تعمیرات لباسشویی

راهنمای شستشوی لباس های زیر با دست و ماشین لباسشویی

لباس زیر از مهمترین لباس های هر فرد می باشد، که باید به نظافت و شستشوی آن توجه شود. لباس های زیر هر روز باید عوض شده و شسته شوند، چون تعویض دیر به دیر لباس زیر موجب ایجاد عفونت خواهد شد. تمیز بودن لباس های زیر اهمیت زیادی دارد و در سلامت و پیشگیری کردن از بیماری هایی مثل عفونت بسیار موثر است. به گفته پزشکان میکروبیولوژی لباس های زیر یکی از منابع انتشار میکروب در فضاهای مرطوب و بسته می باشند، به همین سبب شستن لباس های زیر مهم تر از دیگر لباس ها می باشد. برای شستشوی آنها علاوه بر دقت کردن بر دمای مناسب، باید به ضدعفونی کردن و از بین بردن باکتری های آن نیز توجه کنید. در این مقاله موضوعات بسیار مهمی در مورد طریقه شستن لباس زیر زنانه و مردانه آورده شده است که می توانید از آن استفاده کنید:

روش های شستشوی لباس زیر مردانه و زنانه

خیلی از افراد تصور می‌کنند که شست و شوی لباس زیر زنانه و مردانه همانند شستشوی لباس های دیگر است و تفاوتی ندارد. شستن لباس زیر در محیط آلوده و یا آب آلوده موجب افزایش بیماری عفونت خواهد شد. همیشه باید به یاد داشته باشید که  پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین هنگام شستشوی لباس های زیر زنانه و مردانه دقت ویژه داشته باشید. اگر شما هم فکر می کنید که لباسهای زیر خود را می توانید با دیگر لباس ها در ماشین لباسشویی بشویید اشتباه می کنید، لباس زیر به دلیل اینکه در معرض ویروس ها و باکتری های زیادی است، باید جدا از لباس های دیگر شسته شود و اگر با لباس هایی مثل تیشرت و شلوار آنها را با هم می شویید، باید لباس های زیر را داخل کیسه توری قرار بدهید. چون می‌تواند ویروس هایی را انتقال بدهد که از لباسهای دیگر قابل انتقال می باشند.

راهنمای شستن لباس زیر به صورت دستی

روش سنتی و دستی بهترین روش و نحوه شستن لباس زیر زنانه و مردانه می باشد. در یک کاسه و یا تشت آب و مواد شوینده بریزید و به مدت سی دقیقه بخیسانید سپس لباس های خود را با دست بشویید. با این روش شستشو پارچه کمتر آسیب خواهد دید و عمر لباس زیر شما بیشتر می شود. لباس زیر را می توان در ماشین لباسشویی هم قرار داد اما روش بهتر شستشو با دست می باشد. جنس لباس زیر نخی و نازک است. پس شستشوی لباس زیر زنانه و مردانه با دست موجب آسیب کمتری می شود. مخصوصاً جنس لباس زیر خانمها که بیشتر توری و ابریشمی می باشد و بسیار ظریف هستند، باید با دست شسته شوند چون در ماشین لباسشویی احتمال پاره شدن آنها بیشتر است.

حتما بخوانید:   راهنمای ارورهای لباسشویی تکنو TECNO

راهنمای شستشوی لباس زیر مردانه و زنانه در ماشین لباسشویی

اگر می خواهید برای شستشوی لباس های زیر زنانه و مردانه از ماشین لباسشویی استفاده کنید، در ابتدا باید برچسب مراقبت از لباس را بخوانید. این برچسب به شما نشان می دهد که لباس های شما چگونه باید شسته شوند. اگر لباسی برچسب مراقبت نداشت، از تجربیات خود استفاده کنید و با توجه به جنس و نوع لباس ببینید که امکان شستشوی آن با ماشین لباسشویی وجود دارد و یا خیر. چون برخی از لباس های زیر بسیار ظریف هستند و نمی توان برای شستشو از ماشین لباسشویی استفاده کرد و فقط باید آنها را با دست بشویید. در ابتدا اگر لباس لکه ای دارد، آن را پاک کنید، می توانید از لکه بر های قوی و شوینده های لباسشویی مثل مایع لباسشویی استفاده کنید، مدتی روی پارچه لکه دار بماند و سپس بمالید. لباس های زیر نباید رول شوند، چون امکان دارد کشیده و تغییر شکل بدهند. آب اضافه را فشار دهید و لباسها را به سمت بیرون بچرخانید. لباس هایی مانند لباس های زیر که بسیار ظریف و حساس هستند، برای محافظت باید داخل کیسه توری گذاشته شوند. در صورتی که داخل لباسشویی علاوه بر لباس های زیر دیگر لباس های شما هم وجود دارد موجب آسیب رسیدن به لباس های شما خواهد شد. یکی دیگر از نکاتی که در شستشوی با لباسشویی باید دقت شود درست تنظیم کردن دمای آب ماشین لباسشویی است. همچنین باید شوینده ملایم برای شستشوی انتخاب کنید. شوینده ای که روی پارچه و پوست ملایم باشد کارایی بهتری دارد. لباس های شسته شده خود را از دستگاه فوراً بیرون آورده و از رشد کپک و بو به این طریق جلوگیری کنید.

تنظیم کردن دمای آب برای شستن لباس زیر

برای آنکه لباسهای زیر در ماشین لباسشویی آسیب نبیند و پاره نشوند فقط یک راه وجود دارد و آن هم شستشوی آن ها با آب سرد می باشد در غیر این صورت باید شستن آن ها به صورت دستی انجام شود. شستشوی لباس های زیر با دست هم باید به صورت ملایم باشد. اگر مجبور هستید که از ماشین لباسشویی استفاده کنید حتما لباس زیر را در داخل کیسه توری قرار بدهید این کیسه ها از ساییده شدن لباس زیر به اطراف ظرف لباسشویی و همچنین کشیده شدن آنها در هنگام شستشو جلوگیری می کند. این کیسه ها موجب می شود که لباس های زیر را پس از پایان شستشو آسان تر پیدا کنید. باید دمای آب لباسشویی زیر دمای بیست درجه باشد. چون شستشوی لباس زیر در دمای بالاتر از آن، موجب شل شدن و وا رفتن لباس می شود.

حتما بخوانید:   راهنمای برنامه‌ی شستشوی ماشین‌های لباسشویی برند فریجیدر

راهنمایی شستشویی لباس زیرخشک کردن لباس های زیر مردانه و زنانه

امروزه یکی از معضلات خانواده ها خصوصاً آپارتمان نشین ها کمبود جا برای خشک کردن لباس هایشان می باشد بنابراین در این شرایط انتخاب بهترین روش برای خشک کردن لباس تاثیر زیادی در سلامت افراد خانواده دارد .

لباس های زیر بهتر است، در هوای آزاد خشک شوند. در این صورت در زمان کوتاه تری خشک خواهند شد. برای خشک کردن سریع لباس ها از روش های مختلفی می توانید استفاده کنید. که در زیر چند روش خشک کردن سریع را معرفی کرده ایم:

 • می توانید از حوله برای خشک کردن سریع لباس ها در خانه استفاده کنید.
 • پس از آنکه آب اضافه لباس و برداشت آنها را در حال های تمیز و خشک بپیچید و بغلتانید.
 • پس از آن لباس را در هوای آزاد و نور خورشید قرار دهید تا زودتر خشک شود.
 • هرچقدر حوله شما ضخیم تر و بزرگتر باشد جذب آب بیشتری خواهد داشت و باعث می شود لباس تان سریعتر خشک شود.
 • یکی دیگر از راه های خشک کردن لباس ها استفاده از خشک کن لباسشویی می باشد در صورت استفاده از این راهکار لباس ها سریعتر خشک می شوند.
 • برای استفاده از این روش لباس ها را در ماشین لباسشویی قرار داده و خشک کن آن را تنظیم کنید.

پس از خشک شدن لباس زیرتان، آن را اتو بکشید. چون حرارت اتو بخار و نفوذ بخار به درون بافت های لباس های زیر، باعث ضدعفونی شدن و پاک تر شدن آنها می گردد.

شوینده مناسب برای لباس زیر

لباسهای زیر مستقیماً با پوست ما تماس دارند بنابراین باید از یک شوینده ملایم برای شستن آنها استفاده کرد. بهترین شوینده برای لباسهای زیر صابون و پودر صابون و مایع لباسشویی است. لباس ها پس از شستشو با این مواد باید خوب آبکشی شوند، تا ذرات مواد شوینده از روی لباس به طور کامل رفع گردد. از پودر های ماشین لباسشویی هم می توان استفاده کرد، ولی در آبکشی آن باید بسیار دقت کنید، زیرا اگر مواد شوینده روی پارچه لباس زیر بماند موجب خارش و علائم التهابی در شما می شود. مخصوصاً در مورد بچه ها باید دقت داشته باشید که به دنبال شستن لباس زیر آنها با پودر صابون، آب کشی به صورت کامل انجام شود. پوست بچه ها بسیار حساس تر و ظریف تر است و به سادگی در برابر مواد شوینده شیمیایی تحریک و آزرده خواهند شد. وایتکس و سفید کننده برای شستن لباس زیر نباید استفاده شود. چون به پارچه آسیب زده و می تواند باعث حساسیت  شود. لباس های زیر بلافاصله پس از لکه و آلودگی باید شسته شود برای این کار به اندازه مناسب مواد شوینده و یا صابون بریزید و پارچه را بکشید این کار را چندین بار تکرار کنید تا لکه کاملا پاک شود. توجه کنید که لباس ها را زیاد نکشید و نچرخانید چون تغییر شکل خواهد داد.

حتما بخوانید:   راهنمای نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی هاردستون Hardstone

راهنمایی شستشویی لباس زیرچند نکته بهداشت لباس های زیر

اولین پوشش بدن ما پس از پوست، لباس زیر است. همین یک دلیل کافی می باشد که بهداشت لباس زیر مسئله با اهمیت می باشد. پوشیدن لباس زیر مناسب علاوه بر اینکه تاثیر زیادی روی سلامت جنسی دارد، جزئی از استایل ما نیز محسوب می گردد. اگرچه لباس زیر مانند لباس های رویی دیده نمی شود، ولی دلیل موجهی برای عدم توجه به بهداشت آنها نیست.

 • لباس زیر خود را هر روز باید عوض کنید حتی اگر لازم بود روزی دو بار آن را تعویض کنید.
 • جنس لباس های زیر برای سلامتی بسیار حائز اهمیت می باشد پس در انتخاب خود به جنس آنها دقت کنید.
 • انتخاب کردن سایز و مدل مناسب لباس زیر نکته خیلی مهمی است.
 • لباس زیر را باید به روش صحیح و اصولی بشویید.
 • اگر در خانه فرد بیماری دارید لباس او را جدا بشویید.
 • برای ضدعفونی کردن لباس های زیر از نور آفتاب و یا اتو استفاده کنید.
 • لباس های زیر را در جایی تمیز و دور از هر گونه آلودگی نگهداری نمایید.
 • به هیچ عنوان لباس زیر دیگران را استفاده نکنید چون با سلامت افراد رابطه مستقیم دارد.
 • تا حد امکان از الیاف طبیعی استفاده کنید، مانند نخ پنبه.
 • در زمان ورزش باید از لباس زیر مناسب استفاده کنید.
 • لباس های زیر خود را هر ۶ ماه تعویض کنید و در صورت مقدور نبودن، حداقل هر سال یک بار این کار را انجام دهید.

راهنمای شستشوی لباس های زیر در ماشین لباسشویی و دستی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای شستشوی لباس زیر مردانه و زنانه در ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا