تعمیراتتعمیرات یخچال

ترموستات سه فیش و 4 مرحله تست سلامت آن

ترموستات سه فیش یک اتصال بسیار ساده است که در تمامی یخچال ها‌ و اکثر سیستم های سرمایشی مثل کولر گازی کاربرد دارد. از ترموستات سه فیش می توان برای تنظیم دمای سیستم های سرمایشی و همچنین عملکرد آنها استفاده کرد.

ما در این مقاله از تعمیرات ایبک اطلاعاتی در مورد ترموستات های سه فیش و نحوه کار و نقشه سیم کشی آن در اختیار شما قرار می دهیم. اگر درست عمل کردن یخچال شما برایتان مهم است پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

ترموستات سه فیش

برای کنترل میزان سرما در یخچال از یک سوئیچ که به صورت کلید متحرک و جزئی از اجزای ترموستات است استفاده می کنیم.

در واقع ترموستات از نظر اتصال سیم کشی و دما، انواع متعددی دارد که ترموستات سه فیش یکی از آنها است و معمولا در فریزر و یخچال‌ها آن را می بینیم. و همان طور که گفتیم تنظیم دمای داخل یخچال را بر عهده دارد.

ساختار ترموستات سه فیش

در درون ترموستات سه فیش، لوله نازکی شبیه سیم قرار دارد. در واقع جریان گاز در این لوله ی سیمی شکل وجود دارد که وقتی دمای آن به دمای مورد نیاز می رسد، ترموستات متوقف می‌شود. این مدل ترموستات در تنظیم دمای یخچال، فریزر، ویترین‌ های فریزری، ویترین نوشیدنی و… کاربرد دارد.

نقش ترموستات در یخچال

کاربرد و نقش ترموستات در یخچال ساده اما بسیار مهم است. دمای یخچال توسط ترموستات کنترل می شود. در واقع کنترل دما و خنک نگه داشتن دمای هوای یخچال وظیفه ی ترموستات است. که موجب می شود مواد غذایی داخل یخچال خنک و سالم بماند.

ترموستات با روشن و خاموش کردن کمپرسور یخچال، روند خنک سازی یخچال را انجام می دهد. زمانی که سنسور ترموستات، متوجه شود سرمای یخچال بیش از حد معمول و متعادل است، کمپرسور را خاموش کرده و اگر متوجه شود گرمای یخچال بیش از حد متعادل است، کمپرسور را روشن می کند. این روند خنک سازی یخچال است.

عملکرد اصلی ترموستات این است که دمای یخچال را در محدوده‌ی صحیح 5/4 تا 5 درجه سانتی گراد نگه دارد. در یخچال هایی که بدون برفک هستند، یک ترموستات جدا با تایمر، مسئول کنترل یخ‌زدایی است.

حتما بخوانید:   راهنمای ارور یخچال فریزر کنوود KENWOOD | کد خطای یخچال کنوود

طرز کار ترموستات سه فیش

اجزای ترموستات سه فیش، از کندانسور، کمپرسور، اواپراتور و دستگاه اندازه‌گیری تشکیل شده است. ترموستات سه فیش با کم یا زیاد شدن دمای یخچال مانند دریچه ‌ای است که باز و بسته می‌شود. تا دمای یخچال را متعادل نگه دارد.

زمانی که دمای یخچال به میزان معینی برسد ترموستات سیستم اتصال موتور را از رادیاتور قطع می‌کند. به عبارت دیگر سیستم، کمپرسور را خاموش می‌کند. در این حالت دمای یخچال خنک و متعادل است.

انواع ترموستات سه فیش

دو نوع ترموستات سه فیش برای اتصال وجود دارد. یک اتصال برای سیستم اصلی به کار می رود و یک اتصال مختص خروجی کمپرسور است.

در برخی از کلیدهای ترموستات، اتصال اصلی با دو منبع تغذیه و نور وجود دارد. و در برخی دیگر دو اتصال برای ورودی و نور، و یک اتصال برای خروجی کمپرسور است. نوع اتصال بین کمپرسور و منبع جریان القایی است.

نحوه عملکرد ترموستات سه فیش در یخچال

مشکلات رایج ترموستات سه فیش در یخچال

ترموستات یخچال مانند هر قطعه ی دیگری پس از استفاده طولانی مدت خراب می شود. البته می تواند چند سال بدون مشکل کار ‌کند.

هرگاه دمای یخچال شما مدام در حال تغییر باشد و حالت ثابتی نداشته باشد. یعنی ترموستات یخچال خراب شده است. البته در این حالت یخچال مدت زیادی کار می کند. و مواد غذایی درون آن یخ می زند.

ترموستات برخلاف قطعه های دیگر هیچ گاه قابل تعمیر نیست و پس از خراب شدن باید آن را عوض کنید.

قبل از اینکه ترموستات یخچال فریزر را عوض کنید، یک بار ترموستات را تست کنید. اگر تا پایان مقاله همراه ما باشید روش های تست ترموستات را برایتان توضیح می دهیم.

امکان دارد مواد غذایی تصادفاً به صفحه ترموستات نزدیک شده باشد. و باعث شده دمای یخچال و فریزر حالت ثابتی نداشته باشد.

این روند ممکن است حتی برای یخچال هایی که پنل کنترل دیجیتال دارند نیز اتفاق بیافتد. ممکن است پنل کنترل دیجیتال در اثر ضربه زدن یا تکیه دادن باعث تغییر دمای یخچال و فریزر شده باشد.

روش های تشخیص ترموستات خراب یخچال

اگر هر یک از علائم زیر را در عملکرد یخچال خود مشاهده کردید. حتما به سالم بودن ترموستات یخچال شک کنید.

  1. سرمایش ناکافی: اگر مواد غذایی درون یخچال آن گونه که باید سرد باشد نیست یا دمای یخچال نامناسب است. نشان دهنده مشکل دار بودن ترموستات است.
  2. سرد ‌شدن غیرعادی یخچال: همان طور که می دانیم مواد غذایی برای یخ زدن باید در قسمت فریزر یخچال نگهداری شود. اما اگر دیدید مواد غذایی که درون یخچال قرار داده اید یخ زده است. یعنی ترموستات یخچال شما خراب است.
  3. نوسانات غیر طبیعی دما: دمای عادی یخچال دمایی مابین 5/4 تا 5 درجه سانتی گراد است. اگر دمایی کمتر یا بیشتر از این را مشاهده کردید. حتما ترموستات یخچال دچار مشکل شده است.
حتما بخوانید:   دلایل کار نکردن یخچال جنرال

تست سلامت ترموستات سه فیش یخچال

چگونگی تست ترموستات سه فیش یخچال

اگر شما اطلاعاتی در مورد تست ترموستات یخچال داشته باشید. می‌توانید حتی به جای یک تعمیرکار حرفه‌ای خراب بودن ترموستات یخچال خود را تشخیص دهید.

از طرفی تست کردن ترموستات یخچال، سریع‌ترین کاری است که در زمانی که با خرابی ترموستات مواجه شدید می توانید انجام دهید. این مراحل شامل:

  • مرحله اول : بررسی کردن دمای یخچال و تنظیم آن

قبل از هر کاری دمای یخچال را چک کنید. اگر دمایی که از قبل برای یخچال تنظیم کرده اید بالا نبوده است. اما تمام مواد غذایی که درون یخچال قرار داده اید یخ زده است. پس ترموستات یخچال خراب شده است.

  • مرحله دوم : دسترسی به ترموستات سه فیش

اگر تنظیمات دمای یخچال را چک کردید و درست بود. باید مستقیماً ترموستات را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که برای این کار برق یخچال را از دو شاخه جدا کنید. مواد غذایی درون یخچال را خارج کنید تا به راحتی به ترموستات دسترسی داشته باشید.

چون یخچال خاموش است و فضای داخل آن تاریک است از یک چراغ قوه برای روشنایی فضای داخل یخچال استفاده کنید.

ترموستات در درون یخچال توسط یک صفحه ای از جنس پلاستیک پوشیده شده است. صفحه را جدا کنید تا به سیم کشی ترموستات یخچال دسترسی داشته باشید.

  • مرحله سوم : خوانش ترموستات را بررسی کنید.

ترموستات توسط دو سیم از جنس سرب به یخچال وصل شده است. با دستگاه مولتی متر این دو سیم را جدا کنید تا ترموستات از بدنه ی اصلی یخچال جدا شود. در این حالت می توانید ترموستات را با دو دستگاه مولتی متر و اهم متر تست کنید.

برای تست ترموستات با دستگاه مولتی متر، ابتدا مولتی متر را روی تنظیمات RX1 قرار دهید. پروب های مولتی متر را روی سیم‌ های ترموستات قرار دهید. اگر عددی که روی صفحه می بینید صفر باشد. ترموستات شما خراب شده است و باید عوض کنید.

تست ترموستات یخچال با دستگاه اهم متر نیز مانند روش بالاست. در پایان، سیم ‌های ترموستات را به اهم متر وصل کنید. اگر ترموستات سالم باشد با چرخاندن ولوم ترموستات، دستگاه اهم متر بوق می زند.

  • مرحله چهارم : عملکرد ترموستات را در یک یخچال دیگر امتحان کنید
حتما بخوانید:   چگونه خرابی یخچال سامسونگ را پیدا کنید؟

حتی اگر زمان تست ترموستات با دستگاه مولتی متر عدد صفر را نشان دهد. اما باز این امکان وجود دارد که ترموستات یخچال شما روی یخچال دیگر کار کند. پس می توانید ترموستات را بردارید و دمای یخچال را را روی بالاترین درجه دما تنظیم کنید.

وظیفه ترموستات سه فیش در یخچال

وظیفه ترموستات سه فیش

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم ترموستات قطعه ای است که در تمامی یخچال ها و وسایل گرمایشی کاربرد دارد. به طور کلی هر وسیله ای که نیاز به تنظیم دما داشته باشید به ترموستات نیز نیاز دارد.

به عبارت دیگر از ترموستات به‌ عنوان سنسور دما در یخچال و فریزر استفاده می‌شود. بنابراین می توان تنظیم دمای مورد نیاز یخچال را جزء وظیفه اصلی ترموستات بیان کرد.

نقشه سیم کشی ترموستات ‌های سه فیش

در سیم کشی ترموستات های سه فیش، یک سیم تغذیه به PTC ، یک سیم به ترموستات و یک سیم به کمپرسور وصل می شود.

تعویض ترموستات سه فیش

اگر ترموستات یخچال شما خراب شده است و مجبور به عوض کردن آن شدید. پیدا کردن نمونه ‌ی مشابه با ویژگی ‌های ترموستات قبلی یخچال از نکاتی است که باید به آن توجه کنید.

البته پیدا کردن یک ترموستات با ویژگی دقیق و یکسان ترموستات قبلی کمی محال است. مثلاً پیش می آید که طول لوله ترموستات ها یا سوییچینگ آن ها با هم متفاوت باشد.

در زمان عوض کردن ترموستات خراب، توجه به عملکرد دو ترموستات قبلی و جدید، نکته بسیار مهمی است تا یخچال بتواند همانند قبل دمای مورد نیاز را تنظیم کند.

برای رفع مشکلاتی مثل گرما و سرمای بیش ‌از اندازه ی یخچال و فریزر و هرگونه اختلال در رابطه با بهم خوردن دمای متعادل یخچال، تعویض ترموستات بهترین گزینه است.

نتیجه گیری:

تلاش ما برای تهیه ی این مقاله این بود که نحوه ی کار و نقشه سیم کشی ترموستات سه فیش را در اختیار شما قرار دهیم. به یاد داشته باشید هر زمان مجبور به عوض کردن ترموستات های سه فیش یخچال خود شدید، نمونه‌های با کیفیت و با دوام را از نمایندگی های مجاز مربوط به برند یخچال خود تهیه کنید. در صورتی که خود مهارت لازم برای تعویض ترموستات را ندارید از یک تعمیرکار ماهر بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

ترموستات سه فیش و 4 مرحله تست سلامت آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با ترموستات سه فیش و 4 مرحله تست سلامت آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا