تعمیرات جاروبرقی

راهنمای تعمیرات برس جاروبرقی|تعویض برس جارو برقی

جاروبرقی ابزاری است که دائما مورد استفاده قرار می گیرد و از لوازم بسیار کاربردی است که کار پاکسازی و غبارروبی و نظافت محیط را بسیار آسان می کند. برای جمع آوری گرد و غبار و آشغال های ریز و درشت از تمامی سطوح خانه میتوان از جاروبرقی کمک گرفت. جاروبرقی از اجزای مختلفی نظیر موتور، فیلتر، کیسه جاروبرقی، لوله تلسکوپی و خرطومی، سیم جمع کن، کلید های روشن و خاموش و بُرِس ساخته می شود. در اثر استفاده های مکرر، هر کدام از این قطعات ممکن است دچار فرسایش و آسیب دیدگی شده و نیازمند تعمیر شوند. برس جاروبرقی قطعه ای است که ممکن است به مرور زمان فرسوده و خراب شود، در این مقاله درباره کاربرد قطعه برس جاروبرقی، نشانه های خرابی آن و نحوه عیب یابی و تعمیر آن صحبت خواهیم کرد.

برس جاروبرقی چیست؟

برس جاروبرقی قطعه است که به انتهای لوله استیل تلسکوپی متصل شده و مکش جاروبرقی را از لوله به سطح مورد نظر منتقل می کند. برس جاروبرقی گرد و غبار و آشغال های ریز و درشت را از سطح زمین جمع کرده و وارد لوله جاروبرقی می کند، همچنین با استفاده از لبه های پرز گیر و فرچه، مو و پرز را از سطح زمین جمع آوری کرده و با قابلیت چرخش در زوایای مختلف امکان جارو کشیدن نقاطی که در دسترس نیستند و در زاویه یا کنج قرار دارند را برای ما فراهم می کند.

کاربرد برس جاروبرقی چیست؟

همانطور که گفته شد برس جاروبرقی برای سهولت در جارو کشیدن و جمع آوری آشغال های ریز و درشت و حتی گردوغبار از سطوح مختلف است. برس جاروبرقی با داشتن یک سطح پهن باعث می شود که بتوانید  مساحت بیشتری را در مدت زمان کمتر جارو بکشید و با قابلیت چرخشی که دارد کمک می کند که سطوح غیر قابل دسترس مثل زیر میز یا مبل را هم بتوانید به سادگی جارو بکشید.

نحوه عیب یابی در برس جاروبرقی؟

اگر در زمان جارو کشیدن و استفاده از جاروبرقی متوجه شدید که مکش جاروبرقی کم شده و آشغال ها از روی زمین به خوبی جمع آوری نمی شوند یکی از دلایل آن ممکن است خرابی و یا مسدود شدن برس جاروبرقی باشد. اما ابتدا باید چند نکته را بررسی کنید.

 • میزان پر بودن کیسه جاروبرقی را بررسی کنید و در صورتی که کیسه بیش از حد پر باشد آن را تعویض و یا تخلیه کنید. بیش از حد پر بودن کیسه جاروبرقی باعث کاهش مکش و قدرت جاروبرقی میشود.
 • قسمت های مختلف لوله جاروبرقی مانند لوله تلسکوپی و خرطومی را بررسی کنید هر کدام از این قسمت ها ممکن است دچار گرفتگی و انسداد شده باشند. برای اینکه متوجه شوید لوله دچار گرفتگی شده یا نه، لوله و خرطومی را جدا کنید و یک جسم مانند یک توپ کوچک را وارد لوله کنید اگر توپ از طرف دیگر لوله خارج نشود به معنی مسدود بودن مسیر است، برای برطرف کردن گرفتگی در قسمت لوله و خرطومی میتوانید لوله را تا جای ممکن بکشید و جارو برقی را روشن کنید یا با استفاده از یک تکه چوب بلند یا دسته طِی مسیر لوله جاروبرقی را باز کنید.
 • پس از آن که موارد بالا را بررسی کردید باید سراغ برس جاروبرقی بروید. برای اینکه متوجه شوید که در قسمت برس خرابی و گرفتگی وجود دارد یا نه می توانید  یک توپ یا تیله را وارد برس جاروبرقی کنید که اگر از طرف دیگر خارج شد و وارد لوله شد یعنی برس سالم است و دچار گرفتگی و انسداد نیست اما در غیر این صورت متوجه می شوید که مشکلی در قسمت برس وجود دارد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر جارو برقی متئو Matheo

برس جاروبرقی

روش تعمیر برس جاروبرقی

 • اگر متوجه شدید که در قسمت برس جاروبرقی گرفتگی و انسداد وجود دارد باید آن را برطرف کنید. برس جاروبرقی را جدا کرده و دقت کنید که آشغال یا زباله های کوچک مسیر آن را مسدود نکرده باشند. همچنین در صورتی که مو و پرز در قسمت پرزگیر جمع شده باشد آنها را برداشته و برس را تمیز کنید.
 • اگر برس جاروبرقی به خوبی نمی چرخد ممکن است به دلیل پیچ خوردگی نخ و جمع شدن مو در اطراف دسته برس باشد پس با استفاده از قیچی تمامی موها و نخ ها و پرزها را جدا کنید.
 • اگر با انجام موارد بالا باز هم برس به درستی نچرخد ممکن است تسمه برس دچار فرسایش ، شل شدگی و یا پارگی شده باشد. در صورتی که تسمه خراب و یا پارگی شده باشد و یا برس دچار شکستگی شده باشد لازم است که برس جاروبرقی خود را تعویض کنید. این قطعه قابل تعمیر نیست زیرا قطعات آن یافت نمی شود و در صورتی که بخواهید  شکستگی و خرابی آن را تعمیر کنید  پس از مدت کوتاهی مجدداً از کار افتاده خواهد شد بنابراین لازم است که حتماً قطعه را تعویض کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علائم سوختگی موتور جاروبرقی | تعمیر تخصصی موتور جاروبرقی در محل

چند نکته برای مراقبت از جاروبرقی

 1. در فواصل زمانی کوتاهی پر بودن کیسه جاروبرقی را بررسی کنید. جمع کردن آشغال و خاک در جاروبرقی از طریق مکش هوا به درون کیسه جاروبرقی انجام می شود بنابراین اگر کیسه جاروبرقی بیش از حد پر باشد این عمل به درستی انجام نمی‌شود و به موتور جاروبرقی فشار وارد می شود که در صورت ادامه این فشار موتور دچار سوختگی میشود، پس سعی کنید که در فواصل زمانی کوتاه کیسه را تخلیه و یا تعویض کنید.
 2. هنگام استفاده از جارو برقی بهتر است آن را به یک محافظ برق متصل کنید تا در صورت نوسان برق به جاروبرقی آسیبی وارد نشود.
 3. قسمت سیم جمع کن در جاروبرقی قسمت مهمی است که باید از آن مراقبت کرد. سیم را تا انتها خارج نکنید و در زمان جارو زدن دقت کنید که سیم دچار کشیدگی نشده باشد.
 4. مراقب باشید که حین استفاده از جاروبرقی و زمان جمع کردن جاروبرقی لوله خرطومی دچار خمیدگی و پارگی نشود.
 5. هرچند وقت یکبار مو و پرزهای جمع شده در قسمت برس جاروبرقی را به وسیله قیچی جدا کرده و برس را تمیز کنید.
 6. سطوح خیس و نمدار را به وسیله جاروبرقی، جارو نکشید.
 7. از جمع آوری خاک زیاد مانند شن و ماسه توسط جاروبرقی خودداری کنید.

سخن پایانی

در صورتی که مکش و قدرت جاروبرقی شما کم شد یکی از دلایل آن می تواند گرفتگی و یا خرابی برس باشد که در این صورت لازم است که برس را پاکسازی کنید و اگر مشکل برطرف نشد و یا برس دچار شکستگی شد باید آن را تعویض کنید. توجه به نکات مراقبتی که در بالا ذکر شده می تواند عمر مفید جاروبرقی شما را افزایش دهد.

 

راهنمایی تعمیرات برس جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمایی تعمیرات برس جاروبرقی|تعویض برس جارو برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا