تعمیراتتعمیرات لباسشویی

تعویض برد ماشین لباسشویی

آموزش کامل و قدم به قدم برد ماشین لباسشویی

یکی از پر اهمیت ترین تعمیر های ماشین لباسشویی  ، تعمیر برد آن می باشد . خراب شدن برد ماشین لباسشویی یکی از مهم ترین مشکلاتی است که باید سریعا آن را رفع عیب کنیم . زیرا برد الکترونیکی ماشین لباسشویی بسیار مهم است به صورتی که می توان آن را مغز دستگاه دانست پس برای یک مغز باید دانش و آگاهی کاملی داشته باشید تا بتوانید همانگونه که نیاز اوست با آن رفتار کنید و در صورتی که روی قطعه حساسی مثل برد اشتباهی صورت گیرد می تواند هزینه زیادی برایتان به بار آورد پس در چنین قطعاتی که اهمیت بالایی دارند بسیار با دقت رفتار کنید ، در این مقاله از تیم فنی ایبک امداد با ما باشید تا بیشتر با برد ماشین لباسشویی آشنا شوید.

تعویض برد ماشین لباسشویی

برد لباسشویی چگونه کار می کند؟

فرمان هایی از سوی دکمه استارت و تایمر صادر می شود و برد لباسشویی آن را کنترل می کند و می شود گفت که در اجرای تمام این فرمان ها نقش مهمی دارد. برد ماشین لباسشویی چندین خازن و فیوز ظریف و حساس دارد .

در هنگام به وجود آمدن نوسانات برق و ورود آب به داخل آن ، باعث سوختن برد ماشین لباسشویی خواهد شد .

خراب شدن برد ماشین لباسشویی

تعمیر کردن برد ماشین لباسشویی از مشکلات مربوط به قسمت الکترونیکی و یا مکانیکی است . تشخیص درست و به موقع قطعه ی سوخته می تواند از صدمات جدی در ماشین لباسشویی جلوگیری کند . البته اگر از دستگاه درست استفاده نکنید باعث خرابی و صدمه به دستگاه خواهید شد از جمله عواملی که می تواند باعث خرابی برد ماشین لباسشویی بشود موارد زیر است :

 1.  نوسانات برق که باعث خواهد شد در خازن اتصالاتی به وجود بیاید و این باعث سوختن برد الکترونیکی می شود .
 2.  سوختن برد ماشین لباسشویی به دلیل ورود آب به درون دستگاه : اگر آب به درون ماشین لباسشویی نفوذ کند باعث اتصالی سیم پیچی داخلی خواهد شد و در نتیجه برد ماشین لباسشویی می سوزد .
 3.  احتمال دارد مشکل از خازن و فیوز برد ماشین لباسشویی باشد .
 4.  کار نکردن و از کار افتادن پنل جلویی ماشین لباسشویی .

چگونه میتوان برد ماشین لباسشویی را عوض کرد؟

آیا میدانید چگونه میتوان برد ماشین لباسشویی را عوض کرد ؟ یکی از قطعات بسیار حساس در ماشین لباسشویی ، برد است که میتواند به دلایل مختلف خراب شود . اگر برد در ماشین لباسشویی خراب شود عملکرد دستگاه دچار اختلال میشود ، پس باید در صورت خرابی برد ، هر چه زود تر آن را تعمیر یا تعویض کنید . در ادامه مطالب برایتان تعویض برد الکترونیکی ماشین لباسشویی و هزینه تعویض آن را بیان میکنیم ، با ما همراه باشید .

تعویض برد ماشین لباسشویی

چه زمانی لازم است تا شما برد ماشین لباسشویی خود را عوض کنید .

دلایل مختلفی میتواند باعث خرابی برد شود ، دلایلی مانند نوسان برق ، ورود آب به دستگاه و … ، بیشتر مواقع ، برد تعمیر نمیشود و باید آن را عوض کنید . علائمی که باعث میشود شما متوجه شوید که برد ماشین لباسشویی معیوب شده این است که :

 • خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین انجام کار .
 • از کار افتادن چنل جلوی ماشین لباسشویی .
 • خاموش شدن پنل جلویی ماشین لباسشویی و …
پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع کیسه جاروبرقی | بهترین پاکت جاروبرقی

 مراحل تعویض برد ماشین لباسشویی

برای تعویض کردن برد ماشین لباسشویی مراحل زیر را انجام دهید :

 • ماشین لباسشویی را از برق کشیده و ابزار تعویض برد را تهیه کنید

قبل از هر کار برای تعمیر و یا تعویض قطعات لوازم خانگی برقی ، اول دستگاه را خاموش کرده و سپس از برق بکشید . برای تعویض برد لباسشویی حتما اطمینان پیدا کنید که تمام اتصالات ماشین لباسشویی به برق قطع است . برای انجام کار در درجه ی اول به یک دستکش نیاز دارید تا از دستان شما محافظت کند . برای تعویض برد ماشین لباسشویی به ابزاری مانند پیچ گوشتی دو سو و پیچ گوشتی نیاز دارید ، در بیشتر موارد به ابزار دیگر نیازی نخواهد بود .

 • ماشین لباسشویی را جا به جا کنید .

در هنگام تعویض برد باید فضای کافی برای دسترسی به قطعات ماشین لباسشویی داشته باشید ، برای این کار باید دستگاه را از کنار دیوار کمی جلو بکشیم البته بهتر این است که برای این کار از یک نفر دیگر هم کمک بگیرید و ضمنا دقت کنید که از کشیدن ماشین لباسشویی روی پایه های آن خودداری کنید .

 • درب بالای ماشین لباسشویی را باز کنید .

برای عوض کردن برد ماشین لباسشویی در وهله اول باید درب بالای دستگاه را باز کنید ، برای این کار ابتدا دو پیچی را که در پشت ماشین لباسشویی است و درب بالایی را نگه میدارد ، باز کرده و بعد از آن درب ماشین لباسشویی آرام کمی به سمت عقب بکشید و سپس به طرف بالا برده و درب را بر دارید .

تعویض برد ماشین لباسشویی
 • محفظه ی کشوی جا پودری ماشین لباسشویی را جدا کنید .

برای این که شما بتوانید محفظه ی جا پودری را جدا کنید اول از همه باید پیچ پشت پنل را باز کنید :

 • اگر شما رو به روی ماشین لباسشویی هستید ، این پیچ را میتوانید در سمت راست خود ببینید ، بعد از آن پیچ هایی را که کشوی جا پودری به وسیله ی آن ها به بدنه وصل شده ، باز کنید .
 • بعد از اینکه پیچ ها را باز کردید به آهستگی کشوی جا پودری را به طرف خود بکشید تا جایی که احساس کنید کشو ثابت شده است .
 • اگر کشو گیر کرده بود  باید زبانه ی قفل جا پودری را آزاد کنید تا بتوانید کشو را کاملا خارج کنید .
 • در آخر با پیچ گوشتی ، میتوانید پیچ های دو طرف محفظه را باز کنید .
 • البته دقت داشته باشید که نیازی به وارد کردن نیرو به دستگاه نیست و اگر حس کردید که کار پیش نمیرود دوباره مراحل گفته شده را بررسی کنید ، زیرا امکان دارد باز کردن بعضی از اتصالات را فراموش کرده باشید .

 

 • پانل کنترل ماشین لباسشویی را خارج کنید .

در این قسمت شما باید پانل کنترل را از ماشین لباسشویی باز کنید :

 • در مرحله ی اول تمام اتصالات را که روی پانل کنترل برد الکتریکی است ، آزاد کنید .
 • برای این کار باید زبانه های روی هر سوکت را فشار داده و اتصالات آن را قطع کنید .
 • در آخر ، پانل کنترل را به طرف بالا بکشید و آن را آزاد کرده و قسمت بالایی پانل را جدا کنید .
 • رو به روی ماشین لباسشویی ایستاده و پانل کنترل را به طرف بالا بکشید تا قسمت بالایی آن آزاد شود .
 • در این مرحله میتوانید پانل کنترل ر از دستگاه جدا کنید .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترفندهای طلایی تمیز کردن لاستیک ماشین لباسشویی

 

 • برد الکترونیکی معیوب را از دستگاه جدا کنید .

برای عوض کردن برد ماشین لباسشویی ، پیچ های نگه دارنده ی برد رابط کاربری در پانل کنترل را باز کنید و بعد از آن پیچ های نگه دارنده برد را باز کرده و برد خراب را از دستگاه جدا کنید .

 • برد جدید را روی ماشین لباسشویی نصب کنید .

در این مرحله میتوانید برد جدید را داخل پانل کنترل بگذارید و پیچ های آن را با پیچ گوشتی ببندید . از آن جایی که برد ماشین لباسشویی بسیار حساس میباشد ، دقت کنید هنگام بستن پیچ ها ، فشاری به برد وارد نشود بعد از آن که مطمئن شدید تمام دکمه ها در جای خود قرار گرفته اند بطوری که شما به راحتی بتوانید کلید های روی برد را در هنگام فشردن دکمه ها ، به پایین فشار دهید  بدون آنکه گیر کرده باشد .

 • قطعات ماشین لباسشویی را مجددا به هم وصل کنید .

بعد از اینکه برد ماشین لباسشویی را عوض کردید پانل کنترل را دوباره در جای خود نصب کنید .

 • بعد از آن پیچ های محفظه جا پودری را ببندید .
 • حتما دقت کنید که پیچ سمت راست در پشت پانل کنترل را سر جای خود قرار دهید .
 • پس از اینکه اتصالات دسته سیم پانل کنترل را وصل کردید ، جا پودری را در محفظه ی خود قرار داده و آن را محکم کنید .
 • در آخر کار پانل بالایی را هم در جای خود قرار بدهید .
 • پس از آن ماشین لباسشویی را به جای خود برگردانده و سپس به برق وصل کنید .

نکات مهمی را که برای تعویض برد ماشین لباسشویی باید رعایت کنید .

توجه داشته باشید که برای تعمیر و تعویض قطعات ماشین لباسشویی ، حتما باید تجربه و مهارت کافی در این زمینه داشته باشید . اگر در مورد تعمیر برد ماشین لباسشویی تجربه ندارید حتما از نمایندگی ماشین لباسشویی خود درخواست فرستادن تعمیر کار کنید .

 • در هنگامی که برد ماشین لباسشویی را تعویض میکنید دقت داشته باشید که حتما نکات ایمنی را کاملا رعایت کرده و قطعات ماشین لباسشویی را ، در هنگامی که به برق متصل است ، باز نکنید .
 • بعد از عوض کردن برد ماشین لباسشویی خود ، اگر هرگونه صدای نا هنجاری از دستگاه امیبه گوشتان رسید ، سریع ماشین لباسشویی را خاموش کرده و با بررسی دستگاه ، سعی کنید مشکل را حل کنید ، زیرا امکان دارد در هنگام تعویض برد ، بعضی از قطعات را در جای خود قرار نداده باشید .
 • توجه داشته باشید که در هنگام تعویض برد ، در هیچکدام از مراحل بالا نیروی اضافی برای نصب و یا خارج کردن قطعات ، وارد نکنید زیرا هرگونه فشار زیاد میتواند به دستگاه شما آسیب بزند .
 • از خرید قطعات متفرقه و تقلبی دوری کنید ، برد ماشین لباسشویی باید اورجینال باشد ، زیرا هر چند امکان دارد که قیمت آن قطعات پایین تر باشد اما در مدت کوتاه معیوب خواهد شد و شما مجبور میشوید آن را تعویض کنید .
 • سعی کنید برد ماشین لباسشویی را حتما از فروشگاه های معتبر ، بخرید .

اگر شما هم در این زمینه تجربه ای دارید از شما دعوت میکنم تا تجربه خود را در بخش دیدگاه با همگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از تجربیات شیرین شما بهره مند شوند.

تعویض برد ماشین لباسشویی

۰%

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه برد ماشین لباسشویی چیست و چگونه می توان برد را تعویض کرد ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا