تعمیراتتعمیرات ظرفشویی

ترموستات در ماشین ظرف شویی

ترموستات در ماشین ظرف شویی چه نقشی دارد

 

شاید چند دهه قبل کسی باور نمی کرد روزی برسد که زحمت شستن ظرف ها توسط دستگاهی به نام ماشین ظرفشویی ، کشیده شود. ولی با ظهور مدرنیته جهانی، در سال 1886 میلادی جوزفین کاکرن زن ثروتمند آمریکایی ماشینی طراحی کرد که این رویا را تبدیل به واقعیت کرد. ماشینی که بدون دخالت انسان ظرف ها را با کمترین میزان مصرف انرژی و آب به بهترین نحو می شست. البته توجه به این نکته ضروری است که هر دستگاهی با مشکلاتی روبه روست و از جمله آن خراب شدن ترموستات در ماشین ظرف شویی می باشد.

ترموستات در ماشین ظرف شویی

 ترموستات چیست ؟

بدون شک ترموستات با تنظیم دمای آب نقش مهمی را در عملکرد ماشین ظرف شویی ایفا می نماید،در واقع این قطعه باعث می شود آب همیشه گرم باشد.اگر به هر دلیلی آب بسیار گرم یا سرد شود در این زمان ترموستات مجددا برای تنظیم کردن دمای آب ماشین ظرف شویی اقدام می کند.  فلذا اگر ظرف ها کثیف شسته می شود به دلیل عملکرد ناقص ترموستات است. یعنی خرابی ترموستات مساوی است با گرم نبودن مناسب آب حین شستشو است.

باید به این نکته توجه شود که خرابی این قطعه ضمن عدم دستیابی به نتیجه مطلوب که همان شستشوی تمیز ظرف هاست، سبب خرابی دیگر قطعات نیز می شود به همین جهت باید به محض اطلاع از خرابی ترموستات ، آن را عوض کنید.

 دلایل خرابی ترموستات ماشین ظرفشویی؛

اگر قطعه ای در کار کردن ماشین ظرف شویی نقش داشته باشد بلافاصله بعد از این که خراب شود در عملکرد دستگاه نیز اختلال به وجود می آید. بنا بر این اگر ترموستات خراب شده باشد باید علائمی داشته باشد تا ما را متوجه خرابی خود کند از جمله این علائم عبارتند از؛

  • عدم شستشوی مناسب ظرف ها
  • باقی ماندن چربی روی ظروف پس از آب کشی
  • گرم نبودن آب درون ماشین ظرف شویی
  • توقف تایمر ماشین ظرف شویی
  • مشکل در آب گیری دستگاه

نحوه تعویض یا تعمیر ترموستات؛

برای تعمیر یا تعویض ترموستات چند مرحله را باید بگذرانید. اگر از دانش کافی در شناخت و تعمیر ماشین ظرف شویی

ندارید بهتر است این کار را به یک متخصص بسپارید. اما اگر می خواهید خودتان انجامش بدهید برای تعویض ترموستات ماشین ظرف شوی غیر از نیاز به کمی تجربه در باب کار های فنی، نیاز به پیچ گوشتی، دست کش کار و ست آچار مهره دارید.

حتما بخوانید:   آموزش کامل نحوه عوض کردن المنت فر

توجه به نکات ایمنی هم از جمله اموراتی است که باید قبل از عیب یابی و تعمیر مد نظر قرار گیرد، از جمله این که قبل از تعویض ترموستات حتما جریان برق را قطع کنید.

برای تعویض ترموستات ماشین ظرف شویی ابتدا درب دستگاه را باز کرده و پیچ های پنل داخل درب را در بیاورید، برای زمین نیفتادن پنل بیرونی هنگام باز کردن دو پیچ آخر آن را نگه دارید. در مرحله بعد کنداکتور سیم کنترل اینتر فیس را از

پنل کنترل جدا نمایید، پنل درب بیرونی و پنل کنترل را از پنل داخلی باز نمایید. پس از جدا کردن پنل بیرونی درب، پیچ های نگه دارنده پنل دسترسی جلویی تحتانی را باز نموده و سپس پنل انگشتی را با آچار باز کرده و هر دو را به جلو بکشید و جدا نمایید.

برای در آوردن ترموستات اول از هر کاری باید سیم های ترموستات را باز نموده و قلاب فلزی نصب را از محل اتصال درب قاب ماشین ظرف شویی رها کرده و با ترموستات بیرون بکشید. سپس ترموستات را از قلاب فلزی نصب جدا نموده و ترموستات سالم را جایگزین نمایید. سیم و اتصالات مربوطه را به ترموستات جدید متصل نموده و مراحل زیر را با دقت انجام دهید؛

پنل انگشتی را در جای خود قرار داده و پنل دسترسی را در جلو آن نصب نمایید و پیچ ها را در جای خود محکم کنید. پنل بیرونی درب و پنل کنترل را در کنار درب داخلی دستگاه بگذارید و کنداکتور سیم کنترل اینتر فیس کاربر را در محل خود نصب نمایید و سپس پنل بیرونی درب و پنل کنترلی را با پیچ های نگه دارنده سر جای خود به پنل داخلی متصل نمایید.حالا زمان اتصال جریان برق و تست دستگاه می باشد.

ترموستات در ماشین ظرف شویی

 

 

روشن کردن ماشین ظرف شویی برای اطمینان از درست کار کردن آن؛

بعد از اینکه مطمئن شدید نصب ترموستات به پایان رسیده است باید از سالم کار کردن آن نیز اطمینان حاصل شود. باید  کیفیت کار ترموستات  و بقیه قطعات ماشین ظرف شویی  باید مورد بررسی قرار بگیرد. بنا بر این ابتدا ماشین ظرف شویی را سر جای خود قرار دهید و کابلش را به واسطه محافظ به برق وصل کنید. ان وقت دستگاه را روشن کنید تایید که آب داخل ماشین ظرف شویی گرم می شود یا نه. اگر آب گرم شد و ظرف ها کاملا تمیز و عمل شستن به درستی انجام شود بدین نتیجه می رسیم که مشکل کاملا حل شده است  و مشکلی در ترموستات دیگر نیست و دستگاه کاملا تعمیر شده است.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی اسنوا SNOWA

نکاتی را که هنگام تعمیر ترموستات باید به آن توجه شود؛

بهترین کار در هنگام خرابی ترموستات کمک گرفتن از یک متخصص است، زیرا اگر به این مسئله تعمیر به موقع صحیح ترموستات توجه نکنید منجر به خراب شدن سایر اجزای ظرف شویی نیز می شود. اما اگر در هیچ شرایطی دوست ندارید تعمیر کار بیاورید بنا بر این باید هنگام تعمیر ترموستات یک سری نکات ایمنی را رعایت کنید تا در هنگام انجام دادن کار دچار مشکل نشوید. این نکات ایمنی عبارت است از؛

1.سیم برق را از پریز بکشید تا برق قطع شود؛

برای اینکه مطمئن شوید برق قطع است کلید خاموش و روشن دستگاه را فشار دهید اگر چراغ های روی پنل کنترل روشن نشدن متوجه می شویم که برق ندارد.

  1. از دستکش ایمنی برای در امان ماندن از خطر استفاده کنید
  2. قبل از این که قطعات را باز کنید مطمئن شوید ماشین ظرف شویی خاموش است
  3. دستگاه را در جایی که نرم است قرار دهید تا اگر ضربه ای خورد آسیب نبیند
  4. بعد از اینکه دستگاه را خاموش کردید کمی صبر کنید و بعد به تعمیر ترموستات بپردازید

نکاتی برای نگه داری درست از ماشین ظرفشویی؛

هر وسیله برقی که می خرید در وهله اول باید درست و اصولی مورد استفاده قرار بگیرد و به نحو احسن از آن مراقبت شود تا عمر دستگاه طولانی و عملکرد آن صحیح باشد. ماشین ظرف شویی نیز مانند سایر وسایل برقی برای درست کار کردن نیاز به رعایت یک سری قوانین دارد من جمله؛

بعد از خرید و آوردن ماشین ظرف شویی به منزل قبل از هر کاری باید جای مناسبی برای آن در نظر بگیرید. باید آن را در جایی نزدیک لوله های آب و فاضلاب و پریز برق قرار دهید. خودتان آن را نصب نکنید به نمایندگی برند ماشین ظرف شویی زنگ بزنید تا خودشان آن را نصب کنند تا در صورت وجود مشکل بتوانید آن را تعویض کنید. باید فاصله بین ماشین ظرف شویی با دیوار و ما بقیه وسایل حفظ شود. باید برای جلو گیری از آسیب دستگاه بر اثر نوسانات برق از یک محافظ استفاده کنید. مطمئن شوید که ماشین تراز است در غیر این صورت در هنگام روشن کردن دستگاه صدا و لرزش پیدا می کند.

عمر ماشین ظرف شویی به صورت تقریبی 7 سال است اما بعضی ها تا 10 سال هم نگه داری کرده اند این بستگی به نوع مراقبت از آن دارد. عواملی مانند آب و هوا و محیطی که در آن قرار دارد و تعداد دفعاتی که از ماشین ظرف شویی در طول روز استفاده می شود در طول عمر آن اثر می گذارد. مثلا اگر شما در محیطی زندگی می کنید که آب و هوای مرطوبی دارد عمر دستگاه تان کم تر می شود. و همین طور استفاده زیاد در طول روز از ماشین ظرف شویی منجر به کوتاه شدن عمر آن می شود.

حتما بخوانید:   دفترچه راهنمای یخچال فریزر هیمالیا

باید قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ابتدا آشغال های آن را تمیز کنید و بعد از هر بار استفاده کردن دستگاه را نیز تمیز کنید و فیلتر را بشویید اگر فیلتر تمیز نشود با گذشت زمان و استفاده از ماشین آشغال آن را پر کرده و راه آب را می بندد و تخلیه آب به درستی انجام نمی شود و دستگاه خراب می شود. هر از چند وقت یک بار با برنامه ای که خود ماشین برای تمیز کردن خودش دارد آن را بشویید. برای تمیز کردن ماشین ظرف شویی می توانید یک ظرفی را که در آن کمی سرکه و آب وجود دارد را داخل آن قرار دهید و برنامه شستن را بزنید تا کاملا تمیز شود و در پایان کار با دستمال پاکش کنید.

گاهی وقت ها بخاطر وجود ظرف های کثیف و چرب و آب مانده در ماشین ظرف شویی بوی نا مطبوعی را استشمام می کنید که در این صورت باید به کمک جوش شیرین و سرکه که آن ها را درون ظرفی گذاشته و در طبقه پایینی دستگاه قرار داده و آن را روشن کنید . با این کار بوی بد از بین می رود.

ترموستات در ماشین ظرف شویی

نتیجه گیری ؛

ترموستات یکی از قطعات مهم در ماشین ظرف شویی می باشد که کار گرم کردن آب را به عهده دارد. اگر به هر دلیلی خراب شود از داغ نشدن آب و تمیز نشدن کامل ظرف ها هنگام شستشو به این مشکل پی می بریم. در این هنگام باید ترموستات تعمیر و در صورت لزوم تعویض شود که توضیح دادیم چگونه باید این کار انجام شود و درحال تعمیر ترموستات چه نکات ایمنی باید رعایت شود . اما با تمام این توضیحات توصیه می شود بخاطر حساس بودن ترموستات بهتر از به یک تعمیر کار متخصص رجوع کنید.

 

 

00000000000999999

31

 

ترموستات در ماشین ظرف شویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ی کامل در رابطه با ترموستات در ماشین ظرف شویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا