حیوانات

درمان اسهال و خواب آلودگی عروس هلندی

 عروس هلندی از محبوب ترین گروه پرندگان خانگی به حساب می آید عروس هلندی می تواند با صدا و ظاهر زیبای خود اوقات فراغت شما را پر کرده و ساعت ها شما را سرگرم کند بدیهی است حیوان خانگی نیازمند به نگهداری است و اگر در نگهداری آن سهل انگاری شود ممکن است به آنها صدمه برسد عروس هلندی نیز از این قضیه مستثنی نیست بیماری‌های گوناگون جان عروس هلندی شما را تهدید می کند از جمله این بیماری را که ممکن است باعث مرگ عروس هلندی شما شود بیماری اسهال است اما جای نگرانی نیست اگر اسهال عروس هلندی به موقع تشخیص داده شود و شما به موقع اقدام به درمان کنید این بیماری قابل درمان است برای اطلاع از نحوه تشخیص این بیماری با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

چگونه اسهال عروس هلندی خود را تشخیص دهیم

تشخیص اسهال از طریق فضولات عروس هلندی می تواند چالش برانگیز باشد فضله عروس هلندی در زمان عادی شامل بخش های جامد نیمه جامد و مایع است اما در حالت بیماری مدفوع به شکل مایع و مخلوطی از اورات و ادرار در می آید.

عروس هلندی در زمان اسهال چه علایم دیگری می‌تواند داشته باشد؟

علاوه بر مایع بودن حالت مدفوع اسهال عروس هلندی علائم دیگر نیز می‌تواند داشته باشد برخی از مهمترین آنها را در ادامه این مقاله برای شما شرح می دهیم:

 • کثیفی: هنگام اسهال در عروس هلندی اطراف مخرج ممکن است حالت کثیفی به خود بگیرد
  کاهش اشتها: اگر از اشتهای عروس هلندی شما به طور ناگهانی کاسته شود می‌توان آنرا از علائم وجود اسهال در عروس هلندی دانست.
 • بی حالی:در هنگام اسهال عروس هلندی ممکن است انرژی و گوشه گیر شود.
 • خواب آلودگی: با کاهش انرژی در زمان اسهال و بی حوصلگی عروس هلندی حالت خواب آلودگی به خود می‌گیرد
  استفراغ و ترشح مایعات از سوراخ بینی و چشم: در زمان اسهال عروس هلندی شما شاهد استفراغ و ترشح مایعات از از چشم ها و دماغ او خواهید بود.
 • وجود خون در مدفوع: از مهمترین علایم وجود اسهال در پرندگان وجود خون در مدفوع است این حالت زمانی رخ می‌دهد که چند وقت از زمان اسهال بودن عروس هلندی گذشته باشد. 

ac image rU1662806544iT 2

 

 

علت اسهال در عروس هلندی چیست؟

حال که با علائم وجود اسهال در عروس هلندی آشنا شدید بهتر است با علت آن نیز آشنا شوید تا بتوانید سریعتر پرنده خود را مداوا کنید اسهال در عروس هلندی می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد ما در ادامه مهمترین آنها را برای شما شرح می دهیم:

تغییر در رژیم غذایی و مواد مصرفی: تغییر ناگهانی در رژیم غذایی عروس هلندی باعث ایجاد اسهال می‌شود اگر می خواهید مواد مصرفی پرنده را تغییر دهید بهتر است این کار را با صبوری انجام دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش نگهداری از سگ گرگی | نژاد های مختلف سگ گرگی

کاهش کیفیت غذا: از دیگر دلایل وجود اسهال در عروس هلندی می توان به کیفیت مواد غذایی اشاره کرد مواد مصرفی می تواند تضمین کننده سلامت پرنده شما باشد.

فشار روانی :از دیگر دلایل اسهال عروس هلندی فشار روانی است اگر محیط زندگی عروس هلندی شما شما سر و صدای زیادی دارد و بهتر است عروس هلندی را آرام تری ببرید.

ویروس ها و بیماری باکتریایی: ویروس ها و باکتری ها ممکن است در عروس هلندی بیماری ایجاد کند.

التهابات کبدی و انگل ها :از دیگر دلایل اسهال می‌توان به التهابات حاد کبدی و انگل ها اشاره کرد این بیماری ها ساختار گوارش عروس هلندی را هدف قرار می دهند.

چه هنگام اسهال عروس هلندی زیاد جدی نیست؟

 

گاهی وجود اسهال در پرنده نگران کننده نیست و ممکن است عروس هلندی به دلیل پرخوری و ناسازگاری برخی از غذاها اسهال شود توجه داشته باشید اگر اسهال بیشتر از یک روز به طول بکشد و از شدت آن کاسته نشود فورا به دامپزشک مراجعه کنید.

مراقبت های خانگی پس از درمان اسهال توسط دامپزشک

درمان اسهال عروس هلندی توسط شما در خانه ممکن نیست هر گام اشتباه شما جان عروس هلندی را به خطر می اندازد بنابراین عروس هلندی را در زمان بیماری به دامپزشک ببرید تا آن را معاینه و داروهای مورد نیاز را برای آن تجویز کند اما این پایان کار نیست عروس هلندی شما پس از رفتن به دامپزشک نیازمند مراقبت هایی است که ما در ادامه آنها را برای شما شرح می دهیم:

 • به توصیه های دامپزشک توجه کنید و آنها را اجرا کنید.
 • اگر دامپزشک تشخیص داد به سیستم ایمنی پرنده آسیب رسیده است با دادن غذاهای مقوی سیستم ایمنی آن را تقویت کنید.
 • رژیم غذایی که دامپزشک برای عروس هلندی به شما داده است را جدی بگیرید به طور کلی میوه و سبزی باعث شل شدن مدفوع پرندگان می‌شود.
 • محل زندگی عروس هلندی را با مشورت پزشک گرم نگه دارید.
 • سرو صدای اضافی را از محیط زندگی عروس هلندی حذف کنید.
 • آب مصرفی عروس هلندی و مداوم عوض کنید.
 • گر پرند شما به اندازه کافی آب نمی نوشد یا انرژی کافی ندارد با دامپزشک تماس بگیرید.

 

آیا خواب و خواب آلودگی عروس هلندی می تواند در اثر اسهال باشد ؟

عروس هلندی در طول روز به اندازه ۱۴ ساعت می‌خوابد البته باید توجه داشت این مقدار ساعت می تواند در اثر عواملی تغییر کند یک از دلایل خواب آلودگی عروس هلندی شما می تواند اسهال باشد همانطور که در قسمت های قبل این مقاله ذکر کردیم در زمان اسهال انرژی پرنده کاسته می‌شود و دیگر پرنده رمق کافی برای حرکت را ندارد بنابراین عروس هلندی در زمان اسهال با خواب سعی در حفظ انرژی خود دارد.

1563968618 U6iH8 2

کدام مواد برای رفع اسهال عروس هلندی مناسب اند؟

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید اطلاعاتی راجب مواد تاثیر گذار بر رفع اسهال عروس هلندی کسب کنید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

 • سرکه سیب:از مواد در دسترس که تقریبا در هر ای می توان آنرا پیدا کرد  به سرکه سیب اشاره کرد سرکه سیب گوارش عروس هلندی را بهبود می بخشد و در هضم غذا به او کمک می کند.
 • سیب:از میوه های مورد علاقه عروس هلندی می توان به سیب شیرین اشاره کرد سیب با خاصیتی که دارد گوارش پرنده را بهبود می بخشد توجه داشته باشید تکه سیبی که در دسترس عروس هلندی می گذارید نباید بیشتر از دو ساعت در محیط قرار گیرد زیرا باکتری های مضری را جذب خود می کند و عروس هلندی با خوردن این باکتری ها بیمار می شود نکته قابل ذکر دیگر که نیاز است به آن توجه داشته باشید این است که دانه های سیب دارای سم سیانید هستند بنابراین نگذارید عروس هلندی دانه ها را ببلعد.
 • پروبیوتیک:از دیگر موادی که در هنگام اسهال برای عروس هلندی توسط دامپزشک توصیه می شود می توان به پروبیوتیک ها اشاره کرد پروبیوتیک ها به تقویت سیستم گوارش پرنده کمک شایانی می کنند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین نژاد سگ برای نگهداری در آپارتمان

سوالات عموم مردم در مورد اسهال عروس هلندی

 

در ادامه ما به برسی برخی از سوالات رایج در مورد عروس هلندی و اسهال آن می پردازیم.

آیا سالمونلا موجب اسهال عروس هلندی می شود؟از باکتری های مضر که بر سلامت گوارش عروس هلندی تاثیر می گذارد و موجب اسهال پرنده می شود باکتری سالمونلا است باکتری سالمونلا می تواند از طریق مدفوعات و بزاق پرنده ی  بیمار به عروس هلندی منتقل شود

مقاومت عروس هلندی سرلاکی در برابر بیماری اسهال چقدر است؟ به طور معمول عروس هلندی های سرلاکی بالغ می توانند از پس بیماری های گوناگون از قبیل اسهال جان سالم بدر ببرند اما عروس هلندی هایی که بسیار جوانند و سیستم ایمنی آنها هنوز قوی نشده ممکن است جانشان را از دست بدهند.

بررسی مضر بودن مدفوع عروس هلندی برای انسان

جالب است بدانید مدفوع عروس هلندی برای انسان مضر است و در آن باعث ایجاد بیماری پسیتاکوز می گردد که علایمی شبیه به آنفولانزا دارد اما به ندرت پیش می آید کسی به این بیماری مبتلا شده باشد.

آیا تشخیص بیمار بودن عروس هلندی از رنگ فضولات امکان پذیر است؟پاسخ ما به این سوال مثبت است مدفوعات عروس هلندی با مواد مصرفی او در ارتباط مستقیم است بنابراین تغییر در رنگ فضولات و حالت فیزیکی آن می تواند نشان دهنده بیمار بودن پرنده باشد.

سخن آخر

امروزه بسیاری از ما برای پر کردن اوقات فراغت خود اقدام به سرپرستی حیوانات می کنیم اما پس از گذشت چند روز از توجه ما نسبت به حیوان کاسته می شود باید این را بدانیم گرفتن حیوان به سرپرستی مسئولیت سنگینی را بر دوش ما قرار می دهد هر حیوان نیازمند تمام توجه ما است و نباید آن را به حال خود رها کنیم . امیدواریم از مطالعه این مقاله نهایت لذا و بهره را برده باشید اگر پیشنهاد و یا انتقادی دارید می توانید آن را با ما در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید.

درمان اسهال و خواب آلودگی عروس هلندی

امتیاز سر دبیر

مجموع امتیازات

درمان اسهال و خواب آلودگی عروس هلندی

امتیاز کاربر: ۲.۱۷ ( ۳ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا