تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

آموزش کامل  تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

حل مشکل جمع نکردن سیم در جاروبرقی، افزایش طول عمر سیم جاروبرقی

همانگونه که می‌دانید، سیم جمع کن جاروبرقی در قسمت پشت آن قرار دارد و نه تنها برای جمع کردن سیم از آن استفاده می شود، بلکه از آسیب رسیدن به سیم نیز جلوگیری می کند. اگر در سیم جمع کن اختلالی به وجود آید عملکرد جاروبرقی با مشکل روبرو خواهد شد. در اینجا قصد داریم تا شما را با سیم جمع کن جاروبرقی، مشکلاتی که در آن ممکن است پیش بیاید و همچنین تعمیر سیم جمع کن به صورت قدم به قدم آشنا کنیم.

سیم جمع کن جارو برقی

اجزای سیم جمع کن جاروبرقی

سیم جمع کن از اجزا مختلفی ساخته شده است این اجزا عبارتند از؛

 • فیوز شیشه ای: فیوز وظیفه دارد برق مورد نیاز موتور را به آن انتقال دهد.
 • قرقره: سیم جاروبرقی به دور قرقره پیچیده شده است.
 • ترمز: برای اینکه سیم بیش از حد باز نشود و از دور رول جدا نگردد، برای جلوگیری از پیدا شدن این مشکل در سیم جمع کن از ترمز استفاده می کنند.
 • حلقه های مسی: سیم به کمک شاخه های فلزی به بالا و پایین حلقه ها اتصال پیدا کرده و همه اینها در داخل قرقره جای می گیرند.
 • سیم های رابط دارای رنگ های تیره و روشن
  شاخک فنری: این شاخه ها برای جلوگیری از ایجاد اختلال در انتقال برق به موتور وظیفه دارند تا سیم را به قسمت بالایی و پایینی رو اتصال دهند.

طریقه کار سیم جمع کن جاروبرقی 

قبل از هر چیزی بهتر است با نحوه کار سیم جمع کن آشنا شوید؛ سیم جمع کن دارای دو قسمت مکانیکی و الکترونیکی است. قسمت الکترونیکی آن از کابل برق، پلاتین هایی که برق را به حلقه های مسی انتقال می دهند، شاخه ها و همچنین دو شاخه تشکیل شده است. قسمت مکانیکی آن نیز از؛ قرقره، ریل های دوار و پایه های نگهدارنده تشکیل ‌شده‌اند.
طریقه عملکرد سیم جمع کن جاروبرقی اینگونه است که در قسمت انتهایی سیم به کنتاکت ها متصل شده و کنتاکت ها نیز به ریل های دوار وصل شده اند. این ریل ها نیز به قرقره و وصل شده اند. وقتی سیم را بیرون می کشید قرقره می چرخد، برای قطع نشدن اتصال برق موتور با شبکه، شاخه های ثابت شکل شان را حفظ خواهند کرد و چون خاصیت فنری شکل دارند، سیم جمع کن می تواند بدون داشتن هیچ مشکلی و بسیار راحت بچرخد و با دریافت برق موتور جاروبرقی روشن می شود.

حتما بخوانید:   آموزش تعمیر ماشین لباسشویی قدیمی

تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

علل خراب شدن سیم جاروبرقی

 • کشیده شدن سیم: اگر سیم جاروبرقی بیشتر از حد کشیده شود ارتباط الکتریکی آن قطع خواهد شد
 • پاره شدن سیم: دلایل مختلفی وجود دارد برای اینکه سیم جاروبرقی پاره شود، که اگر این اتفاق بیفتد، باعث می شود که سیم جاروبرقی خراب شود.
 • پیچ خوردگی سیم: بعد از جارو کشیدن باید سیم را جمع کنید، اگر این کار را انجام ندهید ممکن است سیم جاروبرقی به هم پیچ بخورد و این امر باعث ایجاد مشکل در سیم می شود،.
 • گرد و غبار: استفاده زیاد از جاروبرقی باعث می شود تا به مرور زمان گرد و غبار به داخل جاروبرقی وارد شده و این امر ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای سیم جمع کن شود.

مشکلات سیم جمع کن در جاروبرقی تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی 

 • قطع شدن سیم: ممکن است سیم جاروبرقی قطع شده باشد در این صورت به ناچار باید سیم را تعویض کنید.
 • خراب شدن ترمز سیم جمع کن: در جاروبرقی گاهی اوقات ممکن است با این اتفاق روبرو شوید که، سیم را به بیرون کشیده تا از جارو استفاده کنید اما در پایان کار دیگر سیم به داخل باز نگردد، این مشکل ناشی از خراب شدن ترمز است. برای رفع این مشکل می توان در محل قرار گرفتن ترمز سه شیار ایجاد کرد تا عملکرد آن بهتر شود.
 • خراب شدن فنر سیم جمع کن در جاروبرقی: اگر سیم را از جای خود بیرون کشیدید اما سیم ثابت نماند به اصطلاح در رفت، در این صورت مشکل از فنر است. برای اینکه مشکل را حل کنید باید سیم را به دور فنر بچرخانید. جهت قرارگیری فنر زمانی که سیم را حرکت می دهید مشخص می شود.
 • خراب شدن فیوز شیشه ای: ممکن است زمانی که زیاد از جاروبرقی استفاده می کنیم، فیوز های شیشه ای آن دچار مشکل…

 برای طولانی تر کردن عمر سیم جمع کن چه کار کنیم؟

برای جلوگیری از خراب شدن سیم جمع کن و طولانی شدن عمر آن، شما می توانید طولی از سیم جاروبرقی را مثلاً به اندازه یک متر را انتخاب کرده و روی آن علامت بگذارید و هنگام بیرون کشیدن سیم دقت کنید که آن را بیش از حد آن نشانه که گذاشته اید بیرون نکشید.
 

طریقه کوک کردن سیم جمع کن جاروبرقی

اگر دوست دارید سیم جمع کن جاروبرقی شما سریعتر سیم ها را جمع کند، بهتر از آن را کوک کنید. برای این کار کافی است که سه دور سیم جمع کن را بپیچانید. با انجام این کار سیم جمع کن سرعت بیشتری خواهد گرفت.
طریقه جا انداختن فنر در جاروبرقی
در برند های مختلف ممکن است انداختن فنر با هم تفاوت داشته باشد؛ اما به صورت کلی همه آنها مراحلی مشابه هم دارند. بدین منظور ابتدا سیم را به دور یک فنر بپیچانید، سپس با حرکت دادن سیم جهت مناسب فنر مشخص می شود.

حتما بخوانید:   نحوه تعمیرات جاروشارژی فوما | نمایندگی تعمیرات فوما در تهران

طریقه تعمیر ترمز سیم جمع کن جاروبرقی

زمانی که سیم را از داخل جاروبرقی به بیرون کشیدید و دیدید که سیم ثابت نماند و دوباره به داخل برگشت، بدانید که ترمز سیم جمع کن جاروبرقی شما خراب شده است. حال به چگونگی تعمیر ترمز سیم جمع کن جاروبرقی می‌پردازیم؛

 • ابتدا سه شیار نازک در بالای سیم جمع کن، در جایی که ترمز سیم جمع کن در آن قرار گرفته است ایجاد کنید.
 • حال به کمک این شیارها ترمز سیم جمع کن کار خود را به درستی انجام می دهد.

چرا تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی مهم است؟

سیم جمع کن در جاروبرقی چند وظیفه مهم بر عهده دارد. اگر به هر علتی سیم جمع کن خراب شود، نمی تواند اولین و مهمترین وظیفه اش که جمع کردن سیم است را درست انجام دهد و با این اتفاق نه تنها سیم بلند دستگاه به صورت بی نظم در خانه پخش می شود بلکه کابل نیز ممکن است خراب شود.
یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود سیم جمع کن را سریع تعمیر کنیم؛ قطع شدن جریان برق ورودی به موتور دستگاه است. در بسیاری از مواقع وقتی کابل جاروبرقی بیش از حد باز می شود، باعث قطع شدن برق موتور شده و در نهایت در روشن شدن جاروبرقی مشکل به وجود آید. به همین خاطر است که به محض رخ دادن عیب و خرابی در سیم جمع کن جاروبرقی آن را تعمیر می کنند اما اگر تخصص و دانش کافی در این کار ندارید بهتر است با افراد حرفه‌ای تماس حاصل کنید.

تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

نحوه تمیز کردن سیم جمع کن جاروبرقی

 • قبل از هر کاری ابتدا جاروبرقی را برای ایمنی در کار از برق بکشید.
 • دقت کنید تا در داخل سیم جمع کن گرد و غبار نباشد.
 • برای دیدن گرد و خاک در داخل سیم جمع کن و تمیز کردن آن، به کمک یک چراغ قوه داخل سیم جمع کن را مشاهده کنید.
 • اگر گرد و غبار مشاهده شد به کمک یک مداد که نوک آن را به چسب آغشته کرده اید، داخل سوراخ ها را تمیز کنید .
 • در مرحله بعد سیم جمع کن را باز کرده و سیم ها را از گرد و غبار پاک کنید و همه سیم را آغشته به روغن کرده تا مکانیزم آن روان تر شود.

در آخر به کمک یک پارچه داخل آن را تمیز نمایید.

طریقه باز کردن سیم جمع کن جاروبرقی و تعویض آن

برای باز کردن سیم جمع کن جاروبرقی و همچنین تعویض آن مراحل زیر را باید انجام دهید؛

 •  جاروبرقی را باز کنید و با برداشتن قطعات موتور آن را بیابید دقت داشته باشید که انجام مراحل در جاروبرقی های مختلف متفاوت است.
 • ممکن است جاروبرقی شما طوری باشد که نیاز به برداشتن فیلتر نیز داشته باشد، برای این کار پیچ ها را باید باز کنید.
 •  تمام بست های نگهدارنده موتور را باز کنید.
 • همه قطعات را باز کنید تا محفظه موتور را ببینید. دقت داشته باشید که موتور را از محفظه بیرون نیاورید، چون موتور به سیم وصل است.
 • در این مرحله باید سیم ها را از موتور جدا کنید. بهتر است هر سیمی را که جدا می کنید محل قرار گرفتن آن را یادداشت کرده تا برای نصب سیم جدید و دچار مشکل نشوید. توجه داشته باشید که چه بخشی را به موتور متصل می کنید و چه بخشی را به دوشاخه برق.
 • در این مرحله باید سیم قدیمی را جدا کنید. برای این کار باید بخش هایی را که برای نگهداری از سیم استفاده می شوند نیز باز شود. سپس قطعات آن را برداشته سیم قدیمی را خارج کنید.
 • سیم جدید را در جای خود قرار دهید. تمامی مراحل را که در بالا گفته شد برعکس انجام دهید. دقت کنید هیچ قطعه ای را جا نیندازید به رنگ سیم ها و ترتیب اتصال آنها که قبلا یادداشت کرده اید توجه کنید.
 • در آخر کار باید محافظ نگهدارنده سیم را در جای مخصوص خود قرار دهید. همه قطعات را که جدا کرده بودید به ترتیب سر جای خود قرار داده سپس فیلتر جاروبرقی را جای گذاری کنید و جاروبرقی را ببندید.
حتما بخوانید:   راهنمای ارور ماشین لباسشویی بوش BOSCH

تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

تعمیر پلاتین سیم جمع کن در جاروبرقی

یکی دیگر از از مواردی که امکان دارد در خراب شدن سیم جمع کن جاروبرقی نقش داشته باشد خرابی پلاتین های آن است وظیفه پلاتین ها در واقع برقراری اتصال و جریان است. اگر در آنها مشکلی به وجود آید سیستم درونی دستگاه نمی تواند به درستی عمل کند تعمیر و یا تعویض پلاتین سیم جمع کن جاروبرقی از دیگر مواردی است که می تواند در برطرف کردن خرابی سیم گرمکن موثر باشد
برای تعمیر کردن پلاتین ابتدا باید پیچ روی قاب سیم جمع کن را باز کرده تا دو پلاتین و حلقه های مسی را مشاهده کنید. این پلاتین ها در مرور زمان ممکن است دچار شکستگی شده باشند. گاهی هم ممکن است، نوعی خال بر روی آنها ایجاد شود. پلاتین هایی را که شکسته اند را باید با قطعه سالم و تمیز جابجا کنید. برای برطرف شدن مشکل پلاتین هایی که خال زده اند نیز بهتر است از تینر و سمباده استفاده کنید.

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی را توضیح دادیم. البته باید به این مسئله اشاره کنیم که در برخی از مواقع انجام تعمیر سیم جمع کن به راحتی انجام می‌شود؛ اما گاهی نیز نیاز به تخصص کافی شناخت جاروبرقی و سیستم‌های مختلف آن دارید. در این مواقع باید با یک متخصص، یعنی کس که علم کافی را در تعمیر جارو برقی دارد تماس حاصل کنید، تا مشکل جاروبرقی را حل کند.

آموزش کامل تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

مجموع امتیاز

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی برای آموزش کامل تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

امتیاز کاربر: 4.1 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا