تعمیرات کولر آبی

انواع پمپ کولر آبی | نحوه عملکرد پمپ کولر آبی

یکی از قطعات مهم در کولر آبی پمپ است که اگر با خرابی آن روبرو شدید حتماً باید آن را تعمیر و یا تعویض کنید. دقت داشته باشید که تعویض و یا تعمیر پمپ آب باید سریع انجام شود زیرا خرابی پمپ باعث سوختن موتور کولر می شود. بهترین کار برای اطمینان از سلامت قطعات کولر آبی، سرویس دوره ای آن است که می تواند از خرابی قطعات جلوگیری کند. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با انواع پمپ کولر آبی، عملکرد پمپ کولر و تعمیر آن به طور کامل آشنا کنیم.

پمپ کولر آبی چیست و عملکرد آن چگونه است؟

پمپ قطعه مهمی در کولر آبی است که آب ذخیره شده در کف کولر را به طرف داخل سه راهی های توزیع کننده آب که در بالای پوشال ها قرار دارد، هدایت می کند و باعث می شود پوشال های کولر خیس شوند. در این زمان هوای گرم به پوشال های خیس خورده و خنک خواهد شد. هوای خنک با چرخش دمنده و یا پروانه، به داخل کانال کولر رفته و به طرف فضای داخل منزل هدایت می شود.

پمپ کولر، محفظه کولر را خنک نگه داشته و از داغ شدن موتور جلوگیری می کند. اگر پمپ بسوزد و آن را به موقع تعمیر نکنید مطمئناً موتور کولر شما داغ کرده و می سوزد. پمپ های کولر آبی دارای انواع مختلفی هستند که آنها را با توجه به نوع دسته بندی شان مشخص می کنند. اکثر پمپ ها دارای توانی در حدود ۵۰ تا ۷۰ وات می باشند.

انواع پمپ آب کولر آبی

کولر آبی بر اساس نوع استاتور، نحوه انتقال نیرو و نیروی محرکه به چند دسته تقسیم می شود که در ادامه شما را با آنها آشنا خواهیم کرد.

پمپ کولر آبی

پمپ دینامیکی کولر آبی

پمپ های دینامیکی می توانند به طور دائم انرژی را به سیال انتقال دهند. پمپ دینامیکی هم به دو نوع سانتریفوژی (گریز از مرکز) و آکسیال (محوریت) تقسیم بندی می شود. پمپ های کولر آبی از نوع دینامیکی سانتریفوژی یا همان گریز از مرکز هستند که دارای مزایای زیادی می باشند که از مزایای آن می‌توان قیمت کم جهت خرید و نگهداری، توانایی تولید فشاری یکنواخت، ساختاری ساده و… را نام برد.

حتما بخوانید:   آموزش تعویض پوشال و انتخاب پوشال کولر آبی

پمپ کولر آبی بر اساس نوع استاتور

پمپ های کولر آبی که در بازار موجود هستند با توجه به نوع استاتور خود، در دو نوع استاتور دو بالشتکی و استاتور تک بویینی، در بازار عرضه می شوند. پمپ کولر آبی با توجه به نیروی محرکه خود هم به دو دسته وابسته به موتور و مستقل از موتور، تقسیم می شود. پمپ های دارای الکتروموتور، از موتور کولر آبی مستقل عمل می کنند ولی بعضی از پمپ های کولر به نیروی محرکه موتور فن وابسته هستند و همچنین نیروی لازم خود را از گردش موتور کولر می گیرند.

پمپ های مکانیکی هم نوع جدیدی از پمپ کولر آبی هستند و تازگی ها به بازار آمده اند که برای کار کردن به انرژی برق موتور نیاز ندارند و می توانند آب را به پوشال ها ارسال کرده و این به مصرف کمتر برق و آب کمک خواهد کرد.

اجزای تشکیل دهنده پمپ کولر آبی

پمپ های کولر آبی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که عبارتند از:

 1. کلاهک پمپ کولر آبی
 2. پایه پمپ کولر آبی
 3. پروانه پمپ کولر
 4. کفی پمپ کولر آبی
 5. چپقی پمپ کولر

در ادامه وظیفه هر کدام از این اجزا را برایتان توضیح خواهیم داد:

 1. کلاهک پمپ: کلاهک پمپ مثل یک حفاظ در قسمت بالای موتور قرار گرفته تا از ورود آب به موتور جلوگیری کند.
 2. پایه پمپ: پایه پمپ هم در داخل آب کفی قرار دارد و وظیفه آن پمپاژ کردن آب به پوشال ها است.
 3. پروانه پمپ: پروانه پمپ هم دارای سه و یا گاهی چهار پره است که در داخل پایه پمپ آب قرار دارد و مثل یک توربین عمل می کند.
 4. کفی پمپ: کفی پمپ کولر آبی، در زیر پایه اصلی و همچنین بدنه قرار دارد و می توان گفت آب بند پمپ کولر می باشد.
 5. چپقی پمپ کولر آبی: چپقی پمپ کولر هم لوله ای کوتاه است که پمپ را به شلنگ متصل می کند و وظیفه دارد آب خروجی پمپ را به قسمت پوشال منتقل کند.

پمپ های کولر آبی از دو قسمت مکانیکی و الکترومکانیکی درست شدند که قسمت مکانیکی خود پمپ است و الکترومکانیکی آن هم پروانه و موتور پمپ هستند. پروانه و موتور پمپ هم به وسیله یک میله به هم متصل می شوند. جنس ورقه های پمپ هم از آهن سیلیس دار و یا استیل است.

مهمترین دلایل خرابی های پمپ آب کولر آبی چیست؟

اگر پمپ آب کولر خراب شود آب به قسمت های پوشال ها و بالا هدایت نشده و کولر شما باد گرم خواهد زد. در صورت خراب شدن پمپ باید هرچه سریع‌تر آن را تعویض کنید زیرا ممکن است به موتور کولر شما آسیب بزند. مهمترین دلایل خراب شدن پمپ کولر آبی موارد زیر هستند:

 1. پمپ کولر بدون آب کار می کند.
 2. آب درون موتور کولر آبی نفوذ کرده است.
 3. به پمپ کولر آبی برق رسانی نمی شود.
 4. پمپ کولر به موقع روغن کاری نشده است.
 5. رسوبات و اجسام به داخل پروانه پمپ وارد شدند.
 6. شلنگ مسدود شده است.
 7. پوشال ها تمیز نشده اند.
حتما بخوانید:   خرید پمپ کولر آبی | راهنمای خرید پمپ کولر

در ادامه می خواهیم شما را با این مشکلات در پمپ آب کولر و روش های رفع آن آشنا کنیم.

۱- پمپ کولر بدون آب کار می کند.

همان طور که گفتیم پمپ وظیفه دارد آب را به پوشال و قسمت های بالایی، پمپاژ کند. اگر آب در کفی کولر نباشد، پمپ کار خود را درست انجام نداده و می سوزد. اگر پمپ خراب شد باید ابتدا از قرارگیری پمپ در آب مطمئن شوید. در صورتی که پمپ در داخل آب نباشد، ورودی آب و شناور را بررسی کنید و از قرار گیری شناور در جای خود اطمینان پیدا کنید. شلنگ را بررسی کنید که پاره نشده باشد. اگر شلنگ پاره و یا مسدود شده باشد و یا شناور خراب باشد و همچنین سوراخ بودن بدنه کولر آبی، می تواند باعث خشکی آب کولر شود و باید برای رفع مشکل اقدامات لازم را انجام دهید.

۲- آب درون موتور کولر آبی نفوذ کرده است.

همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم نباید آب داخل موتور پمپ شود. باید موتور را در مکانی نصب کنید که خیس نشود. موتورهای موجود خوب عایق بندی نشده و نصب اشتباه آن و همچنین جابجا شدن لوله های خروجی، باعث خیس شدن موتور پمپ و نفوذ آب به الکتروموتور خواهد شد و در نهایت هم پمپ می سوزد و این زمانی پیش می آید که آب سختی زیادی داشته باشد زیرا سختی زیاد آب، باعث مسدود شدن مسیر لوله های توزیع کننده آب خواهد شد.

۳- به پمپ کولر، برق رسانی نمی شود.

یکی دیگر از خرابی های پمپ کولر، نرسیدن برق به پمپ است پس اگر پمپ کولر شما خراب شد حتماً از اتصال برق به آن اطمینان پیدا کنید. برای این کار اگر تخصص دارید، می توانید از مولتی متر استفاده کنید و اگر مهارتی در این زمینه ندارید بهتر است از برق کار کمک بگیرید. اگر جریان برق راه اندازی شد ولی باز هم برق به پمپ نرسید، باید مدار شکن را چک کنید. در اکثر وسایل برقی پرمصرف، مدارشکن را قرار دادند تا در هنگام مصرف طولانی و یا در زمان اتصالی، برق را قطع کند. در این صورت کافی است که مدار شکن را به حالت اولیه خود برگردانید تا پمپ کولر روشن شود.

۴- پمپ کولر به موقع روغن کاری نشده است.

همانطور که می دانید موتور پمپ آب باید به طور مرتب روغن کاری شود. روغن کاری می تواند اثر مهمی در چرخش منظم موتور داشته باشد. اگر شما روغن کاری را برای مدت زیادی انجام ندهید، موتورپمپ خشک کار کرده و قطعات داخلی پمپ هم دچار اصطکاک خواهد شد و در نهایت پمپ می سوزد.

حتما بخوانید:   متداول ترین انواع پوشال کولر آبی | بهترین پوشال برای کولر آبی

۵- رسوبات و اجسام به داخل پمپ وارد شدند.

پروانه پمپ در پمپاژ آب نقش مهمی دارد و با چرخیدن خود، آب را از کفی به سمت خروجی می کشد. اگر در کفی اجسام خارجی و رسوبات وجود داشته باشد پروانه خوب نمی چرخد؛ در این صورت است که فشار زیادی به موتور وارد می شود. برای اینکه پروانه پمپ بهتر کار کند و از وارد شدن اجسام خارجی هم جلوگیری کرده باشید، توصیه می کنیم یک توری در زیر پمپ بگذارید و هر چند وقت یک بار هم آن را عوض کنید. بهتر است کفی کولر را مرتب تمیز کنید تا لجن ها و رسوبات آن برطرف شوند.

۶- شلنگ مسدود شده است.

مسدود شدن و یا گرفتگی شلنگ و یا قسمت های دیگر کولر می تواند برای پمپ بسیار خطرناک باشد و باید سریعاً برطرف شود. برای اینکه از این موضوع اطمینان پیدا کنید ابتدا کفی پمپ را چک کنید تا کفی را رسوبات و آهک نگرفته باشد. تجمع آهک و رسوبات در کفی پمپ و یا اجزای دیگر می تواند از انتقال آب جلوگیری کرده و باعث سوختن پمپ شود. برای جلوگیری از این مشکل می توانید یک صافی در زیر پمپ قرار دهید تا از انتقال مواد زائد و رسوبات به داخل کفی و یا شلنگ آب جلوگیری کند.

۷- پوشال ها تمیز نشده اند.

اگر پوشال ها برای مدت طولانی کثیف باشند باعث آسیب رسیدن و گاهی هم سوختن پمپ می شود. وقتی از طریق سه راهی های توزیع، آب در روی پوشال ریخته می شود، اگر پوشال کثیف باشد آلودگی ها در روی کفی کولر می ریزد و این باعث مسدود شدن و همچنین عدم حرکت پروانه می شود و در نهایت پمپ خراب خواهد شد. بنابراین توصیه می کنیم در هنگام سرویس کولر آبی حتماً پوشال های کثیف را تعویض کنید.

پمپ کولر آبی

سخن پایانی

پمپ یکی از قطعات مهم کولر آبی است که باید از سوختن آن جلوگیری کنید. توصیه می‌کنیم هر چند وقت یک بار پمپ کولر آبی خود را روغن کاری کنید تا پمپ خوب کار کند. شستن رسوبات و لجن های کفی کولر، بررسی کردن سه راهی توزیع کننده و همچنین شلنگ آب، تنظیم کردن شناور کولر، سرویس منظم کولر آبی و تعویض پوشال می تواند اقداماتی مهم برای حفاظت از پمپ کولر آبی شما باشد. بهتر است این کارها را به وسیله تعمیرکار حرفه ای انجام دهید تا در صورت خرابی پمپ حتماً جهت تعمیر و یا تعویض آن اقدام کند.

در صورتی که سؤالی در زمینه ی تعمیرات پمپ کولر آبی و همچنین انواع پمپ داشتید، در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

31

انواع پمپ کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اجزای تشکیل دهنده پمپ کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x