تعمیرات کولر آبی

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی | تفاوت کولر آبی و گازی

با آغاز فصل گرما یک بار دیگر بحث خریدن و راه اندازی وسایل سرمایشی مانند کولر رونق پیدا می کند. افرادی که از قبل کولر خریداری کرده‌اند به فکر تعمیر و یا سرویس کولر گازی و یا آبی خود هستند تا هر زمان که دمای هوا افزایش پیدا کرد بتوانند از کولر خود استفاده کنند اما گروهی نیز اخیراً اقدام به خرید کولر کرده اند و هنوز آن به نصب و راه اندازی آن اقدامی نکردند در نهایت باید بگوییم اطلاع از نحوه عملکرد کولر گازی و یا آبی می تواند در خرید یک سیستم سرمایشی مناسب به شما کاربران عزیز کمک کند.

مقایسه کولر گازی و کولر آبی

کولر آبی و کولر گازی در نحوه کار، تولید سرما، مصرف انرژی و … تفاوت‌ های زیادی با هم دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم و این دو نوع کولر را با همدیگر مقایسه خواهیم کرد بنابراین ابتدا باید با نحوه عملکرد هر کدام از آنها به صورت جداگانه آشنا شوید و کارکرد آنها را از نظر مزایا و معایب مورد بررسی قرار دهید.

کولر آبی چیست و چه عملکردی دارد؟

کولر آبی با روش قدیمی و سنتی سیستم سرمایشی منزل را انجام داده و به خنک نمودن هوا می پردازد. این فرایند در مصر قدیم و ایران باستان جهت خنک کردن محیط به کار گرفته می شد اما کولرهایی که امروزه در بیشتر خانه ها وجود دارند در اصل تغییراتی است که آمریکایی‌ ها در آن به وجود آورده اند.کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟/تفاوت کولر آبی و گازی این کولر جهت خنک کردن محیط از روش سرمایش تبخیری استفاده می کند به این صورت که هوای گرم از بین پوشال کولر عبور کرده آبی که داخل کولر قرار دارد گرمای هوا را گرفته و پس از خنک کردن آن را به محیط برمی گرداند. هر چقدر آبی که داخل کولر قرار دارد خنک تر باشد هوایی که تولید می‌کند نیز مطبوع تر و خنک تر خواهد بود. به همین خاطر است که به این نوع کولرها کولر آبی گفته می‌شود زیرا فرایند خنک ساختن محیط از طریق آب در این دستگاه ها انجام می شود.

حتما بخوانید:   علت لرزش کولر آبی چیست؟

کولر گازی چیست و چه عملکردی دارد؟

کولر گازی مانند کولر آبی یکی از اختراعات قرن بیستم می باشد ولی برخلاف کولر آبی که را روند خنک کردن محیط را بر اساس وجود آب انجام می دهد در کولر گازی با تبدیل کردن گاز به مایع و پس از آن تبدیل مایع به گاز باعث ایجاد سرما خواهد شد. کولرهای گازی در چند سال اخیر سهم بسیاری از بازار سیستم سرمایشی را به خود اختصاص داده‌اند. برندهای مختلف لوازم خانگی مانند سامسونگ، ال جی، هایسنس و برندهای ایرانی مانند ایران رادیاتور، اسنوا و … از شرکت هایی هستند که به تولید کولر گازی اقدام کرده‌اند. کولر گازی جهت خنک کردن محیط گرما را از درون محیط گرفته اما کولر آبی هوایی که در خارج از محیط قرار دارد را خنک نموده و بعد از آن به فضای داخل خانه انتقال می دهد.

کارکرد کدام کولر بهتر است گازی یا آبی؟

در ادامه نحوه کارکرد کولر آبی جهت فرایند خنک سازی محیط را توضیح می دهیم.

  • آب به وسیله یک پمپ الکتریکی به قسمت بالایی پوشال ها رفته، بر روی پوشال می ریزد و آنها را خیس می کند؛ با عبور هوا از پوشال ها آبی که روی آنها قرار دارد تبخیر می گردد. آب جهت تبخیر شدن باید گرمای اطراف را جذب کند و با همین سیستم باعث خنک شدن محیط خواهد شد.
  • هوای خنک در کولر آبی با رطوبت ۹۰ درصد به فضا وارد خواهد شد. مناطقی که دارای هوای گرم و خشک هستند بهتر است که از کولر آبی جهت خنک نمودن محیط خود استفاده کنند اما مناطق شرجی و مناطقی که نزدیک دریا می باشند بهترین گزینه برای آنها کولر گازی است.

نحوه عملکرد کولر گازی

کولر گازی رطوبتی که داخل منزل قرار دارد را زیاد نمی کند و برای مناطق مرطوب و شرجی بسیار مناسب می باشد. نحوه عملکرد کولر گازی در ادامه بیان شده است.

  • هنگامی که دکمه روشن کولر گازی فشرده می شود فن داخلی دستگاه شروع به کار خواهد کرد.
  • گازی که با فشار کم و به صورت بخار درون مخزن کولر وجود دارد توسط کمپرسور دستگاه مکیده شده و دما و فشار در آن افزایش پیدا خواهد کرد.
  • سپس گاز به علت اختلاف دمایی که با هوای بیرون وجود دارد حرارتش را از دست می دهد و به مایع تبدیل خواهد شد.
  • مایع تولید شده در لوله داخلی کولر گازی جریان پیدا کرده و در نتیجه فرایند خنک سازی محیط انجام خواهد شد.
  • این چرخه باعث خنک شدن فضا توسط کولر گازی می شود.
حتما بخوانید:   معایب استفاده از کولر آبی پرتابل | روش های رفع معایب کولر پرتابل

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟/تفاوت کولر آبی و گازی

  • در واقع گرمای هوا از داخل محیط گرفته شده و به بیرون انتقال پیدا می کند.
  • بعضی از مدل ها نیز طوری طراحی شده اند که چرخش معکوس را نیز می توانند انجام دهند و تبدیل به پمپ حرارتی می شوند و می توانند گرما را به درون محیط انتقال دهند. بنابراین از این مدل ها برای زمستان نیز می توان استفاده کرد.

مقایسه میزان مصرف انرژی در کولر گازی و آبی

از نظر مصرف برق کولر آبی نسبت به کولر گازی انرژی کمتری مصرف می کند در نتیجه اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد بنابراین کولر آبی گزینه بهتری برای شما خواهد بود. محصولات جدید دارای برچسب انرژی می باشند و مصرف برق در آنها نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است اما با این حال مصرف برق در کولر گازی نسبت به کولر آبی بیشتر می باشد.

مقایسه کولر آبی و کولر گازی از نظر قیمت

یکی دیگر از معیارهای خرید کولر آبی و کولر گازی قیمت آن می باشد. چنانچه بودجه محدودی برای خرید کولر دارید، بهتر است کولر آبی بخرید زیرا کولرهای گازی نسبت به کولر آبی قیمت بیشتری دارد. کولرهای آبی نیز بر اساس اندازه و ظرفیتی که دارند دارای قیمت های متفاوتی می باشند. همانطور که کولرهای گازی بر اساس برند و مدلشان قیمت های یکسانی ندارند.

مقایسه کولر آبی و گازی از نظر خنک کردن محیط

چنانچه دغدغه اصلی شما میزان خنکی هوا می باشد بهتر است کولر گازی را انتخاب کنید زیرا کولر گازی بهتر می تواند هوای محیط را خنک کند اما در کولر آبی میزان خنک کردن هوا توسط این دستگاه نسبت به کولر گازی بسیار کمتر است. در کولر گازی امکان تنظیم کردن دما در رنج های مختلفی وجود دارد اما کولر آبی فقط دارای دور کند و دور تند می باشد و انتخاب فقط بین این دو گزینه است.

مقایسه کولر گازی و کولر آبی از نظر تمیز بودن هوا

بر طبق بررسی‌ هایی که انجام شده است هوایی که کولر آبی از خود خارج می کند دارای آلودگی و اندکی گرد و غبار می باشد اما کولر گازی دارای فیلتر تصفیه بوده و هوایی که از آن عبور می کند بدون آلودگی است و هیچگونه گرد و غباری ندارد. چنانچه در شهری زندگی می کنید که ذرات معلق هوا در آن زیاد است و آلودگی هوا در منطقه شما زیاد می باشد، بهتر است جهت سیستم سرمایشی خانه خود از کولر گازی استفاده کنید.

مقایسه کولر گازی و کولر آبی از نظر اندازه و ابعاد

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که کدام کولر برای محیط بسته مناسب تر است باید بگوییم چنانچه فضای خانه شما پنجره ای جهت تبادل هوا ندارد بنابراین بهتر است کولر گازی در آنجا نصب کنید زیرا استفاده از کولر آبی در فضایی که پنجره ندارد باعث شرجی شدن و مرطوب شدن محیط می شود و کولر گازی در این شرایط گزینه بسیار مناسب تری است. بنابراین دقت کنید از کولر آبی در فضای بسته استفاده نکنید.

حتما بخوانید:   آموزش نحوه سیم کشی و راه اندازی برق کولر آبی

مقایسه کولر آبی و کولر گازی از نظر هزینه نگهداری

هزینه نگهداری کردن از لوازم مختلف با در نظر گرفتن روش استفاده از آنها با هم متفاوت می باشد اما به طور کلی می توانیم بگوییم هزینه‌ای که برای مراقبت و نگهداری از کولر آبی پرداخت می گردد بیشتر به تعمیر و یا سرویس کولر و یا تعویض پوشال مربوط می‌شود اما کولر گازی دارای هزینه های بیشتری از نظر مراقبت و نگهداری می باشد و تعداد دفعاتی که لازم است کولر گازی سرویس شود نسبت به کولر آبی بیشتر است. چنانچه از کولر گازی در خانه خود استفاده می کنید نسبت به سرویس کردن دوره ای و منظم آن بی تفاوت نباشید زیرا ممکن است باعث ایجاد هزینه های زیاد برای شما شود.

مقایسه کولر گازی و کولر آبی از نظر صدا

یکی دیگر از فاکتور هایی که معمولاً کاربران به هنگام خرید سیستم سرمایشی به آن دقت می کنند سر و صدای دستگاه می باشد. چنانچه بخواهیم کولر آبی و کولر گازی را از نظر صدا باهم مقایسه کنیم باید بگوییم صدایی که از کولر آبی تولید می شود معمولاً بیشتر از کولر گازی می باشد. کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟/تفاوت کولر آبی و گازیگاهی اوقات صدای پمپ آب و همچنین موتور در کولر آبی ممکن است آزار دهنده باشد علاوه بر آن چنانچه در سرویس کردن و تعمیر کولر آبی دقت نشود ممکن است خراب شدن تسمه و موتور آن باعث ایجاد صداهای آزار دهنده و غیر عادی در دستگاه شود.

سخن پایانی

یکی از مواردی که معمولاً با آغاز فصل گرما ذهن کاربران را به چالش می کشد انتخاب سیستم سرمایشی مناسب می باشد. اگر این سوال برای شما هم پیش آمده که کولر آبی برای خانه شما مناسب است یا کولر گازی با مطالعه این مقاله می توانید پاسخ سوال خود را پیدا کنید و خریدی منطقی و اصولی داشته باشید. چنانچه برای تعمیر و سرویس کولر گازی و آبی خود نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید می توانید روی کمک کارشناسان ایبک امداد حساب کنید.

31

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کولر آبی بهتر است یا کولر گازی | تفاوت کولر آبی و گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x