خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

انواع سیستم فاضلاب شهری و خانگی | تصفیه فاضلاب خانگی

سیستم فاضلاب به منظور پاکیزگی و نظافت بیشتر خانه ها و شهرها به وجود آمده است. فاضلاب سیستمی می باشد که فضولات انسانی و پساب ها را از محیطی که ما زندگی می کنیم و با آن در تماس هستیم جدا کرده و در محیطی مثل زیر زمین منتقل می کند. در فاضلاب پساب ها نگهداری می شود در صورتی که شهر و یا منطقه پیشرفته هم باشد، آنگاه می‌تواند از این گازها، انرژی های مختلفی هم تولید کند و آبهای قابل استفاده را از فاضلاب جدا کرده و با گندزدایی و تصفیه آن را دوباره به سیستم آبرسانی شهری جهت استفاده بفرستند. در ادامه می خواهیم به بررسی انواع سیستم فاضلاب شهری و خانگی بپردازیم با ما همراه باشید.

فاضلاب چیست؟

برای اینکه شما را با مفهوم فاضلاب آشنا کنیم باید بگوییم که فاضلاب همان چیزی می باشد که از منابع تولید فاضلاب های خانگی مانند آشپزخانه و توالت وارد چاه فاضلاب می شود و بخش عظیمی از انواع فاضلاب البته به غیر از فاضلاب های خانگی، شامل فاضلاب صنایع و مشاغل می شود. حدوداً می‌توان گفت که ۹۹ درصد فاضلاب را آب تشکیل می دهد و یک درصد آن هم، آلاینده های زیست تخریب پذیر و همچنین ذرات جامد کوچک می باشد.

با اینکه فاضلاب های خانگی به سیستم فاضلاب مرکزی منتقل می‌شوند، ولی فاضلاب صنایع این‌طور نبوده و شرکت ها وظیفه دارند تا آنها را به عنوان پسماند تجاری بشناسند و بر طبق استانداردهای کیفیتی وزارت بهداشت، به وسیله دستگاه هایی مانند تله های چربی تصفیه کرده و به فاضلاب اصلی منتقل کنند.

بعضی از این آلاینده ها را نمی توان کاملاً از سیستم فاضلاب حذف کنیم و مقدار زیادی از آنها وارد آب های جاری و دریا ها می شود مثلاً در رابطه با منابع تولید فاضلاب های خانگی می توانیم به روغن، نوار بهداشتی، پوشک، رنگ و…. اشاره کنیم. کسانی که این آلاینده ها را وارد سیستم فاضلاب می کنند باید بدانند که علاوه بر هزینه های شهرداری که برای تصفیه این فاضلاب صرف می شود، می توانند باعث آلودگی محیط زیست شده و ضررهای زیادی به محیط زیست وارد کنند.

در ادامه می خواهیم شما را با این موضوع که فاضلاب های خانگی به کجا می ریزند آشنا کنیم با ما همراه باشید.

سیستم فاضلاب

فاضلاب های خانگی به کجا می ریزند؟

فاضلاب ها بسته به ویژگی و همچنین شکل پیدایش آنها به سه گروه تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • فاضلاب های خانگی
  • فاضلاب های شهری
  • فاضلاب های صنعتی

شاید این سؤال بسیاری از شما باشد که بپرسید فاضلاب خانگی به کجا می ریزد؟ باید بگوییم که آب خارج شده از منازل شما که به وسیله شستن ظروف، حمام کردن، ماشین لباسشویی و کارهای دیگر انجام می شود در مخزن بزرگی در نزدیکی منزل جمع شده و نهایتاً به فاضلاب اصلی شهر که اندازه و حجم وسیعی هم دارد منتقل می شود. این فاضلاب ها به طور معمول جهت رعایت بهداشت و نظافت بیشتر، به شکل شبکه زیرزمینی طراحی شده اند و همین باعث می شود تا شما از شر بوی بد فاضلاب نجات پیدا کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کاربرد لوله کشی پنج لایه | معرفی لوله کشی پنج لایه

فاضلاب های خانگی به دلیل اینکه آلودگی و مواد شیمیایی کمتری دارند احتمال دارد همراه با آب، تکه های غذا، مو، صابون و… باشد که  به راحتی تصفیه شده و امکان استفاده مجدد از آنها سریعتر و راحت تر باشد.

می توانیم بگوییم که ریختن فاضلاب های خانگی و شهری در آبهای جاری و دریاها امری ناپسند می باشد. پودرهای شوینده و صابونی که شما به طور روزانه برای نظافت منزل و همچنین نظافت خودتان استفاده می‌کنید می‌تواند حاوی مواد شیمیایی مضر باشند که در صورت ریختن این مواد شیمیایی به منبع فاضلاب، وارد آب جاری و یا دریاچه شود و برای سلامت آبزیان مضر بوده و اکوسیستمی که آنها در آن زندگی می‌کنند را تهدید کند.

نکته مهم: برای اینکه از آلودگی آب های جاری و دریا ها جلوگیری کرده باشید توصیه می کنیم به کودکان خود بیاموزید که از مواد شیمیایی کمتر استفاده کنند و دستمال و چیزهای دیگر را که ممکن است برای آبزیان مضر باشد در توالت نیندازند و کلاً از ورود چیزهایی که متعلق به سیستم فاضلاب نمی باشد، جلوگیری کنید.

جنس لوله های فاضلاب

لوله هایی که جهت انتقال فاضلاب شهری از آن استفاده می شود از جنس پلی اتیلن است و به دلیل جنس آن می‌تواند مدت های زیادی را بدون ترک خوردگی و مشکل در زیر خاک مانده و وظیفه خود را انجام دهد. در این سیستم، لوله هایی که به آن ونت فاضلاب می گویند، در ساختمان های مسکونی نصب می کنند که این لوله ها وظیفه دارند تا گازهای فاضلابی و همچنین بو های بد را به خارج از منزل هدایت کنند.

تاریخچه سیستم فاضلاب

شاید برایتان جالب باشد که با تاریخچه سیستم فاضلاب کمی آشنا شوید. باید بدانید که در شهر لندن تا قبل از انقلاب صنعتی در این شهر، سیستم فاضلاب نبود و فضولات انسانی، حیوانی و پساب ها در سطح شهر رها شده بودند و همین باعث می‌شد تا بوی نامطبوع در تمام شهر بپیچد و به همین دلیل بیماری های زیادی هم در شهر به چشم می خورد در رابطه با موضوع تاریخچه سیستم فاضلاب باید بگوییم اولین شکل آن، به صورت مصارف آبرسانی به زمین های کشاورزی در کشور یونان باستان انجام شد.

البته این امر به دلیل کم بودن آب جاری اجرا شد و باعث شد در بعضی از شهرها فاضلاب را به حومه شهرها منتقل کرده و با استفاده از سیستم های لوله کشی آن را به زمین های زراعی جهت آبیاری منتقل کنند.

فاضلاب خانگی را چگونه تصفیه می کنند؟

حتماً سوال می کنید که فاضلاب خانگی چگونه تصفیه می کنند؟ باید بگوییم که در این رابطه معنی تصفیه فاضلاب یا همان حذف آلودگی ها، قبل از رسیدن این فاضلاب به رودخانه، دریا و سفره های زیر زمینی می باشد.

اگر فاضلاب تصفیه نشود وارد این منابع طبیعی شده و باعث آلوده شدن آب آنها می شود و دیگر این مناطق برای حیوانات و زیست آبزیان مناسب نخواهد بود و همچنین نمی توانید از آنها برای ماهیگیری، نوشیدن و یا شنا استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه از بین بردن بوی بد سینک | بهترین راه رفع بوی سینک ظرفشویی

اگرچه کیفیت این آب، به شرایط طبیعی هم بستگی دارد ولی به طور کلی می توان گفت بیشترین آلودگی در فعالیت های انسان خلاصه می شود. با توجه به کم بودن آب مصرفی و آب شرب که ما می خواهیم روزانه از آن استفاده کنیم، تصفیه فاضلاب های خانگی باعث صرفه جویی در آب شده و آن را دوباره به سیستم مصرفی برمی گرداند.

در رابطه با رنگ فاضلاب باید بگوییم که فاضلاب در روزهای اولیه که وارد سیستم فاضلاب می شود رنگی مایل به خاکستری داشته ولی به مرور زمان و با گندیده شدن آن، تیره تر شده و بوی تندی هم می گیرد.

کلاً دو روش برای تصفیه فاضلاب های خانگی وجود دارد که یکی تصفیه از راه مرکز آب و فاضلاب و دیگری هم تصفیه از راه تصفیه کننده های خانگی، هستند. در سیستم های تصفیه کننده خانگی یک مخزن وجود دارد که در آن قسمت‌های مختلفی جهت تصفیه آب قرار دارد که خارج از خانه، آن را نصب می کنند و فاضلاب جمع آوری شده از منزل شما به طور مستقیم داخل مخزن منتقل شده و در نهایت تصفیه می‌شود.

می‌توانیم بگوییم که تصفیه خانگی فاضلاب علاوه بر اینکه کمتر به محیط زیست آسیب وارد می کند، امکان استفاده کردن دوباره از فاضلاب خانگی را هم مهیا می کند. عملکرد این مخزن شبیه به سیستم تصفیه فاضلاب شهری می باشد که در ادامه برای تان به طور خلاصه آن را توضیح خواهیم داد:

  • فاضلابی که از خانه شما خارج می شود در مرحله اول در مخزن جمع آوری شده و سپس به بخش رسوبات منتقل خواهد شد.
  • در قسمت رسوبات، بخش های سنگین فاضلاب ته نشین شده و با تمام شدن این قسمت، به بخش تجزیه آلودگی ها و همچنین تصفیه هوازی، منتقل خواهد شد.
  • در این مرحله با استفاده کردن از باکتری های هوازی، فاضلابی را که به آنجا منتقل شده در تماس با هوا تجزیه کرده و طبق انجام این مرحله، آب از لجن جدا می شود.
  • در نهایت آن را به قسمت فیلتراسیون منتقل می کنند.
  • در مرحله فیلتراسیون که به آن فیلتراسیون شنی هم می‌گویند ذرات ریزی که در آب موجود است، جدا شده و به قسمت گندزدایی منتقل خواهد شد.

و در نهایت جهت بازگشت برای مصارفی مانند آبیاری، شستشو و… آماده می شود و به این صورت فاضلاب خانگی تصفیه می شود.

انواع سیستم فاضلاب شهری و خانگی

سخن پایانی

در این مقاله که به وسیله متخصصین ایبک امداد برای شما به جهت آشنایی با سیستم فاضلاب خانگی و همچنین شهری آماده شده بود، به بررسی انواع سیستم فاضلاب شهری و خانگی پرداختیم در صورتی که در این مورد سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

لازم است بدانید که در صورت علاقه و نیاز به مقاله های مشابه می توانید به سایت ایبک امداد مراجعه کرده و موارد مورد نیاز خود را مطالعه کنید. از همراهی شما متشکریم.

انواع سیستم فاضلاب شهری و خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

فاضلاب های خانگی به کجا می ریزند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا