تعمیرات کولر آبیتعمیرات

علت آتش گرفتن موتور کولر آبی چیست؟

چرا موتور کولر آبی آتش می گیرد و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

کولر های آبی از مهم ترین وسایل منزل در فصول گرم به شمار می آیند که بنا به علل خاصی احتمال دارد گرفتار معضلاتی مانند آتش سوزی شوند. زمانی که موتور کولر آبی آتش می گیرد؛ معمولا بی علت نیست و احتمال دارد به خاطر وجود مشکلاتی مانند اتصال سیم پیچ مربوط به کولر آبی باشد. این مسئله شاید برای کولر های آبی زیادی رخ دهد. به همین خاطر ما در این مقاله قصد داریم تا علت آتش گرفتن موتور کولر آبی را شرح دهیم و راه های جلوگیری از آن را بررسی نماییم.

کولر آبی چگونه کار می کند؟

جهت کشف علت آتش سوزی موتور مربوط به کولر آبی قبل از هر چیز بایستی در رابطه با نحوه کارکرد آن آشنایی لازم را کسب کنید و مواردی را در دنیای تعمیرات کولر آبی بدانید، بر روی کولر های آبی ناودان هایی وجود دارد که سبب جابه‌جایی آب به طرف پوشال ها می‌گردد و این عمل به وسیله الکتروپمپ واقع در کولر آبی صورت می‌پذیرد. بعد اینکه آب بر روی پوشال ها ریخته می‌شود و موجب مرطوبی آن ها می گردد؛ هوا از بین پوشال ها رد می‌شود و بدین شکل آب موجود در پوشال ها تبخیر می‌گردد.

بنابراین یک هوای کاملا خنک و تمیز به وسیله کانال ها به فضای داخلی منزل می‌رسد. با تبخیر گشتن آبی که در پوشال ها وجود دارد؛ گرمای هوایی که وارد کولر می‌شود جذب پوشال ها می‌گردد و در نهایت یک هوای خنک و دلچسب را به داخل کانال ها می‌رساند. به همین خاطر است که کولر های آبی از میزان رطوبتی بسیار بالایی برخوردارند و مصرف آنها برای مناطق مرطوب مناسب نمی‌باشد.

مقدار گنجایش موجود در کولر آبی

کولر های آبی با توجه به مقدار گنجایش خود دارای انواع گوناگونی هستند. یعنی هنگامی که گنجایش هوادهی کولر آبی ۳۵۰۰ فوت مکعب در هر دقیقه باشد، به آن کولر آبی ۳۵۰۰ می‌گویند. کولر های آبی با توجه به مقدار گنجایش خود در سایز های گوناگون از جمله ۷۰۰۰،۴۹۰۰،۳۵۰۰،۲۳۰۰ و … طراحی و تولید می‌شوند. حداکثر گنجایش کولر های آبی ۱۳۰۰۰ می باشد. این گنجایش ها با توجه به‌ مقدار سایز کولر آبی، قدرت موتوری کولر و پره های موجود در قسمت توربین کولر مشخص می‌گردد.

حتما بخوانید:   علت روشن نشدن برد ماشین ظرفشویی

 آتش گرفتن موتور کولر آبی

علت آتش گرفتن موتور کولر آبی

به طور معمول قالب محفظه مربوط به کولر آبی بدین صورت است که تماس مستقیمی مابین آب و سیستم داخلی کولر وجود ندارد. اما شاید هنگامی که شما موضوع آتش سوزی مربوط به موتور کولر آبی را می‌شنوید با خودتان بگویید محال ممکن است. اما خوب است بدانید که تنها قطعه ای که در کولر آبی ممکن است دچار آتش سوزی گردد، قسمت موتوری کولر می باشد.

مواردی مانند خشک بودن کامل کولر آبی، خرابی تسمه های موجود در قسمت پروانه کولر و یا مشکلات یاتاقان، عدم وجود آب در کولر در زمان کار کردن دستگاه، وجود موتور ضعیف با کولری با گنجایش بالا، وجود عیب در قسمت سیم پیچی مربوط به موتور می‌توانند باعث آتش سوزی قسمت موتور کولر آبی شوند.

۱- خشک بودن کامل کولر از آبی

برای اینکه کولر آبی بتواند کارکرد طبیعی داشته باشد، بایستی حتما داخل محفظه  آن را آب بریزید. جدا از تشتک واقع در کولر، پایه های سلولزی و پوشال ها نیز بایستی مرطوب باشند. در حقیقت وجود آب سبب خنک گشتن محفظه داخلی واقع در کولر می‌گردد و از داغ گشتن قسمت موتوری کولر جلوگیری به عمل می آورد. اما اگر کولر فاقد آب باشد و به بیانی دیگر به صورت خشک شروع به فعالیت کند، در حقیقت رطوبتی وجود نخواهد داشت که موجب خنکی قسمت های داخلی کولر شود و در نتیجه باعث داغ شدن سیم پیچ موتور کولر می‌شود. در این شرایط اگر چنانچه اتصالی برای سیستم برقی موتور کولر وجود نداشته باشد و به شکل اتومات خاموش نگردد، موجب آتش سوزی قسمت موتوری کولر می‌شود و آخرسر زمینه ساز سوختن تمامی بخش های کولر آبی خواهد بود.

 آتش گرفتن موتور کولر آبی

2- خرابی تسمه های موجود در قسمت پروانه کولر

احتمال دارد علت آتش سوزی قسمت موتوری کولر آبی خرابی تسمه های موجود در قسمت پروانه کولر باشد. به طور کلی یاتاقان ها و تسمه پروانه در عملکرد قسمت موتوری کولر نقشی مستقیم دارند و پیدایش هر معضلی در این قطعه ها بر روی عملکرد موتور تاثیر می‌گذارد.

خرابی یاتاقان ها و سفت شدن تسمه پروانه کولر موجب بروز مشکل در عملکرد قسمت موتوری کولر می‌شود. زیرا در این شرایط فشاری که بر روی موتور کولر وارد می‌گردد دو برابر شرایط عادی خواهد بود و بنابراین موجب داغ گشتن موتور شده و با مصرف مداوم کولر منجر به آتش سوزی خواهد شد.

3- وجود موتور ضعیف با کولری با گنجایش بالا

به کارگیری موتور های مختلف بر روی کولر های آبی مختلف نشان دهنده این است که سایز موتور ها و میزان کارایی آنها با هم متفاوت است. در حقیقت توان و قدرت موتوری کولر با توجه به سایز و طریقه مصرف آن مشخص می‌گردد. به همین خاطر در هنگام نصب موتور بر روی کولر آبی بایستی گنجایش و قدرت موتوری و میزان ابعادی آن را مشخص کنید. به طور مثال اگر کولر آبی بازدهی و عملکرد بسیار خوبی داشته باشد، بایستی قسمت موتور کولر نیز به لحاظ ظرفیتی و کارایی متناسب با آن باشد.

حتما بخوانید:   علت سوختن برد ماشین ظرفشویی

اگر چنانچه کولر با گنجایش،کارایی و قدرت موتوری در تناسب نباشد، موجب بروز مشکل در عملکرد کولر می‌شود.  اگر یک موتور با قدرت کم بر روی کولری با گنجایش پایین نصب گردد؛ در این شرایط مشکلی به وجود نمی آید. اما برعکس اگر موتور دارای قدرت پایین بوده و گنجایش کولر بالا باشد، جهت فراهم نمودن انرژی لازم کولر با گنجایش بالا بایستی به طور پیوسته کار کند و اگر این انرژی تامین نگردد، ممکن است موجب اتصال در قسمت موتوری دستگاه شود. بنابراین موتور کولر آتش می‌گیرد و علاوه بر این احتمال دارد مشکلات خاص دیگری را برای دستگاه کولر به وجود آورد.

4- وجود عیب در قسمت سیم پیچی مربوط به موتور

یکی دیگر از علل آتش گرفتن موتور کولر آبی احتمالا مربوط به وجود عیب در قسمت سیم پیچی موتور است. در این شرایط بعضی اوقات مصرف کنندگان این دستگاه علت این آتش سوزی را به قرار گیری دستگاه ربط می‌دهند که در معرض نور خورشید به صورت مستقیم می باشد و یا گرمای بیش از اندازه هوا را علت این حادثه میدانند. اما خوب است بدانید که مهم ترین دلیل آتش گرفتن موتور کولر آبی اتصالی پیدا کردن سیم پیچی موتور به خاطر داغی بیش از اندازه آن است.

در این شرایط جرقه زده می‌شود و اتصال رخ می‌دهد و بنابراین موتور کولر آتش می‌گیرد. در بیشتر مواقع کولر آبی را روی پشت بام نصب می‌کنند که در این شرایط امکان دیدن صحنه آتش سوزی بسیار ضعیف است و با ادامه روند آتش سوزی کل کولر در آتش می‌سوزد. حتی در بعضی مواقع شدت آتش سوزی تا حدی زیاد می‌باشد که احتمال دارد موجب آتش گرفتن عایق قسمت پشت بام نیز گردد.

۵- عدم وجود آب در کولر در زمان کار کردن دستگاه

افراد بیشماری گمان می‌کنند عدم وجود آب در کولر دلیل آتش گرفتن موتور کولر آبی نیست. اما خوب است بدانید که کار کردن کولر بدون آب باعث می‌شود که کولر باد گرم تولید نماید و وقتی که هیچ رطوبتی در قسمت داخلی آن وجود ندارد، دمای تمامی قسمت ها هم افزایش می‌یابد، زیرا علت اصلی فرایند خنک سازی موتور کولر آبی، همان آب است که در صورت نداشتن آب منجر به داغی موتور و در نهایت باعث آتش گرفتن موتور کولر آبی خواهد شد.

حتما بخوانید:   تفاوت کولر گازی گری اکسنت با اسفورماتیک چیست؟

 آتش گرفتن موتور کولر آبی

طریقه جلوگیری از آتش گرفتن موتور کولر آبی

وجود آتش در هر قسمتی از قطعات کولر ممکن است باعث آتش سوزی تمامی بدنه دستگاه گردد و خسارات جانی و مالی بیشماری را وارد سازد. حالا که با دلایل آتش سوزی موتور کولر آبی آشنا شدید، خوب است بدانید که برای به حداقل رساندن خطر آتش سوزی بایستی اقدامات پیشگیرانه ای را به کار برید. جدا از مواردی که توضیح دادیم محل قرارگیری کولر آبی بدون در نظر گرفتن سایه بان و نصب آن در معرض تابش مستقیم نور خورشید می‌تواند منجر به داغ شدن موتور و آتش گرفتن آن شود. جهت جلوگیری از بروز مشکلات مربوط به آتش سوزی بایستی به طور پیوسته و قبل از مصرف دوباره مراحل مربوط به سرویس کردن کولر آبی را انجام دهید.

به طور معمول در زمان سرویس قسمت موتور کولر عیب یابی می‌گردد و چنانچه دارای مشکلی باشد تعمیر می‌شود. بعلاوه روغن کاری برای قسمت های مختلف موتور انجام می‌شود تا در حین کار خشک نباشد. یاتاقان ها به طور دقیق بررسی می‌شوند و به لحاظ سفت بودن، تسمه پروانه چک می‌شود تا اگر مشکلی دارند؛ رفع گردند. بعلاوه پمپ آب دستگاه مجددا بازبینی می‌شود تا عملکرد صحیحی داشته باشد و سیستم سیم پیچی مربوط به موتور کولر با توجه به نقشه برق آن چک می‌شود. همه موارد ذکر شده در پیشگیری از آتش گرفتن موتور کولر آبی نقش به سزایی دارد.

نتیجه گیری از آتش گرفتن موتور کولر آبی

جهت تامین نکات ایمنی دستگاه، طراحی خاصی به کار رفته است اما شاید در وضعیت خاص و به خاطر بعضی معضلات موتور دستگاه آتش بگیرد. به همین خاطر ابتدا بایستی در رابطه با علت آتش سوزی موتور دستگاه اطلاعات کافی بدارید و تمامی قطعاتی که ممکن است در فرآیند آتش سوزی تأثیر گذار باشند را شناسایی کنید تا در صورت بروز این مسئله بتوانید شرایط را کنترل نمایید. بعلاوه جهت پیشگیری از بروز چنین حوادثی بایستی دستگاه کولر مرتب سرویس شود. بهتر است قبل از روشن نمودن و به کار انداختن کولر آن را سرویس کنید؛ زیرا احتمال دارد به خاطر مصرف نکردن زیاد سیم پیچی مربوط به موتور دستگاه در معرض رطوبت قرار گیرد.

آتش گرفتن موتور کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آموزش جلوگیری از آتش گرفتن موتور کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا