تعمیرات کولر آبیتعمیرات

هزینه تعمیر کولر آبی به چه چیزهایی بستگی دارد؟

خیلی از عوامل روی هزینه تعمیر کولر آبی تاثیر می‌گذارند. کولر آبی به دلیل مزایای فراوانی که دارد به سرعت توسط شرکت‌های تولید کننده مواد غذایی مدرن به عنوان جایگزینی برای سیستم‌های تهویه مطبوع معمولی پذیرفته شده است. بهره وری بهتر انرژی، کیفیت هوای برتر، عدم انتشار کربن و هزینه‌های اولیه خرید، نصب و نگهداری کمتر تنها برخی از مزایای این فرآیند هستند.

کولر آبی فرآیند طبیعی خنک‌سازی را از طریق تبخیر ایجاد می‌کند و جریان ثابتی از هوای تازه را به تأسیسات شما می‌دهد. خنک کننده‌های آبی آب را از طریق محیط‌های خنک کننده اشباع به گردش در می‌آورند در حالی که هوا را در سراسر سطح آن محیط می‌کشند.

دو نوع کولر آبی وجود دارد که خنک کننده مستقیم و غیر مستقیم است. تفاوت این دو در این است که دومی هیچ رطوبتی را در محیط داخلی وارد نمی کند. اما هزینه تعمیر این کولرها چگونه محاسبه می‌شود؟. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با هزینه تعمیر کولر آبی و جزئیات آن بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

هزینه تعمیر کولر آبی

هزینه تعمیر کولر آبی بر اساس قطعات آن

میانگین هزینه تعمیر کولر آبی ۸ میلیون است. بسته به تعمیرات مورد نیاز، هزینه کل می‌تواند تا ۲۰۰ هزار تومان یا تا ۲۰ میلیون تومان باشد. هزینه کار ممکن است بسته به پروژه متفاوت باشد. در این بخش قطعات کولر آبی را باهم برسی و هزینه تعمیر کولر آبی را با یکدیگر محاسبه می‌کنیم.

هزینه تعمیر کولر آبی در شیر شناور

شیر شناور کولر آبی عملکرد مهمی را در کولر آبی شما انجام می‌دهد. شیر شناور به ثابت نگه داشتن سطح آب کمک می‌کند تا لکه‌های خشکی در لنت‌های خنک کننده نداشته باشید. تعمیر شیر شناور بسیار مهم است زیرا اگر درزگیر ترک خورده یا آسیب ببیند، ممکن است نشت کند. توجه به این نکته ضروری است که تعمیر شیر شناور تقریباً همان هزینه تعویض آن با یک شیر کاملاً جدید است. هزینه تعمیر شیر شناور بین ۵۰۰ هزارتومان تا ۲ میلیون تومان با احتساب هزینه نیروی کار است. هزینه تعمیر کولر آبی در شیر شناور می‌تواند متغیر باشد.

هزینه تعمیر کولر آبی در پمپ آن

اگر پمپ کولر آبی شما به درستی کار نمی‌کند، ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشد. اگر مشکل جزئی پمپ باشد، تعمیر آن می‌تواند مقرون به صرفه‌تر از تعویض آن باشد. هزینه تعمیر پمپ بسته به واحد و اندازه به طور متوسط ​​بین ۲۰۰ هزارتومان تا ۳ میلیون تومان است. هزینه تعمیر کولر آبی در بحث پمپ که یکی از اصلی‌ترین قطعات است می‌تواند متفاوت باشد.

هزینه تعمیر کولر آبی در موتور

تعمیر موتور در کولر آبی پروژه دشواری نیست، اما نیاز به دانشی در مورد نحوه اتصال سیم دارد. اگر در انجام این کار مطمئن نیستید، همیشه مهم است که یک متخصص را استخدام کنید تا کار را به درستی انجام دهد. تعمیر موتور شامل مراحل اولیه تعمیر دستگاه با تنظیم قرقره، روغن کاری یاتاقان موتور و تعمیر سیم کشی است.

این کار معمولاً از ۳۰۰ هزارتومان تا ۱ میلیون تومان هزینه دارد و به طور متوسط ​​تعمیر ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد. اگر مشکلات زیادی در مورد موتور وجود دارد، ممکن است جایگزین کردن آن به جای آن منطقی‌تر باشد. هزینه تعویض موتور بسته به سیستم و زمان تعمیر می‌تواند به طور متوسط ​​بین ۱ تا ۶ میلیون تومان باشد. هزینه تعمیر کولر آبی در بحث موتور یکی از مهم‌ترین تعمیراتی است که یک تعمیرکار کولر آبی انجام می‌دهد.

تعویض تسمه کولر آبی

تسمه‌ها برای حداقل لغزش در قرقره‌ها مهم هستند و کار بلبرینگ‌ها را آسان می‌کنند. با گذشت زمان، تسمه‌ها می‌توانند شل شوند، کشیده شوند و در نهایت فرسوده شوند و نیاز به تعویض داشته باشند. هزینه تعویض تسمه بسیار مناسب است. می‌توانید انتظار داشته باشید که برای این قطعه ۵۰ هزارتومان تا ۲۰۰ هزارتومان بپردازید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت روشن نشدن لامپ یخچال ال جی چیست؟

تعویض شیر شناور کولر آبی

دریچه شناور هنگامی که آب به سطح مورد نیاز رسید، جریان آب را قطع می‌کند. آب باید در سطح مناسبی باشد تا پمپ بتواند آن را به سمت لنت‌ها بکشد، اما نه آنقدر بالا که سرریز شود. تعویض دریچه‌های شناور بسیار آسان است و به طور متوسط ​​بین ۱۰۰ هزارتومان تا ۳۰۰ هزارتومان با احتساب هزینه کار بسیار مناسب هستند.

هزینه تعمیر کولر آبی

تعویض پد کولر آبی

لنت‌ها با تبخیر آبی که موتور را خنک می‌کند، نقش بزرگی در فرآیند خنک سازی هوا دارند. لنت‌ها باید هر چند وقت یکبار تعویض شوند زیرا می‌توانند پمپ را مسدود کرده و به مرور زمان باعث ایجاد مشکل شوند. میانگین هزینه تعویض پد ۵۰ هزارتومان تا ۲۰۰ هزارتومان برای هر پد است.

اگر یک حرفه‌ای را برای انجام این کار استخدام کنید، هزینه به طور متوسط ۸۰ هزارتومان تا ۳۰۰ هزارتومان است که شامل قطعات می‌شود. یک سیستم واحد از نظر تعداد پدها متفاوت است، اما به طور متوسط ​​۱-۶ پد در هر سیستم است. انواع مختلفی از لنت‌ها وجود دارد که از نظر جنس، طول عمر و هزینه متفاوت هستند.

تعویض بلبرینگ کولر آبی

بلبرینگ‌ها کره‌های فلزی گردی هستند که به شفت روی دمنده کمک می‌کنند در هنگام حرکت توسط موتور به آرامی بچرخند. شفت دائماً در حال چرخش است، بنابراین اگر بلبرینگ‌ها خراب شوند اغلب صداهای جیر جیر می‌شنوید. این نشانه خوبی است که بدانید بلبرینگ‌ها نیاز به تعویض دارند.

برای تعویض بلبرینگ‌ها، می‌توانید انتظار داشته باشید که ۵۰ هزارتومان تا ۱۵۰ هزارتومان احتساب هزینه کار پرداخت کنید. دو نوع متداول از یاتاقان‌ها وجود دارد که یاتاقان‌های شفت که صاف هستند و یاتاقان‌های عنکبوتی که دارای پایه‌های بیرون زده هستند.

تعویض موتور کولر آبی

بسته به سیستم، هزینه تعویض موتور می‌تواند از ۱ میلیون تومان تا ۸ میلیون تومان احتساب هزینه کار داشته باشد. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که برای سیستم‌‎های بزرگتر و تخصصی‌تر هزینه بیشتری بپردازید. اگرچه تعمیر پمپ شما ممکن است مقرون به صرفه‌تر باشد، اما تعویض پمپ می‌تواند راه حل کم مصرف‌تری را در اختیار شما قرار دهد و در دراز مدت در هزینه شما صرفه جویی کند.

مزایای کولر آبی

در بخش قبل در رابطه با هزینه تعمیر کولر آبی بحث کردیم و مشاهده نمودید که با چه قیمت‌هایی می‌توانید قطعات کولر آبی خود را تعویض نمایید، اما در این بخش می‌خواهیم بپردازیم به مزایای کولر آبی که بسیار کارآمد هستند.

مقرون به صرفه بودن

به دلیل قیمت ارزان‌تر و بهره وری انرژی کولر آبی در صدر قرار دارد. برخی از مزایای قابل توجه کولر آبی نسبت به واحد تهویه مطبوع سنتی شامل قیمت مقرون به صرفه‌تر و مصرف انرژی کمتر است.

یک واحد کولر آبی حدود ۵۰ درصد کمتر از کولرهای سنتی پنجره‌ای و حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد کمتر از کولرهای نوع اینورتر قیمت دارد. علاوه بر این، یک کولر آبی ۵۰ تا ۹۰ درصد کمتر از یک کولر  گازی برق مصرف می‌کند.

سازگار با محیط زیست

با برنامه‌های حذف تدریجی برای حذف استفاده از گازهای گلخانه‌ای خاص، مانند R401a، و سخت‌تر شدن قوانین انتشار کربن، اجرای واحدهای تهویه مطبوع سنتی به ریسک بسیار گران‌تری تبدیل شده است. از طرف دیگر خنک کننده آبی یک راه حل کاملا سبز را ارائه می‌دهد که به حداقل مصرف برق و آب نیاز دارد و هیچ تاثیر مضری برای محیط زیست ندارد.

 نصب و نگهداری آسان تر و مقرون به صرفه‌تر

سادگی یک کولر آبی یا خنک کننده باتلاقی در مقایسه با یک تهویه مطبوع به هزینه نصب و نگهداری ارزان‌تر نیز منجر می‌شود. کمپرسور ندارد و عملکرد آن عمدتاً حول یک فن و یک پمپ آب می‌چرخد. همچنین هیچ مایع کار خاصی به خصوص مبرد وجود ندارد.

توجه داشته باشید که نصب سیستم تهویه مطبوع به مهارت‌های تخصصی و در نتیجه خدمات یک ارائه دهنده خدمات نصب حرفه ای به ویژه یک پیمانکار HVAC نیاز دارد.

مناسب‌تر برای آب و هوای خشک

به یاد داشته باشید که یک تبخیر کننده دمای هوا را از طریق مرطوب کردن یا به ویژه با افزایش سطح رطوبت در هوا کاهش می‌دهد. از این رو، کولر آبی در مناطقی با آب و هوای خشک یا بیابانی مانند خاورمیانه، شمال آفریقا، غرب استرالیا و جنوب غربی آمریکا بهترین کارایی را دارد. به همین دلیل است که کولر آبی به عنوان کولر بیابانی نیز شناخته می‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات جاروشارژی نانیوا | نمایندگی تعمیر جارو شارژی در تهران

مزیت فوق به چندین مزیت خاص از جمله بهبود آسایش و کاهش مشکلات الکتریسیته ساکن ترجمه می‌شود. همچنین برخی از مزایای سلامتی نیز وجود دارد. آب و هوای خشک پوشش داخلی بینی و گلو را خشک می‌کند و در نتیجه باعث ناراحتی تنفسی می‌شود. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که رطوبت کم می‌تواند به مبلمان چوبی آسیب برساند و محصولات کاغذی مانند کتاب‌ها و آثار هنری را کوچک کند.

هزینه تعمیر کولر آبی

معایب کولر آبی

از نظر خنک کنندگی به اندازه تهویه مطبوع موثر نیست

یک کولر آبی نمی‌تواند دمای محیط را به اندازه یک دستگاه تهویه مطبوع بر پایه فشرده سازی بخار یا مبرد کاهش دهد. به عبارت دیگر از نظر ظرفیت خنک کنندگی به اندازه کولر گازی موثر و کارآمد نیست.

به عنوان مثال، یک دستگاه تهویه مطبوع می‌تواند دما را از ۲۰ درجه تا ۱۶ درجه سانتیگراد کاهش دهد در حالی که یک کولر آبی می تواند دما را به حدود ۲۵ درجه تا ۲۰ درجه سانتیگراد کاهش دهد. در هوای گرم و مرطوب، یک کولر آبی نمی‌تواند آسایش حرارتی مشابهی را فراهم کند.

در واقع، چون رطوبت هوا را افزایش می‌دهد، در واقع می‌تواند ناراحتی را افزایش دهد. همچنین نیاز به استفاده از این وسیله برقی در کنار کانال‌ها یا پنجره‌های باز و یا در هوای آزاد برای به حداکثر رساندن کارایی آن وجود دارد.

نامناسب برای استفاده در مناطق با رطوبت بالا

به یاد داشته باشید که یک کولر آبی رطوبت هوا را مرطوب یا افزایش می‌دهد. در مناطق با رطوبت نسبی بالا و یا در هوای گرم و مرطوب، استفاده از این وسیله الکترونیکی می‌تواند ناراحتی حرارتی را افزایش دهد.

استفاده از کولر آبی در هوای گرم و مرطوب به دلیل ناتوانی در کاهش موثر دما و ایجاد آسایش حرارتی قابل قبول، معکوس است. به عبارت دیگر، عملکرد آن منجر به استفاده غیرمولد از برق می‌شود.

هنگامی که سیستم‌های تهویه مطبوع سنتی گزینه‌ای نیستند، بهترین جایگزین برای کولرهای آبی، رطوبت گیر است که برعکس عمل می‌کند. با کاهش و حفظ سطح رطوبت در هوا، دما را در یک محیط گرم و مرطوب بهبود می‌بخشد.

چندین اشکال و محدودیت ناشی از رطوبت

برخی از معایب قابل توجه کولر آبی مرکز در مشکلات مختلف ناشی از رطوبت بالا است. برای شروع، استفاده بیش از حد از این وسیله برقی می‌تواند منجر به ایجاد رطوبت بیش از حد شود و در نتیجه رشد کنه‌های گرد و غبار و کپک و کپک را در یک فضای محدود افزایش دهد.

همچنین معایب سلامتی نیز وجود دارد. رطوبت بالا در یک فضای محدود می‌تواند منجر به بیماری به نام پنومونیت حساسیتی یا آسم و سایر مشکلات آلرژیک به دلیل وجود کپک و کپک یا باکتری در هوای مرطوب شود. توجه داشته باشید که در صورت عدم نگهداری مناسب، مخزن آب یک کولر آبی نیز می‌تواند محل پرورش پاتوژن‌ها و پشه‌ها باشد.

از دیگر محدودیت‌ها و معایب کولر آبی، به ویژه زمانی که بیش از حد یا در هوای گرم و مرطوب استفاده می‌شود، می‌توان به آسیب به مواد چوبی و کاغذی به دلیل رشد کپک و کپک، کاهش طول عمر وسایل الکترونیکی اشاره کرد زیرا رطوبت بالا باعث افزایش و تسریع آن می‌شود. خوردگی قطعات الکترونیکی و حساسیت به تراکم به دلیل رطوبت زیاد که می‌تواند به الکترونیک و همچنین مواد مبتنی بر چوب و کاغذ آسیب برساند.

هزینه تعمیر کولر آبی

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

هزینه تعمیر کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آشنایی با هزینه تعمیر کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا