب می شود، که پکیج آسیب دیده و با خرابی هایی مواجه شود.
  • از قرار دادن وسایل گرمازا در کنار پکیج خودداری کنید.

دلایل روشن نشدن پکیج و نحوه برطرف کردن آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل روشن نشدن پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا