خدمات فاضلاب و لوله بازکنیخدمات

انواع گرفتگی لوله فاضلاب و رفع آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

همه دیر یا زود باید با ازدحام فاضلاب دست و پنجه نرم کنند. انواع گرفتگی لوله فاضلاب بسیاری وجود دارد. خطر گرفتگی فاضلاب را می‌توان تنها با تعمیر و نگهداری دوره‌ای محدود کرد. خانواده‌ای که بچه‌های کوچک دارند، بیشتر در معرض خطر گرفتگی فاضلاب هستند، زیرا بچه‌ها گاهی اوقات می‌خواهند اشیایی را در توالت بیندازند. در نتیجه، حتی اگر فکر می‌کنید که به خوبی از پس فاضلاب بر می‌آیید، با شگفتی‌هایی مواجه خواهید شد.

هیچ کس نمی‌خواهد با انسداد فاضلاب مواجه شود، اما این اتفاق می‌افتد که یک انسداد در خط لوله وجود دارد. گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است زیرا چیزی به طور تصادفی به لوله داخل می‌شود که متعلق به آنجا نیست. همه نمی‌دانند که چگونه می‌توان از لوله فاضلاب به بهترین وجه استفاده کرد. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با انواع گرفتگی لوله فاضلاب و جزئیات آن بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

انواع گرفتگی لوله فاضلاب

انواع گرفتگی لوله فاضلاب

در این بخش می‌خواهیم بپردازیم به رایج‌ترین انواع گرفتگی لوله فاضلاب و اینکه بدانیم چگونه باید آن را رفع نماییم. انواع گرفتگی لوله فاضلاب شامل موارد زیر است.

مسدود شدن فاضلاب توسط چربی

چربی یک ماده ماندگار است که در ضایعات مواد غذایی وجود دارد. بخصوص در تابه ها باقی مانده های چربی زیادی وجود دارد. بیشتر چربی را می‌توان در سطل زباله جمع کرد. یک قسمت همیشه در تابه باقی می‌ماند و هنگام شستن ماهیتابه، این باقی مانده‌های چربی به آب صابون ختم می‌شود. چربی یکی از موثرترین انواع گرفتگی لوله فاضلاب است.

در نگاه اول به نظر می ‌رسد که تمام باقی مانده‌های چربی برای همیشه ناپدید شده‌اند، اما وقتی می‌توانید داخل لوله را ببینید، به نظر می‌رسد که برخی از باقی مانده‌های چربی به داخل لوله چسبیده‌اند. با گذشت زمان، لایه باقی مانده چربی انباشته شده به طور فزاینده‌ای ضخیم‌تر می‌شود و باقی مانده‌های زباله دیگر را جذب می‌کند. اساس تراکم فاضلاب گذاشته شده است.

فاضلاب توسط دستمال توالت مسدود شده است

تصور می‌شود که کاغذ توالت همیشه به طور کامل در سیستم فاضلاب تخلیه می‌شود، اما همیشه اینطور نیست. دستمال توالت خیلی زیاد یا خیلی ضخیم نمی‌تواند از لوله‌هایی با قطر باریک عبور کند. در چنین شرایطی، خطر انسداد بسیار زیاد است. همه متوجه وضعیت سیستم فاضلاب نیستند.

حتما بخوانید:   بهترین روش باز کردن لوله فاضلاب با اسید

مسدود شدن فاضلاب توسط دستمال مرطوب توالت

یکی دیگر از انواع گرفتگی لوله فاضلاب دستمال مرطوب است. آن‌ها در لوله فاضلاب نیستند، بلکه در سطل زباله هستند. دستمال مرطوب توالت ضخیم‌تر از دستمال توالت است و تجزیه نمی‌شود یا به سختی قابل تجزیه است، بنابراین لوله فاضلاب نمی‌تواند آن را تحمل کند. وقتی شما یا میهمانانتان این نوع دستمال توالت را در خط لوله می‌اندازید، مشکل ایجاد می‌کند. گذاشتن اخطار در توالت ضرری ندارد تا همه بدانند که نمی‌توان آن را شستشو داد. این کار از گرفتگی حوله‌های توالت در آینده جلوگیری می‌کند.

مسدود شدن فاضلاب توسط بلوک توالت

اگر بلوک توالت فرنگی در فاضلاب افتاده باشد، معمولاً در ابتدای فاضلاب قفل می‌شود تا بتوانید به راحتی آن را بردارید. با این حال، گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که بلوک توالت کمی جلوتر در لوله ختم می‌شود. پس از آن بلوک دیگر در دسترس نیست و هیچ گزینه دیگری جز مشارکت یک شرکت حرفه‌ای برای رفع انسداد وجود ندارد. بلوک نیز یکی دیگر از انواع گرفتگی لوله فاضلاب است.

انواع گرفتگی لوله فاضلاب

فاضلاب پنهان شده توسط نوار بهداشتی یا تامپون

حوله‌های بهداشتی و تامپون‌ها گاهی اوقات ممکن است به‌طور تصادفی به فاضلاب توالت ختم شده و شسته شوند. این در بیشتر موارد به خوبی ختم نمی‌شود. سیستم فاضلاب شما دچار گرفتگی می‌شود و باید بصورت حرفه‌ای انسداد آن را باز کرد تا لوله دوباره بدون هیچ مشکلی در آب جاری شود.

مسدود شدن فاضلاب توسط پلاستیک

پلاستیک هرگز نباید در لوله فاضلاب تخلیه شود. در بیشتر موارد، فاضلاب ناشی از پلاستیک به طور تصادفی ایجاد می‌شود. برای همه مشخص نیست که پلاستیک به آن‌جا تعلق ندارد. با قرار دادن برچسب هشدار دهنده و سطل زباله، خطر پلاستیک در لوله فاضلاب را به حداقل می‌رسانید.

مسدود شدن فاضلاب توسط موم شمع

یکی دیگر از انواع گرفتگی لوله فاضلاب موم شمع است. به طور کلی تصور می‌شود که لوله فاضلاب برای حذف پسماندها مناسب‌تر از لوله تخلیه است. این یک تصور اشتباه است زیرا این نوع پسماندها می‌توانند به همان خوبی که در مورد لوله تخلیه وجود دارد به داخل لوله فاضلاب بچسبند. موم شمع یکی از سرسخت ترین موادی است که وجود دارد. در تماس با آب به سرعت جامد می‌شود و قطعا روی آب شناور می شود. بنابراین شستن آن دشوار است و بنابراین موم شمع باید همیشه در سطل زباله گذاشته شود.

مسدود شدن فاضلاب توسط سیمان

در طول کار ساخت و ساز، لوله فاضلاب همیشه با دقت کار نمی شود. تا زمانی که کار ادامه دارد، بهتر است لوله را در برابر پسماندهای زائد مانند سیمان با کشش پلاستیک روی آن محافظت کنید. این کار از رسیدن ذرات سیمان به لوله جلوگیری می کند. رفع گرفتگی توسط سیمان معمولاً آسان نیست.

مسدود شدن فاضلاب توسط شن و ماسه

لوله فاضلاب برای تخلیه شن و ماسه مناسب نیست. با این حال، ما به طور مرتب تجربه می‌کنیم که انسداد فاضلاب توسط ماسه ایجاد شده است، در حالی که مالک مطمئنا می‌داند که هیچ ماسه‌ای به لوله فاضلاب ریخته نشده است. این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که فاضلاب در جایی از خط لوله رخ داده باشد و باعث ورود شن و ماسه شود. شن و ماسه متداول‌ترین انواع گرفتگی فاضلاب به شما می‌آید.

حتما بخوانید:   بهترین اسید برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب و حمام

مسدود شدن فاضلاب توسط بقایای صابون

صابون در آب حل می‌شود و برای تمیز کردن ایده آل است. با این وجود، بقایای صابون همیشه در خط لوله باقی می‌مانند و پس از مدتی شروع به جمع شدن می‌کنند. نتیجه این امر این است که خط لوله کمتر و کمتر از طریق سیستم زهکشی اصلی جریان می‌یابد. برای جلوگیری از گرفتگی به دلیل باقی‌مانده صابون، بهتر است هر چند وقت یکبار لوله فاضلاب را ترجیحا با یک پاک کننده فشار قوی تمیز کنید.

انواع گرفتگی لوله فاضلاب

مسدود شدن فاضلاب توسط پودر لباسشویی

یکی از رایج‌ترین انواع گرفتگی لوله فاضلاب پودر لباسشویی است. آیا تا به حال به باقی مانده‌های پودر در جعبه‌ای که پودر لباسشویی را در آن قرار داده‌اید نگاه کرده‌اید؟ می‌توانید تصور کنید که چه چیزی در داخل لوله باقی مانده است. هر کسی که از پودر لباسشویی استفاده می‌کند باید با آن مقابله کند. برای حفظ جریان آب بهینه، بهتر است ماشین لباسشویی را ماهی یک بار در دمای 90 درجه بدون استفاده از مواد شوینده روشن کنید. لوله را می‌توان با این روش تمیز کرد.

مسدود شدن فاضلاب توسط آهک

آهک همیشه در آب وجود دارد، اگرچه با چشم غیر مسلح نمی‌توان آن را دید. وجود آهک در آب تنها زمانی برای اکثر مردم مشخص می‌شود که شیرها به طور مرتب تمیز نشوند. سپس یک لایه سفید از رسوب آهک روی شیر آب وجود دارد که باعث می‌شود شیر کدر به نظر برسد.

مسدود شدن فاضلاب توسط ریشه درختان

ریشه‌های درختان بسیار قدرتمند هستند و در همه چیز رشد می‌کنند. فرقی نمی‌کند از کدام ماده استفاده شود. در خیابان، این پدیده از طریق سنگ‌هایی که بالا آمده و کج هستند به بهترین وجه قابل مشاهده است. حتی آسفالت به دلیل رشد ریشه ممکن است ترک بخورد.

متاسفانه با لوله فاضلاب وقتی درختی در این نزدیکی هست راه فراری نیست. دیر یا زود باید با افتادگی یا ترک خوردگی لوله فاضلاب مقابله کنید. در چنین شرایطی، توصیه می‌شود با یک متخصص فاضلاب تماس بگیرید که وضعیت را برای شما تجزیه و تحلیل می‌کند و سپس تعمیر را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهد. با کمک به موقع از بدتر شدن مشکلات و افزایش خسارت مالی جلوگیری می‌کنید.

از آنجایی که درختان می‌توانند منجر به بسیاری از مشکلات فاضلاب شوند، اغلب تجربه می‌کنیم که مردم می‌خواهند یک درخت را قطع کنند. برای اطمینان از اینکه می‌توانید درخت را بردارید، بهتر است ابتدا با شهرداری تماس بگیرید. ریشه‌های درختان امروزه به ویژه در شهر تهران یکی از رایج‌ترین انواع گرفتگی لوله فاضلاب به حساب می‌آیند.

گرفتگی فاضلاب در اثر خشکسالی

خشکسالی می‌تواند به طرق مختلف منجر به گرفتگی فاضلاب شود. اگر برای مدت طولانی باران نباریده باشد، سطح آب زیرزمینی پایین است، به این معنی که ممکن است فرونشست با تمام عواقب آن رخ دهد. آیا مدتی است که از لوله فاضلاب استفاده نکرده اید؟ بقایای داخل لوله به شدت گرفته شده و احتمال ترک خوردن لوله فاضلاب در کوتاه مدت زیاد است.

فاضلاب توسط تفاله چای مسدود شده است

نظریه‌های مختلفی در مورد تفاله چای وجود دارد. به عنوان مثال، می‌تواند به طور موثر در برابر انسداد فاضلاب به دلیل اثر ساینده استفاده شود. اگرچه حقیقتی در این مورد وجود دارد، اما ما این روش را توصیه نمی‌کنیم. صرفاً به این دلیل که بی جهت محیط را تحت فشار قرار می‌دهد. هنگام تمیز کردن فاضلاب، تمام کثیفی چای باید دوباره فیلتر شود و انرژی زیادی صرف می‌کند. بنابراین، بهتر است تفاله چای را در سطل زباله بریزید.

حتما بخوانید:   دستگاه واترجت چیست و چه کاربردی در لوله بازکنی دارد؟

مسدود شدن فاضلاب توسط ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی باعث ایجاد فاضلابی می‌شود که می‌تواند حاوی انواع پسماندها و مواد باشد. بنابراین بسیار رایج است که انسداد فاضلاب توسط ماشین ظرفشویی ایجاد می‌شود. انسداد توسط ماشین ظرفشویی اغلب منجر به نشت از خود ماشین ظرفشویی می‌شود و آب در تخلیه آشپزخانه نیز می‌تواند بالا بیاید. بلوک‌های تمیز کننده خاصی وجود دارد که اجازه می‌دهد آهک در لوله تخلیه حل شود. این عامل می‌تواند منجر به انسداد کمتری در ماشین ظرفشویی شود. این عامل نیز یکی از رایج‌ترین انواع گرفتی لوله فاضلاب است.

انواع گرفتگی لوله فاضلاب

مسدود شدن فاضلاب توسط یک شی

ورودی لوله فاضلاب اغلب آزادانه در دسترس است. برای مثال اگر می‌خواهید دستمال توالت را بشویید، اما خط لوله در برابر اشیا نیز آسیب‌پذیر است، این کار مفید است. هر سال، بسیاری از اشیا در خط لوله ناپدید می‌شوند که در واقع به آن‌جا تعلق ندارند. شما اغلب حتی متوجه آن نمی‌شوید، اما هنگامی که، برای مثال، یک بلوک توالت به خط لوله می‌افتد، چاره‌ای جز تماس با یک متخصص برای حل مشکل وجود ندارد. امروزه معمولاً برای زمانی که افراد در توالت حضور دارند از تلفن استفاده می‌شود.

علائم گرفتگی فاضلاب

آبی که به سختی می‌گذرد

گرفتگی فاضلاب اغلب به تدریج رخ می‌دهد. این بدان معنی است که اگر دقت کنید، در بیشتر موارد می‌توانید لوله را به موقع تمیز کنید، به این معنی که مشکلات انسداد مربوط به گذشته است. در این صورت عواقب آن قابل کنترل است. با این حال، انسداد فاضلاب که به طور ناگهانی رخ می‌دهد نیاز به یک راه حل حاد دارد.

بوی نامطبوع

از آنجایی که در صورت گرفتگی فاضلاب، فاضلاب نمی‌تواند به طور مطلوب یا حتی اصلا جریان یابد، هوای تند و زننده دوباره به سطح می‌آید و در کل ساختمان پخش می‌شود. هوایی که دوست ندارید در آن زندگی کنید، کار کنید و مطمئنا نمی‌خواهید از بازدیدکنندگان پذیرایی کنید. بوی فاضلاب لزوماً به معنای گرفتگی فاضلاب نیست، اما مطمئنا توصیه می‌شود که یک متخصص فاضلاب به محل مراجعه کند تا علت اصلی آن را پیدا کند.

انواع گرفتگی لوله فاضلاب

نشتی از لوله فاضلاب

هنگامی که یک انسداد در جریان است، فشار در لوله فاضلاب افزایش می‌یابد، زیرا برای مدت طولانی طراحی نشده است که با فشار آب بالا مقابله کند. نقاط ضعیف در لوله فاضلاب می‌تواند باعث نشت فاضلاب یا حتی بدتر شود. ترک‌های لوله در اثر فشار افزایش می‌یابد. به محض اینکه متوجه شدید که فاضلاب از خط لوله نشت می‌کند، زیاد منتظر نمانید و کمک بگیرید. به این ترتیب از آسیب بیشتر به کف و کپک زدن و مگس‌های فاضلاب جلوگیری می‌کنید.

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

انواع گرفتگی لوله فاضلاب و رفع آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزشی برای آشنایی با انواع گرفتگی لوله فاضلاب و رفع آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x