تعمیرات لباسشویی

قفل درب ماشین لباسشویی | علت قففل شدن درب لباسشویی

بی شک از اختراع ماشین لباسشویی نقش  گسترده‌ای در نظافت انسان ها داشته است. وسیله ای که تنها به کمک انرژی الکتریکی  و بدون دخالت انسان و تلاش او برای پاک کردن آلودگی از لباس ها عمل میکند. با لمس یک دکمه و  انتخاب برنامه مناسب برای شستن هر نوع لباسی میتوانیم   در مدت زمان کم به بهترین نتیجه در شستشو برسیم. اما هر وسیله ای همواره در معرض آسیب های متعدد قرار دارد یکی از آسیب هایی که برای ماشین لباسشویی اتفاق می‌افتد و ناخوشایند می باشد خراب شدن قفل درب ماشین لباسشویی است. قفل درب ماشین لباسشویی عملکردی مهم در آن را بر عهده دارد زیرا هنگامی که ماشین لباسشویی در حال شستشو می باشد این قفل از باز شدن درب حین کار جلوگیری می کند. زیرا اگر به هر دلیلی درب ماشین لباسشویی در زمان فعالیت آن باز باشد باعث نشت آب به بیرون و مشکلات فراوانی می شود اگر متوجه شدید از ماشین لباسشویی آب به بیرون نشت میکند. این  نشت آب می تواند به دلایل گوناگونی رخ دهد برای مثال خراب شدن قفل درب ماشین لباسشویی یا مستهلک شدن نوارهای پلاستیکی لولای درب. در ماشین لباسشویی های گوناگون  قفل درب ماشین لباسشویی بعد از انجام کار حدوداً به فاصله سی ثانیه تا یک دقیقه بعد از  اتمام مراحل شستشو باز می شود در بعضی موارد ممکن است بعد از اینکه عمل شستشو به پایان رسید قفل درب ماشین لباسشویی باز نشود که این موضوع به دلایل مختلفی روی می دهد.

قفل درب ماشین لباسشویی و عملکرد آن 

درب ماشین لباسشویی در قسمت جلوی دستگاه وجود دارد و رو به بیرون باز میشود. این قفل را می توان  مانند نگهبانی برای دستگاه فرض کنیم زیرا   از باز شدن درب هنگام کار جلوگیری میکند. درب ماشین لباسشویی در قسمت های اطراف خود حاوی نوارهای پلاستیکی می باشد که این نوار ها باعث می شوند در به خوبی در جای خود قرار بگیرد و اگر به هر دلیلی این نوارها آسیب ببینند یا از بین برود باعث بسته نشدن درست درب ماشین لباسشویی می شوند. باز و بسته شدن درب ماشین لباسشویی توسط مکانیسمی درون دستگاه تنظیم می شود و تحت کنترل قرار دارد به طوری که سنسورهای موجود در دستگاه به درب اجازه باز شدن حین فعالیت ماشین لباسشویی را نمیدهند و پایان عملکرد کار ماشین لباسشویی دستور باز شدن درب صادر می شود. پس درب ماشین لباسشویی نقش کلیدی در ماشین لباسشویی دارد و اگر مشکلی در درب ماشین لباسشویی ایجاد شود باید به سرعت تعمیر شود و اگر در نیاز به تعویض شدن داشت تعویض آن انجام گردد.

حتما بخوانید:   دلیل خاموش نشدن ماشین لباسشویی | تعمیر ماشین لباسشویی

 درب ماشین لباسشویی

تعمیر و تعویض قفل درب ماشین لباسشویی

هنگامی که درب ماشین لباسشویی را می بندید اما متوجه می شوید در به درستی بسته نشده و در جای خود قرار نگرفته است بهتر است نسبت به تعمیر یا تعویض در اقدام نمایید .برای اینکه درب ماشین لباسشویی را تعویض کنید ماشین لباسشویی را خاموش کنید و دو شاخه آن را از پریز برق بکشید زیرا در هنگام باز کردن انصاری داخلی دستگاه ممکن است دچار برق گرفتگی شوید حال پیچ های دو طرف دستگاه را در قسمت درب ها باز کنید و درب را از آن جدا کنید. درب جدید را بر روی ماشین لباسشویی قرار دهید و پیچ های آن را درست در جای قبلی محکم کنید در نهایت قاب رویه دستگاه را قرار دهید و در جای درست محکم کنید اگر مراحل فوق را با دقت انجام دهید میتوانید نسبت به تعویض درب اقدام نمایید برای مطمئن شدن از عملکرد خود با احتیاط دوشاخه را به برق متصل نمایید و دستگاه را روشن کنید درب را ببندید و بعد از روشن شدن مطمئن شوید که آب به بیرون از دستگاه توسط درب ماشین لباسشویی نفوذ نمیکند اگر چنین نبود یعنی نشت آب رو به بیرون رخ نمیداد پس کار خود را به درستی انجام داده اید. در نهایت پیشنهاد ما به شما این است که برای تعمیر یا تعویض درب اقدام شخصی انجام ندهید و از تعمیرکاری ماهر در این زمینه کمک بخواهید در صورتی که مشکلی در حین کار پیش آمد بتواند آن را برطرف کند.

وجود قفل درب ماشین لباسشویی چه اهمیت و کابردی دارد؟

قفل درب ماشین لباسشویی در واقع نوعی محافظ برای ماشین لباسشویی در حین کار به شمار می رود وقتی ماشین لباسشویی در حال شستن لباس ها می باشد مقدار زیادی آب درون دستگاه وجود دارد اگر قفل درب دچار مشکل شده باشد منجر به خروج آن از دستگاه رو به بیرون میشود که مشکلات زیادی را به بار میاورد. این قفل معمولا در قسمت بالا یا پایین دستگاه قرار دارد .محل آن در ماشین لباسشویی های مختلف ممکن است تا حدی فرق کند.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات و آموزش استفاده ماشین لباسشویی آریستون Ariston

قفل شدن درب ماشین لباسشویی بعد از اتمام مراحل شستشو

ممکن است شما هم در طول زمان استفاده تان  از ماشین لباسشویی شاهد قفل شدن درب دستگاه و باز نشدن آن بوده باشید. این اتفاق هرچند بسیار ناخوشایند میباشد اما راهکارایی برای درست شدن آن نیز وجود دارد پس جای نگرانی نیست. باید بدانید در صورتی که دستگاه شما سالم باشد به طور معمول حدود یک دقیقه بعد از انجام کار درب ماشین لباسشویی باز میشود. اما اگر درب ماشین لباسشویی باز نشد شما میتوانید بدون نیاز به تعمیرکار درب را باز کنید. اما اگر با راهکارهای ساده ای که به شما نشان میدهیم نتوانستید در باز کنید از کلنجار رفتن بی مورد با دستگاه بپرهیزید و آن را به تعمیرکار بسپارید. ممکن است ماشین لباسشویی آلارم اتمام انجام کار را نشان دهد اما درون محفظه دستگاه مقدار زیادی آب وجود داشته باشد در این زمان باز نشدن درب دستگاه در واقع نوعی محافظت به شمار میرود که به شما نشان دهند علت باز نشدن آن وجود آب در محفظه است که این مشکل مربوط به بخش های دیگری از دستگاه است  و درب دستگاه شما سالم است در  این زمان میتوانید ماشین لباسشویی را بر روی برنامه قرار دهید تا شستشو و آبکشی را یک بار دیگر انجام دهد بعد از انجام این مرحله درب ماشین لباسشویی باید به سادگی باز شود. اما اگر همچنان در دستگاه آب وجود داشت مشکل مربوط به لوله های تخلیه کننده آب ماشین لباسشویی می باشد.

خراب شدن قفل درب ماشین لباسشویی یا سوئیچ تعویض آن

علت دیگر در باز نشدن درب ماشین لباسشویی به شمار می رود به طور معمول اگر در ماشین لباسشویی به طور کامل بسته نشود ماشین لباسشویی روشن نمیشود اگر ماشین لباسشویی شما صفحه نمایش مناسبی داشته باشد در بعضی از مدل ها در صورت خرابی قفل درب ماشین لباسشویی آلارم ای بر روی صفحه نمایش آن ظاهر می شود. ممکن است هنگامی که کار با ماشین لباسشویی تمام میشود و لباس ها درون آن وجود دارند باز نشود در این صورت میتوانید به صورت دستی درب ماشین لباسشویی را باز کنید یک ضامن دستی زیر قفل درب یا در بعضی مدل های ماشین لباسشویی در بخش که مواد شوینده در آن قرار میگیرند وجود دارد می توانید آن را پیدا کنید به وسیله آن درب را باز کنید اما بعد از باز شدن درب به وسیله سوئیچ دستی باید در اسرع وقت نسبت به تعمیر درب ماشین لباسشویی و قفل آن اقدام نمایید.

حتما بخوانید:   علت بسته نشدن درب ماشین لباسشویی چیست ؟

 درب ماشین لباسشویی

خراب شدن و یا پوسیده شدن پلاستیک های موجود در لولای درب آن

این مشکل بیشتر در لباسشویی هایی اتفاق می‌افتد که در آن رو به بالا باز می شود در صورت بروز چنین مشکلی باید لوله‌های درب را تعویض کنیم. عامل دیگر در باز نشدن درب ماشین لباسشویی گرم شدن بیش از حد آن مدار های داخلی دستگاه به علت کارکرد زیاد میباشد این مورد زمانی اتفاق می افتد که شما در طول روز چندین بار ماشین لباسشویی را با لباس های زیاد روشن کرده باشید یکی از علائمی  که به شما نشان می دهند دستگاه به دلیل داغ شدن آن در را باز نمیکند. گرم بودن درب دستگاه است که می‌توانید به وسیله لمس کردن دستگاه متوجه آن شوید در این زمان نیازی به انجام دادن  اقدام خاصی ندارید و تنها با گذشت مدت زمانی معین و سرد شدن دستگاه قفل درب آن باز میشود و جای نگرانی ندارد. فعال بودن قفل درب کودک ماشین لباسشویی باعث باز نشدن درب آن میشود، ممکن است دستگاه را بر روی این حالت قرار داده باشید و به علت مشغله متوجه نباشید گرچه در بعضی مدل های ماشین لباسشویی بر روی صفحه نمایش آن فعال بودن قفل کودک نمایان میشود. در این زمان باید مجدد بر روی دکمه  فعال کننده قفل کودک فشار دهید تا غیر فعال شود.

سخن پایانی

درب ماشین لباسشویی بخشی حساس از بدنه دستگاه به شمار میرود و برای اینکه بتوانید آن را از آسیب های مختلف حفظ کنید باید از دستگاه به درستی نگه داری کنید. به یاد داشته باشید که هیچ گاه در هنگام باز و بسته کردن درب ماشین لباسشویی فشار زیادی به آن  وارد نکنید زیرا این درب با کم ترین فشار بسته خواهد شد. اگر در مناطقی زندگی میکنید که میزان رطوبت محیط زیاد است لولاهای درب آن بیشتر در معرض پوسیدگی قرار دارد. به طور کلی میتوانید با سرویس های دوری دستگاه از خرابی های آن به مقدار زیادی پیشگیری کنید.

31

قفل درب ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

قفل درب ماشین لباسشویی | علت قففل شدن درب لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x