تعمیرات یخچالتعمیرات

صدای یخچال را چگونه قطع کنیم؟

همه یخچال ها کم و بیش سر و صدایی دارند ولی اگر این صدا زیاد و آزاردهنده شد باعث نگرانی شما خواهد شد و باید حتماً دلیل این صدا را پیدا کنید احتمال دارد منشأ صدا از کمپرسور باشد که هر چند وقت یکبار این صدا را می شنوید ما می‌خواهیم در این مقاله از ایبک امداد برای شما توضیح دهیم که صدای یخچال را چگونه قطع می کنیم؟

با ما همراه باشید.

آیا در صورت سر و صدای زیاد یخچال باید آن را تعمیر کنیم؟

صدای یخچال

اگر یخچال شما از خود صداهای عجیبی تولید می کند باید علت آن را پیدا کنید احتمال دارد این کار برای شما کمی وقت گیر باشد ولی حتماً باید آن را انجام دهید باید تشخیص دهید که آیا این صدا نیاز به تعمیر دارد یا خیر؟ تشخیص صداهایی که به تعمیر نیاز دارند کمی سخت است ولی به هر حال باید شما آن را انجام دهید تا مجبور به صرف هزینه‌های غیرضروری نشوید ما در ادامه انواع صدای یخچال را برای شما توضیح می دهیم تا خودتان بتوانید در منزل دلیل به وجود آمدن صدا ها را متوجه شوید:

۱- صدای آرام و مداوم

صدای آرام و مداوم در یخچال ها کاملا طبیعی می باشد و تقریبا می شود گفت که نشانه خوبی است. این نشان می دهد که یخچال شما کاملاً درست کار می کند بنابراین اگر این صدا را شنیدید اطمینان پیدا کنید که یخچال شما سالم است و این صدای کمپرسور در حال کار است که تقریباً بین ۶۰ و ۸۰ درصد درصد مواقع در روز روشن می باشد البته هیچ راهی وجود ندارد که شما بتوانید این صدا را برطرف کنید هرچند که این صدا آزار دهنده نیست ولی اگر احساس می کنید این صدا شما را اذیت می کند بهتر است که در منزل کمی صدای تلویزیون را زیاد کنید تا این صدا به گوشتان نرسد یا می توانید یخچال ‌فریزر جدیدی بخرید. یخچال فریزر های جدید دارای کمپرسور های خطی می باشند که همیشه روشن هستند اگرچه این یخچال فریزر ها بسیار گران تر از مدل های قدیمی است ولی در هنگام کار، سر و صدایی ندارند.

۲- صدای بلند در یخچال فریزر

اگر ناگاه متوجه شدید که یخچال فریزر شما صداهای بلند و غیر طبیعی از خود تولید می کند در مرحله اول باید منبع صدا را پیدا کنید برای این منظور درب یخچال فریزر را باز کنید اگر بعد از باز کردن درب، صدای یخچال بلند تر شد احتمالاً فن گردشی یخچال شما خراب شده است اگر متوجه تغییری  نشدید اکنون باید کمپرسور را بررسی کنید کمپرسور یک قطعه سیاه رنگ در پشت یخچال می باشد که سیم ها و لوله های مختلفی به آن وصل شده آن را به راحتی پیدا می کنید اگر منبع صدا از کمپرسور باشد باید آن را تعویض کنید.

حتما بخوانید:   نحوه شارژ گاز یخچال جنرال الکتریک | نمایندگی تعمیر یخچال جنرال الکتریک

۳- صدای اصطکاک

اگر یخچال فریزر شما ضد یخ زدگی بود و صدای خراش از آن شنیدید این معمولا نشان دهنده این می باشد که یخ در اطراف فن تجمع کرده اگر این چنین بود شما متوجه می شوید که یخچال زیاد خنک نمی کند در این حالت احتمالاً موتور فن خراب شده است باید فن را قبل از اینکه با تعمیرکار تماس بگیرید بررسی کنید برای این کار باید یخچال فریزر خود را خاموش کنید بعد از آن، همه آلودگی و یا تجمع کثیفی و گرد و غبار  را که ممکن است جریان هوا را مختل کرده باشد و مانع از حرکت فن شود، کاملا بررسی کنید به کمک یک برس نرم می توانید انسداد را برطرف کنید و برق را دوباره وصل کنید اگر صدا برطرف شد متوجه می شوید که مشکل از کثیفی فن بوده ولی اگر صدا همچنان ادامه داشت آنگاه باید فن را تعویض کنید عوض کردن فن کاری بسیار تخصصی می باشد و شما حتماً باید از متخصص ماهر کمک بگیرید.

۴- صدای تلق تلق

اگر ظرف تخلیه که زیر یخچال قرار دارد شل شود باعث به وجود آمدن صداهای آزاردهنده ای خواهد شد خوشبختانه شما می توانید این مشکل را به راحتی برطرف کنید فقط کافی است ظرف تخلیه را به کمک چسب نواری محکم در محل خود بچسبانید.

۵- صدای چک کردن

اگر در یخچال فریزر خود صدای چکه کردن به گوشتان رسید به هیچ وجه نگران نباشید زیرا این صدا به دلیل چکه ی آب یخ زده به درون ظرف زیر یخچال می باشد.

دلایل صدای درب یخچال چیست؟

احتمال دارد در هنگام باز و بسته کردن درب یخچال ، صدای آزار دهنده جیرجیر به گوش شما برسد، یخچال در طول روز به دفعات زیادی باز و بسته می شود و اگر هر بار صدای جیر جیر به گوش تان برسد حتما باعث کلافگی و نگرانی شما خواهد شد اگر می خواهید از شر این صدا راحت شوید چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد شما می توانید به کمک تجهیزات و ابزارآلات ساده‌ای این صدا را برطرف کنید. البته دقت داشته باشید اگر این صدا، صدای خراشیدن بلند و یا ساییدن غیر عادی باشد مانند خراشیدن فلز روی فلز به گوش شما برسد اینجا کار کمی مشکل می شود و احتمال زیاد درب یخچال شما نیاز به تعمیر دارد و باید آن را به کمک تعمیرکار تعمیر کنید

خراب شدن درب یخچال

بدون اینکه توجهی به مدل و یا سازنده دستگاه یخچال فریزر داشته باشیم به طور معمول درب یخچال دو لولا دارد یک لولا در پایین قرار گرفته و یک لولا در بالا، که هر دو با یکدیگر باعث نگه داشتن درب یخچال می شوند درب فریزر هم اینگونه تنظیمات را دارد کارشناسان می‌گویند که لولاها ها باید کمی جابجایی داشته باشند به همین دلیل می توانید مقداری آنها را بالا بکشید و بلند کنید به این منظور شما می توانید از روان کننده لوله ها استفاده کنید بدون اینکه نیاز باشد درب را دارید.

حتما بخوانید:   انواع مختلف ماشین لباسشویی دوقلو | بررسی و دقت به برچسب لباس

صدای جیر جیر در درب یخچال

اگر یکی از لوله های درب یخچال یا درب فریزر شل شده باشد باعث می شود درب کاملاً بسته نشده و صدای جیرجیر تولید شود یا اگر مواد غذایی درون لولا جمع شود و شما آن را تمیز نکنید باعث صدای جیر جیر در لولا خواهد شد برای این منظور می توانید از روان کننده درب یخچال برای خارج کردن غذاها و یا آلودگی های جمع شده در لولا، استفاده کنید. قبل از اینکه صدای جیر جیر را از بین ببرید ابتدا محتویات یخچال را که شامل تمام مواد غذایی و محفظه ها و قفسه ها می باشد از درون یخچال خارج کنید توصیه می‌کنیم که برای این کار حتماً از شخص دیگری هم کمک بگیرید زیرا بلند کردن درب، برای اضافه کردن روان کننده به آن، کار بسیار سختی می باشد و احتمال دارد شما به تنهایی قادر به انجام آن نباشید.

روان کننده ها برای درب یخچال

برای درب یخچال چند روان کننده وجود دارد که شما می توانید بهترین آن را انتخاب کنید دقت داشته باشید روان کننده ای را انتخاب کنید که برای مواد غذایی مضر نباشد و شما بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید شما می توانید از یک سواپ پنبه ای برای قسمت شکاف ها و از یک پارچه نرم که به روان کننده آغشته کرده اید، برای کشوهای یخچال، استفاده کنید.

۶ روش برای قطع کردن صدای یخچال

صدای یخچال

۱- به منبع صدا گوش کنید

در مرحله اول دقت کنید و کاملا گوش کنید که صدا از کدام قسمت یخچال به گوش می رسد؟ آیا صدا از پشت، داخل یا پایین یخچال می آید؟ اگر متوجه شدید که صدا از پایین یخچال به گوش شما می رسد احتمالا ظرف تخلیه شل شده است و اگر صدا از پشت دستگاه به گوش می رسد نشان دهنده اشکال در قسمت تایمر یخ زدایی کمپرسور یا فن کندانسور می باشد ولی اگر صدا از داخل یخچال می آید احتمال دارد که فن اواپراتور خراب شده باشد که هوا را در یخچال و فریزر به گردش در می آورد،

می خواهیم در ادامه مطالب برای شما روش شناسایی و رفع این مشکلات را به طور کامل توضیح دهیم قبل از اینکه کار خود را شروع کنید حتماً یخچال فریزر را از برق بکشید.

۲- ظرف تخلیه را کاملا محکم کنید

اگه متوجه شدید که ظرف تخلیه شل شده است این مشکل باعث ایجاد صداهای خیلی بلند از پایین یخچال خواهد شد راه حل آن بسیار آسان است فقط کافیست که شما ظرف تخلیه را به کمک ابزارهای لازم، محکم کنید تا سکوت و آرامش به یخچال شما برگردد.

حتما بخوانید:   میکروسوئیچ درب یخچال هیمالیا
۳- معیوب شدن تایمر یخ زدایی

اگر شما از یخچال فریزر خود صدایی مانند تیک تاک یا خراشیدن می شنوید احتمال دارد که تایمر یخ زدایی خراب شده باشد در این صورت یخ زدگی در محفظه های یخچال فریزر را چک کنید این می تواند نشانه خرابی تایمر باشد بعد از آن با دقت گوش کنید و ببینید آیا یخچال فقط یکی دوبار در روز این صدا را حدود یک ساعت تولید می کند؟ یا خیر ؟ این علامت می تواند نشان دهنده خرابی در این قسمت باشد در این مورد حتماً باید به یک متخصص تعمیر یخچال مراجعه کنید تا تایمر یخ زدایی شما بررسی شود.

۴- فن کندانسور را بررسی و تمیز کنید

همه یخچال ها دارای فن کندانسور نیستند ولی اگر یخچال شما فن کندانسور دارد در قسمت بیرون پشت یخچال می توانید آن را پیدا کنید برای بررسی کردن آن باید یخچال را از برق کشیده و فن را بررسی کنید و سپس به وسیله یک برس نرم، کثیفی و زباله هایی که مانع عملکرد فن کندانسور می شود، را تمیز کنید.

۵- فن اواپراتور

اگر می خواهید بدانید که صدای بلند به دلیل فن اواپراتور است یا نه ؟ کافی است که کلید لامپ فریزر را فشار دهید اگر فن اواپراتور خراب باشد صدا بلندتر می شود.

کمپرسور یخچال

یکی از متداول ترین دلایل برای صدای یخچال، کمپرسور می باشد اگر مطمئن شدید که منبع صدای بلند از یخچال شما کمپرسور است باید موتور فن کندانسور را جدا کنید و یخچال را دوباره به برق وصل کنید و ببینید آیا صدا ادامه دارد یا خیر؟ اگر صدا دوباره ادامه داشت معلوم می شود که مشکل از کمپرسور است از آنجایی که کمپرسور برای عملکرد یخچال بسیار ضروری می باشد شما باید برای تعمیر آن حتماً به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید

جمع بندی:

همانگونه که گفتیم به طور معمول یخچال ها کم و زیاد صدا دارند. صدای کم در یخچال طبیعی می باشد و حتی نشانه سلامت یخچال است ولی اگر صدا در یخچال شما زیاد و غیر قابل تحمل بود باید حتماً عیب را پیدا کرده و آن را برطرف کنید تا از به وجود آمدن مشکلات بیشتر در یخچال خود جلوگیری کرده باشید ما از ایبک امداد برای شما به طور کامل تمام صداهایی را که امکان دارد برای یخچال فریزر شما به وجود بیاید، بیان کردیم.

اگر با راهنمایی های ما موفق به برطرف کردن مشکل نشدید حتما با تعمیرگاه مجاز یخچال فریزر خود تماس بگیرید و هیچگاه بدون داشتن مهارت یخچال فریزر را دستکاری نکنید زیرا مشکلاتی در یخچال فریزر وجود دارد که بسیار تخصصی می باشند و اگر شما بدون داشتن مهارت، اقدام به تعمیر یخچال فریزر کنید، برای یخچال فریزر خود مشکلات زیادی به وجود می آورید و ممکن است باعث خرابی های بیشتر شوید.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد

 

 

صدای یخچال را چگونه قطع کنیم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل صدای درب یخچال چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا