تعمیراتتعمیرات تلویزیون

علامت های خراب شدن بک لایت تلویزیون سونی چیست ؟

برای اینکه ما بتوانیم به راحتی تصاویری که در تلویزیون نمایش داده می شود را تماشا کنیم ، احتیاج به منبع نور داخلی خواهیم داشت به نوری که در پس زمینه تلویزیون وجود دارد بک لایت گفته می شود ، بک لایت ها در تلویزیون  LED  به صورت موازی و سری قرار گرفته اند . اگر که یک لامپ از بک لایت آسیب ببیند یا خراب شود کل بک لایت از کار خواهد افتاد ، بک لایت هایی که در تلویزیون های LED به کار رفته است از فلورسنت تشکیل می شود که این قطعه با برد اینورتور کار می کند .

لامپ های فلورسنت دو مشکل بسیار بزرگی دارند :
  1. گرمای زیاد
  2. توان مصرفی نسبتا بالا

وقتی تلویزیون در حال کار کردن باشد حرارت در این قسمت باعث به وجود آمدن استهلاک در قطعات دیگر تلویزیون می شود. اگر که این قطعه دچار خرابی شود یا برد آن بسوزد تلویزیون دیگری هیچ تصویری پخش نخواهد کرد در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم رایج ترین علائم خرابی بک لایت تلویزیون های سونی را بررسی کنیم پس تا ادامه مقاله با ما همراه باشید.

دلایل خرابی بک لایت تلویزیون سونی

خراب شدن بک لایت در همه تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی بسیار شایع است اولین سوالی که شما بعد از خراب شدن تلویزیون خود می کنید این است که دلیل خرابی بک لایت تلویزیون سونی چیست؟

مهمترین دلیل خرابی بک لایت می‌تواند تمام شدن عمر لامپ های فلورسنت در تلویزیون های LCD و لامپ های ال ای دی در تلویزیون های LED باشد عوامل دیگری هم می تواند باعث بروز این مشکل شود که مهمترین آن استفاده غلط از تلویزیون است اگر شما برای مدت طولانی و مداوم تلویزیون را روشن بگذارید باعث خرابی بک لایت تلویزیون سونی شما خواهد شد و دلیل دیگری که می تواند باعث خرابی بک لایت شود استفاده از قطعات نامرغوب می باشد البته دلایل سوختن بک لایت در تلویزیون های مدل مختلف متفاوت است ما در این مقاله دلایل سوختن بک لایت تلویزیون سونی را مورد بررسی قرار می دهیم.

حتما بخوانید:   آموزش کامل حل مشکل پرش تصویر تلویزیون

دلایل سوختن بک لایت تلویزیون های سونی

بک لایت تلویزیون سونی

بک لایت ها از لامپ هایی تشکیل شده اند که دارای طول عمر مشخصی می باشند . اگر که لامپ های بک لایت در تلویزیون های ال ای دی خراب شود و یا لامپ های فلورسنت در تلویزیون های ال سی دی به مشکل بخورد بک لایت خواهد سوخت. ما باید مواردی را رعایت کنیم که عمر لامپ ها در بک لایت بیشتر شود. بعضی اوقات دلیل سوختن بک لایت خراب شدن مدار آن می باشد . این مشکل در زمانی اتفاق خواهد افتاد که بک لایت بر اثر یک صدمه الکتریکی تحریک  شده باشد.

اگه خودتان تلویزیون سونی را باز کرده اید و قطعه یا پیچی را با پیش گوشی سفت کرده‌اید امکان دارد بر اثر سایش، خطوط مدار الکتریکی را که روی برد وجود دارد را از بین برده باشید. مانند بستن پیچ بزرگ در این شرایط بک لایت نمی تواند به ال ای دی منتقل کند.

نشانه های خراب شدن بک لایت تلویزیون سونی

شما برای اینکه مطمئن شوید بک لایت تلویزیون شما سوخته است حتما آموزش هایی را که در پایین بیان می کنیم را انجام دهید:

تلویزیون روشن کرده و تمامی چراغ های اتاق خود را خاموش کنید. چراغ قوه را روشن کنید و روی صفحه بگیرید ببینید اگر که تصویر ایجاد شد پس بک لایت تلویزیون سونی شما خراب شده است.

اگر که بک لایت تلویزیون سونی شما خراب شده است شما شاهد موارد زیر خواهید بود:

  1. وجود نقطه های تاریک در صفحه تلویزیون سونی شما
  2. وجود نقطه های نورانی در صفحه تلویزیون سونی شما
  3. سیاه یا تاریک شدن بخشی از تلویزیون سونی
  4. قطع و وصل شدن مداوم تصویر
  5. صدا وجود دارد اما تصویر سیاه است.

اگر که عوامل بالا در تلویزیون شما وجود دارد حتماً مشکل تلویزیون خود را حل کنید.

آیا می شود بک لایت تلویزیون سونی را تعمیر کرد؟

اگه که خرابی بک لایت تلویزیون شما منبع تغذیه آن باشد می توان آن را تعمیر کرد . به طور معمول این اشکال از ترانزیستورهایی که قدرت کم دارند، مدار های اینورتور ولتاژ بالا، شوک حرارتی که بر روی مدار می باشد باعث شکستن اتصالات لحیم خواهد شد. اما حل کردن این مشکل می تواند فقط برای یک مدت کوتاه کارایی داشته باشد و بهتر است که بک لایت تلویزیون سونی خود را تعویض کنید.

روش عوض کردن بک لایت تلویزیون های سونی

همانطور که در مطالب قبل

بک لایت تلویزیون سونی

ی برای شما بیان کردیم تلویزیون های ال سی دی، تصویر را به وسیله سیستم نور فیلتر شده توسط بک لایت تلویزیون، در پشت نمایشگر، نشان می دهد . اگر بک لایت از کار بیفتد یا آسیبی ببیند شما مجبور به پرداخت هزینه زیادی برای خرید تلویزیون خواهید شد. در پایین روش هایی برای عوض کردن بک لایت تلویزیون سونی برای تان بیان خواهیم کرد:

حتما بخوانید:   نحوه تعمیرات بخارشوی هانوور | نمایندگی تعمیرات بخارشوی هانوور
مرحله اول :

اول از همه پیچ های پشت تلویزیون خود را باز کنید مقدار این پیچ ها بستگی به مدل تلویزیون شما دارد. این پیچ ها را می توانید در اطراف قاب پشتی پیدا کنید . پنل پشتی را به آرامی از روی مانیتور بلند کنید و هر ورقه فلزی را که در زیر آن قرار دارد حتما بردارید تا بتوانید به اجزای داخلی تلویزیون دسترسی پیدا کنید.

مرحله دوم :

بک لایت تلویزیون سونی خود را پیدا کرده و آن را در آورید . بک لایت تلویزیون سونی مانند لوله نازک بلند می باشد که در داخل محفظه پلاستیکی قرار دارد. محفظه پلاستیکی را با دقت تمام برش دهید . این برش را انجام دهید تا وقتی که اتصال دهنده های لوله ها به درون محفظه پلاستیکی بروند.

مرحله سوم :

حتما این مرحله را در محیطی باز انجام دهید چون لوله بک لایت بخار جیوه دارد. بخار جیوه سلامتی انسان را به خطر می اندازد . قسمتی که سیم های لوله وارد بدنه ی پلاستیکی می شوند را با سشوار به خوبی گرم کنید تا چسب هایی که سیم های این قطعه را در جای خود نگه می دارد به مقدار کافی گرم و داغ شود. حال شما می توانید سیم ها را از لوله بیرون بیاورید. وقتی که به لوله بک لایت دست میزنید بسیار مراقب باشید چون اگر که لوله ها آسیب دیده باشند جیوه نشت می کند .

مرحله چهارم :

شما باید نوار بازتابنده تلویزیون خود را باز کرده و بک لایت جدید که تهیه کردید را نصب کنید. دوباره نوار بازتابنده را به مانیتور وصل کنید و بعد از آن پیچ هایی که باز کرده بودید را ببندید و قاب بیرونی تلویزیون خود را مثل قبل سرهم کنید .

قیمت تعمیر کردن بک لایت تلویزیون های سونی چه مقدار است؟

قیمت های تعمیر بک لایت تلویزیون های سونی بستگی به تعمیرکار دارد با توجه به صلاح دید یک تعمیرکار این قیمت متغیر می باشد . در بعضی از تلویزیون ها امکان دارد بعد از عوض کردن لامپ ها مشکل به طور کامل حل شود ولی در بعضی از موارد باید برد آن را تعویض کنید . اضافه بر آن امکان دارد که تلویزیون شما به قطعه جدیدی احتیاج داشته باشد که این امر خودش هزینه بر می باشد .

قیمت تعمیر کردن تلویزیون های قدیمی بسیار بیشتر است چون قطعات آنها به سختی پیدا می شود . قطعات تلویزیون هایی که ۴۲ اینچ به بالا هستند هم قیمت بسیار بالایی دارند.

حتما بخوانید:   3 اقدام ضروری هنگام گیر کردن در آسانسور

عمر بک لایت تلویزیون سونی

تقریبا می توان گفت که عمر تلویزیون ال ای دی حداکثر روشنایی خود ۴۰ هزار تا ۶۰ هزار ساعت و به طور متوسط تقریباً بین ۴.۵ تا ۶.۸ سال می باشد.

مثلاً شرکت سونی ادعا کرده که مدل تلویزیون KDL -۴۰W۲۰۰۰ عمری دارد در حدود ۶۰ هزار ساعت که در حال حاضر این مقدار بسیار کافی می باشد شما با رعایت کردن چند نکته اساسی می‌توانید عمر بک لایت تلویزیون سونی خود را زیاد کنید و شاهد خرابی بک لایت تلویزیون نباشید این نکات عبارتند از:

1- برای اینکه فشاری به بک لایت ال ای دی شما وارد نشود ابتدا به قسمت تنظیمات تلویزیون رفته و در قسمت بک لایت آن را ۱۷ تا ۱۵ درجه تنظیم کنید.

2- وقتی که تلویزیون شما روشن می باشد احتمال دارد کمی داغ شود شما می توانید تلویزیون را در محل خنک قرار دهید جایی که چرخش هوا در آنجا صورت بگیرد تا از گرم شدن آن جلوگیری کرده باشید با این کار می توانید به افزایش عمر تلویزیون خود کمک بسزایی کنید.

3- همانطور که می دانید یکی از دلایل خراب شدن بک لایت روشن گذاشتن تلویزیون برای مدت طولانی است پس سعی کنید هیچ گاه تلویزیون خود را برای مدت طولانی و مدام روشن نگذارید و هر گاه از تلویزیون استفاده نمی کردید آن را خاموش کنید.

سخن آخر

همانطور که می دانید بک لایت تلویزیون سونی قطعه ای کاربردی و بسیار گران قیمت به حساب می آید گاهی اوقات تعمیرات بک لایت هزینه های هنگفتی دارد و شاید بهتر باشد که شما به جای تعمیر، آن را تعویض کنید ما در این مقاله خرابی بک لایت تلویزیون سونی را به طور کامل برای شما توضیح دادیم تا اگر خودتان در این زمینه مهارتی دارید بتوانید بک لایت تلویزیون سونی را تعویض کنید ولی اگر خودتان در این زمینه مهارت ندارید به هیچ وجه این کار را انجام ندهید زیرا این کار تخصصی می باشد و بهتر است که به وسیله متخصص انجام شود.

با رعایت کردن نکاتی که برای شما در این مقاله بیان کردیم شما می توانید عمر تلویزیون خود را افزایش دهید نگهداری صحیح از تلویزیون بهترین راه برای جلوگیری از خراب شدن آن است.

نشانه های خراب شدن بک لایت تلویزیون سونی چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

قیمت تعمیر کردن بک لایت تلویزیون های سونی چه مقدار است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا