تعمیرات آسانسور

تجهیزات مختلف آسانسور | نحوه حرکت کابین آسانسور

تجهیزات مختلف آسانسور | نحوه حرکت کابین آسانسور، ضربه گیر آسانسور

آسانسور ها نوعی ماشین الکتریکی مکانیکی می‌باشند، که انسان‌ها را در ساختمان ها با صرف انرژی و زمان کمتر به مقصد می رسانند. آسانسور و هر ماشین دیگر دارای قطعاتی می باشد، در صورتی که شناخت کافی از اجزای مختلف آن داشته باشید، در خرید آسانسور های گوناگون انتخاب بهتری خواهید داشت.

تجهیزات آسانسور با توجه به نوع آن متفاوت است

قطعه‌ها و اجزای گوناگون آسانسور ها با توجه به آسانسوری که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت خواهد بود. یکی از اختلاف های اصلی و عمده آسانسور هیدرولیکی در اجزا و قطعات آسانسور می‌باشد. برای نمونه بعضی از قطعه های آسانسور مانند شیر اطمینان، پاورپوینت و جک مخصوص آسانسور هیدرولیکی می باشد و فقط در این نوع آسانسور مشاهده می گردد. همچنین بهتر است بدانید، که به جز آسانسور روملس که به موتورخانه و چاهک برای نصب نیاز ندارد، مکان نصب آسانسور های دیگر سه بخش است:

  1.  موتورخانه که مکان نصب کردن تابلو فرمان، موتور آسانسور، کاهش دهنده سرعت، فلکه هرزگرد و لوازم دیگر می باشد.
  2.   کانال آسانسور یا چاه آسانسور که محفظه‌ای می باشد، که آسانسور در آن قادر به حرکت است. یعنی چاه یا کانال آسانسور محلی است، که درب کابین، کابین و ریل آسانسور نصب می گردد.
  3.   چاهک آسانسور در آخر کانال یا چاه آسانسور قرار داشته و در این مکان ضربه گیر ها نصب می شوند.

معرفی قطعه‌های مختلف آسانسور

قطعه های بالابر ها یا آسانسور ها را می توان به صورت کلی در ریل آهنی، وزنه تعادل آهنی، کابین، درب آسانسور، موتور آسانسور، سیم کابل، گاونر، تابلوفرمان، کفشک، تراول کابل، پاراشوت، سنسور، میکرو سوئیچ ها و ضربه گیر خلاصه نمود. در ادامه هر کدام از آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

کابین آسانسور

یکی از اجزای آسانسور که دارای اهمیت و کاربرد زیادی است، کابین آن می باشد. کابین آسانسور محفظه ای می باشد، که مسافر یا بار را برای اینکه جابه جا کنند، در آن قرار می دهند. کابین آسانسور از نظر طراحی داخلی بسیار متنوع است و از جنس های گوناگونی مثل شیشه، فلز، چوب، مواد پلیمری، ام دی اف و ترکیبی از آنها ساخته می شود. کابین آسانسور با توجه به نوع کاربری و ساختمان در اندازه های مختلفی ساخته می‌شود و ممکن است ویژه حمله بار، انسان، ماشین، غذا، تخت بیمارستان و… باشد.

حتما بخوانید:   کابین آسانسور و اجزای تشکیل دهنده آن

قطعه های مهم آسانسور مربوط به کابین آسانسور کفشک، وزنه تعادل و یوک کابین می باشند، که قیمت هر کدام از آنها بر روی هزینه کلی کابین موثر خواهد بود. به صورت کلی با توجه به نوع اجرا و طراحی قیمت کابین آسانسور ۱۵ الی ۲۰ میلیون می باشد.

آسانسور

ریل آسانسور

یکی دیگر از قطعه های آسانسور، ریل آن می باشد. محل نصب و قرارگیری بعضی از اجزای آسانسور مثل ریل آن، روی دیواره های چاه آسانسور انجام می شود و به کابین کمک می‌کند، که در مسیر نگه داشته شود و تعادلش حفظ شود. همچنین وقتی که مسافران سوار می شوند، از نوسان های افقی در کابین آسانسور جلوگیری خواهد کرد.

کابین آسانسور چگونه حرکت می‌کند؟

کابین های آسانسور ها با استفاده از بعضی قطعه‌های آسانسور مانند کفشک هایی که مناسب با وزن و کاربری آسانسور طراحی می‌شوند، بر روی ریل ها حرکت می کنند. از دیگر کاربردهای ریل آسانسور این است، که کابین را در مواقعی که لازم است به دلیل نکات ایمنی توقف کند، از حرکت باز می‌دارد.

ریل آسانسور را با توجه به اندازه و… طبقه بندی می کنند. اندازه شاخه های ریل آسانسور به صورت معمول ۵ متری می باشد و هر کدام از آنها برای وصل شدن به شاخه بعدی یک پشت بند دارند. پشت بند هایی که توسط شرکت های گوناگون تولید می‌شود، با یکدیگر متفاوت است. به همین علت برای متصل کردن ریل ها نمی توانید از پشت بندی به جز پشت بند ویژه همان شرکت استفاده نمایید.

قیمت ریل آسانسور با توجه به ضخامت تیغه، شرکت سازنده و جنس فولاد بین پانصد هزار تومان الی دو میلیون تومان است.

درب طبقه‌ها یا درب کابین آسانسور

درب طبقه ها یا درب کابین آسانسور از دیگر قطعات بسیار مهم آسانسور می باشد، که از زمان گذشته تا به امروز در انواع مختلف کنار جمع شونده، لولایی، اتوبوسی، گیوتینی، آکاردئونی و… ساخته می شوند. امروزه در اتاقک آسانسورها بیشتر از در های دو لته‌ای کشویی استفاده می شود.

درب آسانسور ها و نحوه عملکرد آنها در ایمنی آسانسور دارای اهمیت زیادی می باشد. درب کابین آسانسور در جنس ها و طرح های مختلفی وجود دارد. آسانسور در همه طبقه ها دارای درب جداگانه است، که برای رعایت نکات ایمنی می باشد. در صورتی که برای هر کدام از طبقات درب جداگانه نصب نگردد، در هر طبقه دریچه هایی وجود خواهد داشت، که منجر به سقوط اشیا یا افراد به درون چاه آسانسور خواهد شد.

حتما بخوانید:   نحوه تعویض لامپ داخل کابین آسانسور

موتور آسانسور

مهمترین قسمت آسانسور را می توان موتور آن دانست. آسانسور های جدید و پیشرفته با استفاده از موتور کار می کنند. موتورهای آسانسور های مختلف دارای انواع گوناگونی هستند و نیروی برق را تبدیل به نیروی محرکه می کنند و به این ترتیب کابین یا اتاقک آسانسور جا به جا می‌شود. با توجه به اینکه اجزای مختلف موتور آسانسور ها به چه صورت گردآوری و انتخاب می گردد، انواع موتورهای گیرلس و گیربکس دار را ایجاد می‌کند، که با توجه به نوع و کارایی ساختمان باید انتخاب گردند.

آسانسور

موتور آسانسور چگونه کار می‌کند؟

در صورتی که نحوه کار کردن موتور آسانسور را بخواهید، بدانید، باید قطعه های دیگر آسانسور مثل تابلو فرمان را نیز دخیل نمایید. دستورات لازم را تابلو فرمان به موتور آسانسور می دهد، تا موتور آسانسور اتاقک را با استفاده از سیم بکسل به مقصد هدایت نماید.

نحوه کار کردن موتور آسانسور بدین ترتیب است، که با توجه به فرمانی که در تابلو فرمان مورد پردازش قرار می گیرد، کابین را با استفاده از سیم بکسل به پایین می برد یا آن را به بالا می کشد.

قیمت موتور آسانسور با توجه به نوع آن متفاوت خواهد بود، ولی از جمله هزینه های مهم آسانسور های مدرن مربوط به این قطعه است و با توجه به ظرفیت موتور، نوع موتور و شرکت سازنده و توان موتور قیمت آن بین بیست و پنج میلیون الی بالای صد میلیون می باشد.

تابلو فرمان آسانسور

بعضی از قطعه های آسانسور در مقایسه با دیگر اجزای آن اهمیتشان بیشتر می باشد. اگر موتور را به قلب آسانسور تشبیه کنیم، تابلو فرمان را می توان به مغز آسانسور تشبیه کرد. جایی که در آن پردازش دستورها و فرمان ها انجام می‌شود. اجزای مکانیکی و الکتریکی آسانسور به فرمان تابلو فرمان آسانسور کار می کنند.

تابلو فرمان آسانسور در بالای چاه آسانسور نصب می گردد. از تابلو فرمان های متداول که مورد استفاده قرار می گیرد، می توان به تابلو فرمان درایو دار و دو سرعته اشاره نمود. قیمت تابلو فرمان آسانسور با توجه به شرکت سازنده، ظرفیت و نوع آن بین ده الی بالای چهل میلیون است.

حتما بخوانید:   دیکتاتور آسانسور و 2 مشخصه اصلی خراب شدن آن چیست؟

قطعه های آسانسور که در ایمنی آن موثر است

بعضی از اجزای آسانسور برای افزایش ایمنی و حفظ آن کاربرد دارند. برای نمونه ترمز ایمنی یا پاراشوت از جمله ابزارهایی می باشد، که در آسانسور ها برای بالاتر بردن ایمنی به کار برده می شوند. چنانچه سرعت اتاقک آسانسور به صورت غیر استاندارد بالا رود، پاراشوت با استفاده از گاورنر که توسط سیم بکسل به یکدیگر وصل هستند، وارد عمل خواهند شد.

گاورنر آسانسور با توجه به دو جهتی یا یک جهت بودن، شرکت سازنده و کیفیت آن قیمت های متفاوتی خواهند داشت. ولی قیمت آن بین هشتصد هزار تومان الی یک میلیون و پانصد هزار تومان متغیر می باشد.

ضربه گیر آسانسور

از دیگر اجزای آسانسور که برای بالاتر بردن ایمنی به آن اضافه شده است، بافر یا ضربه گیر آسانسور می باشد. ضربه گیر آسانسور در چاهک نصب شده و در شرایطی که به هر علتی اتاقک آسانسور در آخرین طبقه ترمز نکند و به داخل چاهک سقوط کند، سیستم ایمنی آخری که وجود خواهد داشت، بافر یا ضربه گیر می باشد. به عبارت دیگر چنانچه هیچ کدام از موارد ایمنی که از سقوط کابین آسانسور جلوگیری می کنند، نتوانند عملکرد درست و صحیحی داشته باشند و کابین آسانسور سقوط کند، در این شرایط آسانسور به ضربه گیر برخورد خواهد کرد. ضربه گیر موجب می شود، که شدت ضربه کاهش پیدا کند.

فلکه هرزگرد آسانسور

عامل اصلی و مهم در به وجود آمدن اصطکاک بین فلکه ها و کابل و ایجاد زاویه مناسب سیم بکسل ها فلکه هرزگرد است. فلکه هرزگرد این کار را همیشه انجام نمی دهد. چنانچه فاصله میان کادر وزنه و کابین و سیم بکسل هایی که به آنها وصل است، از اندازه فلکه کشش موتور بیشتر باشد و فلک نتواند زاویه مناسب برای سیم بکسل ها ایجاد کند، فلکه هرزگرد عمل خواهد کرد.

آسانسور

قفل لولایی درب آسانسور

در صورتی که آسانسور با درب باز حرکت کند خطرات زیادی را به وجود خواهد آمد. از جمله ی آنها می‌توان به سقوط مسافر ها یا بارها به داخل چاه آسانسور اشاره کرد. بنابراین برای جلوگیری از اینکه آسانسور با درب باز حرکت کند، قفل لولایی آن تعبیه شده است. در این شرایط افراد می توانند با خیال راحت و با آرامش به وسیله آسانسور جابه جا شوند و خطری آنها را تهدید نخواهد کرد.

31

تجهیزات مختلف آسانسور | نحوه حرکت کابین آسانسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی تجهیزات مختلف آسانسور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x