تعمیرات کولر آبی

تعمیر کولر آبی و نگهداری آن | مشکلات رایج در کولر آبی

امروزه با وجود این که کولر های گازی بسیار رایج هستند ولی باز هم در بعضی از مکان ها، افراد مجبور به استفاده از کولر آبی می باشند. گاهی ممکن است کولر آبی درست کار نکرده و با خرابی روبرو شود. در این صورت مجبور به تعمیر کولر آبی هستید. اگر می خواهید با سرویس و تعمیر کولر آبی آشنا شوید این مقاله را مطالعه کنید.

کولر آبی چیست؟

کولر آبی یکی از دستگاه های خنک کننده محیط است که علاوه بر خنک کردن، تهویه هوا را هم در خانه انجام می دهد. کولر آبی با تولید کردن هوای خنک باعث مطلوب تر شدن هوای محیط می شود. این دستگاه به وسیله تبخیر آب هوای سرد تولید می کند. مزایای کولر آبی عبارت است از:

 • مصرف انرژی کم
 • نصب آسان کولر
 • هزینه پایین جهت تعمیر کولر آبی

انواع کولرهای آبی

کولر آبی مانند دستگاه‌ های دیگر دارای انواع مختلفی است که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم. انواع کولر های آبی عبارتند از:

 1. کولر آبی پرتابل
 2. کولر آبی ثابت

تعمیر کولر آبی

۱- کولر آبی پرتابل

این کولرها، کولرهای کوچکی هستند که برای خنک کردن فضاهای کوچک از آن استفاده می کنند. مخزن این کولرها دستی بوده و باید در آن آب بریزند. این کولر ها به دلیل کوچک بودن، دارای قابلیت جابجایی می باشند.

۲- کولرهای آبی ثابت

کولرهای آبی ثابت، در سایزهای متفاوتی تولید می‌شوند. معمولاً این کولرها را در روی پشت بام یا در بیرون خانه قرار می دهند. همانطور که از نام آنها معلوم است این کولرها قابلیت جابجایی نداشته و باید آنها را به منبع آب ثابت متصل کنید. کولرهای آبی در انواع مختلفی هستند که شامل کولرهای پوشالی، معمولی و کولرهای سلولزی می باشند.

راهکار های مراقبت از کولر های آبی

یکی از نگرانی ها برای مصرف کنندگان کولرهای آبی، رسوبات می باشد. رسوبات به مرور در بدنه و تشک کولر به وجود می آید و اگر به این رسوبات بی توجه باشید باعث خرابی قطعات الکترونیکی و مکانیکی کولر خواهد شد. مهم‌ترین قطعاتی که درگیر این رسوبات می شوند عبارت هستند از:

 • شناور
 • پمپ
 • موتور
 • کفی
حتما بخوانید:   ۱۵ دلیل خنک نکردن کولر آبی و روش های رفع مشکل

یکی از اقداماتی که در هنگام سرویس کولر آبی باید انجام دهید رسوب زدایی کولر است. جهت رسوب زدایی باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1.  استفاده از پدهای سلولزی کولر آبی
 2. شوره گیر کولر آبی
 3. استفاده از سفید کننده و جوهر نمک
 4. استفاده از سرکه
 5.  عوض کردن مرتب آب کولر

۱- استفاده از پد سلولزی

یکی از بهترین روش های جلوگیری از رسوبات استفاده از پدهای سلولزی می باشد. گاهی لازم است به جای پوشال از پدهای سلولزی استفاده کنید. این پدها ساختار شبکه ای داشته که می‌تواند از تجمع رسوب در کولر جلوگیری کند.

۲- استفاده از شوره گیر کولر آبی

استفاده از شوره گیر برای رسوب زدایی کولر بسیار مفید است. شوره گیر با فرمول خاصی که دارد در داخل کفی کولر و در داخل آب قرار می گیرد و تا چند ماه می تواند از رسوبی گرفتن بدنه و پوشال کولر جلوگیری کند.

۳- استفاده از سفیدکننده و یا جوهر نمک

اگر می خواهید رسوبات کولر آبی را از بین ببرید، بهتر است هر چند وقت یکبار از سفید کننده و جوهر نمک برای از بین بردن رسوبات کولر استفاده کنید.

۴- استفاده از سرکه

یکی از راهکارهای مؤثر برای رسوب زدایی کولر آبی، استفاده از سرکه می باشد. شاید بوی سرکه برای شما خوشایند نباشد ولی باید بگویم که یکی از بهترین راه‌ها برای رسوب زدایی سرکه است و در زمانی که رسوب زیاد نباشد می توانید از این روش استفاده کنید.

۵- عوض کردن آب کولر آبی

ساده ترین راه برای جلوگیری از رسوبات در کولر آبی این است که شما بطور مرتب آب کولر را تعویض کنید. بهتر است که به صورت ماهانه آب کولر را تخلیه کنید و کفی آن را هم از رسوبات تمیز کنید. در زمان پایان فصل گرما، وقتی می خواهید که کولر را جمع کنید، حتماً کفی کولر را خالی کرده و رسوبات آن را به وسیله برس سیمی تمیز کنید تا کفی دچار رسوب گرفتگی و پوسیدگی نشود. در ادامه می خواهیم برای جلوگیری از خراب شدن کولر آبی شما را با سرویس دوره ای کولر آشنا کنیم.

سرویس کولر آبی

یکی از اقداماتی که شما باید به طور مرتب برای کولر آبی خود انجام دهید، سرویس کولر آبی است. سرویس کولر آبی باعث افزایش طول عمر کولر خواهد شد. برای جلوگیری از بروز اختلال و خرابی های بیشتر در کولر حتماً باید سرویس کولر آبی را به طور مرتب انجام دهید. بهتر است که سرویس کولر به وسیله سرویسکار انجام شود تا در صورت خرابی قطعات کولر، سرویسکار کولر را تعمیر کند.

حتما بخوانید:   نحوه روغن کاری موتور و یاتاقان های کولر آبی

بهترین زمان برای سرویس کولر آبی

بهترین زمان برای سرویس کولر آبی قبل از فصل گرما می باشد. شما می توانید در فصل بهار برای سرویس کولر خود اقدام کنید و قطعات آن را به طور کامل بررسی کنید. باید قبل از استفاده مجدد از کولر، از سلامت آن اطمینان پیدا کنید.

سرویس کولر آبی شامل چه مواردی می شود؟

در صورتی که می خواهید سرویس کولر آبی را انجام دهید باید بدانید که سرویس کولر آبی شامل چه مواردی می شود این موارد عبارتند از:

 • تنظیم شناور کولر برای کنترل آب ورودی به کفی کولر آبی
 • کنترل سیستم انتقال آب به پوشال
 • بررسی کردن فن و در صورت نیاز عوض کردن تسمه کولر آبی
 • روغن کاری یاتاقان
 • روغن کاری و بررسی دینام کولر
 • برطرف کردن رسوبات کولر آبی
 • بررسی جعبه تقسیم برق کولر آبی
 • شستن مخزن حلزونی
 • تنظیم کردن تسمه کولر
 • تعویض پوشال های کولر آبی
 • شستشوی بدنه کولر آبی
 • راه اندازی کولر آبی

هزینه ی سرویس کولر آبی

هزینه سرویس کولر به مکانی بستگی دارد که کولر در آن قرار گرفته است. مثلاً اگر کولر شما در روی پشت بام و یا در ارتفاع قرار گرفته باشد هزینه سرویس آن با یکدیگر فرق می کند. سرویس کولری که در ارتفاع قرار دارد سخت بوده و هزینه آن بیشتر است. البته در هنگام سرویس کولر، اگر قطعات کولر آبی دچار خرابی شده باشند هم هزینه آن جدا حساب می شود.

مشکلات متداول در کولر آبی

کولرهای آبی دارای اجزای مختلفی هستند که ممکن است هر کدام از این اجزا خراب شده و نیاز به تعمیر داشته باشند. تعمیر کولر آبی حتماً باید به وسیله شخص متخصص و ماهر انجام شود. تعمیر کولر کار هر کسی نبوده و در صورتی که مهارتی در این کار ندارید از دستکاری کردن کولر در هنگام خرابی خودداری کنید. در ادامه می خواهیم مشکلات رایجی را که احتمال دارد برای کولر آبی پیش بیاید برایتان توضیح داده و شما را با آن و روش های رفع آن آشنا کنیم.

 1. روشن نشدن کولر آبی
 2. قدرت پایین کولر
 3. خارج شدن باد گرم از کولر
 4. آبریزی کولر آبی
 5. لرزش زیاد کولر آبی
 6. بوی بد کولر

بعضی از موارد مهم خرابی کولر را در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد.

دلایل بوی بد کولر آبی چیست؟

برای تعمیر کولر آبی در هنگامی که بوی بدی از آن به مشامتان می رسد باید بگوییم که دلایل مختلفی می تواند باعث بروز این مشکل شود که مهمترین آنها عبارتند از:

 • کهنه بودن پوشال ها
 • باقی ماندن آب در کفی کولر
 • استفاده از روغن های نامناسب برای کولر
 • نصب کولر در محل نامناسب
حتما بخوانید:   روش عوض کردن کفی کولر آبی | ویژگی های یک کفی کولر آبی خوب

اگر شما سرویس کولر آبی را به موقع انجام نداده باشید ممکن است با این مشکل روبرو شوید. توصیه می‌کنیم سرویس کولر را جدی بگیرید. در هنگام سرویس می توانید از شوینده هایی مثل وایتکس و شیشه شور استفاده کنید تا مشکل بوی بد در کولر، به وجود نیاید ولی اگر باز هم با مشکل بوی بد کولر آبی روبرو شدید باید با تعمیرکار تماس بگیرید.

 دلایل خنک نکردن کولر آبی چیست؟

یکی از مشکلات رایج در کولرهای آبی خنک نکردن کولر است که در صورت بروز این مشکل، برای تعمیر کولر آبی باید با تعمیرکار تماس بگیرید تا مشکل را رفع کند. دلایل مختلفی باعث خنک نکردن کولر آبی می شود که عبارتند از:

 • کمبود آب در کفی کولر
 • خرابی پمپ
 • پاره شدن پارچه برزنتی کولر

اگر آب در کفی کم باشد پمپ توان خیس کردن پوشال را نداشته و کولر خنک نمی کند. پاره شدن پارچه برزنتی کولر هم می تواند باد کولر را هدر داده و باد به داخل کانال وارد نشود در نتیجه محیط خنک نخواهد شد.

سوراخ شدن کفی کولر آبی

کولر آبی به دلیل اینکه به طور مداوم با آب در ارتباط است در معرض پوسیدگی می باشد. املاح آب می تواند باعث زنگ زدگی و پوسیدگی کفی کولر شود. اگر کفی کولر سوراخ شد برای تعمیر کولر آبی باید کفی را عایق کاری کنید. عایق های رطوبتی کولر آبی، در مدل های مختلفی وجود دارد که در صورت نیاز می توانید از مدل مناسب آن استفاده کنید. اگر مشکل سوراخ شدن کفی با عایق کاری برطرف نشد باید کفی کولر خود را تعویض کنید.

دلایل لرزش کولر آبی در هنگام کار کردن چیست؟

لرزش زیاد کولر در هنگام روشن بودن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد مثلاً ممکن است دستگاه تعادل نداشته و پایه ها لنگ بزند ولی دلایل دیگری هم باعث لرزش کولر می شود که عبارتند از:

 • خراب شدن موتور کولر
 • هم راستا نبودن اتصالات موتور با تسمه و پولی
 • شکسته شدن پولی
 • استفاده نکردن از پارچه برزنتی در نصب کولر
 • شل بودن توربین تسمه

تعمیر کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با تعمیر کولر آبی و روش های نگهداری صحیح آن آشنا کردیم. در صورتی که از کولر آبی در منزل استفاده می کنید توصیه می‌کنیم به طور مرتب کولر خود را سرویس کنید تا به افزایش طول عمر آن کمک کرده و از خرابی های احتمالی در کولر جلوگیری کنید.

 

تعمیر کولر آبی و نگهداری آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کولر آبی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا