تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

علامت های سوختگی موتور جارو برقی چه می باشد ؟

جارو برقی جزء پر استفاده و کاربردی ترین وسایل خانه برای تمیز کردن و پاک کردن گرد و غبار می باشد . جارو برقی بسته به میزان استفاده ، گاهی احتمال خرابی در آن وجود دارد . با این حال بیشتر خرابی های جارو برقی به سادگی حل می شوند . یکی از این خرابی ها سوختن این دستگاه می باشد . در این مقاله از ایبک امداد علامت های سوختگی موتور جارو برقی را بررسی کرده و روش های حل آن را برایتان بیان می کنیم .

تمیز نگه داشتن منزل به تنهایی می تواند کار بسیار سختی باشد و داشتن دستگاهی مثل جارو برقی می تواند کار شما را در تمیز کردن خانه بسیار راحت تر کند . در حین استفاده نادرست از آن و یا روشن گذاشتن طولانی مدت آن می تواند خرابی های زیادی در دستگاه ایجاد کند ، اگر که در حال استفاده کردن از جارو برقی، بوی سوختگی حس کردید احتمال دارد که جارو برقی سوخته باشد .

شما می توانید در این هنگام برای پیدا کردن دلیل سوختن موتور جارو برقی این سوالات را از خود بپرسید :
 • آیا در هنگام جارو برقی کشیدن بوی سوختگی را حس کردید ؟
 • آیا جارو برقی شما مکش قبلی را دارد و یا مکش ندارد ؟
 • آیا در قسمتی از دستگاه جرقه ای می بینید ؟
 • آیا قدرت جارو برقی به صورت خودکار کم و زیاد می شود ؟

جارو برقی قسمت ها و قطعات بسیار مهمی دارد ، اگر که هر کدام از این قطعات به مشکل برخورد کند می تواند در عملکرد صحیح جارو برقی تاثیر منفی بگذارد . اگر که جارو برقی در هنگام استفاده از آن بوی سوختگی می داد به احتمال زیاد موتور آن سوخته است ، البته بهتر است قبل از تست موتور این دستگاه، کیسه و فیلتر جارو برقی را چک کنید.

اگر که کیسه ی این دستگاه پر شده باشد به موتور فشار زیادی وارد می شود و موتور به شدت داغ می شود ، اگر این موارد را چک کردید و باز هم بوی سوختگی می آمد به احتمال زیاد موتور جارو برقی سوخته است .

روش تشخیص سوختن موتور جارو برقی چه می باشد ؟

موتور جارو برقی

در ادامه این مقاله چند روش و راه حل تشخیص سوختن موتور را بیان کردیم پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید :

حتما بخوانید:   راهنمای باز کردن درب ماشین لباسشویی ال جی LG

ایجاد بوی سوختگی توسط جارو برقی

یکی از اصلی ترین نشانه های وجود اشکال در جارو برقی بوی سوختگی می باشد . اگر موقع استفاده از جارو برقی بوی سوختن را حس کردید می تواند دلیل خرابی جارو برقی باشد و سریعا باید به فکر تعمیر آن باشید .

یکی از رایج ترین دلایل بوی سوختگی جارو برقی آسیب دیدن تسمه این دستگاه است . اگر جارو برقی شما بوی سوختگی لاستیک داد حتما تسمه را چک کنید به احتمال زیاد پاره شده است .

امکان دارد که تسمه کشیده و یا پاره شود که هر کدام از این ها بوی سوختگی ایجاد می کند ، در صورت اتفاق افتادن همچین چیزی با تعویض تسمه این بو از بین خواهد رفت ، شما می توانید با استفاده از دفترچه راهنمای جارو برقی تسمه را تعویض کنید.

بعضی وقت ها امکان دارد بوی سوختگی نشان دهنده ی سوختن موتور این دستگاه باشد ، سوختن موتور جارو برقی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ، اما اصلی ترین آن استفاده طولانی مدت از جارو برقی است و یا می تواند به دلیل قدیمی بودن و فرسوده بودن موتور جاروبرقی این اتفاق بیفتد .

تعویض موتور جارو برقی باید توسط یک فرد متخصص و حر فه ای صورت گیرد ، بعضی وقت ها موتور جارو برقی نمی سوزد و فقط چند ثانیه بیش از حد گرم می شود در اینصورت باید به آن زمان دهید تا که خنک شود .

داغ شدن موتور جارو برقی

موتور جارو برقی

وقتی که کیسه جارو برقی پر است موتور بیش از حد گرم و داغ خواهد شد ، اگر که جارو برقی شما ناگهان خاموش شد اول از همه آن را پریز بکشید .

انسداد باعث داغ شدن موتور جارو برقی خواهد شد ، به این دلیل که موتور برای رسیدن به مکش قبلی خود باید سخت کار کند . در اینصورت جارو برقی را از برق جدا کنید کانال‌ها ، تله‌ها ، لوله‌ها و جاهایی که غبار جمع می شود را مورد بررسی دقیق قرار دهید .

وظیفه ی اصلی فیلتر ها در جارو برقی حفاظت از دستگاه در مقابل گرد و غبار می باشد ، فیلتر هایی که کثیف هستند می توانند باعث داغ شدن موتور جارو برقی بشوند ، این اشکال به علت وقفه کوتاه مدتی در جریان هوا اتفاق میفتد ، برای اینکه به خوبی مطمئن شویم عملکرد موتور درست است باید فیلتر هار را به صورت منظم بشویید ، علاوه بر آن فیلتر های جارو برقی بعد از گذشت زمان طولانی از بین می رود و باید تعویض شود .

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات جاروشارژی نانیوا | نمایندگی تعمیر جارو شارژی در تهران

اگر جارو برقی تا اندازه ای داغ شده باشد که از آن دود خارج شود حتما باید اول آن را از برق کشیده ، این دود نشانه قدیمی و فرسوده بودن اجزای جارو برقی است . پس از آن برای تعمیر جارو برقی را به یک تعمیر کار ماهر بسپارید .

کاهش قدرت مکش

هنگامی که مکش جارو برقی کاهش می یابد ، به طور معمول به چند دلیل این اتفاق می‌افتد  مانند : گرفتگی فیلترها، میله برس درهم ،  مسدود شدن راه های هوایی در جارو برقی . رفع کردن این موارد که برایتان بیان کردیم کمک بسیار زیادی در قدرت مکش جارو برقی خواهد داشت .

کیسه ی جارو برقی همه ی کثیفی و گرد و غبار را جمع می کند این کیسه ها طوری طراحی شده اند که هوا از آنها عبور می کند ولی مواد آلرژی زا و گرد و غبار در آن جمع می شود ، هرگاه کیسه پر از گرد و غبار شود قدرت مکش جارو برقی از بین می رود.

بیشتر بدانید :

وقتی شما برای مدت طولانی از جارو برقی استفاده می کنید یک لایه ی نازک از ذرات گرد و غبار که داخل کیسه وجود دارد جارو برقی را پوشانده و حتی بعد از تخلیه کردن کیسه این لایه از بین نمی رود این یعنی کیسه ی جارو برقی جریان هوای لازم برای خارج کردن هوای ورودی را از دست خواهد داد ، در این  صورت جریان هوا محدود شده و مکش کم می شود ، نتیجه می گیریم که بررسی و تعویض کیسه ی جارو برقی از سوختن موتور جارو برقی جلوگیری می کند .

گاهی اوقات دلیل کم شدن مکش جاروبرقی لوله های وکیوم جارو برقی می باشد احتمال دارد در این لوله ها گرد و غبار، نخ، مو و یا اشیای ریز دیگر گیر کرده باشد و باعث مسدود شدن راه لوله شود شما باید راههای هوایی داخل دستگاه را کاملا بررسی کنید هر جایی که می بینید راه هوایی وجود دارد آن را کامل چک کنید

دلیل روشن نشدن جاروبرقی

دلایلی که می تواند باعث روشن نشدن جاروبرقی باشد موارد زیر است:

 •  خراب بودن سیم برق
 •  خرابی موتور
 •  سیم های خراب در جاروبرقی
 • وصل نبودن جریان برق

مواردی را که برای شما بیان کردیم می تواند باعث روشن نشدن جاروبرقی شود در مرحله اول شما باید از سلامت پریز برقی که از آن برای جاروبرقی استفاده می کنید اطمینان داشته باشید اگر شک دارید که پریز برق سالم باشد بهتر است از پریز دیگری استفاده کنید و یا می توانید پریز برق را به کمک یک وسیله برقی دیگر امتحان کنید.

در مرحله بعدی اگر از سلامت پریز برق اطمینان پیدا کردید باید سیم برق دستگاه را بررسی کنید اگر متوجه شدید که سیم برق دچار آسیب شده باید آن را تعویض کنید.

حتما بخوانید:   شیوه تشخیص سوختن یا سالم بودن موتور یخچال

احتمال دارد کیسه جاروبرقی شما پر شده باشد باید آن را خالی کنید همانطور که می دانید پرشدن کیسه جاروبرقی می تواند یکی از دلایل روشن نشدن دستگاه باشد

دکمه خاموش و روشن را هم بررسی کنید احتمال دارد که دکمه آسیب دیده باشد و یا اینکه دچار شکستگی شده باشد و این مشکل باعث روشن نشدن جاروبرقی شما می شود.

شنیدن صداهای عجیب از جاروبرقی

 

امکان دارد که از جاروبرقی شما صداهای عجیبی به گوش برسد و این می تواند به این معنی باشد که جاروبرقی از شما درخواست کمک می‌کند و برای این درخواست، فریاد می‌زند!

اگر از جاروبرقی صداهای غیر طبیعی شنیدید و یا به نظر شما اینطور می آمد که جاروبرقی به سختی کار می کند این مورد نشانه ی خراب شدن قطعه ای از جاروبرقی شما می باشد دقت داشته باشید اگر قطعات جاروبرقی را تعمیر کنید بسیار کم هزینه تر از خریدن یک جاروبرقی نو می باشد.

اگر کیسه جاروبرقی شما مسدود شود و هوا نتواند به راحتی از آن عبور کند باعث بروز صداهایی در جاروبرقی خواهد شد این مشکل با خالی کردن کیسه جاروبرقی برطرف می شود.

اگر صدای جاروبرقی شما به طور ناگهانی بالا رفت و زیاد شد حتماً فیلتر جاروبرقی را بررسی کنید احتمال دارد که فیلتر کثیف شده باشد اگر فیلتر جاروبرقی کثیف شود ممکن است جاروبرقی با صدای خیلی بلند شروع به کار کند در صورت بروز این مشکل می توانید فیلتر را تمیز کرده و دوباره در جای خود بگذارید.

جمع بندی :

همانطور که می دانید امروزه جاروبرقی یکی از وسایل ضروری هر منزلی می باشد و شما برای انجام کارهای نظافتی به آن شدیدا نیاز دارید پس سعی کنید از آن خوب مراقبت کنید تا دچار مشکل نشوید. برای مراقبت از جاروبرقی موارد زیر را رعایت کنید:

 • کیسه جاروبرقی را به موقع تعویض کنید، و یا کیسه را تخلیه کنید.
 • از لوله های جاروبرقی به خوبی مراقبت کنید.
 • به طور مداوم اتصالات برق جاروبرقی را چک کنید.

اگر شما از جاروبرقی خود به خوبی مراقبت کنید باعث می شود که عمر آن افزایش پیدا کند اگر در مورد جاروبرقی خود با مشکلی روبرو شدید که احساس کردید مشکل فنی و یا خرابی قطعات جاروبرقی می باشد بهتر است در صورت نداشتن مهارت لازم، از دستکاری آن خودداری کنید و برای تعمیر آن به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید.

سوختگی موتور جارو برقی چه نشانه هایی دارد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل روشن نشدن جاروبرقی چیست ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا