تعمیراتتعمیرات کولر گازی

راهنمای کد ارور کولر های گازی گری

از بین تمامی برندهای کولر گازی  که در بازار وجود دارند، فقط چند برند شهرت و آوازه خاصی را به دست آورده اند که گری یکی از این برنده ها است. کولر گازی گری جزو بهترین کولر های گازی موجود در بازار می باشد. شرکت گری با وجود اینکه سابقه زیادی ندارد، اما پیشرفت خیلی زیادی در حیطه سیستم های تهویه و به خصوص کولر های گازی داشته است. این شرکت با اینکه از سال 1997 آغاز به کار در زمینه سیستمهای تهویه مطبوع کرد، از سال 2005 فعالیت خود را در زمینه کولر گازی شروع کرد. اکنون کولر های گازی گری جزو برترینهای بازار جهانی هستند و این نیز نشانه کیفیت عالی محصولات می باشد. زیرا اگر اینگونه نبود، آوازه شرکت گری تا این میزان افزایش پیدا نمی کرد.

ارور-کولر-گازی-2

کد ارور کولر گازی چیست؟

کد های ارور توسط برنامه نویس به کولر داده شده است.
یعنی اینکه چنانچه ایرادی در قطعه ای از کولر رخ داده باشد یا اینکه یک قسمت از کولر گازی به دلایل مختلفی کار نکند این کد در صفحه نمایش قابل مشاهده است.

اقدامات ضروری در صورت مشاهده کد خطا در کولر گازی گری

همیشه زمانی که یک دستگاه الکترونیکی را خریداری می‌کنید  همراه با آن یک دفترچه راهنما ارائه شده است.
زمانی که کد خطا را بر روی صفحه نمایش کولر گازی مشاهده کردید لازم است حتماً به دفترچه راهنما مراجعه کنید.
امکان دارد که شما سالهاست از کولر گازی استفاده می کنید اما به علل مختلفی دفترچه راهنمای کولر گازی را ندارید.
به همین دلیل مجبور می شوید که کد خطا و مدل دستگاه را در اینترنت سرچ نمایید.
اکنون لازم است طبق دستور برای برطرف کردن ارور کولر اقدامات ضروری را انجام دهید.

حتما بخوانید:   دلیل نوسانات دمای یخچال فریزر چیست؟

انواع ارور در کولر گازی گری؟

ما در ادامه تمام کد های ارور مربوط به کولر های گازی گری را به شما معرفی خواهیم کرد.
اما خوب است بدانید که به صورت کلی کد های ارور در کولر های گازی را در گروه های زیر دسته بندی می شوند.

 1. ایراداتی که در داخل و بیرون سیستم موتور و فن وجود دارد.
 2. ایراداتی که در سنسور های بیرونی و داخلی کولر وجود دارد.
 3. ایراداتی که در سوئیچ کنترل دمای کمپرسور کولر رخ می دهد.
 4. ایراد در عملکرد سنسور ولتاژ
 5. اشتباه کار کردن دستگاه اینورتر
 6. هنگ کردن کولر
 7. قطعی ارتباط یونیت خارجی و داخلی
 8. خرابی حافظه EEPROM
 9. ایراد در مدار تغذیه کولر

چنانچه شما هم به دنبال اطلاع دقیق از کد های ارور کولر گازی گری هستید، ما این مقاله را برای شما نوشته‌ ایم. توجه داشته باشید، در بعضی موارد، خواندن و اطلاع دقیق از این کدها راحت نیست و امکان دارد با چالش‌ های زیادی مواجه شوید. بر این اساس، خوانش دقیق کد های ارور کولر گازی گری، اهمیت ویژه ای دارد. در ادامه بیش‌تر آنها را بررسی خواهیم کرد.

کد خطای E1 کولر گازی گری؛ محافظت فشار بالا

این ارور، از سیستم در برابر فشار بالای سیستم خنک کننده، حفاظت میکند. یکی از عللی که امکان دارد سبب روبه رو شدن شما با این ارور شود، درجه حرارت بسیار بالای محیط و وارد شدن فشار به کولر گازی گری است. زمانی که با این ایراد مواجه شدید، خوب است، به کولر استراحت دهید که فشار بیشتری به موتور و بخش های داخلی آن وارد نشود.

کد خطای E2 کولر گازی گری؛ محافظت از کولر در برابر انجماد

یکی دیگر از ارور هایی که امکان دارد با آن مواجه شوید، محافظت از کولر در برابر انجماد است. بر این اساس، توجه داشته باشید، هنگامی که با این ارور، روبه رو شدید، آرامش خود را حفظ کنید و از کارشناسان بخواهید که در اسرع وقت این ایراد را رفع کنند. مشکلی که این ارور برای کولر گازی گری شما به وجود می‌ آورد،  ایجاد اختلال در عملیات خنک کردن است. این ارور، بجز استفاده از فن‌ های داخلی، عملیات را متوقف میکند. در طول عملیات، واحد به صورت کامل متوقف می‌شود.

لازم به ذکر است، اختلالی که این خطا به کولر گازی شما وارد میکند، در طول عملیات خنک سازی و خشک کردن، کمپرسور و پنکه در فضای باز در حالی که فن داخلی عمل میکند، متوقف میشوند. همان طور که بیان شد، چنانچه در اسرع وقت، این ایراد  را حل نکنید، امکان دارد در طولانی مدت، سبب آسیب ‌های غیر قابل جبران در عملکرد کولر گازی گری شما شود.

حتما بخوانید:   کلید Power Cool در یخچال فریزر سامسونگ

کولر-گازی-و-اسپلیت-گری-Gree

ارور E2 به چه دلایلی در کولر گازی گری رخ میدهد؟

هر اروری به علت خاصی در کولر گازی گری رخ میدهد، با توجه به اینکه خواندن دقیق و صحیح این ارور ها به شما و متخصصین کمک زیادی میکند که به آسانی ایراد به وجود آمده را رفع کنید، در ادامه به بررسی علل ایجاد ارور E2 خواهیم پرداخت.

 • برگشت ضعیف هوا در محیط منزل
 • سرعت غیر عادی فن کولر گازی
 • استفاده از اواپراتور آلوده
 • سیستم طبیعی می باشد اما حسگر حرارتی داخلی غیر طبیعی است یا سنسور حرارتی لوله به درستی به هم متصل نشده است.

کد خطای E3 کولر گازی گری؛ محافظت کمپرسور از فشار پایین

این ارور، امکان دارد به صورت کلی عملکرد کولر را مختل کند. علل ایجاد این ارور را می‌توان از اتصال اشتباه صفحه اصلی و نمایشگر، کافی نبودن مبرد، نشت کردن مبرد، قرار داشتن ورودی LLp در سطح بالایی نام برد. بر این اساس، زمانی که با این ارور روبه رو شدید، آرامش خود را حفظ کنید و در اسرع وقت با متخصصان این حیطه تماس بگیرید و ایراد را با آنها مطرح کنید.

کد خطای E4 کولر گازی گری؛ محافظت دمای بالا اگزوز کمپرسور

واکنشی که کولر گازی گری در زمان ایجاد این ارور انجام میدهد، فن خارجی و کمپرسور متوقف خواهند شد و در صورت تنظیم بودن کولر گازی گری در حالت گرمایش کل سامانه از کار خواهد افتاد. در این حالت، نیازی به نگرانی نیست. لازم به ذکر است، در این حالت امکان دارد، خاموش شدن کولر گازی گری به علت، اورلود کردن یا داغ شدن کمپرسور رخ داده باشد.

کد خطای E 5 کولر گازی گری؛ محافظت در برابر جریان زیاد ولتاژ

این کد ارور به مفهوم، ولتاژ ناپایدار یا ولتاژ نا ایمن می باشد. واکنشی که کولر گازی گری در این موارد از خود بروز میدهد، چنانچه کولر را در حالت ‌های سرمایشی و یا تهویه تنظیم کرده باشید، در حالی که فن داخلی کار میکند، کمپرسور و فن خارجی متوقف می شوند. همچنین  در صورت تنظیم بودن کولر گازی گری  در حالت گرمایش کل سامانه از کار خواهد افتاد.

بر این اساس، در ادامه به بررسی مهمترین عللی که امکان دارد با ارور E5 مواجه شوید، را بررسی میکنیم.

 • میزان ولتاژ وارد شده به کولر در حال تغییر می باشد. به همین علت لازم است از محافظ کولر گازی استفاده کنید.
 • میزان ولتاژ برق منبع بسیار کم می باشد در حالی که میزان لود شدنش زیاد است.
 • آلودگی کویل های اواپراتور

کد خطای E6 کولر گازی گری؛ ایجاد ایراد در ارتباط بخش های داخلی

زمانی که با این ایراد روبه رو شدید، چنانچه کولر را در حالت ‌های سرمایشی و یا تهویه تنظیم کرده باشید، در حالی که فن داخلی کار میکند، کمپرسور و فن خارجی متوقف می شود و در صورت تنظیم بودن کولر گازی در حالت گرمایش کل سامانه از کار خواهد افتاد. این ارور نیز به علت  اورلود کولر گازی و درجه حرارت بالا به وجود خواهد آمد.

حتما بخوانید:   تعویض حسگر دما در فر برقی توکار

زمان به وجود آمدن این ارور نیز، مانند بقیه خطاها، نیازی به نگرانی نیست، در اسرع وقت با کارشناسان این حیطه تماس بگیرید و از آنها بخواهید که ایراد به وجود آمده را پیگیری نمایند.

ظاهر شدن کد خطای E8 کولر گازی گری

ظاهر شدن کد خطای E8 در صفحه نمایش کولر گازی گری به علت محافظت در برابر دمای بالا می باشد. به منظور رفع کردن کد ارور E8 در کولر گازی گری چنانچه مقدار دما یا رطوبت در بیرون از خانه خیلی زیاد بود، تهویه مطبوع را خاموش نمایید. صبر کنید تا دمای بیرون به زیر 35 درجه سلسیوس برسد. علاوه بر این در صورت انسداد اواپراتور و کندانسور، مسیر آن ها را باز کنید. سپس بعد از سی دقیقه دوباره کولر گازی گری را روشن کنید. چنانچه کد ارور E8 همچنان نشان داده می شود به منظور تعمیرات با تکنسین ماهر تعمیر کولر های گازی گری تماس بگیرید.

ظاهر شدن کد خطای E9 کولر گازی گری

نمایش کد خطای E9 در کولر گازی گری به این دلیل می باشد که واحد داخلی، هشدار سوئیچ سرریز آب را برای حدود 8 ثانیه تشخیص داده است. در این حالت سامانه محافظت از سرریز آب، فعال و کولر خاموش می شود. به منظور برطرف کردن ایراد کد خطای E9 در کولر گازی گری لازم است کولر را خاموش و سپس مجددا روشن کنید تا این ایراد رفع شود.

جمع ‌بندی

در این مقاله به بررسی مهم ‌ترین ارور های کولر گازی گری پرداختیم. آنچه که اهمیت دارد، خواندن دقیق و درست این ارور ها است. از آنجایی که هر نوع اشتباهی در خواندن این ارور ها  امکان دارد در نهایت کولر گازی شما با مشکلات بیشتری روبه‌رو شود، لازم است در خواندن و بررسی آنها بسیار دقت کنید. در پایان لازم به ذکر است، زمانی که با این خطاها مواجه شدید، کافی است با نمایندگی های مجاز در ارتباط باشید تا تعمیرکاران ماهر در اسرع وقت به محل مورد نظرتان مراجعه کنند و ایراد شما را با قیمتی مناسب برطرف کنند.

راهنمای کد ارور پرکاربرد کولر های گازی گری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای کد ارور پرکاربرد کولر های گازی گری-اقدامات ضروری در صورت مشاهده کد خطا در کولر گازی گری-انواع ارور در کولر گازی گری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا