تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

دلیل بوی سوختگی جارو برقی و راهکارهای رفع آن

چرا از جارو برقی بوی سوختگی می آید و چگونه می توان آن را رفع کرد؟

بوی سوختگی جارو برقی از مهم ترین مواردی است که باید بررسی و زود بر طرف گردد .اگر به بوی سوختگی جارو برقی توجه نکنیم، ممکن است شما را به یک ضرر 2تا 3 میلیون تومانی دچار کند .جارو برقی ها امروزه بسیار پر کاربرد هستند و به دلیل قیمت بالایی که دارند سوختگی و خرابی آنها برای هر کسی دلهره آور است . دلیل بوی بد جارو برقی را باید در وجود نقص و خرابی   قطعات داخلی آن جست و جو کرد. علت این که جارو برقی بوی سوختگی می دهد به چند عامل بستگی دارد و همیشه به خرابی موتور و سوختن آن مربوط نیست .در زیر به دلیل بوی سوختگی جارو برقی و راهکارهای رفع آن می پردازیم.

بوی سوختن جاروبرقی

معرفی قطعات جارو برقی

 • موتور: اصلی ترین قطعات جارو برقی و قلب دستگاه می باشد
 • بلبرینگ: هر موتور دو بلبرینگ دارد که در دو سر آن قرار گرفته است. و کمک به عملکرد درست دستگاه می کند.
 • برد: مغز جارو برقی است ،فرمان هایی که سایر قطعات جارو برقی دریافت می کنند توسط برد فرستاده می شود.
 • فیلتر : جارو برقی دو نوع فیلتر دارد یک فیلتر داخل بدنه قرار دارد که از ورود گرد و خاک به داخل موتور جلوگیری می کند. و دیگری بیرون از بدنه برای جلو گیری از پخش گرد و خاک در فضای خانه است.
 • ترموستات : سنسور حرارتی دستگاه ترموستات است.
 • سیم جمع کن : برای منظم بودن سیم و محافظت از آن ،سیم جمع کن وجود دارد .
 • کلکتور : از قطعات داخلی موتور است و برای روشن کردن آن کاربرد دارد.
 • ذغال: در اتصال با کلکتور است و کوتاه شدن آن باعث جرقه زدن کلکتور می شود.

به تعمیر جارو برقی چه زمانی نیاز داریم؟

زمانی که مشکلاتی مثل خاموش شدن ، کم شدن مکش ، ایجاد صدای زیاد و بلند ، احساس بوی سوختگی ، ورود آب به جارو برقی ، باز و جمع نشدن سیم جارو برقی  و بیرون زدگی خاک و موارد دیگر رو به رو شدیم  بهتر است به تعمیر کار مراجعه کنیم.

مشکلات بالا از مهمترین مشکلات جارو برقی است که بارها به وجود آمده است. بروز مشکل در عملکرد جارو برقی دلایلی همچون نوسانات برق ، ورود ضربه شدید به جارو برقی و استفاده نادرست از آن است . بعضی از قطعات جارو برقی ممکن است بر اثر اتمام عمر از کار بیفتند .

عمر مفید جارو برقی بین 8 تا 12 سال نیز است و بعد از گذشت این زمان با مشکل مواجه می شود.

چند مورد از دلایل بوی سوختگی جارو برقی؛

 • خرابی تسمه
 • گرد و غبار
 • پر بودن کیسه جارو برقی
 • عدم شست و شوی به موقع فیلتر ها
 • ورود گرد و غبار به موتور
 • مداومت از استفاده پاکت های دائمی
حتما بخوانید:   نحوه تعمیر جارو شارژی تفال Tefal

بوی سوختن جاروبرقی

شناسایی دلایل بوی جاروبرقی به چه دلیل مهم است ؟

در بعضی از مواقع بوی سوختگی ممکن است از جارو برقی به دلایل گوناگون به مشام ما برسد ،شناسایی آن برای بالا بردن طول عمر دستگاه ضروری است .عدم توجه به بوی سوختگی جارو برقی باعث می شود در نهایت موتور جارو برقی بسوزد. به همین دلیل بوی آن باید خیلی سریع شناسایی شود و مشکل بر طرف شود .

علتی که در 60 درصد از بوی بد دستگاه دخیل است، ممکن است سوختن موتور جارو برقی باشد؛

چند نشانه سوختن موتور جارو برقی:

 1. داغ شدن بدنه جارو برقی
 2. خروج صدای زیاد از جارو برقی
 3. روشن نشدن جارو برقی
 4. بیرون آمدن گرد و غبار از جارو برقی
 5. خاموش شدن ناگهانی جارو برقی حین استفاده
 6. احساس بوی ناخوشایند سوختن از جارو برقی
 7. کم شدن مکش جارو برقی

سوختن موتور جارو برقی ترسناک ترین علت بوی سوختگی دستگاه می تواند باشد. از اصلی ترین دلایلی که باعث این اتفاق می شود عدم نگهداری صحیح از جاروبرقی است .

تمامی قطعات جارو برقی از اهمیت زیادی برخوردار هستند ولی با خراب شدن موتور جاروبرقی عمل کرد دستگاه به مشکل بر می خورد .نشانه هایی مثل نیم سوز شدن موتور جاروبرقی و به وجود آمدن مشکل در سیم پیچی آن می تواند یکی از دلایل بوی سوختگی دستگاه باشد .

اگر سیم جارو برقی داغ شود و بوی سوختگی از جارو برقی احساس شود  به معنای فشار زیاد به موتور است .

اگر بعد از بوی سوختگی ،جارو برقی روشن نشد ممکن است مشکل از موتور باشد، بهتر است به تعمیر کار مراجعه شود .

بوی سوختن جاروبرقی

شایع ترین علت بوی سوختگی دستگاه ،مشکل در تسمه می باشد؛ 

تسمه های موتور جارو برقی از لاستیک تولید شده است وقتی جارو برقی زیاد کار می کند داغ می شود و باعث بوی سوختگی می شود .

به دلیل استفاده زیاد از جارو برقی ممکن است تسمه از جای خود خارج شود و یا پاره شود .که در این مورد هم ممکن است باعث بوی سوختگی در جارو برقی شود .

این ابزار پلاستیکی به چرخش برس کمک می کند تا بتواند موها و کثیفی های دیگر را جمع آوری کند. با آموزش های موجود در اینترنت خود می توانیم تسمه را عوض کنید و این مشکل را برطرف کنید .

مشکل در برد جارو برقی و تعمیر کردن آن

در جارو برقی هم مانند دیگر وسایل برقی برد اصلی وجود دارد .یکی از دلایل اصلی برای بوی سوختگی اتصال در مدارهای برد می تواند باشد و در بعضی از مواقع فیوز برق را ممکن است قطع کند .

حتما بخوانید:   پرلاتور چیست و چگونه در پنج گام آن را تعویض کنیم

با استفاده از یک مولتی متر مدارهای برد جارو برقی خود را برسی کنید و قطعه سوخته را تعویض نمایید .

تعویض نکردن به موقع کیسه جارو برقی

تمام چیز هایی که باعث ایجاد بار اضافی روی دستگاه شود می تواند دلیلی برای سوختگی جارو برقی باشد . یکی از این دلایل پر شدن کیسه آن است، که باعث می شود موتور بار سنگینی را تحمل کند و باعث فشار روی دستگاه شود و بوی سوختگی در خود ایجاد کند. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است وقتی کیسه تا نصف پر شد تعویض کنیم و فیلتر را نیز شست و شو دهیم .

دلیل بوی سوختگی جارو برقی و راهکارهای رفع آن

سوختن فیوز جارو برقی

از دلایل مهم که در بوی جارو برقی ها بیشتر مشاهده می شود ،سوختن فیوز جارو برقی است .اگر در زمینه های فنی تخصص دارید در پوش دستگاه را باز کنید و با استفاده از مولتی متر ،فیوز را بررسی کنید ،اگر فیوز سوخته باشد آثار خرابی را در ظاهر آن می توان مشاهده کرد و آن را تعویض نمود .

خاموش شدن دستگاه به دلیل ورود رطوبت به دستگاه

اگر رطوبت و قطرات آب به داخل جاروبرقی وارد شود باعث اختلال در موتور و برد جارو برقی خواهد شد و ممکن است باعث اتصالی در سیم های جارو برقی شده و بوی سوختگی تولید کند و این مشکل در جارو برقی های بوش بیشتر از بقیه جارو برقی ها وجود دارد و علت اصلی آن حساسیت زیاد موتور جاروبرقی بوش نیز است.

افزایش قدرت مکش جارو برقی باعث ایجاد بو سوختگی می شود؛

وقتی قدرت مکش جارو برقی را در حالت حداکثری قرار دهید و به مدت 20 تا 30 دقیقه استفاده کنید احتمال دارد بوی سوختگی از جاروبرقی خارج شود .البته این مشکل طبیعی است و در بیشتر جاروبرقی ها دیده می شود .

عدم شست و شوی فیلتر جارو برقی و خرطوم آن باعث خفه شدن دستگاه می شود؛

برای جلوگیری از خرابی و بوی سوختگی جاروبرقی شست و شوی قطعات و اجزای آن بسیار مهم است .فیلتر و خرطوم جاروبرقی بعد از چند ماه کار کردن کثیف می شود و ذرات زیادی در آن ممکن است گیر کند .و به دلیل ماندن ذرات کثیف در دستگاه احتمال بوی نامطبوع در آن وجود دارد .

مکش دستگاه را بررسی کنید

از دلایل دیگر بوی سوختگی جارو برقی ،کم شدن مکش جارو برقی وارد شدن فشار به موتور دستگاه می باشد .اگر احساس می کنید با بوی جارو برقی ،مکش و قدرت آن نیز کاهش پیدا کرده لوله و فیلتر آن را بررسی کنید .

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات جاروبرقی مرکزی

وقتی کیسه جارو برقی پر شود، فشار زیادی به موتور وارد می شود و بوی سوختگی می دهد . بعد از چند مرتبه استفاده از جارو برقی بهتر است پر یا خالی بودن کیسه را بررسی کنید و در صورت نیاز تعویض شود. و ممکن است مسیر لوله خرطومی و سر جارو برقی به خاطر پرز و مو و آشغال مسدود باشد. در این صورت مکش جارو برقی کم می شود.و ممکن است باعث داغ شدن موتور شود غلتک سر جارو و لوله آن را جدا کنید و بخش های داخلی آن را بررسی کنید و هر گونه مشکل را رفع نمایید.

فیلتر هوایی که داغ جارو برقی است به مرور زمان گردو غبار بر روی آن می نشیند و باعث  کم شدن مکش دستگاه می گردد. و فشار زیادی را بر موتور وارد می کند .

فن موتور دستگاه را بررسی کنید

فن جارو برقی باعث می شود تا هوای داخل به بیرون منتقل شود. اگر فن دستگاه خراب شود و هوا را به بیرون منتقل ننماید موتور جاروبرقی به مرور داغ می شود و در صورت خاموش نکردن دستگاه بوی سوختگی می دهد برای برطرف کردن این مشکل لازم است سیم پیچی فن را بررسی و تعمیر کنیم و در صورتی که فن سوخته باشد آن را تعویض کنیم .

تعمیر سیم جمع کن جارو برقی چگونه است؟

جمع نشدن سیم ، استپ نکردن سیم جمع کن ، باز نشدن سیم ، کم شدن قدرت جمع کردن سیم از مشکلات سیم جمع کن های جارو برقی است. این مشکلات در بیشتر مواقع قابل رفع و تعمیر است .

صدای بلند و غیر طبیعی در جارو برقی

اگر صدای بلند در جارو برقی ایجاد شد ممکن است یک جسم تیز به داخل موتور وارد شده باشد. در این حالت کلکتور موتور و پروانه با این جسم برخورد می کنند و تولید صدا می کنند.در این صورت باید جارو برقی را سریعا از برق جدا کرده و به تعمیر گاه ببریم.

نتیجه گیری

در این مطالب از مجله ایبک امداد به تشخیص سوختگی موتور جارو برقی و دلایلی که باعث سوختن آن می شود پرداختیم . اگر سوختن موتور جارو برقی را به موقع تشخیص دهیم به ما کمک می کند تا هرچه سریعتر برای تعمیر دستگاه اقدام کنیم . اگر مایل به تعمیر کردن موتور جارو برقی هستید به تعمیر کار مناسب و مجاز مراجعه کنید .

بوی سوختگی جارو برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آشنایی و رفع بوی سوختگی جارو برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا