تعمیراتتعمیرات لباسشویی

صدای جیر جیر ماشین لباس شویی

حل مشکل صدای جیر جیر دادن ماشین لباسشویی

 

در عصر حاضر انسان ها برای رفع برخی نیازها و کسب آسایش از بعضی لوازم و تجهیزات استفاده می نمایند. لوازم خانگی از مهمترین اقلامی بوده که امروزه اغلب مردم در حال استفاده از آن می باشند. لوازم خانگی خود به چند دسته الکترونیکی و غیر الکترونیکی تقسیم بندی می شوند. از مهمترین لوازم خانگی الکترونیکی که در دنیای فعلی در اکثر خانه ها موجود بوده ماشین لباسشویی است. این دستگاه از اجزاء گوناگونی ساخته شده و به دلیل ساختاری که داشته اغلب در معرض خرابی می باشد. از شایعترین مشکلات ماشین لباسشویی می توان به صدای جیر جیر ماشین لباس شویی در زمان کار کردن اشاره نمود. این ایراد دلایل و علل گوناگونی داشته که شناخت آن ها، می تواند باعث جلوگیری از بروز مشکلات گسترده و خسارت های بیشتر گردد، در این مقاله از ایبک امداد با ما باشید تا با حل این مشکل بصورت تخصصی و کامل آشنا شوید.

صدای جیر جیر ماشین لباس شویی

دلایل ایجاد صدای جیر جیر ماشین لباس شویی

اگر در خانه ماشین لباسشویی داشته باشید به احتمال بسیار زیاد در برخی مواقع صداهای عجیبی از این دستگاه شنیده اید. هر کدام از صداهای مذکور علل متفاوتی داشته که یکی از مهمترین آن ها صدای جیر جیر کردن این دستگاه می باشد. این اختلال می تواند به دلیل معیوب شدن تعدادی از قطعات یا وجود مشکل در اجزای این دستگاه ایجاد شده باشد. همانطور که گفته شد این صدا دلایل مختلفی داشته که هفت مورد از مهمترین آن ها عبارت است از:  پر شدن مخزن ماشین لباسشویی بیش از ظرفیت مجاز آن، روی سطح صاف قرار نداشتن ماشین لباسشویی، گیر کردن و ماندن اشیاء در بخش پلاستیکی درب دستگاه، وجود ایراد در بلبرینگ ماشین لباسشویی، اختلال در پمپ مربوط به تخلیه فاضلاب، خرابی تسمه و شل شدن آن، وجود مشکل در قسمت موتور ماشین لباسشویی .

 1.  پر شدن مخزن ماشین لباسشویی بیش از ظرفیت مجاز آن: نخستین دلیل صدای جیر جیر ماشین لباس شویی می تواند ناشی از پر بودن این دستگاه بیش از حد مجاز آن باشد. انواع مختلف این دستگاه ظرفیت های متفاوتی داشته (6، 8، 9 کیلویی و …) که باید در هنگام ریختن لباس در آن ، این موضوع مورد توجه قرار گیرد. دقت کنید که البسه در زمان خیس شدن وزنشان اضافه شده و به همین دلیل بهتر است که همیشه قبل از پر شدن مخزن ، از ریختن لباس اضافی خودداری شود.
 2.  روی سطح صاف قرار نداشتن ماشین لباسشویی: از دلایل دیگر بروز صدای جیر جیر ماشین لباس شویی تراز نبودن و روی سطح صاف قرار نداشتن و در نتیجه لق زدن این دستگاه می باشد. این وسیله هم مانند سایر لوازم خانگی برای بازده حداکثری نیاز به قرار گرفتن روی سطح صاف دارد. برای انجام این کار بایستی از پایه های ماشین لباسشویی که به شکل پیچ طراحی شده کمک گرفته و با چرخاندن آن ها دستگاه را در محل خود تراز نمایید. اگر به هر علتی این امر محقق نشد از یک تکه مقوا استفاده نموده و با قرار دادن آن در زیر پایه دستگاه مشکل را حل کنید. برای بررسی صاف بودن ماشین هم می توانید از یک تراز کمک بگیرید.
 3.  گیر کردن و ماندن اشیاء در بخش پلاستیکی درب دستگاه: این مورد در ایجاد صدای جیر جیر ماشین لباس شویی تاثیر زیادی دارد. برای حل نمودن این ایراد باید در ابتدا لاستیک دور درب را بررسی کنید. سپس با استفاده از یک پارچه یا دستمال تمیز و لطیف اقدام به پاک کردن آن نمایید. در صورتی که تمیز کردن این لاستیک با دستمال میسر نبود شما می توانید از برس یا مسواک هم استفاده کنید. در زمان ترمیم این لاستیک از به کارگیری اجسام زبر و تیز که می ‌تواند باعث پاره شدن آن شود جداً خودداری کنید. ذکر این نکته ضروری است که، در صورت فرسودگی بیش از حد این قطعه انجام مراحل فوق بی تأثیر بوده و بهترین راهکار، تعویض آن می باشد.
 4.   وجود ایراد در بلبرینگ ماشین لباسشویی: در صورت مواجهه با این مشکل پیشنهاد می شود که از تعمیر آن صرف نظر نموده و در فکر خرید و تعویض بلبرینگ باشید.
 5.  اختلال در پمپ مربوط به تخلیه فاضلاب: شنیده شدن صدای جیر جیر در زمان تخلیه آب نشان دهنده وجود مشکل در پمپ مذکور می باشد. در اغلب موارد، زمانی که پمپ تخلیه با ایراد مواجه شده باشد، بر روی صفحه نمایش ماشین لباسشویی یک کد خطا نمایان می گردد.
حتما بخوانید:   خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی توشیبا Toshiba | رایج‌ترین معایب
تعویض بلبرینگ نیازمند دانش و تخصص لازم بوده و باید برای انجام آن مراحل زیر طی شود:
 1.  قسمت بالایی ماشین لباس شویی را جدا کنید.
 2.  محل قرار گیری مواد شوینده را خارج نموده و قسمت کنترل را باز نمایید.
 3.  بخش ضربه گیر قسمت کنترل را جدا کنید.
 4.  این قسمت به وسیله چهار پیچ به بخش جلویی ماشین لباسشویی متصل شده است.
 5.  قسمت جلویی دستگاه را به صورت کامل بازکرده و سپس محل ورود مواد شوینده را جدا نمایید.
 6.  لاستیک دور درب ماشین را باز نموده و المنت گرم کننده را خارج کنید.
 7.  مرحله بعد خارج کردن تسمه است.
 8.  برای انجام این کار تسمه را به بیرون کشیده و مقداری چرخانده تا از محل خود باز شود.
 9.  پیچ فولی را باز کرده و قسمت فولی را جدا نمایید.
 10.  بعد از انجام مراحل فوق اقدام به باز نمودن و جدا کردن موتور کنید.
 11.  با استفاده از شلنگ تخلیه ، لوله خرطوم پلاستیکی تخلیه (فاضلاب دستگاه) را جدا نمایید.
 12.  کلیه اجزاء قسمت جلویی ماشین لباس شویی که قابل باز و جدا شدن بودن را خارج نموده و در مرحله بعد به سراغ دیگ دستگاه بروید.
 13.  در ادامه با محفظه شست و شو مواجه شده که برای باز کردن آن در ابتدا بایستی فنرهایی را که محفظه را به بدنه متصل نموده اند را باز نماییم.
 14.  پس از باز نمودن کمک فنرها محفظه شست و شو را جدا نمایید.
 15.  قسمت خارجی دیگ ماشین لباسشویی از دو قسمت که با پیچ و چسب به یکدیگر وصل شده تشکیل شده که بایستی در مرحله اول پیچ ها را باز نموده و سپس قطعات دیگ را باز کنید.
 16.  ماشین لباسشویی دو بلبرینگ (بزرگ و کوچک) داشته که بلبرینگ قسمت جلو بزرگ بوده و دیگری در پشت آن جا نمایی شده است.
 17.  در انتها بلبرینگی که جدید بوده را نصب نموده و به ترتیب قطعاتی که باز شده را مجدد در محل قبلی خود قرار دهید.
حتما بخوانید:   برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی حایر

راه حل مشکل گرفتگی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی: در صورتی که دریافتید پمپ مذکور مسدود شده، نیازی نیست که آن را تعویض کنید. یکی از دلایل ایجاد این صدا ، گیر کردن جسم و آشغال در پمپ تخلیه بوده و برای رفع آن بایستی فیلتر این پمپ تمیز شود. برای تمیز کردن پمپ مذکور باید یک دستمال تهیه نموده و با استفاده از آن موادی که به فیلتر چسبیده را جدا نمایید. در زمان انجام این کار بهتر است که فیلتر را به صورت کامل جدا کرده و به مدت 10 دقیقه در آب گرم قرار دهید. توجه داشته باشید که در صورت کثیفی بیش از حد فیلتر مذکور می توانید از مواد شوینده نیز استفاده کنید.

تمیز نمودن فیلتر پمپ تخلیه و همچنین توجه نمودن به سلامتی پمپ مذکور با افزایش عمر ماشین لباسشویی رابطه مستقیم دارد. بدین منظور نیاز بوده که در طول سال حداقل چهار مرتبه فیلتر را تمیز کرده و وضعیت آن را مورد بررسی قرار دهید. گفتنی است که بازبینی شرایط لاستیک دور درب ماشین لباسشویی و تمیز کردن آن پس از هر بار شست و شو می تواند تأثیر بسزایی در سالم ماندن پمپ تخلیه دستگاه شما داشته باشد.

 

صدای جیر جیر ماشین لباس شویی

راه های کشف علل خرابی پمپ تخلیه

 1.  گرفتگی یا خم شدن شلنگ تخلیه: برای حل این مشکل لازم بوده که در ابتدا جریان برق ورودی دستگاه را قطع نمایید. سپس وضعیت شلنگ مورد نظر را مورد بازبینی قرار دهید. در صورتی که شلنگ مذکور هیچ گونه ایرادی نداشت، آن را باز کرده و عدم وجود گرفتگی را بررسی کنید. برای انجام این کار می توانید مقداری آب درون شلنگ ریخته و در صورت خروج عادی آب از سلامت آن مطلع شوید.
 2.  گرفتگی فاضلاب: آهک و سایر جرم های موجود در آب می توانند باعث مسدودی مسیر فاضلاب شده و از خارج شدن آب جلوگیری کنند. برای رفع این مشکل می توانید از مواد شوینده مخصوص استفاده کنید اما به خاطر داشته باشید که به کارگیری مواد اسیدی برای این کار مشکل آفرین بوده زیرا امکان بازگشت مجدد آن به ماشین لباسشویی وجود دارد.
 3.  شکستگی پمپ تخلیه: در صورت وجود این مشکل نیاز بوده تا پمپ مزبور به صورت کامل تعویض گردد.
 4.  خرابی تسمه و شل شدن آن: تسمه از مهمترین قطعات ماشین لباسشویی بوده که پس از گذشت مدت زمان مشخص عمر آن به پایان می رسد. اگر این قطعه دچار اختلال یا خرابی شود شما شاهد به گوش رسیدن علایمی از جمله جیر جیر کردن خواهید بود. برای تعویض تسمه ماشین لباسشویی نیاز بوده که در ابتدا قسمت پشتی دستگاه را جدا کرده و سپس تسمه را مشاهده نموده و در صورت وجود فرسودگی آن را با یک پیچ گوشتی باز نمایید. تسمه جدید را به داخل قسمت پولی (کاملاً دقیق) انداخته و بدون کوچکترین فشاری تسمه را ثابت کنید.
 5.  وجود مشکل در قسمت موتور ماشین لباسشویی: در برخی موارد وجود ایراد در قسمت موتور ماشین لباسشویی می تواند دلیل شنیده شدن صدای جیر جیر از این دستگاه باشد. موتور بنا بر علل گوناگونی از جمله عدم توجه به ظرفیت، استفاده زیاد و … می تواند دچار اختلال گردد. موتور ماشین لباسشویی از قیمت بالایی برخوردار بوده و تعویض آن نیازمند دانش فنی بالایی می باشد بنابراین در زمان برخورد با این مشکل پیشنهاد می شود در سریعترین زمان با تعمیرکاران متخصص تماس حاصل نموده و از آن ها کمک بخواهید.
حتما بخوانید:   اصول کلی نصب آسانسور

 

نتیجه گیری

امروزه از ماشین لباسشویی می توان به عنوان یکی از کارآمد ترین انواع لوازم خانگی یاد کرد. این وسیله به دلیل کارکرد زیادی که داشته همواره در معرض خرابی می باشد. شنیده شدن صدای جیر جیر از این دستگاه از شایعترین گونه های خرابی آن است. ایجاد این صدا توسط ماشین لباسشویی علل گوناگونی (از جمله خرابی بلبرینگ، موتور، تسمه و …) داشته که آگاهی نسبت به آن ها علاوه بر تعمیر به موقع می تواند باعث کاهش خسارت های احتمالی گردد. تعمیر این دستگاه نیازمند دانش و مهارت فنی لازم بوده و برای انجام اصولی آن پیشنهاد می شود از تعمیرکاران مجرب و متخصص کمک گرفته شود.

 

 

صدای جیر جیر ماشین لباس شویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با صدای جیر جیر ماشین لباس شویی و راه های حل آن

امتیاز کاربر: 3.55 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا