تعمیرات ظرفشویی

نحوه شستن میوه در ماشین ظرفشویی | شستن میوه در ظرفشویی بوش

میوه ها و سبزی ها جهت شستشو در کدام سبد از ظرفشویی قرار می گیرند؟

شستشوی میوه در ظرفشویی شاید برای شما پدیده ای عجیب به نظر برسد. اما بسیاری از کاربران این کار را انجام می دهند. در مواقعی که وقت کمی دارید و می خواهید میوه ها را شستشو کنید، ظرفشویی می ‌تواند کمک خوبی باشد. اما اگر اصول و نکات انجام این کار را ندانید، طبیعتاً هم به میوه ها ضربه وارد می شود و هم شستشو به درستی صورت نمی گیرد.

آیا همه ظرفشویی ها قابلیت شستشوی میوه را دارند؟

 در حال حاضر شرکت های زیادی اقدام به تولید انواع ظرفشویی ها در برندهای مختلف نموده اند. اما آیا تمامی این مدل ظرفشویی ها امکان شستشوی میوه ها را دارند؟ طبیعتاً پاسخ به این سوال منفی است. بلکه در بین شرکت‌ های تولید کننده ظرفشویی صرفاً برخی از آنها قابلیت شستشوی میوه را در محصول خود ایجاد نموده اند.

چنانچه از ظرفشویی های برند سامسونگ، بوش، ال جی، فریجیدر، جنرال الکتریک، ویرپول، مابه، دوو، آریستون، بهی، هیتاچی، توشیبا، اسنوا، هات پوینت، بکو، ایندزیت، وست پوینت، کندی، هایسنس، کنوود، آاگ، بلومبرگ، وستل، زانوسی، هوور و وستینگهاوس استفاده می کنید، می توانید میوه ها و سبزی ها را نیز در این دستگاه بشویید.

میوه ها و سبزی های غیر قابل شستشو با ظرفشویی

اکثر میوه ها و سبزی ها قابلیت شستشو در ظرفشویی را دارند. اما توجه داشته باشید سبزیجاتی همچون سیب زمینی که دارای خاک و گل هستند، در ماشین لباسشویی قابلیت شستشو ندارند. چرا که خاک و گل موجود در سیب زمینی باعث می شود که سوراخ های بازوی آبپاش یا فیلتر ظرفشویی مسدود شود و در این صورت نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی داشته باشید.

البته اگر از قبل خاک و گل سیب زمینی را با فرچه تمیز کنید، می توانید برای شستشوی نهایی آن را داخل ظرفشویی قرار دهید. سایر میوه ها و سبزی ها به راحتی قابلیت شستشو در ظرفشویی را دارند.

برنامه مناسب برای شستشوی میوه در ظرفشویی

 همانطور که می دانید برای شستشوی میوه و سبزی در ماشین ظرفشویی باید از آب سرد و ولرم استفاده کنید. بنابراین برنامه ‌ای که برای شستشوی میوه در ظرفشویی تنظیم می کنید، باید علاوه بر کاهش دمای آب زمان مناسبی را نیز به دستگاه بدهد.

در ماشین های ظرفشویی برند ال جی و سامسونگ برنامه ‌ای به نام پیش شستشو وجود دارد که جهت شستن میوه تعبیه شده است. در ماشین ظرفشویی برند بوش نیز برنامه  rinse قابلیت شستشوی میوه را دارد. توجه داشته باشید برای شستن میوه آب نباید گرم باشد. دمای ماشین ظرفشویی نیز باید صفر باشد. چرا که ممکن است با شستشوی میوه با آب گرم میوه ها پخته شوند و قابل مصرف نباشند.

شستشوی میوه در ظرفشویی حداکثر ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد. بیشتر از این مقدار توصیه نمی شود. حداقل زمان نیز باید ۷ دقیقه باشد.

به صورت کلی اگر بخواهیم بهترین برنامه را جهت شستشوی میوه در ظرفشویی انتخاب کنیم، باید شرایط زیر را در نظر داشته باشیم:

 • آب دستگاه سرد باشد
 • دمای ظرفشویی صفر باشد.
 • بین ۷ تا ۱۵ دقیقه زمان به دستگاه داده شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی ایندزیت indesit

البته ناگفته نماند برخی از ظرفشویی ها شستشوی کمتر از ۱۵ دقیقه ای ندارند. به همین جهت نمی توان میوه را داخل آنها شست. مثلاً در ظرفشویی برند آرچلیک کمترین زمان شستشو ۲۰ دقیقه است. بنابراین این دستگاه قابلیت شستشوی میوه را نخواهد داشت.

شستشوی میوه در ظرفشویی

میوه ها جهت شستشو در کدام سبد از ظرفشویی قرار می گیرند؟

معمولاً طراحی ظرفشویی ها به صورت دو طبقه است. برای شستشوی میوه و سبزی بهتر است از طبقه پایینی استفاده شود. توجه داشته باشید در هنگام چینش میوه ها در ظرفشویی هیچ یک از آنها نباید با آبپاش برخورد کنند. علاوه بر این شستشوی ظروف کثیف همراه با میوه و سبزی در ظرفشویی نیز کاری کاملا اشتباه است.

ماده شوینده مناسب برای شستشوی میوه در ظرفشویی

هنگامی که میوه ها را به صورت دستی شستشو می کنید، از مواد شوینده مختلفی برای تمیز کردن آن استفاده می شود. به همین جهت تصور می رود که در ماشین ظرفشویی نیز باید از شوینده استفاده کنیم. اما در واقع این تصور غلط است. چرا که شستشوی میوه در ظرفشویی نیاز به مایع شوینده ندارد. صرفاً با فشار آب میوه ها تمیز می شوند.

البته در صورتی که از مواد شوینده نیز استفاده کنید، آسیبی به ظرفشویی وارد نمی شود. بلکه صرفاً به جهت سالم تر بودن میوه ها و صرفه جویی در مواد شوینده توصیه می شود که از مواد شوینده استفاده نکنید. البته اگر کمی وسواس در این مورد دارید، می توانید از سرکه استفاده کنید و آن را در قسمت مواد شوینده ظرفشویی بریزید.

پیامد عدم انتخاب برنامه مناسب جهت شستشوی میوه در ظرفشویی

چنانچه برنامه مناسبی جهت شستشوی میوه و سبزی در ظرفشویی انتخاب نکنید، مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند. شاید تصور کنید که شستشوی میوه با دیگر برنامه های ظرفشویی نیز امکان پذیر است یا اینکه چیدمان میوه را در طبقه بالای دستگاه قرار دهید و طبقه پایین آن را با ظروف کثیف پر کنید. اما این ها کاری اشتباه است. از جمله پیامدهای عدم انتخاب برنامه مناسب جهت شستشوی میوه در ظرفشویی عبارتند از:

 • چروک شدن و پختن میوه ها
 • نفوذ کثیفی و چربی ظروف در میوه
 • جذب شدن مواد شوینده به داخل میوه
 • اسپری شدن مایع جلادهنده روی میوه و خراب شدن آن

دلیل شستشوی میوه در ظرفشویی

شاید این سوال برای شما هم مطرح باشد که به چه علت توصیه می کنیم میوه ها را در ماشین ظرفشویی بشویید؟ طبیعتاً شستشوی آن با دست کار راحت‌ تری است. اما دلایلی که باعث می شود شستشوی میوه را در ماشین ظرفشویی توصیه کنیم، عبارتند از:

 صرفه جویی در آب

ماشین ظرفشویی آب بسیار کمتری جهت شستشوی ظروف و میوه ها استفاده می کند. بنابراین با استفاده از عملکرد شستشوی میوه در ظرفشویی تا حد زیادی در مصرف آب صرفه جویی خواهید کرد.

صرفه جویی در زمان

هنگامی که میوه ها را با ظرفشویی شستشو می کنید، زمان کافی در اختیارتان قرار می گیرد تا بتوانید سایر کارهای خود را انجام دهید. بنابراین صرفه جویی در زمان یکی دیگر از دلایل شستشوی میوه و سبزی در ماشین ظرفشویی است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رفع ارورهای ماشین ظرفشویی میدیا

نحوه شستشوی میوه در ظرفشویی ال جی

اکثر ماشین های ظرفشویی قابلیت شستشوی میوه را دارند. البته فضای خاصی برای شستشوی میوه و سبزی در دستگاه طراحی نشده است بلکه همان سبدهای شستشوی ظروف به گونه ای طراحی شده اند که امکان چیدمان میوه را نیز دارند.

برنامه شستشو با آب سرد نیز در ظرفشویی های برند ال جی وجود دارد. بنابراین بدون هیچ مشکلی می توان میوه ها را داخل ظرفشویی ال جی قرار داد. البته شستشوی میوه ها با آب ولرم نیز امکان پذیر است.

جهت شستشوی میوه در ظرفشویی ال جی لازم است آنها را به صورت اصولی و درست داخل سبد دستگاه قرار دهید. بعد از آن باید برنامه شستشو با آب سرد را فعال کنید. پس از شستشو میوه ها را از دستگاه بیرون آورده و صبر کنید تا خشک شود.

نحوه شستشوی میوه در ظرفشویی بوش

عمدتا تمامی مدل های ماشین ظرفشویی تولید شده در کمپانی بوش قابلیت شستشوی میوه و سبزی را دارند. این دستگاه برنامه شستشو با آب سرد و بدون استفاده از مواد شوینده را دارد. جهت شستن میوه در این دستگاه باید برنامه prewash را انتخاب نموده و بعد از شستشو میوه را از دستگاه خارج کنید و اجازه دهید خشک شود. توجه داشته باشید نباید از خشک کن دستگاه برای خشک کردن استفاده کنید.

نکات مهم جهت شستشوی میوه و سبزی در ماشین ظرفشویی

شستشوی میوه و سبزی در ماشین ظرفشویی کاری سخت و متفاوت نیست. اما لازم است در حین انجام این کار چند نکته مهم را به خاطر داشته باشید. تا بتوانید به راحتی میوه ها را شستشو کنید.

 • مهم ترین نکته این است که میوه ها را همراه با گل و لای داخل دستگاه قرار ندهید. چرا که گل و لای موجود در میوه ها باعث مسدود شدن فیلترهای ظرفشویی می شوند.
 • نیازی به استفاده از مواد شوینده، قرص، جلادهنده و پودر ظرفشویی ندارید. میوه ها را صرفا با آب شستشو کنید.
 • بعد از اینکه میوه ها در ظرفشویی قرار گرفت با برنامه پیش شستشو و صرفا با مقداری آب به طور کامل تمیز و ضدعفونی می شوند.
 • چیدمان میوه ها در داخل سبد ظرفشویی باید به گونه ای باشد که به بازوی آبپاش برخورد نداشته باشند. علاوه براین میوه ها نباید به کف ظرفشویی برخورد داشته باشند.
 • جهت شستشوی بهتر میوه و سبزیجات بهتر است فاصله آنها را با یکدیگر حفظ کنید تا آب کافی به تمام قسمت های میوه برسد.
 • میوه ها باید با آب سرد و بدون خشک کن شسته شوند. دمای ماشین ظرفشویی نیز باید صفر باشد.

شستشوی میوه در ظرفشویی

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به نحوه شستشوی میوه در ماشین ظرفشویی پرداختیم و دانستیم که برنامه مناسب برای شستن میوه کدام است؟ علاوه بر این برندهای مختلف ماشین ظرفشویی که قابلیت شستشوی میوه دارند، را معرفی کردیم. چنانچه مشکلی در نحوه استفاده از ظرفشویی دارید، می‌ توانید با مرکز تعمیرات لوازم خانگی ایبک امداد تماس بگیرید و مشکل خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

شستشوی میوه در ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای شستشوی میوه در ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا