مجله لوازم خانگی

عیب‌یابی و تعمیر بخاری برقی|مشکلات رایج بخاری برقی

عیب‌یابی و تعمیر بخاری برقی|مشکلات رایج بخاری برقی، روشن نشدن بخاری برقی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

بخاری ها انواع گوناگونی دارند، که هر کدام از آنها کاربرد خاصی دارند. از جمله این بخاری ها بخاری های برقی است، که با المنت‌هایی که داخل آنها تعبیه شده است، محیط را گرم می‌کند. این بخاری با برق کار می کند و حرارت را به محیط منتقل می کند. بخاری های برقی برای مکان هایی که زیاد بزرگ نیستند، کارآمدتر بوده و اتاق های کوچک را به راحتی گرم می کند. بخاری های برقی در حین استفاده امکان دارد، که با ایراد ها و مشکلاتی رو به رو شود. در این صورت نیاز به عیب یابی و تعمیر بخاری برقی خواهید داشت. در این مقاله مشکلات و ایرادات رایج بخاری برقی را مورد بررسی قرار داده و راه های برطرف کردن آنها را می خواهیم گفت.

اجزای مختلف بخاری برقی

برای اینکه بتوانید بخاری برقی را به صورت صحیح و اصولی عیب یابی و تعمیر کنید، باید اجزای گوناگون آن را بشناسید و نحوه عملکرد هر کدام از آنها را بدانید. در بخاری های برقی ساختار و اجزای آنها با هم متفاوت می باشد. ولی در همه آنها برخی از قطعه ها به صورت مشترک وجود دارد. در ادامه این قطعات را معرفی می‌کنیم.

 • فن بخاری برقی: در بیشتر بخاری برقی ها فن وجود دارد و با استفاده از فن، بخاری های برقی، گرمایی که تولید می کنند را به محیط منتقل می کنند.
 • ترموستات بخاری برقی: از قطعه های بسیار مهم در بخاری های برقی ترموستات می باشد و در بیشتر این محصولات از ترموستات استفاده شده است. ترموستات در بخاری برقی موجب می گردد، که المنت ها ایمنی داشته باشند و در دمای مورد نظر شما گرم شوند.
 • کلید بخاری برقی: در همه بخاری برقی ها کلید وجود دارد. برای اینکه بتوانید دستگاه را روشن و خاموش کنید، می توانید از آن استفاده کنید. در بعضی از بخاری برقی ها بیش از یک کلید وجود دارد، که برای تنظیم کردن بخاری برقی در حالت های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.
 • بدنه بخاری برقی: بدنه بخاری برقی ها امکان دارد، که از جنس پلاستیک و یا فلز باشد.
 • سیم کشی بخاری برقی: برای اینکه المنت ها برق داشته باشند و کلیدهای بخاری برقی کار کنند، سیم کشی درون بخاری برقی انجام می‌شود، تا اجزای گوناگون به یکدیگر متصل شده و عمل کنند.
حتما بخوانید:   تفاوت بین غذا ساز و مخلوط کن | نکاتی که در هنگام خرید غذا ساز و مخلوط کن باید بدانید

بخاری برقی

عیب‌یابی و تعمیر بخاری برقی

وقتی که عملکرد بخاری های برقی دچار اختلال می شود، تعمیر کردن آنها در مقایسه با خرید محصول جدید، صرفه اقتصادی بیشتری خواهد داشت. اگر از بخاری برقی به خوبی مراقبت کنید، دیگر نیاز به پرداخت هزینه زیاد برای عیب یابی و تعمیر کردن و یا خریدن دوباره آن نخواهید داشت. در ادامه، اطلاعات خوبی در مورد نحوه عیب یابی کردن بخاری برقی در اختیارتان قرار می دهیم.

روشن نشدن بخاری برقی

وقتی که بخاری برقی شما روشن نمی شود، لازم خواهد بود، که اجزا و قطعات گوناگون آن مورد بررسی قرار بگیرد. چون این مشکل دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، که برای عیب یابی کردن دستگاه باید آنها را دنبال نمایید، تا بتوانید آنها را برطرف کنید:

 1. ممکن است پریز برقی که بخاری برقی را به آن متصل نمودید برق نداشته باشد و یا برق آن ضعیف باشد. با استفاده از فازمتر می توانید پریز برق را مورد بررسی قرار دهید. اگر برق ضعیف باشد، بخاری برقی نمی تواند روشن شود. برای اینکه المنت بخاری برقی بتواند گرم شود، به برق بدون نوسان و ثابتی نیاز خواهد داشت.
 2. این احتمال نیز وجود دارد، که سیم یا دو شاخه بخاری برقی مشکل داشته باشد. دو شاخه هایی که در بخاری برقی استفاده می شود، وقتی به پریز زده می شوند احتمال دارد به علت فشار، مشکلی برای آن پیش آید.
 3. ممکن است که نول یا فاز از ترمینال دستگاه جدا شده باشد و یا دچار قطعی شده باشد. در بخاری برقی این مشکل بسیار رایج است و به علت زیاد جابجا کردن بخاری برقی به وجود می آید. در این صورت سیمی که از محل خود جدا شده و یا قطع شده است را باید به مکان خود وصل نمایید و همه اتصالات را با دقت بررسی نمایید.
 4. خراب بودن المنت ها از دیگر دلایل روشن نشدن بخاری برقی می باشد. در این شرایط تنها راهکار، عوض کردن المنت ها می باشد. اگر از المنت ها به صورت صحیح نگهداری نشود، آسیب دیده و می سوزند.

بخاری برقی

بخاری برقی صدای غیر طبیعی دارد

 1. صدای زیاد بخاری برقی امکان دارد، که به دلیل لوله های گرمایشی باشد، که یا به شیوه صحیح نصب نشده اند و یا دچار انسداد شده اند. وقتی که خرابی و یا انسداد در آنها مشاهده نمودید، باید لوله ها را تمیز کنید و یا در صورت لزوم آنها را عوض نمایید.
 2. در برخی مواقع وقتی پمپ آب کار می‌کند موجب ایجاد صدای بلند در بخاری برقی می گردد. در این شرایط باید پمپ آب را بررسی نمایید، که به صورت صحیح نصب شده باشد و پایه پمپ آب محکم باشد. چنانچه پمپ آب به صورت درست نصب نشده است، باید آن را باز کنید و مجددا نصب نمایید. اگر پمپ آب خرابی و ایراد دارد بهتر است، که آن را عوض کنید.
 3. در بعضی از مدل های بخاری ها برقی فن وجود دارد، که گرمای تولید شده توسط المنت را منتقل می کند. وقتی که این فن در حال کار کردن باشد، احتمال شنیده شدن صدای بلند از دستگاه وجود دارد. فن باید به صورت صحیح نصب شده و مشکلی نداشته باشد.
حتما بخوانید:   راهنمای خرید آون توستر و انواع مختلف آن

بخاری برقی بو می‌دهد

 1. بوی نامطبوع بخاری برقی احتمال دارد، که به تمیز نبودن قسمت های درونی آن مربوط باشد. باید این قسمت ها را مورد بررسی قرار دهید و اگر آلاینده و ذراتی مثل گرد و غبار و پوست حیوانات در آن وجود داشت، احتمالاً موجب بوی ناخوشایند در بخاری برقی شده‌اند. در این صورت باید با استفاده از دستمال مناسب و پاک کننده های ملایم داخل بخاری برقی را با احتیاط تمیز نمایید.
 2. خراب بودن هر کدام از قطعات بخاری برقی می تواند موجب ایجاد بوی نامطبوع در این دستگاه شود. برای اینکه بوی بد بخاری برقی را برطرف کنید، می‌توانید از عصاره های گوناگون و اسپری ها استفاده نمایید.

بخاری برقی

بخاری برقی گرم نمی شود

 1. از قطعات مهمی که دمای بخاری برقی را کنترل می کند، ترموستات این دستگاه می باشد. در صورتی که بخاری برقی شما گرم نمی شود، باید ترموستات را مورد بررسی قرار دهید و ببینید، که بر روی حرارت مناسب قرار گرفته است و یا خیر. اگر عملکرد ترموستات مختل شده باشد، احتمالاً این قطعه خراب بوده و نیاز به تعویض خواهد داشت.
 2. یکی دیگر از قسمت های که باید با بروز این مشکل آن را مورد بررسی قرار دهید، بخش گرمایش کننده بخاری برقی می باشد. در صورتی که این بخش دچار ایراد و خرابی شده است، باید اقدام به تعمیر و یا عوض کردن آن کنید.
 3. اگر بخاری برقی شما گرم نمی‌کند، باید اتصالات الکتریکی آن و قطعاتی که به یکدیگر متصل هستند را بررسی نمایید. چنانچه اتصالات الکتریکی ضعیف باشند، نیاز به تعمیر خواهند داشت.
حتما بخوانید:   راهنمای خرید ترازوی آشپزخانه| معرفی بهترین مدل های ترازوی آشپزخانه

دود از بخاری برقی دود می‌کند

 1. اگر فیلتر بخاری برقی کثیفی و خرابی داشته باشد موجب می‌شود، که بخاری برقی شما دود کند. بنابراین باید فیلتر دستگاه خود را بررسی نموده و از نصب درست آن و تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 2. چنانچه مسیر خروجی هوا در بخاری برقی دچار انسداد و گرفتگی شده باشد، موجب دود کردن بخاری برقی خواهد شد. بنابراین از تمیز بودن خروجی هوا باید مطمئن شوید.
 3. در صورتی که لوله های بخاری برقی گرفتگی داشته باشند، موجب تولید شدن دود از بخاری برقی خواهد شد. بنابراین سالم و تمیز بودن لوله های بخاری برقی را بررسی نمایید.
 4. فشار بخار در بخاری های برقی باید در حد مناسب باشد. در غیر این صورت فشار بیش از اندازه احتمال ایجاد دود در بخاری برقی را بیشتر می کند.

بخاری برقی ایجاد بخار نمی‌کند

 1. وقتی که درون مخزن بخاری برقی آب به اندازه کافی وجود نداشته باشد، دستگاه شما بخار نمی سازد. بنابراین در این شرایط باید درون مخزن دستگاه آب بریزید.
 2. اگر قطعاتی مانند سوئیچ، نوک بخار و یا بخش گرمایشی بخاری برقی دچار ایراد شوند، موجب خواهد شد، که بخاری برقی ایجاد بخار نکند، که باید در کمترین زمان ممکن قطعه هایی که دچار اختلال شده اند را عوض کرده و قطعه جدید را جایگزین نمایید.
 3. اگر سیم های بخاری برقی خراب باشند موجب می شوند، که بخاری برقی شما بخار نسازد، که در این شرایط باید سیم جدید نصب نمایید.
 4. از دیگر عواملی که موجب می شود بخاری برقی بخار نسازد، خراب بودن فیوز بخاری برقی است. اگر ویروس بخاری برقی شما ایراد و مشکل پیدا کرده است، باید آن را عوض نمایید.

سخن تکمیلی

در این مقاله ایرادات و مشکلات رایج بخاری برقی را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای برطرف کردن آنها را ارائه دادیم. در صورتیکه دانش و تخصص لازم در زمینه تعمیرات ندارید، امکان دارد، که به بخش های دیگر دستگاه خودتان آسیب بزنید. بنابراین پیشنهاد می‌شود، که در این شرایط از تعمیرکاران و تکنسین متخصص برای عیب یابی و تعمیر بخاری برقی خود استفاده کنید. در صورتی که در نگهداری و استفاده از بخاری برقی نکات ایمنی را رعایت نمایید، دستگاه شما عمر مفید بیشتری خواهد داشت و با مشکلات و خرابی های کمتری مواجه می‌گردد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

عیب‌یابی و تعمیر بخاری برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه عیب‌یابی و تعمیر بخاری برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x