تعمیراتتعمیرات یخچال

بررسی دلایل روشن نشدن یخچال فریزر

علت روشن نشدن یخچال چیست، چگونه آن را عیب یابی کنیم؟

روشن نشدن یخچال یکی از شایع‌ ترین مشکلاتیست که قطعا هر خانه داری آن را تجربه کرده و باعث تعجب شدید در بروز این مشکل شده است. یخچال قلب آشپزخانه است و بدون یخچال واقعا آشپزخانه‌ معنا و مفهومی ندارد . در این گفتار بصورت مختصر به بررسی علل روشن نشدن یخچال و جزئیات آن می‌پردازیم .

روشن نشدن یخچال

یخچال چگونه کار می‌کند؟

یخچال اساساً یک موتور حرارتی است که در آن کار بر روی یک ماده مبرد انجام می‌شود تا بتواند انرژی را از یک منطقه سرد جمع آوری کند. عناصر اساسی یخچال کمپرسورها هستند. کمپرسورها به سیستم لوله بیرونی گرم‌تر (به نام کویل کندانسور) متصل می‌شود. همچنین به شیر انبساط متصل شده و سپس به سیستم لوله داخلی سردتر (کویل‌های اواپراتور) وصل می‌شود. کمپرسورها تمامی ماده مبرد را نگه می‌دارند و کویل‌های تبخیرکننده در یک جعبه ایزوله حرارتی قرار می‌گیرند که نقش آن سرد نگه داشتن داخل یخچال است.

مبرد به عنوان یک گاز در یک کمپرسور شروع می‌شود، که فشار را افزایش می‌دهد و گاز را گرم می‌کند. گاز فشرده از داخل کویل‌های کندانسور (خارجی) پشت یخچال می‌گذرد. این کویل‌ها ساخته شده‌اند تا گاز دمای بالای آن‌ها را از دست داده و به دلیل فشار زیاد به مایع تبدیل شود.

مبرد مایع به یک شیر انبساط می‌آید. از آنجا که این یک چرخه است، بین شیر و کمپرسور یک منطقه کم فشار ایجاد می‌شود.  کمپرسور مبرد مایع را از شیر انبساط به داخل سیم پیچ‌های تبخیر کننده می‌کشد. به دلیل فشار کم مبرد مایع شروع به جوشیدن و تبخیر می‌کند. مبرد، که اکنون یک گاز است، از طریق کویل‌های اواپراتور می‌گذرد. سپس چون به انرژی نیاز دارد تا بتواند تبخیر شود، آن را از محیط اطراف تخلیه کرده و کویل را سردتر می‌کند.

وظایف یخچال چیست؟

همه یخچال‌ها بدون یخ زدگی بر اساس اصول یکسانی کار می‌کنند. آن‌ها یک سیستم بسته دارند که با استفاده از تایمر کنترل  می‌شود. وظایف کار یخچال به شرح زیر می‌باشد:

 1. روش کار به این صورت است که مبرد در یک سیستم بسته به یک مایع فشرده می‌شود و از طریق یک لوله به فریزر فرستاده می‌شود. اجازه می‌دهد تا دوباره به حالت گاز منبسط شود. وقتی منبسط می‌شود، در واقع گرما را جذب می‌کند.
 2. سپس از طریق یک لوله به کمپرسور فرستاده می‌شود، جایی که دوباره به مایع فشرده تبدیل شده و گرمای زیادی از خود خارج می‌کند.
 3. در دو مکان کویل وجود دارد. کویل‌هایی که در محفظه فریزر پشت پانل یا دیوار قرار دارند، کویل اواپراتور نامیده می‌شوند. کویل‌های واقع در نزدیکی کمپرسور که در قسمت پایین یا پشت یخچال قرار دارند، کویل‌های کندانسور نامیده می‌شوند.
حتما بخوانید:   اهم سنسور یخچال فریزر چیست ؟

این چرخه نحوه وظایف یخچال است. مبرد داخل و خارج یخچال می‌چرخد ​​و گرما را جذب و آزاد می‌کند. این حلقه بر روی یک چرخه پیوسته عمل می‌کند تا یخچال را در دمای ثابت نگه دارد.

روشن نشدن یخچال

اجزای اصلی یخچال چیست؟

کمپرسور

قلب یک یخچال است. مبردهای سازگار با محیط زیست، گرما را از طریق سیستم جذب می‌کنند، گاز فشار بالا را اضافه می‌کنند و مبرد گازی را گرم می‌کنند. این عمل شبیه زمانی است که دوچرخه هوای سرد را به داخل لوله پمپ می‌کند. با فشرده کردن تهویه مطبوع سرد، می‌توانید افزایش گرما را در پمپ احساس کنید.

کندانسور

کندانسور در قسمت پشتی یخچال قرار دارد و احتمالاً گرد و غبار زیادی روی آن نشسته است. گاز مبرد داخل یخچال خنک و متراکم می‌شود.

اواپراتور

اواپراتور داخل یخچال است. وظیفه نگهداری غذا در یخچال را بر عهده دارد. تبخیر مبرد سرد می‌شود. این کار محیط اطراف را خنک کرده و محیط سرد مناسبی را برای نگهداری مواد غذایی ایجاد می‌کند. مایع کم فشار در امتداد کویل‌های اواپراتور رد می‌شود.

لوله مویین

لوله مویین، یک قطعه لوله نازک رادیاتور است که به عنوان یک دستگاه دریچه انبساط عمل می‌کند، یک قطعه کوچک لوله است. مبرد مایع جریان گاز را از طریق لوله جذب کرده و به محیط کم فشار اواپراتور اسپری می‌شود.

ترموستات

ترموستات با نظارت بر دمای یخچال و روشن یا خاموش کردن کمپرسور، فرآیند خنک‌سازی را کنترل می‌کند. زمانی که حسگر تشخیص دهد در یخچال به اندازه کافی سرد است خاموش می‌شود. در صورت تشخیص گرما، کمپرسور را روشن می‌کند و دوباره چرخه خنک کننده را شروع می‌کند.

روشن نشدن یخچال

دلایل روشن نشدن یخچال شما و کارهایی که باید انجام دهید

دلایل مختلفی وجود دارد که یخچال شما روشن نمی‌شود. اساساً، این خطا زمانی رخ می‌دهد که یک یا چند مؤلفه به حالت Kaput بروند. رایج‌ترین دلایل، کنترل سرما، رله اضافه بار و برد الکترونیکی هستند.

در مورد کنترل سرما و رله اضافه بار، باید آن‌ها را با یک مولتی متر تست کنید تا مطمئن شوید که آیا هر یک از آن‌ها مسئول خرابی دستگاه شما هستند یا خیر. در مورد برد الکترونیکی، شما باید به طور عمده به بازرسی بصری تکیه کنید و مراقب علائم آسیب باشید. سپس قطعه خراب یخچال باید با یک قطعه جدید جایگزین شود.

کنترل سرما در روشن نشدن یخچال

کنترل سرما که گاهی اوقات کنترل دما نیز نامیده می‌شود، کلیدی است که دمای داخل بخش مواد غذایی تازه یخچال را تنظیم می کند. این دستگاه دارای سنسوری است که دمای هوا را کنترل می‌کند و با روشن کردن موتور کمپرسور و مدارهای فن، آن را مطابق با آن تنظیم می‎‌کند.

به عنوان مثال، اگر هوا خیلی گرم باشد، کنترل سرد برق را به کمپرسور می‌فرستد و اطمینان حاصل می‌کند که تا زمانی که دمای داخل محفظه به سطح ایده آل بازگردد، روشن است و کار می‌کند. اگر کمپرسور دائماً در حال کار است یا حتی کار نمی‌کند، ممکن است کنترل دما معیوب باشد.

حتما بخوانید:   عمر مفید یخچال خود را چگونه افزایش دهیم؟

نحوه تست کنترل سرما با استفاده از مولتی متر

 • یخچال خود را از پریز برق جدا کنید.
 • در یخچال را باز کنید و کنترل سرما را پیدا کنید. معمولاً در پشت صفحه کنترل دما و در داخل صفحه کنترل محفظه غذای تازه یافت می‌شود.
 • کنترل سرما را با احتیاط از یخچال خود خارج کنید.
 • مولتی متر را روی تنظیمات RX1 قرار دهید. پروب‌ها را به پایانه‌ها وصل کنید.
 • به آرامی صفحه را روی تنظیمات بالاتر بچرخانید. این بار صفحه نمایش باید صفر را نشان دهد که نشان دهنده کنترل تداوم دمای سرد یخچال است.

عدم موفقیت در هر یک از دو تست به این معنی است که کنترل خراب است و باید تعویض شود.

روشن نشدن یخچال

روشن نشدن یخچال به علت خرابی رله اضافه بار

رله اضافه بار که به آن محافظ اضافه بار یا خازن شروع رله نیز گفته می‌شود، یک دستگاه ایمنی کوچک است که در مدار کمپرسور یخچال شما کار می‌کند. مانند سایر اجزای یخچال، این قطعه نیز به منظور حفظ هوای داخل دستگاه شما در دمای مطلوب است.

دستگاه اضافه بار اساساً برق را دریافت کرده و به مدار کمپرسور می‌فرستد تا زمانی که فن ها به خوبی کار کنند. اگر رله حس‌کند که کمپرسور بیش از حد گرم شده است، کمپرسور را به طور موقت خاموش می‌کند و به آن زمان می‌دهد تا خنک شود. با این اوصاف، اگر فن‌ها به درستی کار می‌کنند اما کمپرسور روشن نمی‌شود، ممکن است مشکلی در محافظ اضافه بار وجود داشته باشد.

نحوه تست رله اضافه بار با مولتی متر

 • مثل همیشه، قبل از شروع کار مطمئن شوید که یخچال خود را از منبع برق جدا کرده‌اید.
 • دستگاه اضافه بار را پیدا کنید. آن را از دستگاه خود خارج کنید تا بتوانید آن را آزمایش کنید. این دستگاه معمولا به کناره کمپرسور متصل می‌شود.
 • پس از جدا کردن خازن، آن را تخلیه کنید. سپس مولتی متر را روی محدوده RX1 قرار دهید و پروب‌ها را روی پایانه‌ها قرار دهید.
 • اگر مقداری دریافت کردید که خارج از محدوده توصیه شده سازنده است، رله اضافه بار شما احتمالا معیوب است و باید تعویض شود.

روشن نشدن یخچال به علت برد الکترونیکی معیوب 

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن یخچال برد الکترونیکی می‌باشد. برد کنترل الکترونیکی را می‌توان به عنوان مغز یخچال شما در نظر گرفت. یعنی اجزای مهم دستگاه مانند کمپرسور، فن‌ها و سیستم یخ زدایی و غیره را کنترل می‌کند. همچنین نقش مهمی در نظارت و تنظیم دمای داخل یخچال شما دارد. وقتی برد الکترونیکی خراب می‌شود، یخچال شما ممکن است با طیف وسیعی از مشکلات مواجه شود. برای مثال ممکن است روشن نشود.

نحوه بازرسی برد الکترونیک در بررسی روشن نشدن یخچال

 • شما با قطعات الکتریکی سر و کار خواهید داشت. بنابراین، فراموش نکنید که دستگاه خود را از منبع تغذیه جدا کنید.
 • یخچال خود را باز کنید و برد الکترونیکی را پیدا کنید. اغلب در جعبه کنترل دستگاه شما یافت می‌شود. اگر نمی‌توانید آن را پیدا کنید، به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کنید.
 • برد الکترونیکی را بررسی کنید و مراقب هرگونه نشانه‌های ساییدگی، داغ شدن بیش از حد، و سوختگی اتصالات و غیره باشید.
 • اگر متوجه هر یک از مشکلات فوق شدید، ممکن است لازم باشد برد کنترل را تعویض کنید.
حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات کولر گازی بوش BOSCH | راهنمای عیب یابی

مهم است که به خاطر داشته باشید که بردهای کنترل الکترونیکی بسیار پیچیده و گران هستند. قبل از اینکه به فکر تعویض برد الکترونیکی خود باشید، اطمینان حاصل کنید که کمپرسور هیچ منبع تغذیه دریافت نمی‌کند و سایر کنترل‌ها کار می‌کنند.

خازن استارت آسیب دیده علت روشن نشدن یخچال

هر بار که یخچال خود را روشن می‌کنید، چندین فرآیند مکانیکی انجام شده و یخچال‌ها با خازن استارت شروع به کار می‌کنند. هنگامی که دستگاه را روشن می‌کنید، ترموستات پیامی به خازن استارت می‌فرستد تا کمپرسور را فعال کند و فرآیند را آغاز کند. هنگامی که خازن از کار بیفتد، سیکل تبرید وجود نخواهد داشت و در بیشتر موارد، یخچال روشن نمی‌شود.

کابل برق یک از دلایل روشن نشدن یخچال

وقتی سیم برق معیوب باشد، دستگاه برق نمی‌گیرد، که باعث می‌شود وقتی یخچال را روشن می‌کنید روشن نشود. سیم برق نیز بسته به نحوه نگهداری آن، دچار ساییدگی و پارگی یا آسیب طبیعی می‌شود. اگر آن را به طور منظم پشت دستگاه تا نکنید، ممکن است سیم کشی داخل عایق به اشتباه جمع شود و انتقال برق به طور کامل قطع شود.

چند نکته قبل عیب یابی و فهمیدن دلیل روشن نشدن یخچال

 • فراموش نکنید که یخچال خود را از منبع برق جدا کنید.
 • همیشه به دفترچه راهنمای مالک مراجعه کنید. این شامل اطلاعاتی در مورد نحوه پیدا کردن، حذف و جایگزینی اجزای یخچال است. دستورالعمل‌های دقیق بسته به سازنده، برند و مدل متفاوت است. به‌ علاوه، دفترچه راهنما ممکن است نکات مفیدی در مورد اینکه در مورد روشن نشدن یخچال‌ها چه باید کرد، داشته باشد.
 • قبل از استفاده مطمئن شوید که مولتی متر به درستی کالیبره شده است.
 • هر زمان که شک دارید، همیشه با یک شرکت تعمیرات لوازم خانگی یا تکنسین تماس بگیرید.

اگر یخچال کار نکند و چراغ روشن باشد چه می شود؟

اگر چراغ یخچال روشن باشد و موتور هیچ صدایی از خود خارج نکند، ممکن است سه عامل علت چنین خرابی باشد. اولین مورد خرابی ترموستات است. ممکن است کاملاً از کار افتاده باشد یا اینکه ترموستات به درستی کار نمی‌کند. بررسی خرابی دشوار نیست. پایانه‌ها باید از ترموستات جدا شوند، سیم‌ها را مستقیماً وصل کنید، همیشه ترموستات را دور بزنید. اگر تکنیک موثر باشد، علت آن مشخص می‌شود. یا خودتان ترموستات را تعویض کنید یا با متخصص تماس بگیرید.

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. ما در این مقاله سعی بر این کرده‌ایم تا شما را با دلایل روشن نشدن یخچال و جزئیات آن آشنا کنیم. ممنون که تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

علت روشن نشدن یخچال چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل روشن نشدن یخچال شما و کارهایی که باید انجام دهید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا