تعمیراتتعمیرات آبسردکن

روش عوض کردن ترموستات آبسردکن

چگونه ترموستات آبسردکن را در منزل عوض کنیم؟

روش عوض کردن ترموستات آبسردکن چگونه است؟ همانگونه که می دانید آبسردکن برای سرد کردن آب در محل های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد یکی از اجزای مهم در این دستگاه ترموستات است می خواهیم برای شما در این مقاله از ایبک امداد عوض کردن ترموستات آبسردکن و همچنین تنظیم درجه ی ترموستات آبسردکن را آموزش دهیم لطفاً با ما همراه باشید.

انواع آبسردکن

ترموستات آبسردکن

  • آبسردکن دیجیتال: آبسردکن های دیجیتال دارای مدارهای می باشند که برای کنترل کردن دمای آب سرد و گرم قرار داده شده است وقتی شما آبسردکن را راه اندازی می کنید باید تنظیمات اولیه را روی آن انجام دهید بعد از اینکه شما تنظیمات اولیه را روی آبسردکن انجام دادید آبسردکن بر اساس همان تنظیمات انجام شده کار خود را شروع می کند.
  • آبسرد کن معمولی: در آبسردکن های معمولی هیچ برد الکترونیکی قرار ندادند و این آب سرد کن به وسیله اجزای مکانیکی کار می کند و کنترل دمای آب سرد هم در آب سرد کن های معمولی به کمک ترموستات انجام می گیرد.

در دستگاه آبسردکن وظیفه ترموستات چیست؟

برای اینکه شما بتوانید ترموستات آبسردکن را تعویض کنید ابتدا باید با وظیفه آن آشنایی داشته باشید ترموستات در آبسردکن وظیفه روشن و خاموش کردن و در مواقع لازم قطع و وصل کردن را به عهده دارد در اصل می توان گفت که ترموستات است که دستور قطع کردن را به آبسردکن خواهد داد آبسرد کن دمای آب را به اندازه مطلوب نگه می دارد وقتی ترموستات فرمان دوباره صادر می‌کند دستگاه روشن خواهد شد و شروع به کار می کند پس می توان گفت به طور کلی وظیفه ترموستات کنترل دمای آبسردکن می باشد.

بررسی کردن سلامت ترموستات

قبل از اینکه شما ترموستات آبسردکن را تعویض کنید باید سلامت ترموستات را بررسی کنید .

اگر ترموستات شما Danfoss یا نقره رنگ می باشد باید سمت راست ترموستات را نگاه کنید اگر یک پین آنجا دیدید نشان دهنده این است که ترموستات شما سالم می باشد و اگر پین را ندیدید یعنی ترموستات خراب شده است.

حتما بخوانید:   ارورهای یخچال فریزر ایندزیت

اگر ترموستات Ecotherm یا طلایی رنگ است شما باید به بالای ترموستات دقت کنید اگر پین به سمت جلو باشد یعنی ترموستات دستگاه شما سالم است و اگر به طرف پایین بود یعنی ترموستات خراب شده است.

مراحل عوض کردن ترموستات در آبسردکن

  1. ابتدا دو شاخه دستگاه را از پریز برق جدا کنید
  2. برای اینکه به ترموستات دسترسی پیدا کنید باید همه پیچ ها را باز کنید
  3.  بعد از آن کندانسور را آرام به سمت راست حرکت بدهید
  4. سپس برای عوض کردن ترموستات آبسردکن به آرامی ترموستات را کشیده و از جای خودش خارج کنید
  5. سیم هایی را که به ترموستات قدیمی وصل شده به آرامی جدا کنید
  6. اکنون می توانید ترموستات جدید را به جای ترموستات قدیمی قرار دهید
  7.  بعد از آن، اتصالات مربوط به آن را به ترموستات جدید وصل کنید
  8. حالا می توانید پیچ ها را ببندید و آبسردکن خود را به برق بزنید

در ادامه می خواهیم شما را با روش تنظیم ترموستات آبسردکن آشنا کنیم لطفاً با ما همراه باشید.

چگونه می توانید دمای آبسردکن را تنظیم کنید؟

برای تنظیم اولیه آبسردکن خود باید به این نکته مهم توجه کنید که دمای اولیه دستگاه خود را طوری تنظیم کنید که دمای مطلوب و مجاز باشد زیرا خیلی از افراد علاقه زیادی به نوشیدن آب سرد دارند ولی تنظیم دستگاه روی درجه ی خیلی پایین کار درستی نیست زیرا همه افراد نمی توانند از آب خیلی سرد استفاده کنند و همچنین امکان دارد سلامت شما و سلامت دستگاه هم به خطر بیفتد پس باید دستگاه روی درجه مجاز و متناسب با محیط تنظیم شود.

بیشتر آبسردکن هایی که در بازار وجود دارند دارای ترموستات داخلی هستند و کلید بیرونی برای تنظیم مقدار آن طراحی نشده ولی ترموستات داخلی آبسردکن هم قابل تنظیم می باشد و شما می توانید به صورت پیش فرض آن را در حالت استاندارد تنظیم کنید

بعضی از آبسردکن ها دارای دکمه هایی هستند که به وسیله آن می شود دمای آب را تنظیم کرد که معمولاً این دکمه ها در پشت دستگاه قرار گرفته اند برای اینکه دستگاه آبسردکن عملکرد بهتری داشته باشد باید ترموستات آب خنک را با توجه به شرایط آب و هوایی محیط تنظیم کنید یعنی در مناطقی که گرمسیر هستند به دلیل هوای گرم، باید درجه ترموستات زیاد پایین تنظیم نشود زیرا باعث خواهد شد که به موتور دستگاه فشار بیشتری وارد شود.

حتما بخوانید:   دلایل خنک نکردن یخچال فریزر قدیمی امرسان، پارس و الکترواستیل

درجه ترموستات آبسردکن استیل

شما می توانید دمای آب سرد کن را با توجه به مدل دستگاه خود تغییر دهید آبسردکن استیل به صورت پیش فرض، درجه ترموستات از قبل تنظیم شده و حدوداً دستگاه آب را تا ۱۰ درجه خنک خواهد کرد برای تغییر دادن درجه ترموستات در این مدل آبسردکن شما شخصا نمی توانید این کار را انجام دهید زیرا به ترموستات دستگاه دسترسی ندارید و دسترسی به ترموستات این دستگاه نیاز به مهارت فنی بالایی دارد

درجه ترموستات آبسردکن های فانتزی و اداری

ترموستات آبسردکن

در آب سرد کن های فانتزی و اداری تنظیم کردن درجه ترموستات به راحتی انجام می شود البته در این  آبسرد کن ها، آب داغ هم قابل تهیه است معمولاً ترموستات در این دستگاه، در پشت آبسردکن قرار گرفته کلید ترموستات آبسردکن به شکل چرخشی است و شما می توانید از طریق این کلید دمای آب دستگاه خود را به راحتی تنظیم کنید روش عمل کردن ترموستات به این صورت است که دمای آب را سنسور اندازه می گیرد و وقتی دمای آب بیشتر از درجه تنظیم شده باشد آنگاه جریان برق کمپرسور توسط ترموستات باز می شود و باعث فعال شدن سیستم برودت در دستگاه خواهد شد تا وقتی که دمای آب به اندازه تنظیم شده خنک شود آنگاه ترموستات جریان کمپرسور را قطع کرده و فعالیت آن را متوقف خواهد کرد.

دمای مناسب برای آبسردکن

معمولاً دمای مناسب برای آب نوشیدنی بین ۸ تا ۱۵ درجه می باشد و در آب سرد کن هم دمای مناسب برای آب نوشیدنی همین محدوده است اگر شما از جمله افرادی هستید که علاقه زیادی به نوشیدن آب سرد دارید به شما توصیه می کنیم که درجه آب سرد کن را روی دمای پایین تر از این قرار ندهید.

تنظیم غلط ترموستات

دقت داشته باشید که شما باید درجه ترموستات را با توجه به قدرت کمپرسور و شرایط آب و هوایی که در آن زندگی می کنید، تنظیم کنید در مناطقی که گرمسیر هستند دمای مناسب برای آب مصرفی ۱۳ الی ۱۸ درجه می باشد و در مناطقی که آب و هوای معتدل دارند دمای مناسب ۱۰ الی ۱۵ درجه برای آب مصرفی می باشد پس باید ترموستات را هم بر اساس همین دما تنظیم کنید اگر شما ترموستات را غلط تنظیم کنید باعث می شود که دستگاه شما خراب شده و اطراف مخزن و دیواره های آبسردکن دچار یخ زدگی و یا برفک زدگی شود و بعد از مدتی هم باعث خرابی دستگاه خواهد شد. ممکن است بعضی افراد علاقه ی زیادی به نوشیدن آب خیلی سرد داشته باشند ولی باید بدانید که این کار هم سلامت خودتان را به خطر می اندازد و هم باعث می شود که عمر مفید دستگاه شما کم شود البته دقت داشته باشید که تنظیم داخلی ترموستات آبسردکن باید به وسیله سرویس کاران مجاز انجام شود تا گارانتی دستگاه از بین نرود.

حتما بخوانید:   آموزش استفاده از یخساز یخچال فریزر بوش

تنظیم ترموستات در آبسردکن های دو منظوره

در آبسردکن های دوکاره از ترموستات برای تنظیم کردن دمای آب گرم هم استفاده می کنند در بیشتر مدلهای آبسردکن این تنظیمات به صورت پیش فرض انجام شده است ترموستات آبگرم در دمای ۷۰ الی ۹۰ درجه تنظیم شده است البته دکمه کنترل درجه هم روی بعضی از این آبسردکن ها قرار داده شده که به وسیله آن می توانید دمای آب داغ را تنظیم کنید آبسردکن های صنعتی مثل آبسردکن سفارشی، کلیدی جهت تنظیم دمای آب در آن قرار داده شده است این آبسردکن‌ها قدرت سرمایش زیادی دارند و دما را تا ۵ درجه سانتیگراد هم خنک نگه می دارند

نتیجه گیری :

در این مقاله از ایبک امداد شما را با انواع آبسردکن آشنا کردیم و همچنین وظیفه ترموستات را در آب سرد کن بیان کردیم و مراحل تعویض ترموستات آبسردکن را به طور کامل توضیح دادیم تا در صورت نیاز بتوانید از این اطلاعات استفاده کنید.

همانگونه که در این مقاله برای شما توضیح داده ایم فقط مدل های خاصی از آبسردکن هستند که کلیدی برای کنترل ترموستات و تنظیم درجه حرارت آب دارند. اگر متوجه شدید که آبسردکن شما خوب سرد نمی کند اگر ترموستات را غلط تنظیم نکرده باشید احتمالاً دستگاه شما دچار مشکل شده و باید با خدمات پس از فروش آن تماس بگیرید. سعی کنید خودتان از دستکاری کردن دستگاه خودداری کنید.

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد

روش های تعویض ترموستات آبسردکن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

درجه ترموستات آبسردکن های فانتزی و اداری چگونه تنظیم شود

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا