خدمات پرستاری و مراقبتی

ارتباط بین رنگ چشم آبی و مبتلا شدن به بعضی از بیماری ها

رنگ چشم می تواند نشانه هایی از استعداد برای مبتلا شدن به مشکلات جسمی و بیماری ها باشد. جالب است که بدانید در بین رنگ های چشم، رنگ آبی نسبت به رنگ های دیگر احتمال خطر ابتلاء به بعضی از بیماری ها ی چشمی و مشکلات جسمی بیشتری دارد و این می تواند به دلیل کمبود ملانین در قسمت عنبیه چشم آبی ها رخ بدهد. در این مقاله از مجله ایبک شما را با ارتباط بین رنگ چشم آبی و مبتلا شدن به بعضی از بیماری ها آشنا می کنیم.

ارتباط رنگ چشم با سلامتی افراد

سال هاست که دانشمندان به دنبال ارتباط رنگ چشم با سلامتی افراد هستند و در این زمینه هم تحقیقات فراوانی انجام دادند. دانشمندان متوجه شدند که زنان سفید پوستی که دارای چشم روشن آبی یا سبز می باشند، در تحمل اضطراب و یا درد، عملکرد بهتری نسبت به زنان دیگر دارند. مطالعات نشان داده که ۵۸ زن باردار که دارای چشم های روشن بودند، در هنگام زایمان درد کمتری داشتند و همچنین زن هایی که دارای چشم آبی و یا سبز می باشند بعد از زایمان کمتر دچار افسردگی، اضطراب و افکار منفی شدند.

دانشمندان متوجه شدند افرادی که دارای چشم تیره می باشند بهتر می توانند اشعه ماوراء بنفش را بلوکه کنند و مانع رسیدن این اشعه به بدن و چشم خود شوند. نور ماوراء بنفش می تواند خطر ابتلاء به بیماری های جدی محسوب شود. در ادامه ارتباط رنگ چشم را با سلامتی برایتان بیان خواهیم کرد.

رنگ چشم آبی

چند درصد از افراد دنیا چشم آبی هستند؟

بسیاری از مردم، افراد چشم آبی را زیبا و محبوب می دانند. چشم آبی ها حدود ۸ تا ۱۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند. بیشترین رنگ چشم در جهان رنگ قهوه ای است که ۷۹ درصد مردم جهان را به خود اختصاص می دهد.

ارتباط بین رنگ چشم آبی و مبتلا شدن به بعضی از بیماری ها

شاید بعضی ها تصور کنند رنگ چشم فقط می تواند در ظاهر تفاوت داشته باشد، ولی باید بگوییم رنگ چشم چیزی بیشتر از زیبایی و ظاهر افراد است. دانشمندان طبق تحقیقاتی ثابت کردند که چشم های آبی می‌تواند نقطه آغازی برای دریافت و تشخیص دلایل بیماری باشند. محققان در حال بررسی برای ارتباطی بین چشم های آبی و همچنین افزایش احتمال ابتلاء به بعضی از بیماری ها و مشکلاتی مانند بیماری های زیر هستند:

  1. سرطان چشم
  2. دیابت
  3. دژنراسیون ماکولا
  4. از دست دادن شنوایی
  5. ابتلاء به پیسی
  6. سرطان پوست
حتما بخوانید:   رژیم غذایی و ورزش در پرستاری سالمندان چه اهمیتی دارد؟

۱- ارتباط چشم آبی با سرطان چشم

چشم پزشکان توصیه کردند که افراد چشم آبی بهتر است از عینک های آفتابی استفاده کنند تا خطرات ابتلا به سرطان چشم مانند ملانوم چشم را کاهش داده باشند. البته امکان دارد که سرطان ملانوم در روی پوست هم تأثیر گذار باشد. طبق تحقیقات ملانوم های چشم و یا همان سرطان چشم، اکثراً در افرادی که دارای چشم های روشن و پوست روشن می باشند شایع است و این در حالی است که ملانومای چشم در هر سنی امکان دارد برای افراد اتفاق بیفتد، ولی با افزایش سن، خطر ابتلا به آن هم افزایش پیدا خواهد کرد.

ملانوم یک بیماری پوستی می باشد که به دلیل تابش نور شدید خورشید بروز پیدا می‌کند. در این بیماری عنبیه  تیره می تواند از کاهش خطر ابتلا به این بیماری پوستی خبر بدهد. تحقیقات دانشمندان نشان داده که اشخاصی که دارای چشم های آبی و یا سبز می باشند، بیشتر از دیگران در معرض خطر بیماری ملانوم هستند زیرا کمبود رنگدانه‌های ملانین می‌تواند قدرت جذب و همچنین مسدود کردن نور خورشید را کاهش دهد.

۲- ارتباط چشم آبی با دیابت نوع یک

تحقیقات در روی ارتباط بین چشم آبی ها و دیابت نوع یک هنوز هم ادامه دارد ولی محققان در اروپا اعتقاد دارند افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند اکثراً دارای چشم های آبی می باشند.

۳- ارتباط چشم آبی با دژنراسیون ماکولا

ماکولا در مرکز شبکه ی چشم قرار دارد که با بالا رفتن سن احتمال دارد دچار آسیب دیدگی شود. تخریب ماکولا می‌تواند باعث تار شدن دید فرد بشود. البته محققان هنوز نتوانسته اند دلیل دقیق این بیماری را پیدا کنند ولی دو واقعیت وجود دارد که دانشمندان از آن اطمینان دارند:

  1. دژنراسیون ماکولا به افزایش سن مربوط است و هرچه سن بالا برود احتمال این بیماری هم بیشتر خواهد شد.
  2. زنانی که دارای موهای بلوند، پوست روشن و همچنین چشم آبی می باشند بیشتر در معرض خطر ابتلاء به تخریب ماکولا هستند.

۴- ارتباط چشم آبی با ناشنوایی

مطالعات نشان داده افرادی که دارای چشم های آبی می باشند، در معرض خطر بیشتری جهت کاهش شنوایی حسی، عصبی می باشند. این کاهش شنوایی به دلیل آسیب گوش داخلی و یا عصبی بوده که از گوش به مغز خواهد رفت و از آنجا که گوش داخلی فرد از ملانین استفاده می کند و چشم آبی ها هم کمبود ملانین دارند، بعضی از محققان احتمال می دهند که بین رنگ چشم آبی و کاهش شنوایی می تواند یک ارتباط اکتسابی وجود داشته باشد. البته این نظریه با اطمینان بیان نشده ولی دانشمندان دریافتند که وقتی چشم آبی ها در معرض صداهای بلند قرار می گیرند شنوایی آنها نسبت به افراد دیگر، به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

حتما بخوانید:   وسواس غذایی در کودکان چیست و چگونه والدین باید آن را کنترل کنند؟

۵- ارتباط چشم آبی با پیسی

بیماری پیسی نوعی اختلال رنگدانه می باشد که در آن سلول های رنگدانه ساز تخریب شده و لکه های سفید پوستی هم ایجاد می شود و موهایی هم که در  ناحیه پیسی رشد می کنند به رنگ سفید هستند.

بیماری پیسی، نوعی بیماری خود ایمنی می باشد که سلول های ایمنی بدن شخص به سلول هایی که رنگدانه تولید می کنند، حمله خواهد کرد. بیمارانی که به پیسی مبتلا هستند در معرض ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت نوع یک، لوپوس و بیماریهای تیروئید هم قرار دارند.

افرادی که دارایی چشمان روشن مانند خاکستری، آبی و سبز هستند، کمتر از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند و آن هم می‌تواند به دلیل کمبود رنگدانه ها باشد.

۶- ارتباط چشم آبی با سرطان پوست

افرادی که دارای چشم های تیره هستند، خطر ابتلاء به سرطان پوست در آنها کمتر است. پژوهشگران دی ان ای ۵۰۰ کودکی که ۶ تا ۱۰ سال داشتند را مورد مطالعه قرار داده و متوجه شدند، کودکانی که دارای رنگ آبی چشم می باشند احتمال به وجود آمدن لک و خال در آنها بیشتر از کودکان دیگر است. همانطور که می‌دانید لک و خال ها در دوران کودکی ممکن است آنها را در معرض ابتلا به سرطان پوست در سنین بالاتر قرار بدهد.

چرا چشم ها آبی می شوند؟

از نظر فنی باید بگوییم افرادی که دارای چشم آبی هستند در اصل چشم های آنها بی رنگ است. این افراد از نظر ژنتیکی با یکی از اجداد خود هم ارتباط مستقیمی دارند. عنبیه قسمت رنگی چشم فرد است که چندین لایه دارد. لایه بالایی آن را اپیتلیوم می گویند. اپیتلیوم جایی است که ملانین باعث به وجود آمدن رنگ چشم خواهد شد. اگر در این لایه رنگدانه و یا همان ملانین، وجود نداشته باشد، باعث می شود که چشم حالت آبی به خود بگیرد.

حتما بخوانید:   دلایل شکم درد چیست | راه های پیشگیری و درمان شکم درد

این رنگ آبی از نوری که از مایعات چشم و همچنین از راه لایه های زیرین منعکس خواهد شد، ناشی می شود. نگاه کردن به چشم های آبی مثل تماشا کردن یک استخر است که از آب پر شده باشد. وقتی استخر پر می شود، آبی که وارد استخر شده، کاملاً بی رنگ و شفاف است با این حال وقتی آب را در داخل استخر می ریزند، رنگ آن به نظر شما آبی می آید زیرا آب های زیر، نور را منعکس خواهند کرد. در مورد چشم های آبی هم به همین صورت است، رنگ های لایه بالایی عنبیه چشم مشخص بوده ولی نحوه انعکاس نور باعث می شود که آبی به نظر بیاید.

سوالات متداول در مورد ارتباط چشم آبی با بیماری ها

در ادامه چند سؤال که به وسیله کاربران مطرح شده و جواب متخصصین را باهم مرور می کنیم:

سؤال: آیا درست است افرادی که دارای چشم تیره هستند کمتر دچار بیماری ماکولا می شوند؟

جواب: بله صحیح است. اشعه UV عامل مؤثر برای ابتلاء به دژنراسیون ماکولا می باشد و افرادی که چشم های تیره دارند کمتر به بیماری های پوستی و چشمی مبتلا خواهند شد زیرا این رنگ می تواند از چشمان آنها در برابر اشعه های مضر نور خورشید، محافظت کند.

سوال: کدام رنگ چشم بیشتر در معرض مشکلات دیابت قرار دارد؟

جواب: طبق پژوهش هایی که در اروپا انجام شده، دانشمندان ثابت کردند ترکیبی از چشم آبی و همچنین پوست روشن فرد می تواند، فرد را در مقابل مبتلا شدن به دیابت نوع یک قرار بدهد.

رنگ چشم آبی

سوال: چه اشخاصی در معرض از دست دادن شنوایی هستند؟ 

طبق بررسی ها در محیط هایی که سر و صدای زیادی داشته اند، افرادی که چشم قهوه‌ای داشتند دیرتر از افرادی که دارای چشم آبی هستند دچار از دست دادن شنوایی شده‌اند. به همین دلیل دانشمندان معتقدند اشخاص چشم قهوه ای، در گوش و چشم های خود ملانین بیشتری نسبت به افراد دیگر دارند و این باعث حفاظت گوش های آنها در هنگام بالا رفتن صدا می شود. همانطور که می‌دانید ملانین، رنگدانه هایی می باشد که به چشم، پوست و موی شما رنگ می دهد.

سوال: آیا ارتباطی بین آب مروارید و رنگ چشم ها وجود دارد؟

جواب: طبق تحقیقات یک دانشمند استرالیایی، ثابت شده افرادی که دارای چشم های تیره هستند بیشتر در معرض مبتلا شدن به آب مروارید می باشند.

 

31

ارتباط بین رنگ چشم آبی و مبتلا شدن به بعضی از بیماری ها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آیا ارتباطی بین آب مروارید و رنگ چشم ها وجود دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x