تعمیرات سرمایش گرمایش

نصب و تعمیر دیگ موتورخانه چدنی و فولادی| انواع دیگ موتورخانه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

دیگ شوفاژ از جمله تولید کننده‌های آب گرم است که با استفاده از گرمای مشعل آب سرد را از خروجی منبع موتورخانه دریافت نموده و با استفاده از شعله مشعل آن را گرم می‌کند و به سیستم باز می‌گرداند. برای ساختمان‌هایی که بزرگتر هستند معمولاً از بویلر استفاده می‌کنند . بویلرها و دیگ‌ها یک فضا و محیط بسته می‌باشند که در آن به یک سیال گرما داده می‌شود و از بخار و آب گرم شده در گرم کردن و کارهای گوناگون دیگر می‌توان استفاده نمود.

با توجه به ظرفیت موتورخانه و سطح زیربنا محاسبات حرارتی انجام می‌شود و با توجه به آن تخمین دقیق برای انتخاب ظرفیت دیگ موتورخانه انجام گردد. به صورت کلی دو نوع دیگ فولادی و دیگ چدنی پره‌ای برای نصب وجود دارد که انتخاب بین این دو نوع سلیقه‌ای است. دیگ فولادی عمر بیشتری دارد و هزینه نصب و خرید آن بیشتر می‌باشد. تعمیرات این نوع دیگ تقریباً غیر ممکن است. دیگ چدنی به علت قابلیت جایگزین کردن پره‌ها و جدا شدن آنها و حمل و نقل آسان‌تر قابل تعمیر هستند.

انواع دیگ موتورخانه شوفاژ

دیگ‌ها با توجه به موادی که در جنس بدنه آنها به کار رفته است به دسته‌های مختلف استیل، فولاد و چدن تقسیم بندی می‌شوند. دیگ برای اینکه گرم شود، با توجه به مکان در انواع گوناگون از سوخت‌هایی مثل گاز مایع، گاز شهری، گازوئیل و سوخت‌های دیگر استفاده شده در مشعل برای تولید گرما و حرارت استفاده می‌کند. دیگ‌ها از نظر شکل ظاهری بسیار متنوع می‌باشند که سنتی ترین نوع دیگ‌ها، دیگ‌های کتری مانند هستند که در آن آب با استفاده از شعله مستقیم زیر دیگ داغ می‌گردد. استفاده از این نوع دیگ امروزه مشاهده نمی‌شود.

دیگ‌های موتورخانه‌های ساختمانی امروزه بیشتر از نوع فولادی یک تکه و چدنی پره‌ای می‌باشند. دیگ‌های چدنی چند قطعه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و آب شوفاژ از درون پنل‌های چدنی رد شده و گرم می‌گردد. دیگ‌های چدنی بیشتر برای گرمایش ساختمان مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و آبی که گرم می‌شود، در مدار بسته با استفاده از بلوک‌های رادیاتور شوفاژ گرمایش از کف، فن کویل و تبادل کننده‌های دیگر به محیط منزل منتقل می‌شود.

حتما بخوانید:   روش های حل مشکل کاهش فشار آب شیر اهرمی

بیشتر دیگ‌های چدنی و دستگاه‌های بویلر و دیگ‌های فولادی که در بازار وجود دارند با گارانتی هستند و خدمات پس از فروش مناسبی دارند و طبق دستورالعمل شرکت اصلی دارای گارانتی می‌باشند.

انواع بویلر و دیگ که در شوفاژ خانه ساختمان‌ها نصب می‌گردند آب گرمی که برای لوازم گرمایشی ساختمان مثل فن کویل زمینی، رادیاتور، فن کویل سقفی و آب گرم شستشو و مصرف و آب گرم استخر را به کمک آب گرم تولید شده در دیگ بر عهده دارند.

با توجه به اینکه مقدار بهره‌وری و قدرت جذب انرژی حرارتی در دیگ شوفاژ چدنی نسبت به دیگه فولادی کمتر است، اما مصرف و رواج دیگ شوفاژ چدنی به علت قابل مجزا بودن و جدا شدن پره‌های دیگ و حمل و نقل آسان‌تر و همچنین قابلیت عوض کردن پره خراب احتمالی در مدت استفاده، بیشتر رایج می‌باشد.

دیگ موتورخانه

دیگ چدنی

کارخانه‌های مهم مانند شرکت ام آی تری و شرکت شوفاژ کار از جمله کارخانه‌های تولید کننده دیگ موتورخانه چدنی می‌باشند که تولیدات خود این دیگ‌ها با توجه به حجم کار در انواع دیگ سوپر، دیگ سولار و با تعداد پره‌های مختلف برای ساختمان‌هایی با مساحت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. حمل و نقل آسان و امکان جداسازی پره‌ها، قابلیت تعویض و تعمیر پره‌های معیوب و سوراخ، از جمله مزایا و ویژگی‌های دیگ شوفاژ چدنی می‌باشد.

دیگ موتورخانه فولادی

یکی دیگر از انواع دیگ‌ موتورخانه دیگ فولادی می‌باشد. این دیگ از لوله‌ها و ورق‌هایی از جنس فولاد ساخته شده است. دیگ فولادی در دو نوع فایر تیوب و واتر تیوب دسته‌بندی می‌گردند و به صورت یکپارچه ساخته شده‌اند.

یکی دیگر از موضوعاتی که دارای اهمیت زیادی است، تعمیر دیگ فولادی موتورخانه می‌باشد که حتماً باید توسط افراد حرفه‌ای و متخصص انجام شود. دیگ فولادی نیز مانند تجهیزات موجود در موتورخانه از اجزایی ساخته شده است که می‌توان به کاور، کوره، دودکش، اتصالات و لوله‌ها اشاره کرد.

دیگ چدنی شوفاژ کار

دیگه چدنی شوفاژ کار بیش از ۵۰ نوع دیگ در قدرت‌ها و سایزهای گوناگون از انواع دیگ شوفاژ دیگ چدنی و دیگ آب گرم موتورخانه از ظرفیت سی و دو هزار و پانصد کالری الی یک میلیون و سیصد هزار کیلو کالری می‌باشند.

برای تهیه دیگ چدنی شوفاژ کار برای هر متر مربع در ساختمان مسکونی تقریباً ۱۵۰ کیلو کالری محاسبه می‌گردد. برای گرمایش مکان‌هایی که ارتفاع سقف بیشتر از سه و نیم متر است، این محاسبات در نظر گرفته نمی‌شود. برای گرمایش فضاهایی که دارای ارتفاع بیشتری هستند مانند سوله‌ها، به ازای هر متر از فضا تقریباً پنجاه کیلو کالری تعیین می‌گردد. ظرفیت دیگ چدنی شوفاژ کار که در کاتالوگ آنها آمده است، ظرفیت اسمی آنها بوده و در محاسبات خرید دیگ باید به این موضوع توجه داشته باشید.

حتما بخوانید:   معایب سیستم گرمایشی از کف چیست؟ | بررسی مشکلات گرمایش از کف

چنانچه دیگ چدنی شوفاژ کار برای شرایط آب و هوایی مثل شهر تهران تهیه می‌کنید، باید از قدرت حرارتی دیگ موتورخانه پانزده درصد کم کنید. برای تهیه دیگ چدنی شوفاژ کار از روی کاتالوگ بهترین دیگ از نظر طول عمر و بر اساس مشعل‌های متناسب، دیگ چدنی می‌باشد که حداقل دارای هفت پره و حداکثر دوازده پره باشند.

تعویض دیگ شوفاژ خانه

از نظر گارانتی شرکت شوفاژ کار چنانچه دیگ چدنی با ظرفیت مشعل تناسب نداشته باشد، در صورت آسیب دیدن و سوختن دیگ و حوادث ناشی از آسیب دیدن پره متوجه خریدار خواهد بود. استفاده از سختی گیر آب برای تشکیل رسوب در دیگ‌های چدنی شوفاژ کار و کاهش خوردگی توصیه می‌گردد. فشاری که در دیگ چدنی موجود است، حداکثر تا چهار بار می‌باشد.

دیگ موتور خانه شوفاژ قابل تعمیر نیست و فقط برای برطرف کردن مشکل نشتی باید دیگ‌های فولادی به صورت کامل عوض شوند، اما در دیگ‌های چدنی پره‌ای می‌توان یک یا چند بره را عوض کرد و یا بوش‌ های دیگ را تعویض نمود و مشکل به وجود آمده را برطرف کرد.

چنانچه خرابی و نشتی دیگ شوفاژ بیشتر از سه پره است، پیشنهاد می‌گردد که کل دیگ موتورخانه به صورت کامل عوض شود. چون از نظر اقتصادی این کار بهتر خواهد بود.

مونتاژ دیگ چدنی

مونتاژ دیگ چدنی با استفاده از آچار دیگ جمع کن انجام می‌گردد. البته دیگ‌های چدنی اخیراً وارد بازار شده است که به آچار دیگ جمع کن نیازی ندارد و با استفاده از میل مهار آب بند می‌گردد.

هزینه تعمیر دیگ موتورخانه چدنی

هزینه و قیمت تعمیر دیگ موتورخانه چدنی به موارد گوناگونی مانند نوع و میزان خرابی، مدل دیگ و محل خرابی بستگی خواهد داشت. برای نمونه امکان دارد که عملکرد نادرست دیگ به علت وجود ایراد جزئی باشد که با هزینه بسیار کم مشکل به وجود آمده برطرف گردد. این در حالی می‌باشد که خرابی‌های بزرگتر و پیچیده‌تر هزینه بیشتری را می‌تواند به همراه داشته باشد. بعضی از خدمات که به تعمیر و سرویس دیگ فولادی و چدنی موتورخانه مربوط هستند، قیمت و هزینه ثابتی دارند.

از موارد متداول دیگر در هنگام تعمیر دیگ موتورخانه چدنی اسید شویی آن می‌باشد که با توجه به نوع دیگ یعنی تعداد پره‌ها و ظرفیت آن به زمان و مواد اولیه کمتر یا بیشتری برای انجام این کار نیاز خواهد بود. به همین علت نمی‌توان هزینه ثابتی را برای این کار تعیین نمود.

حتما بخوانید:   علت آب دادن شوفاژ و رفع نشتی رادیاتور | تست نشتی شوفاژ

اجزای تشکیل دهنده دیگ موتورخانه

برای شناخت بهتر دیگ موتورخانه و همچنین آشنایی با طریقه عملکرد آن بهتر است با اجزای تشکیل دهنده آن آشنایی داشته باشید و بدانید که دیگ موتورخانه چه بخش‌هایی را شامل می‌شود. همچنین در صورتی که این اجزا را بشناسید، در زمان تعمیر دیگ موتور خانه پروسه عیب یابی و برطرف کردن عیب به وجود آمده را با سرعت بیشتری به پایان برسانید. بعضی از اجزای مختلف دیگ فولادی و چدنی موتور خانه شامل مشعل، محفظه احتراق، سوخت موتورخانه و پمپ می‌باشد.

چرا دیگ موتورخانه چدنی و فولادی نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند؟

ممکن است که این سوال برای شما به وجود آید که چرا دیگ موتورخانه فولادی یا چدنی نیاز به تعمیر پیدا می‌کند؟ باید در پاسخ گفته شود که دلایل گوناگونی وجود دارند که امکان دارد، موجب شود دیگ موتورخانه به تعمیر و یا سرویس نیاز پیدا کند. اما در بیشتر مواقع خرابی‌هایی به وجود آمده بیشتر به علت تنظیم نبودن دیگ موتورخانه و همچنین وجود مشکل و نقص در یکی از اجزای بویلر می‌باشد.

به وجود آمدن نقص و مشکل در تنظیمات بویلر می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. با توجه به اینکه دیگ موتورخانه هم در این قسمت و هم در قسمت کلی سیستم‌های گرمایشی نقش بسیار مهمی را دارد، اگر کوچک‌ترین مشکلی به وجود آید، در عملکرد کلی موتورخانه اختلالاتی به وجود خواهد آمد.

دیگ موتورخانه

سخن تکمیلی

به صورت کلی موتورخانه‌ها از اجزا و تجهیزات گوناگونی تشکیل شده‌اند که هر کدام وظایف متفاوتی را دارد که در عملکرد کلی موتورخانه نقش دارند. دیگ موتورخانه یکی از تجهیزات می‌باشد که در سیستم‌های گرمایشی گرمای مورد نیاز را تأمین می‌کند. دیگ موتورخانه یک مخزن تحت فشار می‌باشد که آب را در خود نگه داشته و با استفاده از حرارت مشعل آن را گرم می‌کند و به سیستم گرمایشی تحویل می‌دهد.

با توجه به جنس دیگ موتورخانه آنها را به انواع چدنی و فولادی تقسیم می‌کنند. در صورتی که مشکلی برای دیگ موتورخانه به وجود آید، حتماً باید توسط متخصصین مورد بررسی قرار بگیرد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نصب و تعمیر دیگ موتورخانه چدنی و فولادی| انواع دیگ موتورخانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نصب و تعمیر انواع دیگ موتورخانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x