تعمیرات کولر گازی

آموزش جابجا کردن کردن کولر گازی | نکات مهم در جابجایی کولر گازی

آموزش جابجا کردن کولر گازی | نکات مهم در جابجایی کولر گازی، هزینه جابجایی کولر گازی

اگر با نحوه درست جابجا کردن کولر گازی آشنا باشید، به شما کمک خواهد کرد، که کولر گازی شما بدون آسیب دیدن منتقل گردد. چنانچه این کار را به صورت درست انجام ندهید امکان دارد، که هوا به درون سیکل وارد شده و گاز کولر گازی خالی شود. پیشنهاد می‌شود در صورتی که در این زمینه تجربه و دانش کافی ندارید از افراد ماهر و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید، تا کولر گازی شما آسیبی نبیند.

آموزش مراحل جابجا کردن کولر گازی

امکان دارد به دلایل گوناگونی مانند تعمیر کردن کولر گازی یا جابجا کردن منزل مجبور شوید کولر گازی را جابجا کنید. به همین علت در این مواقع بهتر است، که نحوه جابجا کردن کولر گازی را بدانید، تا بتوانید این کار را بدون اینکه گاز کولر گازی را تخلیه نمایید، انجام دهید. در ادامه نحوه انجام دادن این کار را مرحله به مرحله توضیح خواهیم داد.

قبل از جابجا کردن کولر گازی گاز پنل را جمع کنید

برای اینکه بدون تخلیه گاز بتوانید کولر گازی را جابجا نمایید، پیش از انتقال باید گاز را جمع کنید. چنانچه گازی که در  کندانسور وجود دارد را به طور کامل جمع کنید، پس از اینکه کولر گازی را مجددا نصب نمودید، می‌توانید دوباره استفاده نمایید و در این حالت دیگر به شارژ گاز نیاز نخواهد بود. به انجام دادن این کار برخی افراد پمپ دان کردن کولر هم می‌گویند، که به این ترتیب انجام می‌شود:

 • کولر گازی را در حالی که آن را به حالت سرمایش قرار دادید، باید روشن نمایید.
 • چند دقیقه اجازه دهید، که سیکل تبرید در کولر شما کامل گردد.
 • سپس کولر گازی را خاموش نموده و برق آن را قطع نمایید. در صورتی که این کار را انجام ندهید، امکان دارد برد کولر گازی دچار مشکل شود.
 • شیر سرویس درپوشی دارد، که باید آن را باز نمایید. درپوش شیر سرویس روی کندانسور قرار دارد.
 • باید اطمینان حاصل نمایید، که گیج به صورت کامل بسته است و پس از آن شلنگ گیج را بردارید و آن را به شیر سوزنی لوله برگشت وصل نمایید.
 • با استفاده از آچار آلن شیر رفت را با دقت و احتیاط ببندید.
 • به عقربه گیج توجه کنید و تا رسیدن به ۱۰psi این کار را انجام دهید.
 • در این مرحله شیر سرویس لوله برگشت باید بسته شود، تا فشار به مقدار زیر صفر برسد.
 • وقتی که شیر به طور کامل بسته شد، دستگاه خود را خاموش نمایید.
 • وقتی دستگاه به طور کامل خاموش شد، گاز را به طور کامل جمع شده است و شما برای جابجا کردن کولر گازی می توانید به مرحله بعد بروید.
حتما بخوانید:   دلایل برق دار شدن بدنه کولر گازی چيست؟

پنل‌ها را جدا کرده و باز کنید

در این مرحله باید پنل های کولر گازی را برای جابجا کردن دستگاه باز کنید و به محل مورد نظر منتقل نمایید. این مرحله برای مواقعی می‌باشد، که می‌خواهید کولر گازی را به طور کامل جابجا کرده و در محل دیگری نصب نمایید. دقت داشته باشید، که لوله ها و کابل ها را کاملاً باز کنید و هیچ چیزی را جا نگذارید.

کولر

برای جابجا کردن کولر گازی چه ابزاری نیاز است؟

برای اینکه گاز کولر را جمع کنید، فقط آچار آلن نیاز خواهد بود، که باید با ظرفیت کولر گازی شما متناسب باشد. همچنین بهتر است، که گیج فشار در دسترس باشد، تا بتوانید زمان بسته و باز کردن شیر ها را تنظیم نمایید.

برخی از افراد فقط با زمان‌بندی این کار را می‌کنند و به گیج فشار نگاه نمی‌کنند. به این معنا که کولر را برای مدت پانزده دقیقه با حالت سرمایش روشن می کنند و شیر رفت را می بندند. وقتی که سی ثانیه گذشت، شیر سرویس برگشت را می بندند. چنانچه در زمان درست این کار انجام شود، برای اسپیلت یا کولر گازی مشکلی پیش نخواهد آمد. چون اگر بعد از اینکه شیر ها را بستید، کولر گازی بیش از اندازه روشن بماند، کولر شما آسیب خواهد دید.

در این مرحله بهتر است، که فردی در کنار شما باشد، تا وقتی که شیرها را می بندید و گاز را جمع می‌کنید، کولر را بلافاصله خاموش نمایید. پس از آن باید از پایه های فلزی و لوله های ارتباطی یونیت خارجی را جدا نمایید و به محل جدید منتقل کنید. در صورتی که در این زمینه آگاهی و دانش کافی ندارید، برای جابجا کردن کولر خود باید از خدمات جابجایی اسپیلت و کولر گازی استفاده نمایید، تا کولر گازی شما آسیبی نبیند.

آموزش جابجا کردن کندانسور کولر گازی

در برخی مواقع نیاز است، که فقط پنل خارجی جابجا شود و به دلایل گوناگون بخواهید، که پنل خارجی را جابجا کنید. در این شرایط باید مرحله هایی که برای جمع نمودن گاز کولر گازی توضیح دادیم را مجدداً به صورت کامل و با دقت انجام دهید، تا بدون تخلیه گاز جابجا کردن کولر گازی را به سرانجام برسانید.

حتما بخوانید:   شارژ کولر گازی هایسنس | مراحل شارژ کولر گازی هایسنس

پس از آن باید پنل خارجی را باز کنید. اگر می خواهید، که به صورت دائمی این انتقال را انجام دهید بهتر است، که محل قبل ایزوگام شود. در صورتی که نیاز بود، می توان پایه دیواری نصب کرد. برای این جابجایی نیاز به استفاده از آچار مخصوص خواهد بود. در غیر این صورت آسیب هایی به لوله ها وارد خواهد شد. وقتی پنل خارجی را حمل می کنید باید دقت داشته باشید، که آن را همواره به صورت ایستاده و عمودی حمل نمایید.

آموزش جابجا کردن پنل درونی کولر گازی

اگر نیاز است، که پنل داخلی کولر گازی جابجا شود، علاوه بر باز کردن پنل داخلی باید در قسمت پشت کولر گازی سینی را نیز باز کنید. در این شرایط باید مجموعه را به مکان مورد نظر انتقال داده و دوباره لوله کشی انجام شود. با استفاده از انبردست باید پنل کولر گازی را از دیوار جدا نمایید و پس از آن به وسیله آچار مسیر لوله مسی رفت را ببندید.

در قسمت پایین اتصال بهتر است، که ظرف قرار داده شود، تا وقتی آب خارج می شود، درون آن بریزد و محیط کثیف نشود. حالا باید کولر گازی خود را برای چند دقیقه روشن کنید، تا از تمام یونیت خارجی، داخلی و لوله های مسی گاز به طور کامل خارج شود. حالا باید لوله برگشت گاز را بسته و کولر گازی را خاموش نمایید.

کولر

نکات مهم در جابجایی کولرهای گازی

 • وقتی که کولر گازی را منتقل کرده و جابجا می نمایید، باید از لوله های مسی مراقبت ویژه کنید، تا آسیبی نبیند.
 • دقت داشته باشید، که به خوبی مسیر لوله ها را ببندید، تا از اجسام یا گرد و خاک وارد آن نشود.
 • حتماً باید از اتصالات و اجزای واحد داخلی مراقبت کنید، که گرد و خاک وارد آنها نشود.
 • وقتی که لوله ها را انتقال می دهید، بهتر است، که آنها را به صورت حلقه کنید، تا بهتر از آنها بتوانید نگهداری کنید.
 • وقتی پنل خارجی را جابجا می کنید، همواره باید آن را به صورت ایستاده و عمود حمل کنید.

هزینه جابجا کردن کولر گازی

عوامل مختلفی در هزینه جابجایی کولر گازی موثر می باشند، که در این قسمت به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

حتما بخوانید:   نکات مهم به هنگام جابجا کردن کولر گازی

اولین مورد ظرفیت کولر گازی می باشد، که در هزینه جا به جایی آن نقش زیادی دارد. برای نمونه هزینه نصب و باز کردن مجدد کولرهای گازی ۹۰۰۰ در مقابل هزینه نصب و باز کردن کولر های ۳۶۰۰۰ کمتر خواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که در هزینه جابجایی کولر گازی موثر است، مکان نصب جدید کولر گازی و مکان نصب فعلی آن می باشد. به عنوان مثال کولرهای گازی که روی آنها کندانسور نصب گردیده است، به چه صورت جابه جا می‌شود و کولر های گازی که بر روی زمین یا دیوار نصب می شوند، به صورت کامل با یکدیگر متفاوت می باشند و همچنین هزینه جابجایی آنها نیز متفاوت خواهد بود.

مقدار لوله مسی که لازم خواهد بود، نیز بر هزینه جابجایی کولر های گازی موثر می باشد. چنانچه کولر گازی شما در اتاق قرار دارد و کندانسور آن در تراس است، برای وصل کردن دو واحد از مقدار کمی لوله مسی استفاده می‌گردد، اما چنانچه در محل جدید بالکن وجود نداشته باشد، نصاب به ده متر لوله مسی نیاز خواهد داشت و این هزینه جز هزینه های جابجایی کولرگازی محسوب می شود.

یکی دیگر از موارد موثر در هزینه های جابجایی کولر گازی این است، که از چه افرادی برای این کار کمک می گیرید. افرادی که در این زمینه مهارت و تجربه زیاد تری دارند، دستمزد شان نسبت به افراد مبتدی قطعاً بیشتر خواهد بود.

هزینه های باز کردن کولر، جمع کردن گاز دستگاه، نصب مجدد کولر در محل مورد نظر، سرویس کولر، لوله مسی و شارژ کردن گاز کولر گازی از دیگر مواردی می باشند، که در هزینه جابجایی کولر های گازی تاثیر زیادی دارند.

سخن تکمیلی

در برخی مواقع به دلایل گوناگون نیاز است، که کولر گازی به محل جدید منتقل شود. در این صورت باید از افراد متخصص برای جابجایی کولر گازی خود کمک بگیرید، تا بدون اینکه به کولر شما آسیب و صدمه‌ای وارد شود، این کار به صورت اصولی انجام شود. جابجا کردن کولر گازی از جمله کارهای بسیار حساس می‌باشد، که با کمترین بی احتیاطی و بی توجهی به نکات در این رابطه، به کولر گازی شما آسیب ها و صدمات زیادی وارد خواهد شد، که در برخی مواقع این آسیب ها جبران ناپذیر خواهند بود.

31

آموزش جابجا کردن کولر گازی | نکات مهم جابجایی کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش جابجا کردن کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x