تعمیراتتعمیرات یخچال

انواع لولای درب یخچال

لولای درب یخچال چیست و چه کاربردی دارد ؟

انواع لولای درب یخچال

تا به این قسمت متوجه اهمیت یخچال فریزر شده اید که این وسیله چقدر می تواند در زندگی انسان تاثیر داشته باشد ، تا به امروز تعمیرات یخچال را به صورت تخصصی با شما جلو بردیم و اما بخش دیگری از یخچال که نیاز به آشنایی کامل با آن دارید لولای درب یخچال می باشد ، لولا هم می توانند به اندازه لاستیک لای درب مهم باشد چرا که در صورت خرابی یک لولا همان اتفاقاتی که در هنگام خرابی لاستیک لای درب یخچال برایتان اتفاق می افتاد رخ خواهد داد و شما مستقیما با بسته نشدن درب یخچال رو به رو خواهید شد و این بسته نشدن درب یعنی از دست دادن سرما و هدر رفتن سرما هم باعث خرابی مواد غذایی شما خواهد شد و هم باعث ایجاد فشار دوچندان بر روی موتور دستگاه برای تامین سرمای از دست رفته می شود .

پس متوجه اهمیت این قطعه کوچک در یک دستگاه بزرگی مثل یخچال شده اید ، بیشتر اشخاص متوجه ی اهمیت لولا در درب یخچال نیستند . لولا در درب یخچال مانند یاتاقان عمل می کند و درب یخچال در هنگام باز شدن روی لولا می چرخد . اما احتمال دارد در اثر مرور زمان این قطعه خشک و دچار ساییدگی شود در هنگام بروز این مشکل ، درب یخچال سفت باز و بسته خواهد شد که در اینصورت یا باید لولا تعویض شود و یا باید آن را روغن کاری کنید ، در ادامه مقاله از ایبک امداد ، انواع لولا را بررسی خواهیم کرد .

انواع مختلف لولای درب یخچال :

نوع لولا مستقیما به نوع و مدل دستگاه شما بستگی دارد ، در ادامه ی این مطلب انواع مختلف لولاهای درب یخچال را برای شما توضیح می دهیم که از انواع لولاهای بکار رفته در یخچال می باشند :

 • لولا دریچه فلاپر
 • لولا و یاتاقان های درب یخچال
 • کیت دندانه لولای درب یخچال فریزر
حتما بخوانید:   منبع کویل دار چیست و روش کار کردن آن چگونه است؟

لولای درب یخچال همانگونه که گفتیم از جهت مدل و شکل ظاهری به سه نوع تقسیم می شود : لولای دریچه فلاپر ، لولا و یاتاقان های درب یخچال و لولای کیت دندانه . درب یخچال ها روی لولا قرار گرفته و باز و بسته می شود . در اصل می توان گفت لولای درب ، بخش نگهدارنده درب یخچال می باشد . مهمترین وظیفه ی لولا کمک به باز و بسته شدن آسان درب یخچال می باشد و مزیت دیگر آن ، جلوگیری از لرزیدن درب یخچال ، هنگام باز و بسته کردن ، است . لولا هم مثل هر قطعه ای امکان دارد که خراب یا کهنه شود در اینصورت باید هر چه سریعتر توسط یک تعمیر کار ماهر اقدام به تعمیر لولا ی درب یخچال ، کنید .اگر این قطعه خراب شود در صورت عدم تعمیر آن امکان دارد مشکلات زیادی برای دستگاه شما به وجود بیاید.

وظیفه ی لولاهای درب یخچال چه می باشد ؟

همانطور که می دانید لولاها از اجزای نگه دارنده درب یخچال می باشند که چند وظیفه ی مهم برعهده دارند که عبارتند از :

 • لولا باعث می شوند که درب یخچال به راحتی باز و بسته شود .
 • از لرزش درب ، موقع باز و بسته شدن درب جلوگیری می کنند .

چگونه لولای معیوب شده را تعمیر کنیم ؟

گاهی ممکن است که لولا دچار خرابی شود و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد در ادامه مطالب ، روش تعمیر لولای درب یخچال را برای شما توضیح می دهیم :

 • در بیشتر یخچال هایی که یخساز دارند ، در قسمت بیرونی و خروج دنده یخ ، یک لولا وجود دارد که با یک سیم پیچ باز شده و با یک فنر بسته می شود . اگر این لولا خراب شد برای تعمیر آن باید حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید زیرا این یک قطعه ی داخلی می باشد و در داخل قرار دارد .
 • لولای دیگر ، لولاهای یخچال های معمولی هستند که درب یخچال روی این لولاها می چرخد ، اگر این لولاها خشک و یا ساییده شده باشد درب به سختی روی آن می چرخد و به راحتی نمی تواند باز شود و یا حتی گاهی امکان دارد که از بسته شدن درب جلوگیری کند و حتی گاهی صدایی گوش خراش از آن به گوش برسد . برای تعمیر این لولا باید در مرحله اول لولا را روغن کاری کنید و اگر تغییری در حرکت و رفع صدا نداشت باید آن را تعویض کنید .
 • در بعضی از مدل های یخچال ساید بای ساید ، کیت دندانه در قسمت لولا درب تعبیه شده که کمک می کند تا درب آرام بسته شود می توان گفت که جنس این کیت دندانه ، از پلاستیک سخت یا نایلونی می باشد که هنگام باز و بسته شدن درب یخچال ، روی هم جفت می شود اگر به هر دلیلی یکی از این دندانه ها شکسته یا خراب شود درب بخوبی بسته نخواهد شد و باید سریعا اقدام به تعویض این قطعه کنید .
حتما بخوانید:   نحوه تعمیر کردن هود پیکو

روش عوض کردن لولای درب یخچال

دقت داشته باشید عوض کردن لولای درب یخچال ، کاری تخصصی می باشد که برای انجام آن باید حتما مهارت لازم را داشته باشید . اگر شما می خواهید خودتان این کار را انجام دهید حتما نکات ایمنی را رعایت کنید . در این مقاله روش تعویض لولای درب یخچال را برای شما توضیح می دهیم :

 • در مرحله ی اول دو شاخه ی برق یخچال را از پریز درآورید و از خاموش شدن یخچال مطمئن شوید .
 • سپس وسایل لازم را که شامل : پیچ گوشتی ، دریل مخصوص ،دم باریک ، کاردک و آچار فرانسه ، می باشد آماده کنید .
 • پیچ های لولا را با استفاده از آچار باز کنید .
 • بعد از آن ، مقداری ماده پلی وینیل کلراید و پروپین در محل لولا قرار می دهیم این کار برای روان شدن حرکت لولا می باشد .
 • چند دقیقه صبر کنید تا ماده خشک شود .
 • سپس لولای جدید را گذاشته و خوب سفت می کنیم

روش تعمیر افتادگی درب یخچال :

انواع لولای درب یخچال

افتادگی درب یخچال یکی از دلایل درست بسته نشدن درب یخچال می باشد و درست بسته نشدن همانطور که می دانید مشکلات زیادی به همراه دارد که در ابتدای مقاله برایتان شرح دادیم . افتادگی درب علامت های متعددی دارد که می خواهیم در ادامه ی مطالب به بررسی آن بپردازیم . وقتی بالای  درب یخچال کمی باز بماند و یا درب به خوبی باز و بسته نشود ، نشانه ی افتادگی درب یخچال است . یکی از دلایل این افتادگی ، سنگین شدن درب می باشد . دقت داشته باشید هرگز درب یخچال را با وسایل سنگین مانند شیشه ها و قوطی های سنگین پر نکنید زیرا اینکار باعث سنگین شدن درب شده و به لولا فشار می آورد و باعث اختلال در باز و بسته شدن در می شود . یکی دیگر از دلایل افتادگی در ، تراز نبودن یخچال می باشد . دقت داشته باشید محلی که برای قرار دادن یخچال خود انتخاب کردید باید کاملا صاف باشد ، اگر متوجه شدید که یخچال تراز نیست می توانید با استفاده از پایه های یخچال آن را کامل تراز کنید . دقت داشته باشید شیب یخچال باید کمی به سمت عقب باشد تا به راحتی درب یخچال باز و بسته شود .

حتما بخوانید:   ۴ دلیل خرابی بک لایت در تلویزیون سامسونگ

مراحل تعمیر افتادگی درب یخچال چیست ؟

 1. در مرحله ی اول یخچال را تراز کرده و شیب آن را کامل تنظیم کنید .
 2. سعی کنید بطری های شیشه ای و قوطی های سنگین را هیچ گاه درون درب قرار ندهید .

اگر درب یخچال شما دچار افتادگی شد ، حتما هرچه سریع تر برای رفع این مشکل اقدام کنید زیرا لولای در به مرور شکسته می شود و آنگاه مجبور می شوید هزینه های بیشتری را برای تعویض لولای درب یخچال پرداخت کنید .

برای بر طرف کردن صدای لولای درب یخچال چه راهکاری وجود دارد ؟

بعضی اوقات به دلایل مختلف مثل افزایش عمر یخچال و یا استفاده ی طولانی مدت از دستگاه باعث می شود که لولای در به مرور خشک شود بنابراین ممکن است هنگام باز و بسته کردن درب ، صدای گوش خراشی به گوش شما برسد . یکی دیگر از دلایل صدای لولای یخچال تراز نبودن دستگاه می باشد . سعی کنید قبل از هر کاری لولای یخچال را خوب روغن کاری کنید زیرا بسیاری از مواقع مشکل صدا دادن و سخت باز و بسته شدن درب بر طرف خواهد شد ، اگر با روغن کاری مشکل بر طرف نشد باید لولا را عوض کنید .

نتیجه گیری از انواع لولای درب یخچال

انواع لولای درب یخچال

در هر وسیله ای کارکرد قطعات دستگاه ، روی بقیه ی اجزا تاثیر می گذارد یخچال هم برای منظم کار کردن نیاز به فعالیت درست همه ی قطعات دارد پس همانطور که در مقاله ی بالا از ایبک امداد  برای شما توضیح دادیم که در صورت ایجاد مشکل در لولای درب یخچال و ایجاد صدا ، در هنگام باز و بسته شدن در ، چه اقداماتی باید انجام دهیم تا از آسیب بیشتر به دستگاه جلوگیری شود .دقت داشته باشید که اگر خودتان در این زمینه مهارت ندارید حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

لولای درب یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با لولای درب یخچال و عیب یابی کامل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا