خدمات فاضلاب و لوله بازکنیخدمات

انواع گرفتگی لوله فاضلاب و حمام و روش رفع آن

روش های زیادی برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه، حمام، سینک ظرفشویی، کف شور و توالت وجود دارد که ما در این مقاله از ایبک امداد می‌خواهیم برای شما انواع گرفتگی لوله فاضلاب و حمام و روش رفع آن را بیان کنیم و در ادامه راه های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب بصورت خانگی را که کم هزینه هم می باشد به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید خودتان در منزل مشکل گرفتگی لوله فاضلاب را حل کنید.

علائم گرفتگی لوله فاضلاب چیست؟

فاضلاب و حمام

اگر شما با مشکل گرفتگی لوله فاضلاب روبرو شدید با مشاهده علائم زیر می توانید از این گرفتگی مطمئن شوید و باید اقدامات لازم را به عمل بیاورید این علائم عبارتند از:

  • آب در سینک ظرفشویی به سختی تخلیه می شود.
  •  در حمام هنگام استحمام احساس می کنید که زیر پای شما از آب پر شده است.
  • بو های بد و عجیبی از حمام و توالت و حتی چاه آشپزخانه به مشام شما می رسد
  • فاضلاب توالت فرنگی و یا ایرانی به سختی تخلیه می شود و یا اینکه آب می رود ولی فضولات در کاسه توالت باقی می ماند.

اگر شما با این نشانه ها روبرو شدید برای شما زنگ خطری می باشد که احتمالا به زودی با گرفتگی لوله فاضلاب مواجه خواهید شد پس باید خود را برای مقابله با این مشکل آماده کنید احتمال دارد یکی دو روز این نشانه ها را مشاهده کنید و بعد از آن لوله فاضلاب مسدود شده و آب چاه بیرون بزند.

احتمالاً در این گونه مواقع اولین چیزی که به ذهن شما می رسد مراجعه به لوله بازکنی می باشد ولی صبر داشته باشید بهتر است قبل از مراجعه به لوله بازکنی ابتدا روش های خانگی را برای رفع این مشکل امتحان کنید احتمال دارد که گرفتگی لوله فاضلاب شما با روش های خانگی به راحتی برطرف شود.

تشخیص دلیل گرفتگی لوله فاضلاب

گرفتگی لوله فاضلاب

یکی از موضوعاتی که باعث می شود شما بتوانید به راحتی گرفتگی لوله را برطرف کنید تشخیص دلیل گرفتگی لوله می باشد اگر شما بتوانید به راحتی تشخیص دهید که چه چیزی باعث گرفتگی لوله شده می توانید آن را به راحتی باز کنید دلایل مهمی که می تواند باعث گرفتن لوله باشد موارد زیر است:

  • پرز و مو
  •  چربی و روغن
  • کم بودن شیب لوله
  • مصالح ساختمانی
  • اشیاء کوچک و بزرگ
  • دستمال کاغذی، نوار بهداشتی و پوشک بچه
حتما بخوانید:   قویترین و بهترین محلول لوله باز کن فاضلاب و حمام

روش های خانگی برای بازکردن لوله فاضلاب حمام

در ادامه می خواهیم برای شما بهترین روش های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب را به روش خانگی آموزش دهیم تا بتوانید در صورت لزوم، به کمک این روش ها مشکل گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنید.

1- آب گرم و شوینده مایع یا پودر

مقداری مایع ظرفشویی یا پودر های شوینده را در آب گرم حل کنید تا کف کند بعد آن را داخل لوله فاضلاب بریزید این محلول مانند یک روان کننده عالی عمل می کند و اگر گرفتگی فاضلاب به دلیل روغن و چربی باشد با چند بار تکرار این کار، حتماً گرفتگی برطرف می شود بعد از انجام این کار بهتر است که یک کتری آب گرم را هم برای شستشوی لوله داخل آن بریزید.

2- استفاده از آویز های فلزی لباس

این روش یک روش بسیار ساده ولی موثر می باشد و شما می توانید یک آویز فلزی را برداشته و خمیدگی های آن را به کمک انبردست صاف کنید و آن را مانند قلاب ماهیگیری درست کنید سپس میله را وارد لوله کرده و سعی کنید تا جایی که جا دارد به داخل هل دهید تا به عامل گرفتگی برسد بعد هر چه که سر قلاب چسبیده است را بیرون بکشید.

3- استفاده از محلول جوش شیرین و سرکه

نصف فنجان سرکه را با نصف فنجان جوش شیرین به مقدار مساوی مخلوط کنید و داخل لوله بریزید ۳۰ دقیقه صبر کنید وقتی این دو ماده با هم ترکیب شوند واکنش شیمیایی ایجاد می شود که اسیدی می باشد و باعث برطرف کردن گرفتگی لوله خواهد شد شما به کمک این روش می‌توانید چربی، روغن و لجن های داخل لوله را از بین ببرید.

4- جاروبرقی خشک و تر

اگر شما در منزل خود جاروبرقی خشک و تر دارید می توانید از آن به عنوان یک ابزار کارآمد استفاده کنید برای این کار باید جاروبرقی را وارد فاضلاب کرده و اطراف لوله را کاملا بپوشانید و جاروبرقی را در روی تنظیمات تر قرار داده و روی قدرت بالا بگذارید جاروبرقی هرچیزی که درون فاضلاب لوله باشد به طرف داخل می کشد آنگاه لوله را باز کنید و برای امتحان درون لوله آب بریزید اگر آب به راحتی رد شد نشانه باز شدن لوله می باشد.

5- آب داغ

برای اینکه گرفتگی لوله فاضلاب خود را باز کنید می توانید از آب داغ استفاده کنید آب را بگذارید بجوشد و در سه مرحله داخل چاه بریزید فقط مراقب باشید که آب داغ روی بدن تان پاشیده نشود . این روش راحت ترین، ارزان ترین و کارآمد ترین راه می باشد زیرا آب داغ می تواند چربی های موجود در لوله را شسته و ببرد. می توانید در صورت نیاز این کار را بارها تکرار کنید تا زمانی که مطمئن شوید گرفتگی برطرف شده است البته شما می توانید هنگام استفاده از آب داغ از مایع شوینده هم استفاده کنید برای این کار در مرحله اول مقداری مایع شوینده را داخل لوله ریخته و بعد از آن آب گرم را روی آن بریزید.

حتما بخوانید:   بهترین روش های ترمیم لعاب کاسه توالت ایرانی و فرنگی

 

6- سود سوز آور یا کاستیک سودا

کاستیک سودا یا سدیم هیدروکسید یا همان سود سوز آور یک ترکیب معدنی جامد و سفید رنگ است که فرمول شیمیایی آن NaOH می باشد این ماده شیمیایی می تواند ایجاد سوختگی شیمیایی کرده و گرفتگی لوله را برطرف کند دقت داشته باشید وقتی از این ماده استفاده می کنید حتما باید از دستکش و محافظ چشم استفاده کرده و نکات ایمنی را کاملاً رعایت کنید شما می‌توانید این ماده را از ابزار فروشی ها بخرید طرز استفاده از این ماده به صورت زیر است:

ابتدا سه چهارم گالن را آب سرد کرده و داخل یک سطل بریزید و بعد از آن سه لیوان سود سوز آور را به آب اضافه کنید‌. آنگاه این ترکیب را به کمک یک چوب هم بزنید تا سود سوزآور در آب حل شود وقتی این دو ماده را با یکدیگر ترکیب می کنید باعث می شود که واکنش شیمیایی و گرما ایجاد شود بعد از اینکه این ماده را درون لوله ریختید حدوداً نیم ساعت صبر کنید و بعد از آن لوله را با آب داغ بشویید. این ترکیب شیمیایی می تواند برای باز کردن لوله های فاضلاب موثر باشد.

7- پاکسازی لوله

بیشتر اوقات پاکسازی لوله کار سختی می باشد ولی در این قسمت پاکسازی لوله کار راحتی است و شما می توانید در منزل خودتان به راحتی لوله را تمیز کنید در زیر لگن ظرفشویی در بیشتر خانه ها، لوله ای به شکل U قرار دارد که مثل تله عمل می کند و بیشتر چیزها را درون خود نگه می دارد و باعث می شود که راه آب مسدود شود تمیز کردن آن برای برطرف کردن گرفتگی لوله بسیار کارآمد است.

برای پاکسازی لوله در مرحله اول سطلی بزرگ آماده کنید و زیر لوله بگذارید بعد به کمک یک آچار، لوله را باز کنید، بعد از باز کردن لوله فضولات داخل آن را خارج کنید و سپس لوله را خوب شسته و در جای خود قرار دهید.

8- فنرهای لوله بازکنی

فنر لوله بازکنی با آلیاژ فلز درست شده و به سیم شباهت دارد و می تواند بسیاری از گرفتگی ها را به راحتی باز کند. البته شما در منزل می توانید از فنر دستی کمک بگیرید برای تهیه کردن فنر دستی باید به ابزار فروشی ها مراجعه کنید و فنری را که می خواهید به مقدار متراژ  مناسب بخرید البته لازم به ذکر است که استفاده از فنر دستی تنها برای گرفتگی های سطحی می باشد و فنر دستی نمی تواند لوله را از رسوب های شدید و اشیا پاک کند.

حتما بخوانید:   بهترین جرم گیر کاشی سرامیک توالت و حمام
9- ترکیب جوش شیرین و نمک

برای استفاده کردن از این روش شما باید نصف فنجان جوش شیرین را همراه با نصف فنجان نمک داخل لوله بریزید ۲۰ دقیقه صبر کرده و بعد از آن آب گرم را داخل لوله بریزید آبگرم و ترکیب این دو ماده باعث می‌شود که واکنش شیمیایی انجام شده و گرفتگی لوله فاضلاب برطرف شود این ترکیب عالی می تواند از گرفتگی های شدید جلوگیری کند به همین دلیل سعی کنید به طور مداوم حداقل هفته ای یک بار از این روش استفاده کنید و بعد از آن با آب کاملا لوله را بشویید.

10- استفاده از جوش شیرین، سرکه، فشار آب

اگر گرفتگی در وان حمام یا سینک ظرفشویی به وجود آمد شما باید در مرحله اول جوش شیرین و سرکه را در لوله ریخته و حدوداً یک ساعت صبر کنید و بعد از آن درپوش کف شور را بگذارید و آب را هم درون وان یا سینک ظرفشویی باز کنید تا پر از آب شود بعد از اینکه آب پر شد درپوش را برداشته تا آب با فشار وارد لوله شود فشار آب می تواند به کمک ترکیب سرکه و جوش شیرین گرفتگی را برطرف کند. شما در این روش می توانید موادی مانند مو و یا فضولات را با فشار از لوله خارج کنید.

11- اسید رقیق شده

برای استفاده از این روش ابتدا باید اسید لوله بازکن را از فروشگاه ها تهیه کنید دقت داشته باشید که بعد از تهیه اسید حتماً باید آن را رقیق کنید به طور مثال برند های صاف، اکتیو، محلول دوقلوی رافونه و اتک محلول هایی هستند که فقط در صورت رقیق کردن شما می توانید از آن استفاده کنید دلیل تاکید ما برای رقیق کردن این است که اسید باعث خورنده شدن اتصالات لوله ها خواهد شد و حتماً باید رقیق شود تا از مشکلات بعدی جلوگیری کرده باشید دقت داشته باشید در استفاده از اسید ها هیچگاه زیاده روی نکنید زیرا باعث از بین رفتن اتصالات لوله می شود پس حتماً آن را رقیق کرده سپس از آن استفاده کنید.

سخن آخر

ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب را به روش های خانگی توضیح دادیم اگر به روش خانگی موفق به باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب نشدید حتماً برای بدتر نشدن انسداد، به شرکت‌های لوله بازکنی مراجعه کنید تا به کمک وسایل مجهز گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنند.

انواع گرفتگی لوله فاضلاب و حمام و روش رفع آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تشخیص دلیل گرفتگی لوله فاضلاب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا