تعمیرات یخچالتعمیرات

سرد نشدن قسمت بالای یخچال و بیش از 10 دلیل این مشکل

علت سرد نشدن قسمت بالای یخچال

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در این مقاله از سایت ایبک در خصوص علل مربوط به سرد نشدن قسمت بالای یخچال صحبت خواهیم کرد و سعی می کنیم تا این موضوع را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم. هر قدر بیشتر بتوانید در مورد علت های سرد نشدن قسمت بالای یخچال اطلاعات کسب کنید بهتر می توانید این اشکالات را برطرف کنید.

فراموش نکنید که سرد نشدن قسمت بالای یخچال می تواند باعث فاسد شدن مواد غذایی بسیار زیادی شود که در نهایت هزینه های زیادی را بر دوش شما خواهد گذاشت.

در بسیاری از موارد خنک نشدن قسمت بالای یخچال می تواند دلایل ساده ای داشته باشد که به راحتی توسط خودمان قابل رفع هستند. اما در بسیاری از موارد نیز نیاز به حضور یک متخصص و تکنسین تعمیر یخچال است.

علت سرد نشدن قسمت بالای یخچال در حقیقت از جمله مشکلاتی است که امکان دارد بسیاری از خانواده ها هر از چند گاهی با آن روبرو شوند. به همین دلیل است که لازم می دانید تا نحوه برطرف سازی این مشکل را در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار دهیم.

دلایل سرد نشدن قسمت بالای یخچال

زمانی که یخچال شما مواد غذایی مانند بستنی یا آب را سرد نمی کند، علل مختلفی وجود دارد. قبل از اینکه به سراغ تعمیرات تخصصی بروید برای آزمایش کارهای زیر را انجام دهید:

از اتصال یخچال خود به برق مطمئن شوید در صورتی که یخچال به برق وصل باشد با باز کردن درب یخچال چراغ آن روشن خواهد شد.

دلایل سرد نشدن قسمت بالای یخچال

ترموستات را بررسی کنید تا مطمئن شوید اتصالات آن به درستی وصل باشند. در صورتی که ترموستات خراب باشد می توانید از یک تعمیرکار برای تعویض یا تست سلامت آن کمک بگیرید.

دریچه های پشت محفظه فریزر یخچال شما برای گردش هوای سرد باید باز باشند. امکان دارد این دریچه ها با مواد غذایی منجمد مانند سبزیجات مسدود شده باشند. سعی کنید این مشکل را حل کنید.

همیشه سعی کنید کویل های زیر یا پشت یخچال را از هر گونه گرد و غبار پاک کنید. این کار را می توانید با جارو برقی انجام دهید. گرفتگی کویل ها می تواند باعث سرد نشدن قسمت بالای یخچال شود.

حتما بخوانید:   تعمیر قفل درب آسانسور و دلایل خرابی آن

گیر کردن اشیا و یا گردو غبار در فن کندانسور می تواند در کار یخچال ایراد ایجاد کند. در یخچال هایی که پشت آن ها دارای کویل هستند فاقد فن کندانسور هستند. ابتدا یخچال را از برق بکشید و با دست تیغه های فن را بچرخانید و ببنید به راحتی می چرخد یا خیر. زمانی که کمپرسور یخچال کار می کند فن یخچال نیز باید کار کند.

کمپرسور یخچال چیست؟

اولاً آنکه باید بدانیم کمپرسور یخچال چیست؟ زمانی که این موضوع را درک کردیم، می توانیم این مبحث را نیز متوجه شویم که دلایل خرابی این قطعه چه مواردی می تواند باشد؟ کمپرسور یخچال در حقیقت قسمتی است که از سه بخش مختلف الکتریکی، مکانیکی و همچنین گازی تشکیل شده است. اشکال در کار این قطعه باعث سرد نشدن قسمت بالای یخچال می شود.

کمپرسورها می توانند انواع مختلف و گوناگونی نیز داشته باشند که هر کدام از آن ها برای یک نوع از یخچال مناسب بوده و در صورت خرابی نیز باید مجدداً همان کمپرسور را بر روی آن ها وصل کنید. کمپرسورها در مدل های پیستونی، تناوبی، دورانی و مارپیچی وجود دارند.

نقش کمپرسور در سرد نشدن قسمت بالای یخچال

هر کدام از این قسمت ها و اجزا نیز به اجزا کوچک تر و جزئی تر تقسیم بندی می شوند. یکی از مشکلاتی که در هنگام خرابی موتور یا همان کمپرسور یخچال می تواند اتفاق بیفتد آن است که در زمان خرابی باید تک به تک این قطعات مورد بررسی قرار گیرند و این موضوع می تواند کار زمان بر و سختی باشد.

اگر کمپرسور یخچال مورد نظر ما به درستی کار کند، در حقیقت باید بتواند به خوبی گاز را در لوله ها به حرکت درآورد و موجب سرد شدن بخش های مختلف یخچال شود. این در حالی است که اگر موتور یخچال ما نیاز به تعمیر پیدا کند، این چرخش گاز متوقف می شود و یخچال دیگر نمی تواند همچون حالت عادی، فضای داخلی خودش را خنک نگه دارد.

دلایل خرابی موتور یا کمپرسور یخچال و سرد نشدن قسمت بالای یخچال

از جمله مهم ترین دلایل خرابی موتور و یا همان کمپرسور یخچال به چه مواردی می توانیم اشاره کنیم؟ مهم ترین دلایلی که برای این موضوع وجود دارد شامل چند بخش می شوند. این بخش ها را در ادامه توضیح داده ایم. تمامی ایراداتی که در زیر بیان کرده ایم باعث ضعف در کار کمپرسور می شود و در نتیجه باعث سرد نشدن قسمت بالای یخچال می شوند.

گرمای بیش از حد

اولین دلیلی که می توانیم برای خرابی موتورهای یخچال و همچنین دلیل سرد نشدن قسمت بالای یخچال به کار ببریم، مربوط به گرمای بیش از حدی می شود که در این نوع از یخچال ها وجود دارد.

حتما بخوانید:   بهترین مارک یخچال های ساید ایرانی چیست؟

معمولا زمانی که موتور یخچال بیش از حد کار کند و یا فن تهویه آن نتواند به درستی عمل کند، موتور دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر آن پیدا می کنید. در بسیاری از موارد اگر این حالت ادامه دار شود، احتمالا کار از تعمیر کمپرسور گذشته و باید یک کمپرسور جدید را خریداری نمایید.

آلودگی در کمپرسور

یک یخچال قابل اعتماد می تواند تا 20 سال دوام بیاورد، اما در برخی مواقع، مشکلات مختلفی را تجربه خواهید کرد. هنگام تعویض یخچال به جای تعمیر آن، شهرت برند و کارایی انرژی آن را در نظر بگیرید. یخچال شما بالاترین مصرف انرژی را در آشپزخانه شما دارد. سرمایه گذاری روی یخچالی که هر ماه چند دلار برای شما صرفه جویی می کند، این هزینه را افزایش می دهد.

مورد بعدی در خصوص وجود آلودگی در کمپرسور می باشد. هر نوع آلودگی اعم از گرد و غبار، روغن و… می توانند سبب خرابی موتورهای یخچال شوند. البته در حالت عادی در موتور فقط باید روغن و مبرد وجود داشته باشد اما هر نوع روغنی به جز روغن مخصوص موتور یخچال می تواند سبب بروز مشکل شود.

قرار نیست کمپرسور چیزی جز مبرد را در حالت گازی خود فشرده کند. اگر بخواهد چیز دیگری را پمپ کند، می تواند باعث شکستگی کمپرسور شود.

نشتی روغن یا خرابی پمپ روغن می تواند باعث شود روغن در جاهایی که نباید، برود و این می تواند منجر به آلودگی کمپرسور شما شود. سایر آلاینده هایی که می توانند بر کمپرسور شما تأثیر بگذارند هوا، رطوبت و کثیفی هستند. برای اشاره به یک مثال، رطوبت می تواند زنگ زدگی ایجاد کند که با مبرد مخلوط می شود و باعث ایجاد مشکلاتی در کمپرسور می شود.

کمبود روغن کاری

دلیل سومی که می تواند سبب سرد نشدن قسمت بالای یخچال هیمالیا و یا هر نوع یخچال دیگری شود، مربوط به کمبود روغن کاری می شود. روغن کاری کردن وسایل و قطعاتی همچون موتورهای یخچال ها کاری بسیار ضروری و مهم است.

در صورتی که این عملکرد به درستی اجرا نشود، می توان گفت که کمپرسور به شدت تحت فشار قرار خواهد گرفت و گرمای بیش از حدی را نیز تولید خواهد کرد. همین موضوع در نهایت باعث می شود تا گرمای بیش از حدی توسط کمپرسور تولید شود و موتور یخچال آسیب ببیند.

وجود ایراد در دکمه استارت

مورد بعدی در خصوص وجود مشکل و ایراد در دکمه استارت است. گاهی اوقات ممکن است این دکمه خراب شده باشد و همین مسئله سبب می شود تا کمپرسور روشن نشود و نیاز به تعمیر داشته باشد. شما می توانید به کمک یک تعمیرکار متخصص با تعویض دکمه استارت یخچال مشکل سرد نشدن قسمت بالای یخچال را برطرف کنید.

حتما بخوانید:   آموزش عیب یابی و تعمیر یخساز یخچال جی پلاس

حل مشکل سرد نشدن قسمت بالای یخچال

خرابی فن یخچال یکی دیگر از دلایل سرد نشدن قسمت بالای یخچال

یکی دیگر از دلایلی که قابل ذکر است مربوط به خرابی فن یخچال می باشد. زمانی که موتور یخچال داغ می کند، محیط داخلی یخچال نیز بالطبع خنک نمی شود و به همین دلیل است که خرابی فن سبب می شود داغی موتور ادامه دار شود و موتور دچار سوختگی گردد.

دلایل متفرقه سرد نبودن قسمت بالای یخچال

تا اینجا در خصوص دلایل و نکات فنی که می توانند سبب این موضوع شوند، توضیح دادیم. این موضوع در صورتی است که در بسیاری از موارد برخی از دلایل و گزینه ها وجود دارند که سبب خرابی کمپرسور و سرد نشدن قسمت بالایی یخچال می شوند.

علل مختلف سرد نشدن قسمت بالای یخچال

تنظیم نادرست دما دلیل مهم سرد نشدن قسمت بالای یخچال

دریچه تنظیم دمایی که در قسمت داخلی یخچال وجود دارد، به شما این امکان را می دهد که بتوانید دمای یخچال خودتان را در همان اندازه ای که می خواهید تنظیم نمایید. گاهی اوقات این موضوع پیش می آید که دمای یخچال را به شکل نادرستی تنظیم کرده باشید و همین مسئله به خودی خود سبب سرد نشدن قسمت بالای یخچال می شود.

حجم بالای مواد غذایی در یخچال

مورد بعدی در خصوص حجم بالای مواد غذایی است که در داخل یخچال وجود دارد. یخچال های مختلف دارای گنجایش های متفاوتی هستند و لازم است که در هنگام قرار دادن مواد غذایی داخل یخچال، حتما به این موضوع نیز توجه داشته باشید. فراموش نکنید که اگر حجم زیادی از مواد غذایی داخل یخچال قرار گیرد، سرمای کافی برای خنک نگه داشتن تمام این مواد غذایی وجود نخواهد داشت.

جمع بندی

مواردی که در خصوص انواع علت های سرد نشدن قسمت بالای یخچال مطرح شد، مواردی هستند که به شما کمک می کنند تا اگر دچار این مشکل شدید، بتوانید هرچه راحتتر و بهتر این موضوع را حل کنید و از این بابت مشکلی نداشته باشید. البته فراموش نکنید که در بسیاری از موارد نیاز است تا از یک متخصص و تعمیرکار ماهر کمک گرفته و از او بخواهید تا این مشکل را برطرف سازد. از نمایندگی های معتبر برای حل این مشکل کمک بخواهید زیرا ممکن است با تعمیرات اشتباه به یخچال شما آسیب جدی وارد شود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

سرد نشدن قسمت بالای یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی دلایل سرد نشدن قسمت بالای یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x